Do kiedy rośnie border collie?
Do kiedy rośnie border collie?

Border Collie – charakterystyka najinteligentniejszej rasy na świecie

Co w Sierści Piszczy

Border Collie to rasa psów pasterskich zaganiających. Najbardziej charakterystyczne psy to te czarno-białe o dłuższym włosiu i smukłej sylwetce. Zdarzają się też psy umaszczenia brązowo-czarne lub trzy kolorowe. Ilość białych plam powinna być procentowo mniejsza od tych o ciemnym zabarwieniu.

Bordery charakteryzuje budowa ciała o zachowanych idealnych proporcjach. Psy rasy Border Colie są średniej wielkości, charakteryzują się lekkością i niezwykłą zwinnością. Mimo wspomnianej lekkości rasę tych psów wyróżnia od innych ogromna wytrzymałość i stosunkowo duże zapotrzebowanie na pożywienie. Pobierane kalorie są jednak szybko spalane podczas intensywnego dnia psiaka, dlatego problemy z nadwagą praktycznie nie występują, o ile utrzymana jest odpowiednia aktywność.

Masa dorosłego osobnika u psa waha się pomiędzy 15 a 20 kilogramów, natomiast suczki są nieco mniejsze i występują w przedziale 12-18 kilogramów. Border Collie to psy pasterskie długowieczne, mogą żyć od trzynastu do nawet dwudziestu jeden lat.

Pochodzenie rasy psów Border Collie

Współczesny Border Collie jest potomkiem roboczych Collie z pogranicza Anglii i Szkocji. Stąd w obecnej nazwie słowo “border” – granica. Początkowo w XIX wieku rasęnazywano Working Sheepdog, co w wolnym tłumaczeniu oznaczałoby Owczarek Pracujący. Pierwsze zawody z zaganiania owiec z udziałem Border Collie odbyły się już w 1873 roku.

Ciekawostką jest fakt, że Brytyjska królowa Wiktoria miała w swojej psiej kolekcji również psy tej pełnej gracji rasy, uważane przez wielu specjalistów za championów jeśli chodzi o inteligencję pośród psów.

Etapy rozwoju szczeniaka Border Collie

Etapy rozwoju szczeniaka border collie
Etapy rozwoju szczeniaka border collie

Szczeniaczki Border Collie przez początkowe dwa tygodnie życia są praktycznie całkowicie uzależnione od swojej mamy. W pierwszych dniach po urodzeniu te małe kuleczki nie widzą ani nie słyszą. Jedyne czym się zajmują prócz snu, to poszukiwanie sutków mamy, by napić się mleka i usnąć ponownie z pełnym brzuszkiem. Wówczas rola człowieka ogranicza się do dbania o suczkę by była odpowiednio odżywiona i miała zapewniony ciepły kąt w domu. Warto też poświęcić chwilę i przyjrzeć się czy aby na pewno wszystkie psy dotarły do pokarmu na czas.

Należy pamiętać by przez pierwsze dwa tygodnie, najlepiej wcale nie dotykać, ani tym bardziej nie odciągać małych z dala od suczki. Powoduje to niepotrzebny niepokój i podenerwowanie u matki.
Gdy ten czas już minie można powoli zacząć zbliżać się do szczeniaków i nawiązywać z nimi delikatną relację.

Kolejne tygodnie – czyli trzeci i czwarty to etap kontaktowy. Maluchy Border Collie rozpoznają przedmioty, zaczynają się razem bawić, powoli rozwija się ich umiejętność słyszenia. To najlepszy czas na interakcję z człowiekiem pod kontrolą psiej mamy, bez rozdzielania potomstwa – na to jeszcze zdecydowanie za wcześnie. Należy pamiętać, że zbyt szybkie odebranie małego może skutkować w przyszłości trudnościami z nawiązywaniem kontaktów z innymi zwierzętami.

Duży wzrost masy szczenięcia przypada na piąty i szósty tydzień. W owym czasie nabiera ono pewności siebie i z ciekawością bada nieznany dotąd świat. Taki szczeniak potrzebuje dużo atencji i niezmiennie pragnie zabawy. Częste towarzystwo człowieka stworzy więź i ukształtuje właściwe zachowanie w kontakcie z ludźmi.

Przełom siódmego i ósmego tygodnia to z kolei początki samodzielności. Piesek poznaje nowe smaki, uczy się higieny, zaczyna wychodzić na dwór, załatwiać się na mokrym ręczniku i tym podobne.

