Zabawki dla Border Collie
Zabawki dla Border Collie

Zabawki dla Border Collie

Zabawy z border collie. Border collie to psy średniej rasy o niepozornym wyglądzie, ale o ogromnym potencjale. Znawcy psich ras uważają je za najinteligentniejszą rasę. Ich inteligencja nie polega na wykonywaniu wyuczonych poleceń, lecz na korzystaniu z niej samodzielnie.

Kilka słów o border collie

Rasa tych psów wywodzi się z pogranicza między Szkocją a Anglią. Używane były i nadal są do pilnowania i przeganiania stada owiec z pastwiska na pastwisko lub do zagrody. Wśród psów pasterskich jest wyjątkowy, ponieważ do wykonywania swojej pracy nie używa szczekania. On po prostu hipnotyzuje owce swoim wzrokiem i sprowadza je z powrotem do stada. Bordery są niezmordowane w swojej pracy, mogą biegać za owcami przez cały dzień. Nic ich nie zatrzyma dopóki nie wykonają swojej pracy do końca. Przy tym są bardzo szybkie i zwinne. Szkoccy pasterze bardzo cenili swoje psy, z biegiem czasu zaczęli organizować zawody między nimi. W 1906 roku założyli Międzynarodowe Stowarzyszenie Psów Pasterskich (ISDS). ISDS bardzo długo broniło bordery przed udziałem w międzynarodowych wystawach psów rasowych uważając, że będzie miało to negatywny wpływ na ich właściwości jako psów pracujących. W 1976 doszło do kompromisu z BKC (brytyjski związek kynologiczny) i rasa została zarejestrowana. Przed zawodami oceniającymi zgodność wyglądu psa z wzorcem rasy, musi on zaliczyć zawody z pracy.

Wzorzec rasy dla border collie nie do końca jest typowy. Pies w kłębie powinien mieć 53 cm, suka trochę mniej. Waga powinna wahać się między 15 a 20 kg. Sierść borderów najczęściej jest krótka lub średniej długości, podszerstek gęsty i miękki. Umaszczenie borderów może być bardzo rożne, warunkiem jest, by kolor biały nie przekraczał 30%. W przypadku borderów występuje ponad 100 kombinacji umaszczenia. Najbardziej popularne jest czarno-białe, brązowo-białe oraz merle (trójkolorowe).
Uszy u bordera mogą być stojące lub lekko klapnięte, bardzo ważny jest ogon z długa kitą, który nie może być zawinięty nad grzbietem.
Sędziowie mniejszą wagę przywiązują do wyglądu psa, natomiast znacznie większe znaczenie ma dla nich ogólna sylwetka psa i jego chód. Sylwetka bordera musi być elegancka i umięśniona. Chód musi potwierdzać, że jest to pies pasterski zawsze gotowy do nagłego skoku by nawrócić owcę, która chce się oddalić. Przednie łapy bordera powinny być lekko ugięte i zawsze unoszone nisko nad ziemią. Tylne łapy muszą poruszać się równolegle. Chód musi być lekki, bez oznak jakiegokolwiek zmęczenia.

Border collie – wzorzec właściciela

Bordery wbrew pozorom nie są psami dla każdego. Trzeba pamiętać, że są to psy pasterskie przyzwyczajone do pracy i ciągłej aktywności. Nigdy nie wykazują zmęczenia, co dla pasterzy stanowi pewien problem, ponieważ mogą biegać aż do utraty tchu (dosłownie).
Właściciel bordera musi mieć dużo czasu i lubić aktywnie spędzać czas, by sprostać wymaganiom swojego psa. Standardowe spacery na smyczy to stanowczo za mało. Nawet puszczony wolno musi mieć zajęcie, które pozwoli mu wykorzystać wrodzoną inteligencję i rozładować pokłady energii.

Choć border collie jest psem wesołym i bardzo przyjaznym, to pozbawiony aktywności potrafi być natrętny i bardzo złośliwy. Jeśli ktoś nie może poświęcić odpowiedniej ilości czasu, to lepiej niech wybierze psa innej rasy.

