Border collie charakter
Border collie charakter

Coraz częściej zdarza się, że wiele osób decyduje się przygarnąć psa. Bardzo często jest to decyzja dość spontaniczna, ponieważ przykładowo gdy nasze dzieci marzą o małym pupilku, od razu decydujemy się na jego zakup lub też staramy się o psa ze schroniska. Jednak coraz częściej dużo osób zdaje sobie sprawę z tego, że powinna to być bardzo przemyślana decyzja, ponieważ tylko dzięki temu będziemy szczęśliwi my sami oraz nasza psinka. Nie jest łatwo wychowywać psa w szczególności, jeżeli nie mamy w tej kwestii zbyt dużego doświadczenia, jak również mamy bardzo małe lokum. W zależności od wybranej rasy, taki pies musi odpowiednio się wybiegać. Nie wszystkie zwierzęta także mają pozytywny stosunek do najmłodszych. Zatem czym powinniśmy się kierować, wybierając psa do naszego domu lub też mieszkania?

Rola socjalizacji i szkolenia psa

Co w Sierści Piszczy

Coraz więcej osób podczas wyboru psa do domu kieruje się nie tylko tym, czy zwierzę jest ładne. Powinniśmy w tym przypadku pamiętać o tym, że oczywiście atrakcyjność naszego czworonoga jest istotna, ponieważ to my powinniśmy się z nim dobrze czuć. Jednak w tym przypadku nie powinniśmy zapominać o tym, że bardzo ważne jest aby wybrać psa, który także będzie się nas słuchał.

Istnieje grono psów, które nawet po szkoleniu sprawiają wrażenie, że tak naprawdę nie chcą nas się słuchać i w przypadku, gdy zdecydujemy się z nimi wyjść na spacer może okazać się, że po prostu nam uciekną. Jest to bardzo niebezpieczne zwłaszcza w mieście, ponieważ pies zazwyczaj wraca, jednak kłopot może pojawić się w przypadku, gdy niesforny pies zrobi komuś krzywdę lub co gorsza, spowoduje wypadek. Dlatego tak ważne jest już od najmłodszych lat aby szkolić naszego psa, ponieważ tylko dzięki temu będziemy mieć pewność, że nawet podczas zwykłego wyjścia na spacer nic się nie stanie. Wiele osób nie jest świadomych tego, że jako właściciele odpowiadają za zwierzę i tym samym powinniśmy pamiętać o tym, że jest to istotne, aby potrafić nad takim psem zapanować.

Stosunkowo łagodną rasą, która doskonale nadaje się do życia z ludźmi jest z pewnością Border collie. Coraz więcej osób decyduje się na zakup tego psa lub też po prostu poszukuje po schroniskach właśnie takiej rasy, ponieważ jest ona przyjazna i co ważne, ten pies bardzo szybko uczy się nowych rzeczy. Z tego powodu w ostatnim czasie cieszy się tak dużą popularnością.

Nie powinniśmy zapominać o tym, że jednak bardzo ważny jest odpowiedni system szkolenia. Jeżeli jeszcze nigdy w naszym życiu nie mieliśmy do czynienia z psami, powinniśmy nawet tak łagodną rasę jak Border collie zabrać do behawiorysty. To właśnie ten specjalista bardzo szybko pomoże nam w opiece nad naszym psem, a przede wszystkim pokaże nam, w jaki sposób sprawić, aby był posłuszny.

Z pewnością najłatwiej szkoli się psa w przypadku, gdy tak naprawdę jest on jeszcze mały. Tak samo jak z dziećmi, możemy kształtować jego charakter, a przede wszystkim uczyć go bardzo wielu dobrych rzeczy. Dzięki temu jesteśmy w stanie stworzyć z nim nierozerwalną wręcz więź i jedynie za pomocą naprawdę dobrego szkolenia możemy sprawić, że pies będzie naszym oddanym przyjacielem. W tym przypadku bardzo dużo zależy od nas, ponieważ taki Border collie jest jak niezapisana karta i tylko od nas zależy, jak potoczą się jego losy oraz jak w przyszłości będzie nam się z nim mieszkało.