Najlepszym momentem na oddzielenie od mamy i rodzeństwa są kolejne miesiące, kiedy to następuje duży zwrot w rozwoju psa. Zapamiętywanie bodźców, głosów, dźwięków przypada właśnie w tym okresie. Piesek dobrze się uczy nowych rzeczy, można rozpocząć delikatną tresurę nagradzając właściwe zachowanie jakimś smakołykiem dostosowanym do jego wieku. To świetny moment na naukę chodzenia na smyczy. Krótkie spacery wpłyną korzystnie na malucha i nieco go zmęczą, dzięki czemu chętniej pójdzie spać.

Z takim małym zwierzątkiem należy się też dużo bawić, to w szczególności istotne w okolicach trzeciego miesiąca, gdy pies zaczyna etap gryzienia i podgryzania wszystkiego co napotka na swojej drodze.
Kluczem do sukcesu będą w tym momencie gryzaki oraz duże pokłady cierpliwości.

Kolejne miesiące to czas nauki komend i szeroko rozumianego wychowania psa. Ważne by na tym etapie nakreślić psu podstawowe zasady postępowania i ugruntować jego pozycję. Takie podstawy będą bowiem obfitować przez całe życia psa. Warto więc by wiedział, że znany mu człowiek wydaje komendy, a rolą psa jest ich wypełnianie. Nie należy wówczas nadwyrężać zaufania czworonoga, by pies nie stracił chęci do nauki.

Metody wychowawcze – o czym pamiętać przy szkoleniu Border Collie?

Metody wychowawcze - o czym pamiętać?
Metody wychowawcze – o czym pamiętać?

Przy wychowywaniu Border Collie bardzo ważna jest dyscyplina i zapewnienie psu możliwości rozładowania energii w ciągu dnia. To psy które wyjątkowo ukochały sobie naukę. Dobrze idzie im zapamiętywanie nowych komend, współpraca z człowiekiem na różnych przestrzeniach. Potrzebują codziennych bodźców pobudzających ich przepełniony inteligencją mózg do działania.
Gdy zachwiejemy proporcje w dziennych zadaniach ruchowych i intelektualnych pies pasterski może zacząć przejawiać niechciane cechy, jak upór w dążeniu do swojego celu, nadmierne domaganie się atencji, ciągłe osaczanie właściciela.

Szczególnie trudne może okazać się okiełznanie łowczego charakteru tego psa pasterskiego. Border Collie w pogoni za celem jest w stanie zatracić kontakt z rzeczywistością. Niektóre osobniki potrafią godzinami wpatrywać się w jeden punkt, czekając aż się poruszy i możliwy będzie szaleńczy pościg. Trudno wtedy do nich trafić. Dlatego należy od początku walczyć z takimi zachowaniami, nie ignorować problemów i w razie konieczności zasięgnąć porady u behawiorysty.

Poprzez dostarczanie wielu wrażeń i nowych bodźców w ciągu dnia będziemy w stanie zapanować nad tym inteligentnym, pełnym pomysłów psiakiem w należyty sposób.

Do kiedy rośnie pies rasy Border Collie?

Do kiedy rosną psy tej rasy?
Do kiedy rosną psy tej rasy?

Border Collie to rasa psów szybko rosnących. Kluczowy okres wzrostu przypada między piątym, a dwunastym miesiącem życia. Po jego zakończeniu psy rasy Border Collie są już duże i niezwykle szybkie. Na ich prędkość i zwinność wpływa charakterystyczna dla gatunku nieduża masa. Za jej sprawą świetnie radzą sobie z pokonywaniem przeszkód czy akrobacjami powietrznymi z piłką bądź frisbee, co notabene bezsprzecznie sprawia im wielką frajdę i rozładowuje napięcie.

Ruchliwość szczeniaka, a problemy ze stawami i kośćmi u dorosłego psa

Ruchliwość a problemy ze stawami i kośćmi
Ruchliwość a problemy ze stawami i kośćmi

Młode Bordery mają ogromną ilość niespożytej energii. Źle prowadzone będą ją wykorzystywać w niekoniecznie bezpieczny dla siebie sposób. Ciągłe skoki, długodystansowe biegi, pościgi to klasyka gatunku. Przy takiej ilości szaleńczego ruchu łatwo mogą nabawić się urazów mechanicznych, które finalnie będą owocować zwyrodnieniami stawów, zrywaniem ścięgien i więzadeł albo dysplazją kości. Warto więc dodawać do karmy suplementy dla aktywnych psów tej rasy takie jak preparaty witaminowe wzmacniające kości zwierzęcia. Najważniejszą jednak kwestią jest zadbanie o odpowiedni rozwój i atrakcyjny plan dnia psa.

Jak stymulować szczeniaka Border Collie by rozwijał się prawidłowo?

Jak stymulować Bordera by rozwijał się prawidłowo?
Jak stymulować Bordera by rozwijał się prawidłowo?