Bordery przyjazne są zarówno wobec ludzi jak i innych zwierząt, więc pod tym względem nie są kłopotliwe i nie sprawiają problemów na spacerach. Trzeba jednak zachować szczególną ostrożność podczas kontaktu psa z małym dzieckiem. Wyrażając swoją radość i zadowolenie może niechcący wyrządzić mu krzywdę, dlatego małe dzieci nie mogą pozostawać same z borderem.
Border collie to psy pasterskie, które mają silnie rozwinięty instynkt opiekuńczy, ale nie obronny. Absolutnie nie nadają się na psa obronnego lub stróżującego. Każdego intruza powita wesołym merdaniem ogona i zachętą do zabawy.
Bordery mimo swojej wesołości i inteligencji nie są łatwe w wychowaniu, dlatego nadają się tylko dla właścicieli posiadających już pewne doświadczenie w wychowywaniu psa.

Zgodnie z powyższym wzorzec właściciela wygląda następująco:

  • płeć – obojętna,
  • zawód – bez znaczenia,
  • wiek – średni,
  • charakter – cierpliwy, konsekwentny, stanowczy,
  • dodatkowe wymagania – dysponujący dużą ilością czasu, lubiący aktywnie spędzać czas.

Bordery bardzo łatwo i chętnie się uczą, odwdzięczają się właścicielowi niezwykłą wiernością graniczącą wręcz z uwielbieniem.

Wychowanie bordera

Przed sprowadzeniem szczeniaka do domu trzeba najpierw zgromadzić dla niego wyprawkę. Dzięki temu zostaną od razu wyznaczone strefy przeznaczone wyłącznie dla psa. W wyprawce muszą znaleźć się:

Kupiony szczeniak ma najczęściej 8 tygodni i oderwany od stada ma prawo czuć się samotnie i nieswojo. W tym czasie trzeba delikatnie oswajać go z nowym otoczeniem. Najlepszym sposobem jest wspólna zabawa. Trzeba jednak pamiętać, że szczeniak w tym czasie powinien jeszcze dużo spać, ok. 14-16 godzin.

Od początku trzeba przyzwyczajać pieska, że po zabawie następuje okres odpoczynku. Nie zawsze jest to łatwe, bo dla borderów zabawa oznacza pracę dla właściciela, a do niej zawsze jest gotowy. Jeżeli szczeniak nie chce po zabawie pozostać w legowisku, to należy umieścić go w transporterze. Szybko zrozumie, że na daną komendę musi udać się na odpoczynek. To bardzo ważne, by pies się wyciszyć i spokojnie leżeć, w przeciwnym wypadku będzie zmuszał właściciela do ciągłej aktywności.

Ważne jest, by od samego początku pies otrzymywał krótkie i jasne komendy stanowczym głosem, dotyczy to wszystkich domowników. Podstawowe komendy to:

  • siad,
  • leżeć,
  • zostań,
  • zostaw,
  • noga.

Jeżeli zamiast siad pies usłyszy “piesku usiądź”, to oczywiście polecenia nie wykona, bo nie będzie go rozumiał.

Border collie to bardzo inteligentne psy, które podobno potrafią zapamiętać 1022 pojedyncze słowa, a ich pamięć sięga wstecz nawet 10 lat. Co to oznacza w praktyce? Bordera można nauczyć wykonywania nie tylko podstawowych komend, ale także wielu innych poleceń przydatnych np. przy uprawianiu sportów.

Każdy szczeniak musi być socjalizowany, najpierw należy zacząć od domowników, a potem należy powoli oswajać go z najbliższą okolicą. W przypadku borderów jest to szczególnie ważne. Ich instynkt pasterski powoduje, że chcą biegać za wszystkim, co się szybciej porusza, ptakami, autami, motorami, rowerami. Może to stanowić zagrożenie dla psa i innych. Na ulicy pies zawsze musi być na smyczy, nawet wtedy, gdy poprawnie reaguje na komendę zostaw. Wychowanie każdego szczeniaka wymaga niezwykłej cierpliwości. Trzeba mieć świadomość, że szczeniak, a nawet dorosły pies, nie wykona polecenia za każdym razem. Z tego względu każde poprawne wykonanie komendy należy wzmacniać nagrodą. Nigdy nie można karać psa za brak reakcji. najlepszym sposobem jest zignorowanie zachowania lub próba jego powtórzenia.