Nie oznacza to jednak, że starszych psów nie da się wyszkolić. W tym przypadku powinniśmy pamiętać o tym, że istotnie może być to dla nas znacznie bardziej trudne, ponieważ takie psy mają już swoje przyzwyczajenia, a czasem również i swoje traumy. W szczególności powinniśmy być bardzo ostrożni wobec starszych psów, które wzięliśmy ze schroniska. Tak naprawdę nie mamy pojęcia, co taki psiak w swoim życiu przeszedł oraz jakie traumy w sobie nosi. Warto więc dać mu trochę czasu i podczas szkolenia przede wszystkim zyskać jego zaufanie. Być może to właśnie dzięki temu znacznie bardziej się otworzy, a nam będzie łatwiej wydawać mu polecenia oraz tym samym egzekwować pewne zachowanie, którego musi się nauczyć.

Bardzo istotne w przypadku szkolenia psa jest częste wychodzenie z nim przykładowo na spacery. Nie powinniśmy zapominać o tym, że Border collie to bardzo żywiołowy pies i tym samym ważne jest, aby również nie bał się otoczenia. Powinniśmy w ramach socjalizacji wychodzić z psem do parku lub też nawet spacerując po chodniku uczyć go, w jaki sposób ma się zachowywać w obecności innych ludzi. Wbrew pozorom jest to bardzo ważne, ponieważ jest to tak zwane szkolenie prowadzone na żywo. Bardzo często mogą nas zaskoczyć nagłe sytuacje, jednak nie powinniśmy zapominać o tym, że jest to samo życie i musimy być na to przygotowani. Niestety nie będzie tak łatwo, jak na szkoleniu i wielu sytuacji po prostu nie będzie dało się przewidzieć.

Warto więc wykorzystać żywiołowość naszego czworonoga i tym samym podczas takich szkoleń, a nawet spacerów zadbać o to, aby były one w jakiś sposób urozmaicone. Jest to bardzo ważne, ponieważ tylko dzięki temu pies będzie chciał się dalej uczyć, ponieważ będzie poznawał ciągle coś nowego. Z tego powodu nawet takie zwykłe spacery nie będą przez niego odbierane jako sztywne szkolenie, których czasem psy nie lubią. Zadbajmy o trochę zabawy dla naszego psa, a z pewnością bardzo nam się odwdzięczy i znacznie szybciej będzie chłonął wiedzę.

Border collie charakter

Jak już wcześniej wspomniano, popularna w ostatnim czasie rasa Border collie ma bardzo żywiołowy charakter. Nie powinniśmy zapominać o tym, że nie jest to pies, który będzie z nami leżał na kanapie w domu przykładowo w czasie, gdy oglądamy telewizor. Niestety coraz więcej osób nie zdaje sobie z tego sprawy i tym samym decyduje się na zakup tego psa, jako przykładowo świetnego kompana do mieszkania w bloku. Istotnie jeśli jest to starszy psiak, z pewnością nie będzie miał aż tak dużo energii, jak młody pies. Jednakże nie powinniśmy zapominać o tym, że w żadnym wypadku nie jest to regułą i jeśli dobrze nie pomyślimy nad tym, jaka tak naprawdę rasa nas interesuje, a wybieramy psa tylko dlatego, że jest to ładna rasa, możemy w tym przypadku bardzo się zdziwić.

Dlatego już na samym początku, zanim tak naprawdę zdecydujemy jaka rasa nam się marzy najbardziej powinniśmy pamiętać o tym, że każdy pies może mieć zupełnie odmienny charakter, a przede wszystkim temperament, który może być nam bardzo trudno okiełznać.

Warto pamiętać jednak o tym, że przykładowo Border collie to doskonały pies do zabawy. Dzięki temu, że jest to rasa, którą rozpiera energia, możemy z powodzeniem przygotowywać go do różnych konkursów. Taki pies z pewnością wytrzyma wielogodzinne treningi. Jednak specjaliści na podstawie wieloletnich badań stwierdzają, że tak naprawdę choć jest to bardzo wytrzymały pies, tak naprawdę niezbyt dobrze znosi wielogodzinny wysiłek. Może to być dla niego zbyt wyczerpujące i tak naprawdę nie przyniesie pożądanych efektów. W takim przypadku znacznie lepiej jest między innymi zdecydować się na bardzo krótkie szkolenia. Bardzo dobre efekty możemy osiągnąć między innymi w przypadku, gdy zdecydujemy się szkolić naszego psa przez 30 minut, jednak powtarzać to w ciągu dnia kilka razy. Dzięki temu Border collie nie znudzi się, a my tym samym będziemy mieć satysfakcję, że szybko czegoś tego psa nauczymy.

