Hodowla Border Collie

Nie każda hodowla Border Collie jest warta polecenia! Na mapie hodowli Border Collie znajdziesz tylko dobre polskie hodowle zarejestrowane w związku kynologicznym ZKwP/FCI i KPPP/ISDS.

Najlepsza hodowla psów border collie

Najlepsze hodowle Border Collie

Jak wybrać najlepszą hodowlę Border Collie? Nie obejdzie się bez wizyty u hodowcy i zapoznaniu się z opiniami, zanim zdecydujemy się na zakup szczeniaka tej rasy. Warto pamiętać, że psy rasowe Border Collie  predysponowane są do różnych chorób genetycznych. Dobry hodowca Border Collie bada swoje psy pod tym kątem i eliminuje z rozrodu szczeniaki, u których wykryto dyskwalifikujące je schorzenia. Koniecznie należy zapoznać się z nie tylko badaniami szczeniaka Border Collie, ale też jego rodziców, jeśli chcesz kupić zdrowego szczeniaka border collie. Coraz więcej osób w Polsce zakochuje się w psach tej rasy!

Coraz więcej osób w Polsce zakochuje się w psach rasy border collie

Te niezwykle urocze, o radosnym usposobieniu psiaki tak naprawdę rozkochają w sobie każdego kto kocha zwierzęta. Mimo, iż jest to rasa już dość dobrze rozpoznawalna, o której coraz więcej można znaleźć istotnych informacji, to jednak sporo ludzi zainteresowanych kupnem psa nie do końca wie, gdzie szukać dobrej, sprawdzonej hodowli Border Collie, z której można dostać zdrowego szczeniaka, który urodził się i spędził kilka pierwszych tygodni życia w porządnych warunkach. I co ciekawe, nie tylko osoby, które chcą ze swoim psiakiem jeździć na wystawy na całym świecie, czy na specjalne konkursy lub zawody interesują się najlepszymi hodowlami w Polsce. Również te osoby, które chcą mieć kochanego psa w domu, dokładnie sprawdzają miejsce, z którego kupią idealnego pupila. Jak wybrać dobrą hodowlę Border Collie? Jakie dokumenty i certyfikaty powinni przedstawić właściciele psów kupującemu? Na co zwrócić uwagę przed zakupem szczeniaka z hodowli border collie? Na te oraz na wiele więcej innych pytań dotyczących hodowli fci znajdziesz odpowiedzi poniżej.

Kilka słów o border collie

Zanim zdecydujemy się na zakup border collie warto zapoznać się z kilkoma podstawowymi informacjami o tej rasie, by być w 100% przekonanym, iż podejmujemy dobrą decyzję. Border collie to pies nie dla każdego. Jest on dość wymagający i domaga się ciągłego rozwoju i treningu. Dlatego też, absolutnie nie można go zaniedbać, ani pozostawić jego wychowania samemu sobie. Wiele osób nie do końca jest tego świadomych i ogromnie są zaskoczeni, gdy ich “czarno biała kuleczka” staje się niesforna i nieusłuchana. To wszystko jednak nie oznacza, iż tego psa trzeba się obawiać. Border collie to typowy pies pasterski, który zasłyną tym, iż kilkadziesiąt lat wcześniej idealnie sprawdzał się jako opiekun pilnujący stada bydła na górzystych terenach. To pokazuje tylko, jak ten pies doskonale radzi sobie z zadaniami, które narzucił na niego jego właściciel. Nie jest to pies agresywny, nie szuka konfliktów z innymi psami, nie atakuje ludzi, ani dzieci. Wręcz przeciwnie. Border collie należy do rasy niezwykle łagodnej i radosnej. Psy te wymagają jednak sporo uwagi i to od pierwszych dni jego życia. Hodowcy tej rasy zgodnie podkreślają, iż kilkutygodniowe szczeniaki tej rasy bardzo szybko i łatwo nauczyć podstawowych rzeczy. Gdy raz się im pokaże, gdzie jest ich miska z jedzeniem i piciem – bez problemu to zapamiętają. Podobnie sytuacja wygląda z nauką higieny. Psy szybko uczą załatwiać się na matę, a gdy trafią już do swojego docelowego domu – w zaledwie kilku dni pojmą, iż należy załatwiać wszystkie swoje potrzeby na spacerach z właścicielem. Dobrze jest więc wyznaczyć stałe pory, do których po prostu psy się przyzwyczają.

Ważna w życiu psa tej rasy jest nauka. W Polsce jest nawet sporo szkół trenerskich, gdzie można poddać się fachowym szkoleniom, na których to pies nauczy się wielu, ciekawych i przydatnych umiejętności. Poleca się także samym właścicielom, by od momentu, gdy ich pies ukończy 6 miesięcy – rozpoczęli intensywną naukę również w domu. Border collie ekspresowo pojmie co oznaczają komendy: “daj łapkę”, “siad”, “leżeć”, “zostaw”, “przynieś zabawkę”, “daj głos”, “poproś”, “turlaj się” itp. Niektórzy właściciele trenują ze swoimi psami nawet bardziej skomplikowane rzeczy typu: “przynieś kapcie”, “przynieś gazetę”, “zatańcz”. Oprócz tego, właściciele psów tej rasy mogą z nimi jeździć na liczne konkursy i zawody podczas których pies bierze udział w licznych torach przeszkód, w zabawach polegających na szukaniu przeróżnych przedmiotów, pływają w wodzie, ścigają się na otwartym terenie na torze agility, biegają za frisbee i wiele innych. Trzeba pamiętać, iż są to jedne z najinteligentniejszych ras psów na świecie, dlatego trzeba je ciągle stymulować i rozwijać. Psy te nie mogą spocząć na laurach i nie można ich w żaden sposób zaniedbać. Nawet, jeżeli ich właściciele nie planują z nimi specjalnych wyjazdów wystawowych to trzeba zapewnić psu codziennie sporo ruchu, mnóstwo zabawy i wiele treningów fizycznych, jak i umysłowych.