Dlaczego zabawa z psem jest ważna?

Wszystkie psy lubią się bawić, ale border collie szczególnie. W ich przypadku zabawa ma szczególne znaczenie. Bordery traktują ją jako pracę dla swojego pana, którą mają we krwi. Trudno kupić im stado owiec, trzeba więc zastąpić to zabawą.

Zabawa z borderem to sposób na zaspokojenie jego potrzeb psychicznych i fizycznych. To nie jest mops, który może cały dzień spędzić na kanapie. Border nie umie i nie potrafi się nudzić. Kiedy nie ma wyzwań, sam sobie je poszuka. Dla właściciela oznacza to poważne kłopoty. Pies może zacząć niszczyć rzeczy w mieszkaniu, otwierać szafki a nawet lodówkę. Border to bystry obserwator, który szybko się uczy. Frustracja i stres mogą prowadzić także do ucieczek z domu. Jeżeli drzwi nie są zamknięte na zamek, nie stanowią dla psa żadnej przeszkody. W skrajnych wypadkach pies może stać się neurotyczny i potrzebna będzie pomoc behawiorysty.

Jeśli ktoś myśli, że zabawa potrzebna jest tylko szczeniakowi to jest w wielkim błędzie, zwłaszcza w przypadku border collie. Do końca swoich dni są bardzo aktywne i chętne do zabawy, a pokłady ich energii są niewyczerpane. Największym wyzwaniem dla właściciela jest nauczenie psa, że należy także odpoczywać.

Zabawę można wykorzystać także do uczenia psa pożądanych zachowań i traktować ją jako formę nagrody, pies bardzo szybko zaakceptuje takie warunki i chętnie będzie współpracował.

Zabawy z psem muszą być bardzo urozmaicone, przede wszystkim dlatego, że nie wywołują nudy. Pies, który ciągle bawi się tylko piłeczką, może się na nią zafiksować. Nie tylko nie będzie chciał się bawić innymi zabawkami, ale każdą piłkę będzie traktował jako swoją. Może to spowodować konflikty z innymi psami lub konieczność poniesienia kosztów za zniszczone cudzej piłki.

W celu uniknięcia takich sytuacji zabawy z piłką trzeba odpowiednio dozować i przerywać je zabawą innymi akcesoriami. Absolutnie nie można dopuścić do sytuacji, kiedy pies skomleniem, szczekaniem wymusza wyjęcie schowanej piłeczki.

Najlepszym sposobem jest zamienianie piłki inną zabawką i dalsze kontynuowanie zabawy. Pies zobaczy, że szarpak może być równie atrakcyjny, im więcej zmian tym lepiej. Absolutnie nie można zostawiać psa i piłki sam na sam. Zacznie ją gryźć, turlać, gonić za nią i uzna, że nie ma lepszej zabawy na świecie.

Jak stymulować rozwój psa za pomocą zabawy?

Każda zabawa z psem w większym lub mniejszym stopniu stymuluje rozwój psychiczny i fizyczny psa. I nie ma znaczenia ani rasa, ani wielkość psa. Zabawa jest doskonałym sposobem na uczenie psa nowych zachowań i umiejętności.

W zabawach trzeba wykorzystywać naturalne predyspozycje, które posiada pies. Owczarek niemiecki chętnie pobiegnie za piłką lub patykiem, ale nauczenie go łapania frisbee w powietrzu będzie wymagało sporego wysiłku. Border collie natomiast zignoruje patyk, ale za frisbee może biegać godzinami.