Warto także podczas szkolenia takiego psa pilnować tego, aby być konsekwentnym. Jest to bardzo ważne, ponieważ pies ma taki charakter, że szybko się nudzi i tym samym potrzebuje wielu nowości. Warto więc zafundować mu dodatkowe bodźce, za pomocą których będziemy stymulować jego zmysły, jednak jednocześnie w tym przypadku należy dążyć do tego, aby wykonać cały plan treningowy. Nie możemy zapominać także o tym, że choć jest to bardzo żywiołowy pies powinniśmy uważać, jeśli decydujemy się na zostawienie go z małymi dziećmi. Być może jeżeli jest to już pies doświadczony, a przede wszystkim w pełni ułożony bardzo ważne jest, aby nawet wtedy pilnować, jak się zachowa.

Czasem podczas nawet niewinnej zabawy może niechcący przewrócić małe dziecko. Tym samym ono z pewnością bardzo się wystraszy, a my możemy nawet nie wiedzieć, w jaki sposób nad nim zapanować. Wspomniana żywiołowość Border collie może sprawić, że wiele osób w takich sytuacjach będzie odbierała go jako bardzo agresywnego psa. Jednak nie powinniśmy zapominać o tym, że sytuacja mogła wyglądać zupełnie inaczej, a nasz pies po prostu domagał się zabawy i poświęcenia mu więcej uwagi. Dlatego nie możemy pozwolić na to, aby był ukarany za chęć zabawy, a jedynie w tym przypadku bardzo ważne jest to, by wyszkolić go w ten sposób, aby nie dopuścić do takich sytuacji, znając jego żywiołowy charakter.

Inteligencja psa Border collie

Ta rasa psów należy również do bardzo inteligentnych, które bardzo szybko się uczą oraz bez problemu mogą odnaleźć się nawet w najbardziej niespodziewanych sytuacjach. Warto pamiętać, że jeśli decydujemy się na wybór psa powinniśmy pamiętać o tym, że każde zwierzę ma tak naprawdę inny charakter. Bardzo wiele osób w ostatnim czasie jest rozczarowanych tym, że przykładowo bardzo ładny pies nie chce z nimi biegać lub też całe dnie wyleguje się na swoim posłaniu. Czasem tak błahe powody sprawiają, że zwierze staje się niemalże nietrafionym prezentem i to właśnie z tego powodu wielu ludzi decyduje się na jego oddanie lub też porzucenie.

Są to bardzo złe pomysły, ponieważ o ile oddanie psa do schroniska nie sprawi, że zwierzę zdechnie gdzieś z głodu, o tyle nawet w takim przypadku możemy bardzo łatwo złamać mu serce. Nie powinniśmy zapominać o tym, że tak samo jak każdy człowiek, zwierzęta mają także pewne uczucia i jeśli doprowadzimy już do tego, że zwierzak się u nas zadomowi i pokocha nas całym sercem, nie powinniśmy zabierać mu jego nowego domu.

Dlatego zwrócenie uwagi na charakter psa jest bardzo ważne, nim podejmiemy decyzję o wzięciu go przykładowo z hodowli lub też gdy go zaadoptujemy. Zwierzę to nie zabawka, a czasem jego żywiołowy charakter może nas bardzo zdziwić.

Psy rasy Border collie jak już wcześniej wspomniano zaliczane są do tych bardziej ruchliwych. Są to bardzo żywiołowe zwierzęta, które z pewnością będą nas witać po powrocie do domu z pracy. Jednak nie powinniśmy zapominać o tym, że wiele osób nie docenia także ich inteligencji. W przypadku tej rasy ma to kluczowe znaczenie, ponieważ są to jedne z najbardziej inteligentnych psów. Powinniśmy zdawać sobie z tego sprawę zwłaszcza w przypadku, gdy decydujemy się na szkolenie takiego czworonoga. Tym samym jeśli pies od dłuższego czasu się nas nie słucha powinniśmy mieć świadomość, że nie potrafimy go niczego nauczyć. Jednak nie musimy się martwić, ponieważ takie przypadki zdarzają się bardzo rzadko. Zazwyczaj jest to w przypadku psów, które tak naprawdę są już starsze i tym samym borykają się z pewną traumą. Biorąc psa ze schroniska w szczególności w starszym wieku powinniśmy mieć świadomość, że choć jest to rasa niezwykle inteligentna, pies może wcale nie wykonywać naszych poleceń. Powód w tym przypadku może być bardzo prozaiczny, ponieważ taki zwierzak najzwyczajniej w świecie może się jeszcze nas bać.