Przed zakupem psa tej rasy z hodowli (jak zresztą każdego innego) dobrze jest dowiedzieć się czegoś więcej na jego temat. Warto zakupić kilka poradników o wychowaniu i pielęgnacji border collie lub skonsultować się z ekspertami typowo od tej właśnie rasy. To ważne, by każdy przyszły właściciel border collie był odpowiednio przygotowany na swojego przyszłego czworonoga. Tym bardziej, iż nie jest to typowy kanapowiec, który może cały dzień przeleżeć z właścicielem w łóżku i być miło głaskany. Rasa ta, jak typowe owczarki wymaga odpowiedniej, dobrze dobranej karmy dla psów Border Collie, właściwych produktów do pielęgnacji psa, dobrego podejścia ze strony swojego właściciela. Jak wspomniano wyżej, często domaga się on nauki nowych rzeczy, gdyż chętnie i szybko pojmuje wszystko to, co chce mu właściciel przekazać. Dodatkowo, nie należy również zapominać o dostarczeniu psu dobrej dawki zabawy. Jak każdy inny pies, psy border collie uwielbiają bawić się różnego rodzaju piszczącymi piłkami, patykami czy innymi zabawkami, które są tylko jego.

Jak wybrać dobrą hodowlę?

Ci, którzy zastanawiają się nad zakupem szczeniaka z hodowli border collie, powinni bardzo uważnie podejść do tego przedsięwzięcia. W Polsce istnieje bowiem sporo sprawdzonych, dobrych hodowli Border Collie, które posiadają stosowne dokumenty i certyfikaty. Niestety, istnieje też wiele miejsc, w których psy rozmnażane są na potęgę, po to tylko, by osiągnąć jak największe zyski z ich sprzedaży. Konsekwencją takiego działania jest to, że często nieświadome osoby kupują psy schorowane, z wieloma genetycznymi chorobami, psy których w żaden sposób nie można wyleczyć. Większość psów umiera bardzo wcześnie, a ich opiekunowie pozostają z ogromnym bólem i żalem do miejsc, w których sprzedano im schorowane psy. To okrutne przede wszystkim względem zwierząt. Dlatego też, by mieć pewność, że wybiera się sprawdzoną hodowlę, w której nie tylko są zdrowe szczeniaki Border Collie, ale też która zapewnia psom odpowiednie, dogodne warunki na pierwszym etapie ich życia – warto sprawdzić mapę dobrych hodowli Border Collie. Można na niej bez problemu znaleźć adresy konkretnych hodowli oraz skontaktować się z właścicielami – to osoby z pasją, kochające swoje zwierzęta. Ponadto, warto także sprawdzić osobiście jakie konkretnie polskie hodowle zarejestrowane są w Związku Kynologicznym w Polsce. ZKwP należy do Międzynarodowej Federacji Kynologicznej FCI. Na tej liście znajdzie się tylko i wyłącznie sprawdzonych dobrych hodowców, którzy podlegają kontrolom i którzy muszą spełnić wiele formalności, by zostać wpisanym na taką listę. Ponadto, oprócz tego, te najlepsze polskie hodowle border collie często zarejestrowane są także w innych związkach i stowarzyszeniach. Osoby, które zdecydują się na konkretne miejsce, powinny wcześniej zapoznać się dokładnie z opiniami o hodowli oraz “odszukać” klientów, którzy zdecydowali się wziąć już szczeniaki z konkretnej hodowli border collie. Często w Polsce zdarzają się pseudo hodowle border collie, w których nie do końca można znaleźć psy, które mają odpowiednie cechy. Zdarza się nawet tak, że dorosłe psy wzięte z takiej pseudo hodowli mają zupełnie inne rozmiary, sierść, kolor, a nawet ogólny wygląd niż ich “oryginalne wersje”. Dlaczego tak się dzieje? W Polsce jakiś kilka lat temu zmieniły się przepisy. Wiele stowarzyszeń wykorzystało to i rejestruje u siebie takie pseudo-hodowle border collie, które tak naprawdę nie spełniają podstawowych norm hodowlanych. Niektórzy “przedsiębiorczy ludzie” wykorzystują ten fakt i oszukują w ten sposób klientów, którzy nie do końca znają się na psach oraz na wszystkich formalnościach. W pseudo-hodowlach ludzie kupują psy bardzo drogo, nie mając jednak pewności co z nich tak naprawdę wyrośnie i czy psy są w pełni zdrowe. Nie ma na to tak naprawdę stosownych, sprawdzonych dokumentów. Trzeba wiedzieć, że jeżeli dana hodowla należy tylko i wyłącznie do stowarzyszenia lub do konkretnej grupy zrzeszającej hodowców – nie powinna być nazywana certyfikowaną hodowlą psów rasy Border Collie.

Jakie dokumenty powinna mieć legalna hodowla?

W Polsce można znaleźć kilka uznanych, bardzo dobrych hodowli psów rasy border collie. Są to miejsca umieszczone na wspomnianej liście hodowli Związku Kynologicznego w Polsce, które spełniają wszystkie wymogi oraz posiadają na każdego psa odpowiednie dokumenty. W tym przypadku każdy, nowo narodzony szczeniak otrzymuje właściwe dokumenty na potwierdzenie tego, iż pochodzi ze znanej i uznanej hodowli psów border collie. Osoby, które wybierają się po szczeniaka z hodowli psów fci muszą wiedzieć więc jakie dokumenty oraz certyfikaty powinno posiadać takie legalnie działające miejsce. Jak wspomniano wyżej, warto sprawdzić, czy hodowla, do której się wybieramy jest na pewno zarejestrowana Związku Kynologicznym w Polsce. Ponadto, udając się po psa do hodowli, ich przyszły właściciel powinien otrzymać stosowne dokumenty wraz ze swoim świeżo co zakupionym pupilem. Do takich należy między innymi:

 • metryka,
 • rodowód,
 • numer psa.

