Border collie ile w miocie?
Border collie ile w miocie?

Border collie ile w miocie?

Co w Sierści Piszczy

Właśnie dowiedziałeś się, że Twoja border collie spodziewa się powiększenia swojej psiej rodziny? Gratulacje! Szczeniaki będą z pewnością prawdziwym szczęściem tak dla Ciebie, jak i dla niej. Podobnie jak dzieci, będą też jednak źródłem wielu obowiązków. I to jeszcze zanim przyjdą na świat!

Przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się wszystkiego na temat ciąży Twojej suczki i tego, co możesz zrobić dla niej i jej nienarodzonych szczeniąt w tym czasie.

O co trzeba zadbać przed pozwoleniem suczce border collie na zostanie mamą?

Brytyjskie psy owczarskie należą na szczęście do ras, które nie mają problemów z płodnością. Aby zagwarantować swoim pupilom odpowiedzialny rozród, należy jednak przestrzegać pewnych zasad.

Rzeczą pierwszą i podstawową jest to, że to Ty powinieneś decydować o tym, kiedy nastąpi krycie suki. Oznacza to, że nie powinieneś nie tylko dopuszczać do ciąż przypadkowych i nieplanowanych, ale także rozsądnie i odpowiedzialnie wybierać, kiedy ma dojść do zapłodnienia, jak również odpowiednio regulować częstotliwość pojawiania się kolejnych miotów.

Chociaż pierwsza ruja u suczek border collie typowo pojawia się przed ukończeniem przez nie dwunastego miesiąca życia, to z pierwszym kryciem powinno się zaczekać do momentu ukończenia przez nie przynajmniej dwóch lat. Idealnym wiekiem pierwszej ciąży u suk tej rasy są trzy lata.

W wypadku kolejnych ciąż istotne jest również zachowywanie stosownych odstępów pomiędzy porodami. Podobnie jak psy innych ras, samice brytyjskiego psa owczarskiego powinny być kryte maksymalnie raz w roku. Zbyt częste ciąże bardzo wyczerpują organizm suczki border collie, co pogarsza jej zdrowie i może znacząco skrócić życie. Podobnie ciąże zbyt późne – powinieneś zaprzestać rozmnażać swoją pupilkę po ukończeniu przez nią ósmego roku życia.

Przed zaplanowanym kryciem suki powinieneś również odwiedzić z nią weterynarza. Absolutną koniecznością jest sprawdzenie kompletności i aktualności jej kalendarza szczepień i sprawdzenie ogólnego stanu zdrowia. Ciąża u psa – podobnie jak u człowieka – stanowi poważne wyzwanie dla organizmu matki. Twoja suczka będzie potrzebowała wszystkich sił, aby bezpiecznie dotrwać do momentu porodu i wydać na świat zdrowe i silne szczeniaki.

W wypadku pierwszej ciąży koniecznością jest również sprawdzenie, czy potencjalna przyszła mama nie ma jakichś wad genetycznych, które potencjalnie mogłyby utrudnić jej ciążę lub zostać odziedziczone przez jej dzieci.

Bo do tanga trzeba dwojga… Jak znaleźć odpowiedniego ojca dla szczeniąt?

Jeśli jesteś pewien, że Twoja suczka border collie jest zdrowa i gotowa na zostanie mamą (i że Ty również jesteś gotów na pojawienie się w domu małych szczeniąt), powinieneś zadbać o znalezienie odpowiedniego partnera dla Twojej suki. Powinien być to również zdrowy i pozbawiony wad genetycznych pies, najlepiej pochodzący od sprawdzonego i odpowiedzialnego hodowcy.

Przed zaaranżowaniem spotkania Waszych psów powinniście również spotkać się i Wy – choćby po to, by dokładnie omówić kwestie prawne i organizacyjne. Pamiętaj, aby dopytać dokładnie o stan zdrowia psa; jeśli to możliwe, poproś o potwierdzające go dokumenty. Dbasz przecież o przyszłość i dobrostan Twojej suczki!

Kiedy wszystko zostanie ustalone, doprowadź do krycia w czasie potwierdzonej przez weterynarza rui. Dla zwiększenia pewności zapłodnienia warto przeprowadzić kilka kryć, wprowadzając pomiędzy poszczególnymi kryciami jednodniowe przerwy (zastosuj schemat: krycie – jeden dzień przerwy – drugie krycie – jeden dzień przerwy – trzecie krycie, itd.).