Warto więc wykorzystać wysoki iloraz inteligencji tego niezwykłego psa i tym samym zyskać jego zaufanie. Z pewnością jeżeli za pomocą odpowiedniego specjalisty uda nam się to zrobić możemy być pewni, że pies nam się odwdzięczy.

Nie powinniśmy zapominać jednak o tym, że jeżeli wzbudzimy już jego zaufanie w przypadku starszych psów, jak również nieco wyszkolimy młodego psiaka, warto nieustannie rozwijać jego inteligencję. Obecnie wielu specjalistów z zakresu szkoleń tej właśnie rasy opracowało szereg ćwiczeń, które pomogą naszym zwierzakom zachować nie tylko doskonałą kondycję fizyczną, ale także zadbają o ich psychikę. Jak podaje wiele rankingów, jest to jeden z najmądrzejszych psów świata i z pewnością powinniśmy ten fakt wykorzystać.

Możemy spróbować między innymi zainwestować w różnorodne zabawki dla naszego psa. Warto więc kupować typowe rzeczy, którymi pies będzie z chęcią się bawił w czasie wolnym. Jednakże podczas takiej zabawy powinniśmy wiedzieć, że możemy nadać nazwy tym zabawkom i kolejno uczyć naszego psa. To właśnie rasa Border collie w bardzo krótkim czasie jest w stanie zapamiętać wiele nazw, jeżeli tylko przyporządkujemy je do odpowiedniej rzeczy. Jest to bardzo dobry sposób na trening pamięci naszego czworonoga, a my dzięki takiej aktywności również będziemy mogli się doskonale bawić. Warto wiedzieć, że taki trening wykonywała przez okres trzech lat suczka właśnie rasy Border collie i tym samym po tak długim czasie potrafiła zidentyfikować na tej podstawie aż 1022 zróżnicowanych przedmiotów. Zatem jak można zauważyć, w przypadku tej rasy psów jest to naprawdę doskonały wynik, którym warto się pochwalić. My także nawet jeśli nie mamy doświadczenia w szkoleniu psów, za pomocą tak prostego ćwiczenia możemy wykorzystać jego inteligencję i kolejno sprawić, aby w ciągu tych kilku lat również tak pięknie nam się rozwinął.

Nawiązując do wspomnianego testu, na suczce rasy Border collie przeprowadzono nawet oficjalne testy. Wspomniane zabawki zostały kolejno podzielone na 20 różnorodnych grup. To właśnie w tych grupach kolejno umieszczono minimum 18 różnorodnych zabawek. Całość była ulokowana w 16 dużych pojemnikach. Zatem jak można zauważyć, nie było to zbyt łatwe zadanie. Jednak psy tej rasy są naprawdę bardzo inteligentne, co suczka udowodniła właśnie na tym teście. Tym samym jeżeli poszukujemy psa, który będzie nam nie tylko oddany i którego pokochamy całym sercem, ale jednocześnie chcemy mieć inteligentnego zwierzaka, z którym z pewnością nie będziemy się nudzić, powinniśmy zdecydować się właśnie na rasę Border collie. Coraz więcej osób na całym świecie docenia właśnie te zwierzęta. Warto pamiętać, że możemy znacznie wpłynąć na ich inteligencję, a jak pokazuje powyższe doświadczenie, dzięki temu, że będziemy mogli takie psy odpowiednio wyszkolić, mamy możliwość za pomocą takich ćwiczeń wydobyć z nich to, co najlepsze. Z pewnością dzięki temu staną się jeszcze bardziej do nas przywiązane, a my na pewno nie będziemy mogli sobie już wyobrazić życia bez nich. Każdy pies jest na swój sposób inteligentny, ważne w tym przypadku jest to, aby uświadomić to sobie już na samym początku i tym samym nie traktować go jedynie jako zwierzątka do głaskania i karmienia.