Metryka psa to podstawowy dokument, który posiadają wszystkie szczeniaki, o ile ich rodzice posiadają rodowód a hodowla została zarejestrowana w Związku Kynologicznym w Polsce. Metryka zawiera takie informacje o danym psie jak np.:

 • rasa,
 • nr tatuażu,
 • nazwa i przydomek hodowlany,
 • płeć,
 • dane o ojcu szczeniaka wraz z numerem PKR/KW – jego:
  • umaszczenie,
  • numer tatuażu,
  • dysplazje,
 • dane o matce szczeniaka wraz z numerem PKR/KW i jej:
  • umaszczenie,
  • numer tatuażu,
  • dysplazje,
 • niezbędne informacje o właścicielu,
 • dane o rejestracji oddziałowej.

Rodowód psa to kolejny dokument, który jest potwierdzeniem, iż hodowca należy do Związku Kynologicznego. Jeżeli chce się uczestniczyć z psem w różnego rodzaju wystawach – rodowód jest niezbędny. Rodowód psa rasowego z hodowli psów fci w porównaniu z metryką zawiera więcej danych o konkretnym szczeniaku. Umieszcza się w nim bowiem takie informacje jak:

 • rasa,
 • imię,
 • przydomek,
 • datę urodzenia,
 • płeć,
 • numer identyfikacyjny,
 • wszystkie dane hodowli psów border collie, z której się wywodzi,
 • dane obecnego właściciela oraz wszelkie informacje związane z jego pochodzeniem (np.: osiągnięcia rodziców).

Ponadto, każdy pies z hodowli border collie, która jest sprawdzana powinien posiadać swój własny numer PKR (numer psa) oraz numer pod którym pies został zarejestrowany w wybranym przez właściciela Oddziale Związku Kynologicznego w Polsce. Chcąc więc kupić szczeniaki z hodowli psów fci warto wziąć pod uwagę te polskie hodowle, które cieszą się największą opinią wśród fanów border collie. Na mapie hodowli Border Collie można znaleźć kilka takich hodowli, które wyróżniają się tym, iż nie tylko spełniają wszystkie podstawowe wymogi, ale i ich właściciele bardzo dbają i przede wszystkim kochają szczeniaki, które się u nich rodzą. Tacy hodowcy starają się też bardzo dokładnie sprawdzać rodziny, którym oddają swoje nowo narodzone border collie z ich hodowli. W związku z tym, iż posiadają oni zdrowe szczeniaki Border Collie, zależy im, by trafiły one do domów, przyjaznych domów, w których będą miały jak najlepsze warunki. Zdarza się nawet tak, że hodowcy jadą do domu przyszłego właściciela, by sprawdzić gdzie będzie mieszkał szczeniak z ich hodowli. Bywają też takie sytuacje, że hodowca musi odmówić klientowi sprzedaży psa, gdyż po prostu nie jest pewien, czy jest to właściwa osoba, by dobrze zaopiekować się takim wyjątkowym i niepowtarzalnym psem. Stąd też te prawdziwe, godne polecenia polskie hodowle cieszą się obecnie tak ogromnym uznaniem wśród tych, co kochają swoje psy border collie. Osoby, które mają wątpliwości co do danych hodowli, lub podczas odwiedzin w hodowlach zauważą, iż szczeniaki żyją w bardzo złych warunkach lub są źle traktowane – powinne jak najszybciej zgłaszać takie miejsca stosownym organom. Nigdy nie wolno zgadzać się na zakup psa, gdy hodowca proponuje, że podwiezie go pod wskazane miejsce, gdy zaproponuje, że odwiezie go nawet bezpośrednio do przyszłego właściciela lub, gdy absolutnie nie chce się zgodzić, by kupcy zobaczyli rodziców lub inne szczeniaki z tego samego miotu. Taka sytuacja jest bardzo podejrzana i powinna wzbudzić w kupujących wiele wątpliwości. Warto jednak tu wspomnieć, że jeżeli dużo takich przypadków będzie zgłaszanych stosownych organom lub, gdy sami klienci nie będą decydować się na zakup tanich psów z pseudo – hodowli, może w końcu takie osoby opamiętają się i albo zamkną wątpliwe miejsca, albo zmienią warunki, na jakich sprzedają szczeniaki i w pełni zalegalizują swoją działalność zgodnie z wymogami Związku Kynologicznego w Polsce.

Co sprawdzić przed zakupem szczeniaka?

W wielu poradniach, książkach oraz na specjalnych grupach o psach (i to nie tylko związanych z rasą border collie) poleca się każdemu, kto chce kupić psa z dobrej hodowli Border Collie, by osobiście je odwiedził (i to nawet kilkakrotnie to miejsce) i sprawdził, co to za hodowla, poznał właścicieli, obejrzał psy i ich rodziców oraz bacznym okiem zaobserwował w jakich warunkach żyją szczeniaki. Jest to niezwykle dobry sposób, by przekonać się, czy dane miejsce jest godne zaufania, czy też nie. W pseudo-hodowlach zdarzają się bowiem sytuacje, że psy mieszkają w karygodnych, bardzo złych warunkach. Są brudne, niedożywione, nie posiadają wszystkich zalecanych szczepień, nie są badane przez lekarza weterynarza oraz nie posiadają stosownych dokumentów. Mimo to, tacy hodowcy cały czas się opierają, iż sprzedają psy z rodowodem, które są zarejestrowane w specjalnych stowarzyszeniach, w związku z czym ich cena jest bardzo wysoka. Osoby, które pierwszy raz decydują się na zakup border collie mogą więc skorzystać z pomocy fachowców od tej właśnie rasy. Gdy znajdą oni szczeniaka, który wpadnie im w oko, warto poprosić takiego eksperta od tej rasy, by udał się z nimi do danej hodowli psów i by sam ocenił, czy rzeczywiście pies będzie taki jak mówią o nim jego obecni właściciele. Ekspert znający się na tej rasie oceni wówczas po spojrzeniu np.:

 • na rodziców danych szczeniąt,
 • jakiej wysokości będzie dany pies,
 • jakie będzie miał umaszczenie,
 • jaki charakter może mieć.