Każdy właściciel powinien sobie zdawać sprawę, że zabawa musi sprawiać przyjemność jemu, ale także psu. Nie można siłą wymuszać na psie pożądanych zachowań. Pies jak dziecko, łasy jest na pochwały pana i otrzymywane od niego nagrody. Oczywiście na samym początku najważniejsze znaczenie będą miały przysmaki, w miarę postępów można je ograniczać na rzecz głaskania i słownej pochwały.

Nagrody dla psa to przede wszystkim psie małe ciasteczka, nie wolno dawać psu cukierków lub innych słodyczy. Ciasteczka powinny być stosunkowo małe, by zmieściło się ich więcej w kieszeni podczas spaceru. Za wykonanie polecenia jedno ciasteczko, to nie może być niekontrolowane obżarstwo. Także w domu nagrody powinny być pod ręką, ale poza zasięgiem psa.

Zabawy z psem należy dostosować do jego wieku, inaczej należy bawić się ze szczeniakiem, a inaczej z psem dorosłym. Oczywiście stopień trudności musi być systematycznie zwiększany, dzięki temu pies nie tylko się nie znudzi, ale będą rozwijały się jego nowe umiejętności. Jest to szczególnie ważne w przypadku psów przygotowywanych do różnego rodzaju zawodów sportowych.

Jak bawić się ze szczeniakiem?

W przypadku szczeniaków najlepsze są zabawy z piłeczką oraz wszelkiego rodzaju gryzakami i szarpakami. Szczeniaki uwielbiają wszystko gryźć, dlatego jeżeli nie będą mieć gryzaków, zaczną gryźć pantofle, buty lub inne rzeczy znajdujące się w ich zasięgu.

Już 8 tygodniowy szczeniak może skupić się na zabawie przez 15-20 minut, potem musi odpocząć. Bardzo dobrą zabawą ćwiczącą inteligencję pieska są piłeczki i kongi na smakołyki. Pies tak musi nimi manewrować, by smakołyk wypadł, przy każdej kolejnej zabawie będzie zajmowało mu to coraz mniej czasu. To dowód, że zabawa rozwija jego inteligencję.

Właściciel tak powinien kierować zabawą, by to on ją kończył i odsyłał psa na legowisko. Pies szybko nauczy się, dzielić czas na zabawę i odpoczynek, jest to szczególnie ważne w przypadku border collie, które mają niewyczerpane pokłady energii. W przeciwnym wypadku właściciel nigdy nie będzie miał czasu dla siebie, bo border będzie wymuszał na nim zabawę.

Bordery to niezwykle inteligentne psy, które uwielbiają wysiłek psychiczny. Dobrym sposobem na ćwiczenie ich pamięci jest nazywanie zabawek. Kiedy rzucamy piłkę, mówimy piłka, kiedy konga – kong. Nazwy muszą być krótkie, oczywiście można wymyślać je dowolnie, ale nie można ich zmieniać i muszą stosować je wszyscy domownicy. Kiedy pies opanuje kilka, można przejść do następnego etapu i wrzucić kilka zabawek do pudełka a następnie wydać polecenie przyniesienia zabawki. Każdy sukces należy nagrodzić smakołykiem. Border collie potrafi zapamiętać i rozróżnić 800 nazw zabawek. To także dobry sposób na nauczenie psa sprzątania po zakończonej zabawie.

Węch jest najlepiej rozwiniętym zmysłem u psów, ciągle węszą i czegoś szukają, zarówno w domu, jak i na polu. Dla szczeniaka wystarczy na początek zabawa ze smakołykiem ukrytym pod jednym z dwóch kubków, potem ilość kubków można zwiększać. Kolejne etapy to umieszczanie smakołyków w różnych częściach mieszkania. Takie ćwiczenia, ale o zwiększonym stopniu trudności można prowadzić także z psami, które przygotowywane są do poszukiwania osób zasypanych pod lawinami lub gruzami. Ze względu na swoją wytrzymałość bordery sprawdzają się w takiej pracy bardzo dobrze.

Zabawa ze szczeniakiem to bardzo dobra okazja do uczenia go reagowania na podstawowe komendy typu siad, zostaw, aport, daj.