Border collie – stosunek do dzieci i członków rodziny

Jak wiadomo psy rasy border collie są znane z tego, iż posiadają temperament oraz wesołe usposobienie. Z tego powodu, może się wydawać, iż jest to idealny pies dla dziecka, gdyż są bardzo posłuszne wobec swojego właściciela. Trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, co oznacza :pies dla dziecka”. Jeżeli border ma być swego rodzaju prezentem w razie jednej z dziecięcych zachcianek, lepiej od razu zaniechać ten pomysł. Są to psy, które wymagają solidnego treningu i wychowania, jeżeli mają być przyjazne dla otoczenia.

Dzieci mają to do siebie, iż co jakiś czas wpadają na, w ich mniemaniu, genialny pomysł i nie rezygnują z zawracania głowy rodzicom, dopóki zachcianka nie zostanie spełniona. Często tak bywa, że rodzice kupują lub adoptują zwierzęta głównie z tego powodu, aby mieć w końcu chwilę spokoju i wytchnienia. Niestety, dzieci nie zawsze są na tyle świadome, aby zdać sobie sprawę z tego, że pies czy kot to istoty żywe, które potrzebują aby poświęcać im czas. Szukają zainteresowania wśród właścicieli, aby mieć poczuć się potrzebne i zadowolone. Z tego powodu, zanim jakikolwiek rodzic kupi dzieciom zwierzaka, powinien bardzo dobrze i wyraźnie wytłumaczyć, iż nie są zabawką i trzeba poświęcić im sporo czasu i sił.

Wracając do samego bordera, jest to rasa która musi zostać dobrze wyszkolona. Z tego powodu, warto aby nauczycielem psa był ktoś, kto pozna i zrozumie wszelkie techniki nauki posłuszeństwa. Dopiero w ten sposób można mieć pewność, iż pies będzie czuć się dobre, a zarazem zostanie prawdziwym przyjacielem rodziny.

Warto również wiedzieć, iż psy kosztują i potrzebują wizyt u weterynarza, które wraz z wiekiem stają się coraz częstsze. Każda taka wizyta to niemały koszt, co może być problemem dla dziecka nie posiadającego swoich oszczędności. W takich momentach i tak rodzić musi wyjść z psem do weterynarza i pokryć koszty leków oraz wizyty, co może być dla niego frustrujące, kiedy zostaną doliczone wszystkie wydatki związane z psem. Z tego powodu, kiedy posiadanie psa nie jest wyborem osoby dorosłej, a dziecka, należy się kilkukrotnie zastanowić, czy nie jest to zbyt wymagające zadanie.

Ogólnie rzecz biorąc, psy rasy border collie potrzebują bardzo dobrego wychowania co może być trudne dla dziecka do pewnego roku życia. Z tego powodu, jako przewodnik i nauczyciel, dużo lepiej sprawdzi się osoba dorosła. Z wiekiem nabieramy również mądrości i cierpliwości. Lepiej obserwujemy sytuacje i potrafimy wyciągać wnioski. Wszystkie te cechy sprawiają, iż lepszym nauczycielem będzie osoba dorosła i to ona powinna być głównym właścicielem psa.

Border można oczywiście wychować w taki sposób, aby był posłuszny również wobec dziecka. Jest to proces dość długi i skomplikowany, jak w przypadku wielu zwierząt. Te psy są jednak wyjątkowe. Znane są ze swej inteligencji, dlatego trzeba się sporo natrudzić, aby zdobyć zaufanie i dobrze wychować bordera. Po odpowiednim szkoleniu pies będzie pozytywnie nastawiony zarówno do dzieci jak i innych członków rodziny.