Każdy człowiek ma bowiem inne oczekiwania i wymagania co do psa. Niektórzy chcą mieć typowego energicznego, sportowca, z którym można jeździć na różnego rodzaju konkursy i zawody. Jeszcze inni chcą mieć pięknego, eleganckiego i zadbanego psiaka wystawowego z hodowli, więc będą zwracali uwagę na maść danych psów (czy będzie on np.: czekoladowy, czy też czarno biały). Jeszcze inni, zdecydują się raczej na spokojniejszą wersję, z którą można dużo spacerować, uczyć się różnych sztuczek oraz który idealnie sprawdzi się przy dzieciach. Warto więc także pod tym kątem przeprowadzić wywiad z hodowcami, by jak najwięcej dowiedzieć się o ich szczeniakach Border Collie i wybrać psa, którego charakter i temperament będzie jak najbardziej zgodny z oczekiwaniami jego przyszłego właściciela. Trzeba tu jednak jasno podkreślić, iż każdy pies (tak jak zresztą człowiek) jest inny i wymaga indywidualnego do niego podejścia. Taki pies to nie maskotka, nie można go nadto zmienić ani dopasować do swoich, wygórowanych potrzeb. Warto o tym pamiętać.

Najczęstsze choroby genetyczne

Border collie z natury cieszą się raczej dobrym zdrowiem. Są żywe, energiczne, dużo się ruszają i gdy odpowiednio się ich żywi i o nie dba – raczej ich właściciele nie muszą się obawiać różnych chorób. Zdarza jednak czasami tak, że pies rasy border collie, który jest wzięty z najlepszej, sprawdzonej hodowli psów fci jaka istnieje w Polsce – zachoruje. Zazwyczaj po kilku miesiącach, a nawet latach uaktywniają się pewne choroby genetyczne, na które tak naprawdę właściciel nie ma zbyt dużego wpływu. Gdy pies zachoruje, ich właściciele bardzo to przeżywają i szukają pomocy gdzie tylko się da. Trzeba jednak pamiętać, że z niektórymi chorobami nasze psy mogą żyć i funkcjonować zupełnie normalnie.

Border collie, podobnie zresztą jak inne owczarki często chorują na nadwrażliwość na iwermektynę i milbemycynę. Są to choroby związane z układem nerwowym psa, które objawiają się tym, iż pies nagle zaczyna się robić niespokojny, ma drgawki, jest osłabiony, senny, traci apetyt i tą swoją codzienną radość z życia. Dlatego też, w tym przypadku ważna jest jak najszybsza diagnoza u dobrego specjalisty weterynarza, który w odpowiednim momencie wyryje chorobę oraz zastosuje odpowiednie leczenie. Inną, bardzo znaną chorobą, którą dostrzegają opiekunowie u swoich borderów jest miopatia nitkowata. Choroba ta atakuje przede wszystkim mięśnie psa, co powoduje, iż staje się on szybciej zmęczony, traci energię, nie chce biegać, spacerować a z czasem przestaje całkowicie chodzić. Zdarza się, że ta choroba pojawia się u bardzo młodych psów. Jest on niestety nieuleczalna w większości przypadków powoduje bardzo szybką śmierć pupila. Właściciele psów z czasem zauważają, iż ich czworonogi kompletnie nie reagują na ich komendy i wezwania. Nie jest spowodowane lekceważeniem właściciela i nieposłuszeństwem, tylko może to być objaw choroby jaką jest głuchota wrodzona. Przejawia się ona tym, że pies bardzo słaby słyszy, a z czasem kompletnie traci słuch. Wówczas właściciel musi pokazać swojemu czworonogowi ogromną dawkę wrażliwości i cierpliwości, by ten mógł w miarę normalnie funkcjonować na co dzień. Inne choroby, które bardzo często obserwuje się u psów tej rasy to między innymi: atrofia móżdżku czy pierwotna dyskineza rzęsek. Są to choroby bardzo uciążliwe dla psa, które wiążą się z tym, iż pies musi cały czas być pod kontrolą weterynarza. Na wiele z powyższych chorób tak naprawdę przyszli właściciele oraz hodowcy nie mają wpływu. Są to typowe genetyczne choroby, których nie można wykryć na etapie, gdy psiak ma kilka tygodni. Są jednak inne choroby, które wynikają już z zaniedbań samych hodowców a raczej wspomnianych wyżej pseudo-hodowców. Niektóre osoby chcąc szybko zarobić na sprzedaży psów łączą je między sobą w niewłaściwy sposób. Tym samym rodzą się szczeniaki, które są bardzo chorowite i które posiadają mnóstwo alergii i uczuleń. Wiele z nich przeżyje tylko kilka lat, gdyż na przestrzeni kilku lat, weterynarze wykrywają u nich tak dużo schorzeń, których nie można w żaden sposób leczyć. Dlatego też, tak ważne jest kupowanie psów z dobrych, sprawdzonych miejsc, w których rodzą się zdrowe, zadbane szczeniaki. Osoby, które decydują się na psa, bardzo zazwyczaj traktują swojego czworonoga jako członka rodziny. Niezwykle się do niego przywiązują, dlatego też, gdy pies choruje – bardzo to przeżywają. Choroba psa jest nie więc nie tylko uciążliwa dla jego samego, ale również i dla jego właścicieli, co sprawia, że po stracie psa, mnóstwo osób nie decyduje się już na zakup kolejnego zwierzaka. Są choroby, które pojawiają się u czworonogów, gdy te są niewłaściwie żywione i pielęgnowane. Dlatego też, tak ważne jest zdobycie wszystkich informacji (najlepiej podczas zakupu szczeniaczka u hodowcy) w jaki sposób dbać o konkretnego czworonoga, by ten cieszył się nienagannym zdrowiem przez jak najdłuższy okres czasu. W tej kwestii zarówno wielu hodowców, jak i sami właściciele mają bardzo rozbieżne zdania. Wiele z nich sprzecza się między sobą co do karmy, którą takim psom powinno się podawać, co do środków pielęgnacyjnych, które powinno się stosować oraz do ogólnego trybu życia, który trzeba takiemu psu zafundować. Jedni np.: uważają, iż psy te powinny bardzo dużo mieć aktywności fizycznej w ciągu dnia, inni z kolei są za tym, by piec wybiegał się porządnie jedynie kilka razy w tygodniu. Od lat więc eksperci grzmią w mediach, by dokładnie sprawdzać miejsca oraz ogłoszenia, w których sprzedawcy zapewniają, że oferują swoim klientom piękne, zadbane psy z rodowodem za niezwykle niską cenę. Przeglądając takie ogłoszenia w internecie, można znaleźć oferty sprzedaży border collie za 1000zł -1500 zł. Taka cena powinna od razu dać do myślenia obserwatorom, iż nie może to być fachowe miejsce. Trzeba pamiętać, że hodowca, który należy do Związku Kynologicznego w Polsce musi ponosić pewne koszty i opłaty. Gdy rodzą mu się szczeniaki również musi zadbać nie tylko o wydanie dla nich stosownych dokumentów, ale również o odpowiednie badania u weterynarzy oraz o potrzebne szczepienia psa. A to wszystko wiąże się z bardzo dużymi kosztami. Border collie, który sprzedawany jest za cenę 1500 zł na pewno nie będzie psem wywodzącym się z rodziców, którzy mają wszystkie niezbędne dokumenty, a tak hodowla nie posiada powinna być sprawdzona przez kupca kilkakrotnie.