Skąd wiedzieć, czy zapłodnienie zakończyło się sukcesem?

Bezpośrednio po kryciu nie da się stwierdzić ze stuprocentową pewnością, czy zakończyło się ono zapłodnieniem. Uważnie obserwuj swoją suczkę i wypatruj następujących znaków:

  • Wydalanie wyraźnie zauważalnych ilości półprzezroczystego śluzu z dróg rodnych około jednego miesiąca po udanym kryciu.
  • Powiększenie sutków – również powinno być widoczne po upływie miesiąca od zapłodnienia. Sutki mogą również zmienić kolor i zacząć produkować przezroczystą wydzielinę (siarę).
  • Poranne wymioty – podobnie jak u ludzi, u psów również mogą mieć miejsce w początkowych stadiach ciąży. Po kilku dniach lub tygodniach powinny samoczynnie ustąpić.
  • Przybranie na wadze – pod wpływem hormonów ciążowych suczka zauważalnie przytyje – zwłaszcza na brzuszku. Zjawisko to powinno nastąpić również około miesiąca po zapłodnieniu.
  • Zmiany w nastroju – objaw ten nie dotyczy wszystkich przyszłych psich mam. Znaczący procent suczek jest jednak w czasie ciąży cichszy i spokojniejszy – zwłaszcza w późniejszych stadiach oczekiwania na szczenięta.
  • Zwiększony apetyt – w drugiej połowie ciąży większość suczek je zdecydowanie więcej.

Oczywiście, ostateczną diagnozę ciąży (lub jej braku) może postawić jedynie weterynarz. Zwłaszcza że wcale nierzadkim zjawiskiem u psów jest ciąża urojona.

Zaobserwowanie jednego lub nawet kilku objawów z powyższej listy powinno więc być dla Ciebie zachętą do wizyty w gabinecie weterynaryjnym w celu potwierdzenia ciąży. Wstrzymaj się z kupowaniem szczenięcych kocyków i zabawek do momentu uzyskania pewności pojawienia się małych piesków na świecie.

Ile średnio trwa ciąża u border collie?

Podobnie jak u innych psów, ciąża u brytyjskich psów owczarskich trwa od 58 do 68 dni. Bądź więc przygotowany na to, że małe border collie pojawią się w Twoim domu w przeciągu dwóch miesięcy od udanego krycia!

Ile ich będzie? Czy zawczasu można to sprawdzić? Odpowiadamy poniżej!

Border collie ile w miocie?

Typowy miot brytyjskiego psa owczarskiego liczy od 4 do 8 szczeniąt. Liczba najbardziej typowa to 6 szczeniąt. Możliwe są jednak również zupełnie nietypowe mioty (np. z jednym szczeniakiem lub z dwunastoma szczeniętami).

Nie da się przed zapłodnieniem zaplanować liczby szczeniąt z danego krycia. Nauka nie ustaliła z całą pewnością, jakie czynniki wpływają na liczbę szczeniąt w poszczególnym miocie. Skala sukcesu reprodukcyjnego u psów zależy od szeregu okoliczności, z których szczególnie duże znaczenie mają:

  • czynniki genetyczne (doświadczeni hodowcy twierdzą, że liczba szczeniąt w miocie jest u border collie w ok. 30% dziedziczona w linii żeńskiej),
  • stan zdrowia matki,
  • wiek rodziców (im starsze psy, tym mniej szczeniąt są w stanie spłodzić, przy czym wiek 8 lat jest uważany za graniczny – po jego przekroczeniu drastycznie spada zarówno jakość nasienia samców, jak i komórek jajowych samic).

Całkowitą nieprawdą są natomiast krążące w Internecie opinie, jakoby liczba szczeniąt zależała od liczby kryć suki (im więcej kryć, tym więcej zapłodnionych komórek jajowych) lub od tego, który to w życiu suczki miot (istnieje przesąd, że pierwszy miot jest mniej liczny niż następne). Tych internetowych “mądrości” nie potwierdzają ani badania naukowe, ani doświadczenie weterynarzy, ani obserwacje doświadczonych hodowców Border Collie.

Opieka weterynaryjna nad suczką w czasie ciąży obowiązkiem każdego odpowiedzialnego opiekuna!