Jak jest z osobami obcymi? Tutaj również wiele zależy od odpowiedniego szkolenia psa. Kiedy właściciel jest w stanie wpłynąć na swojego futrzaka, wraz z biegiem czasu będzie w stanie tak wytresować bordera, że ten nie będzie szczekać na obce osoby ani nadmiernie obskakiwać. Trzeba jednak pamiętać, że zwierzęta wyrażają w ten sposób również radość ze spotkania kogoś znajomego. Jeżeli pies znajdzie swoją bratnią duszę w jednym z członków rodziny, można być wręcz pewnym, że to właśnie głośne (lecz przyjazne) szczekanie oraz wszechobecna euforia będą sposobem wyrażania zadowolenia przez bordera. Z tego powodu, nie należy karać ani zbytnio uspokajać psa, gdyż po krótkiej chwili sam się uspokoi i goście będą mogli swobodnie zdjąć buty i wejść do domu. Taka już jest natura borderów, iż bywają bardzo energicznymi psami, jednak nigdy nie mają złych zamiarów, o ile towarzyszą im dobre wspomnienia z daną osobą.

Można zatem stwierdzić, iż dziecko nie powinno być nauczycielem bordera, gdyż jest to wymagające zadaniem, z którym nawet wielu dorosłych miewa problemu. Z tego powodu, lepiej aby to osoba dorosła szkoliła i wychowywała bordera, gdyż będzie im łatwiej pojąc charakter i temperament tego owczarka. Trzeba jednak pamiętać, iż dobrze wychowany border jest psem bardzo pozytywnie nastawionym zarówno do dzieci jak i pozostałych członków rodziny. Z tego powodu, odpowiednia tresura jest jednym z najważniejszych czynników w przypadku tej rasy. Dzięki wielu godzinom prób i błędów można wychować sobie towarzysza, który będzie przy swoim panu zawsze, bez względu na okoliczności, a tym samym będzie bardzo pomocny dla dzieci i wszystkich pozostałych domowników. Psy rasy border są bowiem bardzo inteligentnymi stworzeniami, których obecność w każdym domu będzie dawką pozytywnej energii.

Border collie – stosunek do innych zwierząt

Osoby zastanawiające się nad kupnem lub adopcją psa rasy border collie często mają pewne obawy, iż pies będzie zachowywać się agresywnie wobec pozostałych posiadanych futrzaków. Przyczyn takiego postrzegania tej rasy jest sporo. Jak wiadomo, są to psy pasterskie, które przez wieki pomagały ludziom w pilnowaniu i zaganianiu owiec. Z tego powodu, wielu przyszłych posiadaczy psów tej rasy ma pewne wątpliwości związane z tym, iż pies może w pewien sposób terroryzować pozostałe zwierzęta. Szczególnie kiedy w posiadaniu jest już kot czy jakiś gryzoń. Wtedy obawy są największe, gdyż są to jednak zwierzaki słabsze od psa co może skończyć się dla nich tragicznie.

Ponadto, psy tej rasy są znane z tego, iż są chodzącym wulkanem energii. Taka jest ich natura, gdyż przez lata pomagały ludziom w pracy na pastwiskach, więc są przyzwyczajone do dużych powierzchni oraz dużej aktywności. Z tego powodu, wiele osób obawia się, że kiedy znajdą się sam na sam z innymi zwierzętami mogą próbować je dominować.

Prawda jest jednak zgoła inna. Psy rasy border collie są bardzo przyjazne wobec innych zwierząt. Bordery są przyjaźnie nastawione do innych psów i bardzo dobrze się z nimi dogadują. Bardzo dobrze, kiedy pies tej rasy może żyć w grupie. W ten sposób posiada swojego towarzysza, z którym może aktywnie spędzać czas, a tym samym łatwiej znosi samotność, w przypadku nieobecności właściciela.

Poza innymi psami, bordery mogą z powodzeniem mieszkać z innymi zwierzakami. Nie są agresywne wobec innych futrzaków włączając w to myszy, świnki morskie czy szczury. Trzeba być jednak świadom, że border może godzinami wpatrywać się w inne zwierzęta, gdyż będą dla niego ciekawostką. W ten sposób, sam pies nie odczuje niczego specjalnego, lecz inne zwierzęta mogą czuć się niepewnie i być zestresowane. Najczęściej jednak zdarza się, że pozostałe futrzaki przywykają do nietypowego zachowania borderów, więc nie należy się niczego obawiać.