Cena border collie

Cena border collie
Cena border collie

Zakup psa rasy border collie to dość spory wydatek. Najlepsze hodowle Border Collie sprzedają swoje szczeniaki w cenie od około 2500 zł do nawet 5000 zł. Dlaczego ten pies aż tyle kosztuje? Po pierwsze to wyjątkowa, niespotykana rasa, dlatego też do tej pory tak niewiele hodowców decyduje się na akurat te psy. Jeszcze kilka lat temu, nie była aż ona tak popularna w Polsce jak obecnie, tym samym nie było tak dużego popytu na te psy. Dopiero od jakiegoś czasu, gdy bordery stały się “modne” i gdy mnóstwo ludzi zapoznało się z informacjami o tych psach – zapragnęło je posiadać. Tym bardziej, że są to tak wyjątkowe, ciekawe i radosne psiaki, że naprawdę trudno ich nie lubić. Zdarzają się nawet właściciele, którzy zakupili jednego border collie, po czym ponownie przyjechało po szczeniaki do hodowli psów fci po kolejnego, gdyż dostrzegło z jak fajną rasą mają do czynienia i jak wiele dobrego taki pies wniósł w ich dotychczasowe życie. Przyszli właściciele mogą więc zdecydować się albo na szczeniaka o maści czekoladowej albo na popularnego border collie w kolorach biało – czarnych. Ta ostatnia wersja jest o wiele częściej spotykana na ulicach. Ponadto, cena szczeniaka będzie wyższa, jeżeli jego rodzice posiadają już spore osiągnięcia wystawowe. Im rodzice są bardziej energiczni, żywi, uczestniczą w konkursach, wystawach, szkoleniach czy w innych zawodach – tym przyszli właściciele mogą mieć pewność, że zakupiony przez nich pies również odziedziczył te cechy. Warto więc to również wziąć pod uwagę i dokładnie poznać przed zakupem nie tylko samego szczeniaka, ale również jego rodziców. Hodowcy, którzy od lat zajmują się tą rasą posiadają już tak ogromną wiedzę na ich temat, że widząc szczeniaki są w stanie dokładnie określić jaki wygląd oraz charakter będą miały nasze psy w przyszłości. Ponadto, obserwacja psów w pierwszym etapie ich życia również sporo daje. Niektóre młode pieski już dają się poznać jaki energiczne czworonogi, które mogą świetnie sobie radzić w zawodach sportowych. Inne, pięknie wyglądają od małego, co oznacza, iż doskonale będą sprawdzać się na wystawach w wielkim świecie.

Najlepsza hodowla border collie

Ci, co tak bardzo zafascynowali się tymi psami i postanowili stworzyć hodowlę tej rasy muszą wiedzieć, iż jest to bardzo trudne i czasochłonne zadanie. Jak wynika z powyższego wychowanie jednego szczeniaka jest dość trudne, a co dopiero poradzenie sobie z gromadką szczeniaków, które wymagają stosownej i odpowiedniej pielęgnacji, mnóstwa czasu, zabawy, właściwej higieny. Dlatego też decydują się na to najczęściej prawdziwi pasjonaci, którzy tak pokochali te psy, że w pełni podporządkowali im niemal całe swoje życie. To szybko dostrzegają klienci, gdyż widzą, że takie szczeniaki żyją w świetnych warunkach, są zadbane, nauczono je podstawowych zasad oraz co najważniejsze – miały najlepszą opiekę w ciągu pierwszych kilku tygodni życia. Nikogo nie powinna więc dziwić cena, gdy w takich miejscach koszt pieska osiąga od około 5000-6000 zł, a nawet więcej. Psy z takich miejsc są wyjątkowe, pięknie wyglądają, a ich sierść jest bardzo zadbana. Najlepsi hodowcy Border Collie zwracają uwagę tak naprawdę na wszystko. Na to, by szczeniaki otrzymały najlepszą karmę, by miały kontakt z rodzicami oraz z rodzeństwem, by zaprzyjaźniły się i zaufały człowiekowi. Klienci, którzy zdecydowali się tak dużo wydać na szczeniaka i kupili go właśnie w takiej profesjonalnej hodowli psów fci cieszą się swoimi psami nawet przed 13 – 18 lat. Ich czworonogi są zdrowe, energiczne, chętnie uczą się nowych rzeczy, są aktywne zarówno fizycznie, jak i umysłowo. Nie ma z nimi żadnych problemów. Wręcz przeciwnie. Są dumą dla swoich właścicieli, gdyż często zdobywają nagrody główne na różnych pokazach i wystawach na całym świecie.