Kiedy szczeniak może wychodzić już na pole wiele tych zabaw można realizować na świeżym powietrzu, najlepiej na początek na terenie ogrodzonym.

Zabawy z psem dorosłym

Psy uwielbiają bawić się przez całe życie, w ich przypadku wiek nie ma znaczenia, oczywiście trzeba dostosować je do aktualnej kondycji psa. Kilkunastoletni pies chętnie będzie bawił się swoją ulubioną piłeczką, ale nie pobiegnie za nią na odległość kilkudziesięciu metrów.

Nie do końca wiadomo, dlaczego ulubioną zabawką border collie jest frisbee, może kojarzy się im z zaganianiem owiec? Faktem jest, że mogą łapać go godzinami. Ich szybkość, skoczność, zwinność oraz refleks sprawiają, że zawsze zdążą złapać dysk w powietrzu, nim upadnie na ziemię. Zadowolone przynoszą dysk do pana. Nie zawsze jednak chętnie je oddają, ale szybko zrozumieją, że jak nie oddadzą, to dysk nie zostanie rzucony. Te niezwykłe zdolności sprawiają, że bordery należą do najlepszych zawodników w frisbee.

Drugą ulubioną zabawą borderów jest pokonywanie różnego rodzaju torów przeszkód. Wystarczy tunel, ławeczka, mały płotek, by border był usatysfakcjonowany. Im tor jest bardziej skomplikowany, tym pies jest bardziej zadowolony po jego pokonaniu. Wymaga to od niego wysiłku fizycznego, ale przede wszystkim intelektualnego. Prze cały czas musi być skoncentrowany. Na początku pokonanie toru może wymagać pomocy właściciela, który za pomocą odpowiednich komend i nagród naprowadzi bordera na sposób pokonywania tunelu lub płotka.

Mały tor przeszkód można ustawić nawet w domu, większy natomiast w ogrodzie. Warto co jakiś czas zmieniać kolejność poszczególnych przeszkód. Dzięki temu pies nie popadnie w rutynę, a jego inteligencja będzie ciągle stymulowana.

Bordery uwielbiają także poszukiwanie skarbów. Zabawa może być stosowana zarówno w domu, jak i w plenerze. Chowanie powinno odbywać się na oczach psiaka. Należy symulować chowanie przysmaku w różnych miejscach, zadaniem psa jest znalezienie skarbu za pomocą węchu. Z czasem można zwiększać stopień trudności i chować przysmak tak, by pies nie widział. Do tego będzie jednak potrzebna pomoc drugiej osoby, która przytrzyma psa lub odwróci jego uwagę.

Możliwości zabaw z psem jest bardzo wiele, wszystko zależy od pomysłowości właściciela, w przypadku borderów musi wykazać się dużą inicjatywą, inaczej border się szybko znudzi.

Zabawki dla border collie

W okresie szczenięcym bordery nie wymagają jakiś szczególnych zabawek. W zupełności wystarczą te przeznaczone dla większości szczeniąt. Koniecznie trzeba jednak zwrócić uwagę na ich jakość.

Zwykła piłeczka tenisowa zostanie przez psa pogryziona w bardzo krótkim czasie. Piłeczka z twardej gumy wystarczy na kilka lat. Podobnie sprawa wygląda z innymi zabawkami. Trzeba za nie zapłacić czasami kilka razy więcej, ale i tak wyjdzie to taniej niż kupowanie nowej zabawki co kilka lub kilkanaście dni.

Piłeczki – to ulubiona zabawka wszystkich psów. Jej rozmiar musi być dopasowany do wielkości pyska psa. Za mała może grozić zadławieniem, natomiast za dużej pies nie będzie mógł złapać pyskiem. W sklepach zoologicznych można spotkać piłki grające i świecące jako zabawki interaktywne, ale chyba to za dużo szczęścia dla psa i właściciela. Psiak poleci za każdą piłką te super aktywne mogą tylko zafiksować psa na nieszczęście właściciela i domowników. Natomiast bardzo dobrym wyborem są piłeczki z kolcami i na smakołyki. Te pierwsze umożliwiają szczeniakowi masowanie ząbków i dziąseł, natomiast te drugie doskonale ćwiczą inteligencję psa. Dostanie się do nagrody wymaga od niego wykonania wielu rożnych kombinacji, które doprowadzą do odpowiedniego ułożenia piłeczki.