Collie w swoim życiu potrzebują zadań i regularnej pracy. Tak jak każde inne psy pragną zainteresowania i nigdy nie brak im chęci do zabawy. Długie spacery w nowe, ciekawe miejsca, biegi z przeszkodami, zabawy w tropienie, pływanie to jest to, co skutecznie stymuluje Border Collie.

Te psy wprost nienawidzą nudy, dlatego jeśli marzysz o leżeniu na kanapie w towarzystwie czworonoga, to z pewnością nie jest dobry wybór. Jeśli sam nie wytrenujesz Bordera, możesz być pewien, że on z łatwością i miłą chęcią wytrenuje Ciebie.

Do jakich zadań psy rasy Border Collie sprawdzą się idealnie?

Do jakich zadań Border Collie sprawdzi się idealnie?
Do jakich zadań Border Collie sprawdzi się idealnie?

Border Collie bardzo silny instynkt pasterski. Chętnie wybierany jest do opieki nad stadem owiec czy krów. Bez problemu pieski te pełnią na pastwiskach swoje role, mogą pracować samotnie pomagając przy wypasie i zaganiać nie krzywdząc owiec. Cechuje je szybkość reakcji i umiejętność radzenia sobie w trudnych sytuacjach jakie zsyła im los.

Te cechy zapewniły Border Collie stanowiska psów lawinowych, ratowniczych i tropiących. Mają też duże predyspozycje do pracy z dziećmi. Nie są w stosunku do nich agresywne, wykazują się cierpliwością i sprawdzają się w dogoterapii.

Praca jakiej nie podołają to na pewno dozorowanie posesji. Pilnowanie domu w samotności jest zbyt nudne i monotonne, ponadto Border Collie z natury jest przyjazny i ufny – co nie jest raczej cechą pożądaną u psów obronnych.

Istota odpowiedniego wyboru psa do trybu życia jego właściciela

Wiele osób nieodpowiedzialnie decyduje się na zakup czy adopcje ras takich jak Border Collie czy Owczarek Australijski kierując się przy wyborze inteligencją psa, nie zwracając uwagi na warunki których potrzebuje. Jest to zachowanie zupełnie bezmyślne i może okazać się krzywdzące dla zwierzęcia i nieodpowiedzialnego właściciela.

Właśnie ze względu na cenioną inteligencję Border Collie potrzebują w ciągu swojego życia wielu bodźców rozwijających je zarówno pod względem fizycznym jak i umysłowym. Aktywny tryb życia właściciela i dużo czasu dla psa to warunki konieczne do hodowli tej rasy.

Border Collie ubóstwia wykonywać powierzone mu zadania, spełniać oczekiwania swojego pana i go uszczęśliwiać. Jest oddany i zdeterminowany. Kocha współpracować z właścicielem i nie odstępować go na krok. Dzięki wielkiej inteligencji skrytej we wnętrzu futrzastego ciała bardzo szybko uczy się nowych rzeczy, co widocznie sprawia mu frajdę.

Od człowieka zależy jak bardzo psy wykorzystają swój potencjał. Konieczna jest stymulacja mózgu, by nie pojawiły się problemy behawioralne. Psy, gdy nie poświęca się im wystarczająco dużej uwagi mogą bywać natrętne i uparte. Lubią zmiany, wyzwania, chętnie się angażują w życie opiekuna.

Wychowując Border Collie potrzebna jest dyscyplina, uwaga i doświadczenie. To idealny przyjaciel dla osób, które potrzebują towarzysza, najlepiej w pracy, żeby dostając zadania do wykonania mógł czuć się spełnionym psem. Dobre wychowanie i prowadzenie jest podstawą. Wówczas możliwe będzie wykorzystanie inteligencji psa w pełni. Nie jest to zdecydowanie typ samotnika, a co za tym idzie nie odnajdzie się u tych, którzy nie mają czasu, całe dnie pracują poza domem i nie posiadają terenu do wybiegania.

FAQ

Czy szczeniak widzi i słyszy po urodzeniu?

Szczeniaczki Border Collie przez początkowe dwa tygodnie życia są praktycznie całkowicie uzależnione od swojej mamy. W pierwszych dniach po urodzeniu te małe kuleczki nie widzą ani nie słyszą.

Dlaczego nie wolno odłączyć szczeniaka zbyt wcześnie od matki?

Zbyt szybkie odebranie małego może skutkować w przyszłości trudnościami z nawiązywaniem kontaktów z...

Kiedy szczeniak najszybciej rośnie?

Duży wzrost masy szczenięcia przypada na piąty i szósty tydzień. Taki szczeniak potrzebuje dużo atencji i należy zapewnić mu...

Podobne wpisy