Zakup psa to ważna decyzja!

Border collie w ostatnich latach zyskują na popularności. Wiele osób coraz częściej się decyduje na tą rasę, gdyż dostrzega jak wspaniałe i wyjątkowe są to psy. Właściciele dostrzegają w nich potencjał, dlatego też od pierwszych dni szkolą je, uczą i pokazują nowe rzeczy, by psy te stały się jeszcze bardziej inteligentniejsze i rezolutniejsze. Te czarno – białe lub czekoladowe owczarki zawładnęły również sercami wielu ekspertów od psów oraz samych hodowców. Radosne usposobienie, miły pyszczek, niebywała wrodzona inteligencja, świetna kondycja fizyczna, chęć nauki – to wszystko sprawia, że klienci decydują się naprawdę zapłacić kilka tysięcy za swojego czworonoga, który będzie ich prawdziwym przyjacielem przez kilka kolejnych lat. Trzeba jednak pamiętać o kilku wspomnianych wyżej aspektach. Pies rasy Border Collie (ani żadnej innej) nie jest zabawką. Nie wychowa się sam. Trzeba poświęcić mu ogrom miłości, uwagi i czasu, gdyż jest to rasa, która domaga się ciągłych szkoleń i nauki. Nawet starsze psy nie chcą tylko i wyłącznie leżeć na kanapie przez cały dzień. Będąc w podeszłym wieku, border collie nadal chętnie bawi się ze swoim właścicielem, słucha jego poleceń oraz uczestniczy w wielu zabawach terenowych. Inną kluczową sprawą, jest to, że każdy pies border collie ma inny charakter. Powinno się pamiętać o tym, iż należy on do rasy typowo pasterskiej, co oznacza, że świetnie sprawdza się w roli stróża, broni swojego terytorium oraz idealnie słucha, gdy postawi się przed nim pewne zadania. Ponadto, psy te na co dzień są bardzo przyjazne i radosne. Nie należy więc też ich uczyć agresji ani złego zachowania w stosunku do obcych. Border collie uwielbia towarzystwo ludzi dorosłych, dzieci oraz innych psów. Nawet, gdy posiada się psa wystawowego lub takiego, który uczestniczy w zawodach sportowych – trzeba pamiętać o tym, by miał kontakt z innymi psami. Ostatnią ważną rzeczą jest to, by postawić na dobre, sprawdzone miejsca, w których chce zakupić się wyjątkowego szczeniaka Border Collie. Jak szczegółowo opisano powyżej, niestety w Polsce nadal bardzo często można natknąć się na pseudo-hodowle, które oszukują swoich klientów i oferują im nie do końca zdrowe, dobrze rozwijające się psy. W wielu przypadkach już w pierwszych tygodniach, gdy szczeniak pojawia się w nowym domu, można odkryć wiele genetycznych chorób, które są przejawem tego, że pies urodził się w bardzo złych warunkach lub np.: doszło do skrzyżowania jego matki z bratem, tym samym narodził się szczeniak z wieloma wadami. Warto więc zwracać uwagę tylko i wyłącznie na najlepsze hodowle, które wpisane są na specjalną listę Związku Kynologicznego w Polsce. Ponadto, wraz z zakupem psa, każdy przyszły właściciel powinien otrzymać na niego stosowne dokumenty typu: metryka, rodowód, specjalne numery. W związku z tym, iż jest to duży wydatek, warto skonsultować się ze znawcami rasy Border Collie i lekarzem weterynarii, którzy pomogą nam w wyborze odpowiedniego miejsca, gdzie sprzedawane są zdrowe, zadbane psy od dobrych hodowców. Nawet po zakupie border collie dobrze jest być w kontakcie z innymi właścicielami tych psów i hodowcą, gdyż można się konsultować w wielu kwestiach. Bardzo często można liczyć na porady związane z prawidłowym odżywaniem psów, z właściwą pielęgnacją sierści Border Collie, z konkursami, w których warto wziąć udział oraz ze szkoleniami psów, gdzie obowiązkowo trzeba się wybrać i to już z kilkumiesięcznym psem. Zdarzają się psy, które cierpią na różnego rodzaju lęki jak np.: lęk przed obcymi, lęk przed innymi zwierzętami – wówczas warto w takim miejscu zasięgnąć porad behawiorystów, którzy pomogą właścicielom jak najszybciej poradzić sobie z takimi problemami. Decyzja o zakupie szczeniaka rasowego jest niezwykle ważna. Szczególnie, gdy człowiek chce się związać z tak wymagającym, niezwykłym i energicznym psem jakim jest border collie, powinien bardzo dokładnie przeanalizować wszystkie aspekty z tym związane. Trzeba pamiętać, by taka decyzja była dobrze przemyślana oraz przeanalizowana ze wszystkimi domownikami. Border collie wymaga bowiem sporo zaangażowania oraz poświęcania mu wiele czasu. Jest to pies wyjątkowo zdolny, inteligentny i niezwykle rezolutny. Przy pomocy swojego nauczyciela -właściciela, można wychować go na przyjaznego sportowca, który chętnie będzie brał udział w różnorodnych wyzwaniach. Border collie od dobrych kilku lat zdobywa pierwsze miejsca na różnych konkursach i to nie tylko za sprawą swojej pięknej i przyjemnej aparycji, ale też dlatego, że posiada dobrą kondycję fizyczną, ma smykałkę do rywalizacji i nic go nie jest w stanie rozproszyć. Zakup psa Border Collie wymaga od właściciela sporo wiedzy i to najlepiej zdobytej z fachowych podręczników lub od znanych hodowców, którzy mają ogromne doświadczenie jeśli chodzi o tą rasę. Jest to więc pies zdecydowanie warty uwagi, który tyle samo radości i zaangażowania zwróci swojej rodzinie, w której się znajdzie. Każdy, kto planuje jego zakup powinien wziąć pod uwagę to o czym była mowa powyżej. Znalezienie dobrej, znanej i popularnej hodowli, która posiada odpowiednie dokumenty i certyfikaty to podstawa w takim przypadku. W takim miejscu za rasowego psa zapłaci się nawet od 2500 zł do nawet 5000 zł wzwyż. Ogłoszenia, w których oferowane są psy za mniejsze kwoty i np.: bez stosownych dokumentów powinny wzbudzić wątpliwości wśród kupujących. Obowiązkowo, każdy kto chce kupić szczeniaka musi samodzielnie wybrać się do danej hodowli, by sprawdzić rodziców szczeniaka oraz zobaczyć na własne oczy cały miot. Dobrze jest także zapoznać się z hodowcami, czy mają oni stosowne doświadczenie w hodowaniu takich psów, czy robią to odpowiednio oraz stosują się do zaleceń Związku Kynologicznego w Polsce. Tylko takie miejsca są godne uwagi i tylko z nich najlepiej kupować psy.