Piłeczki należą do najtańszych zabawek dla psów, ich ceny zaczynają się od 10 zł, droższe są piłeczki do aportowania ze sznurkiem lub z wyrzutnią dla psów, które uwielbiają pokonywać długie dystanse.

Kongi – to druga obowiązkowa zabawka w psim zestawie. Jej kształt przypominający bałwanka sprawia, że pies nie wie w którym kierunku poleci i jak spadnie. Kongi na smakołyki to prawdziwe wyzwanie nawet dla bardzo sprytnych psów. Kongi na mokrą karmę to także dobry sposób na przyzwyczajanie psa o pozostawania w domu. Wydobycie mokrej karmy zajmie psu ok. 20 minut, to wystarczy by się zmęczył i poszedł spokojnie spać na legowisko. Dobrej jakości kong to wydatek ponad 40 zł.

Szarpaki – nie może ich zabraknąć wśród psich zabawek. Przeciąganie się z właścicielem i wygranie to prawdziwa przyjemność. Szarpaki doskonale zaspokajają naturalne skłonności psa do gryzienia i rozszarpywania zdobyczy. Niektórzy uważają, że zabawa w przeciąganie szarpaka wywołuje agresję u psa. To błędna teoria, pies który nie dostaje agresywnych komend nigdy nie stanie się agresywny. Wystarczy, by to właściciel przerwał zabawę komendą zostaw, pies spokojnie wróci na legowisko. Cena szarpaków to 20 zł wzwyż.

Agresywne zachowania psów zawsze związane są z nieodpowiedzialnym zachowaniem właścicieli, którym wydaje się, że w ten sposób podniosą swoje ego. Takie zachowania są całkowicie naganne.

Zabawki na inteligencję – to idealna zabawka dla bordera. Może mieć różny kształt i stopień trudności. Generalnie składa się z wielu elementów, pod jednym z nich ukryty jest smakołyk. Zadaniem psa jest jego znalezienie. Za każdym razem smakołyk umieszczany jest pod innym elementem zabawki. Cena tego typy zabawek to wydatek ponad 40 zł.

Frisbee – to okrągły dysk wykonany z plastiku lub kauczuku, idealna zabawka dla border collie. Mogą latać za nim w nieskończoność. Nikt nie dorówna im w szybkości i łapaniu dysku w locie. Wszelkiego rodzaju zmyłki stosowane przez właściciela stanowią tylko utrudnienie, border i tak zdobędzie frisbee. To dzięki niezwykłemu refleksowi, szybkości, zwinności i skoczności. Być może bystre i hipnotyzujące oczka bordera potrafią odczytać zamiary właściciela. Cena frisbee zaczyna się od 25 zł.

Tory przeszkód – to najdroższa zabawka dla border collie. W zależności od zestawu ceny zaczynają się od 400 zł. Zestaw zawiera tunel, płotek do skakania, ruchomą huśtawkę i kijki do ułożenia slalomu. Wydatek duży, ale warto bo bordery uwielbiają taką zabawę. Możliwości różnego ustawiania sprawiają, że pies nigdy się nie znudzi.

Wybierając zabawki dla psa trzeba wziąć pod uwagę, że to co podoba się właścicielowi niekoniecznie musi być zaakceptowane przez psa. Warto więc obserwować pupila i wybierać zabawki, które budzą jego zainteresowanie.

Ważna jest także jakość zabawek. Ostre zęby psa bez problemu zniszczą każdą zabawkę wykonaną z miękkich i tanich materiałów.