Podobnie jak ludzie, psy również potrzebują uważnego nadzoru swoich lekarzy w trudnym czasie ciąży.

Nie powinieneś ograniczać się do jednych odwiedzin u weterynarza w celu potwierdzenia ciąży u Twojej border collie. Dla zdrowia suczki i szczeniąt najlepsze będą regularne wizyty w gabinecie weterynaryjnym, według ustalonego przez lekarza grafiku.

Kontrola weterynarza przyniesie korzyści również Tobie. Zyskasz pewność, że nic nie grozi ani Twojej pupilce, ani jej dzieciom. Specjalistyczne badania – test ciążowy (tak, u psów można go również przeprowadzić, i to w ten sam sposób, co u ludzi!) i ultrasonografia zagwarantują Ci, że Twoja suczka naprawdę jest w ciąży.

USG pozwoli Ci również ustalić prawdopodobną datę porodu Twojej pupilki. A od 20. dnia ciąży weterynarz, korzystając z ultrasonografu, będzie w stanie dokładnie policzyć, ile płodów znajduje się w macicy suczki! Pamiętaj jednak, że w przeciwieństwie do ludzi, USG ciążowe u psów (podobnie jak badania fizykalne) nie daje stuprocentowej pewności co do tego, ile szczeniąt ostatecznie przyjdzie na świat. Istnieje duże statystyczne prawdopodobieństwo, że w chwili porodu Twoja suczka zaskoczy Cię, wydając na świat o wiele więcej lub o wiele mniej piesków, niż zapowiadał weterynarz!

Poród – czyli najważniejszy moment ciąży

U psów – podobnie jak u ludzi – poród jest kluczowym momentem ciąży. W trakcie jego przebiegu życie zarówno suczki, jak i szczeniąt, jest najbardziej zagrożone.

Jak rozpoznać moment wydania miotu na świat? Zacznij uważnie obserwować suczkę, począwszy od dziewiątego tygodnia ciąży. Jej wyraźna nerwowość i lękliwość nie powinny Cię zaalarmować – są normalnym objawem zbliżającego się porodu.

Kiedy suczka zacznie odczuwać pierwsze skurcze, zwiastujące początek porodu, najprawdopodobniej schroni się do cichego miejsca, w którym będzie czuła się bezpieczna. Nie powinieneś stresować jej swoją obecnością – pozwól jej rodzić w spokoju. Psy rasy border collie zazwyczaj dobrze radzą sobie z wydaniem szczeniąt na świat. Powinieneś jednak uważnie obserwować swoją pupilkę, aby w razie jakichś problemów służyć jej pomocą własną lub wezwać weterynarza.

Dobrym pomysłem jest skonsultowanie się z lekarzem prowadzącym ciążę suczki. Może on udzielić szczegółowych porad, jak przygotować bezpieczny poród dla suczki. Można też poprosić go o dyżurowanie pod telefonem w czasie trwającej akcji porodowej, bądź nawet w szczególnych przypadkach poprosić go o obecność przy rodzącej pupilce. Zaznaczmy jednak, że prowadzenie porodu u psów przez lekarza jest w przytłaczającej większości wypadków absolutnie niekonieczne.

Typowy przebieg porodu u border collie

Suczka powinna kolejno rodzić szczenięta. Rodzą się one w worku owodniowym (każde w swoim), który matka powinna rozerwać zębami. Jeśli tego nie zrobi, możesz ją zastąpić w tym zadaniu. Nie próbuj jednak samodzielnie myć czy oczyszczać psiego noworodka. Nie próbuj również samodzielnie wyciągać rodzących się piesków z dróg rodnych suki. Upewnij się tylko, że wydaliła ona łożysko, a po zakończeniu porodu usuń podłoże, na którym leżała w jego czasie suka. Zastąp je czystym, ciepłym i suchym posłaniem, na którym będzie wygodnie tak świeżo upieczonej matce, jak i jej dzieciom.

Zakończony sukcesem poród oczywiście nie kończy Twoich zadań jako właściciela suczki i gromadki szczeniąt. Opieka poporodowa nad matką i jej dziećmi to jednak zupełnie inny dział wiedzy kynologicznej, który będziemy przybliżać Wam w kolejnych artykułach!

Podobne wpisy