Hodowla Border CollieAdres hodowli
Alchera89-642 Gartki 6 (woj. pomorskie, gmina Czersk) dorota-blonska@wp.pl tel: 602 250 423
AlderaanBuk koło Poznania mail: iva.alderaan@gmail.com tel: 502 733 576 mail: pawel@alderaan-bordercollies.com tel: 509 628 584
AnimkiWrocław Tel: 665 122 844
Berneńska Przystań56-160 Wińsko tel. 531 223 304, 883-551-266 anna2702@wp.pl
Biala ValleyWojnarowa 198 Korzenna
Bibi’S DancePoznań tel: 798 837 758 kontakt@bibis-dance.pl
Bite Teambiuro.biteteam@gmail.com tel: 881 961 977 Łąck koło Płocka
Black Sterntel: 501 047 877 Warszawa/Piaseczno e-mail: kontakt@blackstern.pl
Black Red Whitetel: 530 760 804, 500 205 255 email: bc-brw@o2.pl Ogrodowa, 42-460 Toporowice, śląskie
Bordergoldtel. 48 792 166 164, 42-622 Orzech koło Swierklańca, Izabella@hodowla-bordercollie.pl
Border On Board07-202 Kamieńczyk ul. Dziennikarska 16 tel: +48 660 785 800 email: borderonboard@gmail.com
Border SquadLublin, Polska border.squad2@gmail.com tel. 889 130 330
Borders Harbourmeggiedog@wp.pl Wrocław, Jedności Narodowej 145/15 tel: 664 080 812
Crossroad Farm42-595 Sączów tel. 509 653 403 osowska.karina@gmail.com
Celebris AstrumPilchowice 19, 59-610 Wleń tel. 578 303 123 aga@celebrisastrum.pl
CirilineHolendry Baranowkie (koło Żyrardowa), woj. mazowieckie tel: 609 695 609, lucynamalina@telvinet.pl
Colline RoveMirowice koło Bydgoszczy tel: 694 518 078 collinerove@gmail.com
Crossing Bordertel: 531 900 033 mytnik78@wp.pl
Dancing Pawsoliwiaklima8@gmail.com tel: 784901267
Del Quatro Amoorlowskak@gmail.com tel. 696 245 246
Dogotyp34-120 Roczyny tel: 724 125 616 dogotyp@gmail.com
Double Visiontel. 503 808 495 Grodzisk Mazowiecki k. Warszawy sheltie.vision@wp.pl
Dynamic QuestLaseczno 10, 14-202 Iława dynamicquest@wp.pl Paweł: +48 510 210 342 Kamila: +48 510 210 343
Farm Over LakeGłowackiego 14, 39-400 Tarnobrzeg tel: 608 120 435 wega1kgb@wp.pl
Firework Hillanialuksza@gmail.com
Forget FearKoszalin tel: 795 781 433 email: ewa.kiryk@gmail.com
ForplayŚwiątniki k. Trzebnicy, Dolny Śląsk tel: 603 613 303 email: mista.gosia@gmail.com
From Fairy ShadowsWisła, woj. śląskie tel: 510 202 782
Full Of Powertel: 509 698 412 email: psiafarma@wp.pl ul. Chłodna 1, 71-493 Szczecin
Full Of WoolGdańsk, Poland prus.kv@gmail.com
Funky RebelWrocław tel: 793 438 210 dominika.macalik@gmail.com
Game Of ShadowsGdynia vipress82@gmail.com ​tel. 722 347 898
Gorczańska OazaOchotnica Dolna tel: 887 918 363
Grudniowy Poranektel: 601 216 620 e-mail: bmitura@wp.pl Budy Zosine 24, 96-313 Jaktorów
High Tensionkatarzynaxjakubczyk@gmail.com Gdynia
Hope Of The Futureul. Poznańska 18, 63-645 Opatów tel. 535 034 462 email: komar1958@wp.pl
ImaginingsJaworze, woj. śląskie tel: 796 868 656 bc@imaginings.pl
Insita IngenioDąbrowa Górnicza, ul. Zagłębiowska 21 tel: 600 806 544 email: izaarkuro@wp.pl
I Wszystko JasnePoznań, woj. wielkopolskie email: paula.guminska@gmail.com tel: 665 735 342
Jedi ShepherdWakacyjna 5, 05-510 Czarnów tel: 604 734 913 kontakt@borderowo.pl
Kalibordertel: 601 528 485 44-240 Żory woj. śląskie
KarnelisJ. Paderewskiego 9, 89-115 Mrocza tel: 608 660 978 lub 608 658 359 email: karnelis@wp.pl
Keep MindMalbork ninakusiak33@gmail.com tel: 600 085 604
Ko-To-Ralucynakotora-collies.com tel: 501 417 952 Łódź
Legendary Stardusttel: 792 737 176 psiejstwo@gmail.com Kielno koło Gdyni
Magic Victorytel: 505 222 816 lilianamadejska@gmail.com Poprzeczna 78, 83-010 Straszyn
Milmopkitel: 660 680 113 e-mail: milmopki@onet.pl Łódź