Jak samodzielnie wykonać zabawki dla psa

Nie zawsze musimy kupować zabawki, by zapewnić psu świetną zabawę. Często wystarczy pomysł i rzeczy, które mamy w domu.
Najprostszą zabawką jest plastikowa butelka po napojach. Psy uwielbiają ją gryźć i tarmosić ze względu na dźwięk jaki wydaje. Co sprytniejsze psy potrafią nawet odkręcić zakrętkę. Z butelki można zrobić także zabawkę ze smakołykami. Wystarczy umieścić je w środku butelki i wyciąć kilka otworów.

Wielu właścicieli psów samodzielnie wykonuje kolorowe szarpaki. Można do tego wykorzystać stary podkoszulek lub cienki kocyk i pociąć na paski jednakowej długości i szerokości. Trzeba związać je z jednej strony, a następnie ciasno spleść i związać z drugiej. Szarpak gotowy a stare rzeczy dostają drugie życie.

Prostą, ale jednorazową zabawką jest pudełko z umieszczonymi w środku nagrodami. Pies, by się do nich dostać, musi nieźle się nakombinować. Najczęściej idzie na skróty i rozrywa pudełko, po takiej zabawie jest szczęśliwy i na tyle zmęczony, że pan może odpocząć.

Więcej pracy wymaga wykonanie wykonanie maty węchowej. To idealna zabawka dla każdego psa. Do jej wykonania potrzebna jest gumowa wycieraczka z dziurami oraz cienki polar. Można do tego wykorzystać starą bluzę lub kocyk. Polar należy pociąć na cienkie paski i przewlec je przez oczka wycieraczki, pasków musi być bardzo dużo. Z niektórych można zrobić pętelki. Wśród tego gąszczu należy schować przysmak, jego szukanie zaabsorbuje psa na kilkanaście minut.

Inną wersję maty można wykonać na bazie prostokąta pianki ocieplającej lub gąbki. Do maty należy przyszyć lub przymocować za pomocą trackera kieszonki różnej wielkości i w różnym kształcie. Mogą być kwadratowe, trójkątne, okrągłe lub zwijane. Im bardziej różnorodne, tym większa frajda dla psa. Za każdym razem nagrodę należy chować w innej kieszonce. Mata węchowa doskonale stymuluje zdolności węchowe psa i wysiłek umysłowy.

Jeśli ktoś ma zdolności manualne to z łatwością wykona super zabawkę z butelek. Do deski należy przymocować pionowo dwa okrągłe lub prostokątne kołki. W butelkach należy wykonać otwory i nawlec je na pręt, który zostanie przymocowany do kołków. Butelki muszą się na nim swobodnie obracać. Pręt należy zawiesić na wysokości psiego pyska. Do butelek wystarczy wrzucić smakołyki, ich wydostanie będzie dla psa nie lada wyzwaniem i świetną zabawą.

Wszystkie zabawki dla psa muszą być bezpieczne, nie mogą mieć ostrych zakończeń, by nie skaleczyły pyska psa lub łap.

Sporty dla border collie

Bordery uwielbiają zabawy, które zmuszają je do wysiłku fizycznego i psychicznego. Najszczęśliwsze są wtedy, gdy wykonają zadanie i dostaną pochwałę od pana. Nigdy nie okazują zmęczenia, zawsze gotowe są do pracy, bo tak traktują zabawę.

Te naturalne skłonności borderów można wykorzystać do uprawiania z borderem różnych sportów. W niektórych z nich bordery są nie do pokonania.

Agility – to skomplikowany tor przeszkód, który border musi pokonać w towarzystwie swojego pana. Bordery je uwielbiają, ponieważ wymagają od nich koncentracji, szybkości i sprytu. Do pokonania mają przeszkody o różnym stopniu trudności. Najczęściej jest to tunel, slalom między słupkami, skoki prze płotki, chodzenie po ławeczkach, huśtawkach lub palisadach. Nie wolno mu zeskoczyć z żadnej przeszkody, każdą musi pokonać do końca.

Za każdym razem tor ustawiany jest inaczej, przeszkody ustawiane są w różnej kolejności.

Oczywiście udział bordera w zawodach agility wymaga wcześniejszego przygotowania i treningów z psem. W sklepach zoologicznych można kupić gotowe tory przeszkód lub jego pojedyncze element. Niektóre z nich można wykonać samodzielnie.