Mississippi Heattel: 500 471 550 email: mis.heat@wp.pl ul. Profilowa 8, Wyry
Mistique Regnitel: 790 881 988 falka88@gmail.com Zielona 2, 42-310 Żarki, woj. śląskie
MoonshieldWrocław e-mail: kokokogut@op.pl tel: 502 823 986
My QueenOpieńki, 02-973 Warszawa joanna.m.fischer@gmail.com
Natalalandtel: 690 515 437 email: bordercollie.97@wp.pl 84-250 Salino
Never Never LandŚwiebodów 1A, 56-320 Krośnice +48 693 212 221 ewabajka45@wp.pl
Nona Bafradominika.how@interia.pl tel: 501 626 451 Jednorożec koło Przasnysza
OtherlandRacibórz, śląskie email: otherland@interia.pl tel: 697 908 186
Piece Of HeavenWillowa 27, 44-213 Rybnik tel: 505 986 089 pieceofheaven@op.pl
Rewolucjahodowla.rewolucja@gmail.com Zielona Góra, Ochla tel: 602 531 219 lub 507 113 085
Rogoniatel. 533 344 300 email: annaposanow@gmail.com Pobiedziska, wielkopolskie
SevenfoldŁódź, Poland sevenfold@k9action.eu tel: 501 587 369
Sfora Z Krasnego Borutel: 603 043 293 Warzywna 7a, 72-603 Świnoujście krasnybor@op.pl
Collie ShepterWarszawa email: shepter.eu@gmail.com
So Yehettel: 607 784 493, email: soyehet@gmail.com Celów 10, 58-173 Celów
Sonic Workaholicpaulina.chlopas@gmail.com Warszawa
Stars Border ColliesWola Filipowska ul. Krzeszowicka 95, 32-065 Krzeszowice tel: 509 976 481 email: bogdan1334@wp.pl
Stumilowy Lasul. Krótka 4, 95-081 Huta Dłutowska tel: 608 672 702 email: stumilas@poczta.onet.pl stumilas63@gmail.com
Sweet NestStryków koło Łodzi tel: 609 720 605 email:lidansc@poczta.onet.pl
Szmaragdowa IdyllaSąpolno 22B , 77-320 Przechlewo woj. pomorskie tel: 609 384 962
Ścigając Wiatrtel: 602 125 913 Email kaya_silver@op.pl Malownicza 58, Częstochowa
Temilandtel: 519 305 655 Gdańsk, woj. Pomorskie
The Best Of GajowyArmii Krajowej 17, 43-438 Brenna tel: 0513690986 email: thebestofgajowy@op.pl
True Storywww.bordercolliestory.com daglezja25@o2.pl marta.rohde@wp.pl telefon: +48 604 704 516 Wągrowiec
Trzy ŚwiatyGruszkowa, Poznań 500 070 105
Ultraviolettel: 570 281 624, email: anna.ultraviolet@gmail.com Wrocław
Valey Of Bordersvaleyofborders@gmail.com tel: 697 961 160, 661 825 653 Mazańcowice, okolice Bielska-Białej
ValjetaGęsia Górka, 63-642 Perzów tel: 507 029 004 WhastApp +48 507029004 valjeta.kennel@gmail.com
Viva La Tiatel: 506 998 263 email : dogshowpl@gmail.com email: anna.garbacka@wp.pl Wrzosowa 9, 84-208 Leśno
Wena IstnieniaChałubińskiego 21c, 34-500 Zakopane tel: 660 387 523 email: basiaczuba@wp.pl
Z Dobrego Domu Magdy570 202 101 Janusza Korczaka, 05-250 Radzymin magdalena_szypulska@wp.pl
Z Kociołka WiedźmyNowa Mała Wieś 21, 05-155 Leoncin tel: 888 540 368 zkociolkawiedzmy@gmail.com
Z Pastuszkowej Zagrodypastuszkowazagroda@gmail.com tel: 516 159 189 Strumień, śląskie
Z Pogodnego WzgórzaWłynkówko 76-200 tel: 607 972 099 zpogodnegowzgorza@gmail.com
Z Ulicy Zamkowejtel: 606 217 760 email: gabriela.wantuch@gmail.com
Z Wichrowego Skaliskatel: 604 944 945 paulinashadowpolakiewicz@gmail.com Glanów, okolice Krakowa
Z Wiślańskiego PasieczyskaWyzwolenia 37, 43-460 Wisła tel: 517 082 413 email: adamwantulok@wp.pl
Jak wybrać dobrą hodowlę?

Dobry hodowca Border Collie, w przeciwieństwie do osoby prowadzącej pseudohodowlę dba o dobro swoich zwierząt.

Ile kosztuje szczeniak Border Collie?

Szczeniak Border Collie z dobrej hodowli może kosztować kilka, kilkanaście tysięcy złotych.

Jak poznać że szczeniak jest zdrowy?

Zdrowy szczeniak Border Collie jest wesoły, ciekawski, ma dużo energii. Zwierzęta często instynktownie czują, że maluch jest chory i izolują go od innych szczeniaków.