Nawet jeżeli border nie będzie uczestniczył w zawodach, to i tak tor przeszkód będzie jego ulubioną formą spaceru.

Frisbee – ulubiona zabawa borderów polegająca na złapaniu lecącego dysku. Na zawodach występują różne kategorie, z których później punkty są sumowane. Najczęściej są to rzucanie na odległość, łapanie na czas, rzucanie i łapanie dysku w rytm muzyki.

Obedience – znane jest z wystaw PT, ale w przypadku zawodów sportowych konkurencje sprawdzają przede wszystkim współpracę między właścicielem a psem. Nie jest to ulubiona zabawa borderów, chociaż osiągają w nich sukcesy i wypadają lepiej niż przedstawiciele innych ras.

Flyball – to zawody dla psich drużyn. Każda z nich składa się z czterech psów. Pierwsze zadanie polega na biegu po torze z płotkami, na jego końcu znajduje się maszyna z piłkami. Pies musi uderzyć w nią łapą, złapać piłkę i wrócić po torze na linię startu, by kolejny pies mógł rozpocząć swój bieg. wygrywa ta drużyna, która szybciej ukończy wyścig. Bordery kochają te wyścigi i świetnie w nich wypadają, zwłaszcza wtedy, gdy psy mogą wspólnie trenować.

Zawody pasterskie – zawody organizowane są głównie w Szkocji, Anglii, Nowej Zelandii i Australii. Zawody polegają na doprowadzeniu stada z pastwiska do zagrody. Oczywiście po drodze jest wiele przeszkód, które musi pokonać stado i border. Liczy się czas, sposób komunikacji z pasterzem oraz ilość doprowadzonych owiec. Oczywiście są to zawody przeznaczone dla psów, które na codzień pracują przy stadach.

Border collie z powodzeń startują także w zawodach dla nich nietypowych, np. wyścigach psów zaprzęgowych. Ich wytrzymałość i szybkość są nie do przecenienia.

Wrodzone predyspozycje borderów wykorzystywane są także w celach użytkowych. Po odpowiednim przeszkoleniu wykorzystywane są jako psy ratownicze. Szukają ludzi zasypanych przez lawiny lub gruzy w trakcie trzęsienia ziemi lub w wyniku wybuchu. Psi ratownicy muszą wykazywać się doskonałym węchem, zrównoważoną psychiką. Muszą być odporne na stres, nie mogą bać się głośnych dźwięków, obcych ludzi. Szkolenie psa ratownika jest bardzo trudne i musi być kontynuowane przez całe życie psa. Oczywiście prowadzone jest w formie zabawy przyjemnej dla bordera, który przecież uwielbia pracę dla swojego właściciela.

Niektóre border collie wykorzystywane są do pomocy osobom niepełnosprawnym. Nie ma co ukrywać, że labradory sprawdzają się w tym lepiej ze względu na mniejszy temperament. Bordery natomiast wykazują się bystrością, sprytem i ciągłą gotowością do pracy. Świetnie radzą sobie z otwieraniem i zmykaniem drzwi, zapalaniem i gaszeniem światła. Dzięki doskonałej pamięci i rozróżnianiu nazw mogą także przynosić potrzebne przedmioty.

Border collie to niezwykle inteligentne psy, dla których najważniejsze są relacje z właścicielem. Wszystko co robi, robi z myślą o otrzymaniu pochwały z jego strony. To właśnie dlatego uczenie bordera nie jest trudne. Warunkiem jest jednak poświęcenie mu sporej ilości czasu na zabawę. Zabawki dla border collie muszą być tak dobrane, by pobudzały go do wysiłku umysłowego i fizycznego. Zwłaszcza ten pierwszy jest bardzo istotny. Znudzony border może swój potencja wykorzystywać w niewłaściwym kierunku.

Zadowolony border to świetny towarzysz, który przyniesie domownikom wiele radości. Dyskretne obserwowanie jego pomysłów może wprawić w osłupienie i wywołać śmiech.

Podobne wpisy