Osoby mieszkające na blokach, w szczególności single, w gruncie rzeczy powinni rozważyć kupno towarzysza dla ich bordera. Jeżeli często wychodzą z domu, lub długo pracują, pies może poczuć się samotny. Jeżeli znajdzie towarzysza, z którym nawiąże dobrą relację, brak właściciela nie będzie wpływać negatywnie na jego nastrój, a tym samym można mieć większą pewność, że żadne rzeczy nie ulegną zniszczeniu w razie nieobecności. Psy bowiem znajdują lepsze zajęcie w zabawie ze swoim towarzyszem.

Jako, iż jest to jednak pies owczarski, posiada pewien instynkt samozachowawczy polegający na obronie. Z tego powodu, może dojść do sytuacji kiedy podczas spaceru pies zacznie zachowywać się agresywnie wobec innych psów. Najczęściej kończy się na szczekaniu, gdyż właściciel może upilnować swojego pupila, warto jednak poświęcić tej kwestii trochę czasu i w przypadku problemów z dobrym wychowaniem bordera, udać się do specjalisty. W ten sposób można mieć pewność, że pies będzie łagodny w stosunku do innych czworonogów mijanych na ulicy każdego dnia.

Mówiąc w skrócie, osoby, które zastanawiają się nad adopcją psa rasy border collie, a tym samym posiadają inne zwierzęta domowe, nie muszą obawiać się, że pies stanie zrobi krzywdę swoim towarzyszom. Jak wiadomo, zwierzęta kierują się instynktem i kiedy pies poczuje niebezpieczeństwo nie zawaha się bronić. Odpowiedni trening i przebywanie z innymi czworonogami sprawi jednak, że border znajdzie w nim przyjaciela i swojego towarzysza. Nie można zapomnieć jednak, iż jest to pies pasterski, którego celem była ochrona stada owiec. Z tego powodu, każdy border wie jak się bronić i kiedy zostanie zaatakowany można być pewnym, iż stanie na wysokości zadania. Jednak z reguły psy rasy border częściej hipnotyzują wzrokiem inne zwierzęta, co nie jest szczególnie niebezpieczne. Pozostałe futrzaki są w stanie przyzwyczaić się do tego po pewnym czasie, więc nie trzeba obawiać się, iż dojdzie do niepotrzebnych aktów agresji. Warto jednak uważać podczas spacerów i zaopatrzyć się w kaganiec, gdyż mimo wszystko psy rasy border collie mogą ugryźć.

Czy Border Collie nadaje się do mieszkania w bloku?

Wiele osób chcących kupić lub adoptować psa rasy Border Collie zastanawia się czy jest to pies, który może mieszkać w bloku. Mieszkanie w bloku posiada swoje zalety, szczególnie w większych miastach, gdzie łatwiej o pracę, dobrą uczelnię i rozwijanie swoich pasji. Z tego powodu, wiele osób decyduje się na wynajęcie lub kupno mieszkania, szczególnie że są wciąż tańsze od domów. Jednak rynek nieruchomości nie jest sednem tego wpisu. Chcąc mieć psa na blokach trzeba pamiętać o pewnych ograniczeniach związanymi z taką sytuacją, a jest ich dość sporo.

Przede wszystkim należy zdać sobie sprawę, że posiadanie psa na blokach jest dużo bardziej wymagające niż w przypadku domu. Kilka razy w ciągu dnia należy wyjść z nim na spacer, ponieważ pies musi załatwić swoje potrzeby fizjologiczne. Wiąże się to z dość sporą dawką czasu co może być szczególnie uciążliwe w przypadku osób pracujących na zmiany, lub posiadających wiele zajęć po pracy. Trzeba powiedzieć to sobie wprost, że pies nie jest zabawką i trzeba zadbać o jego potrzeby.

Kiedy ktoś posiada dom to sytuacja jest dużo prostsza, gdyż działka jest najczęściej na tyle duża, że pies może się wyszaleć oraz załatwić swoje potrzeby. W takim przypadku, wystarczy wypuścić swoją pociechę na dwór i w tym samym czasie można z powodzeniem zająć się swoimi dodatkowymi aktywnościami.

Posiadanie psa w bloku może być uciążliwe zarówno dla sąsiadów, szczególnie kiedy nasz futrzak lubi dawać o sobie znać. Kiedy zostanie sam w domu, nikt nie jest w stanie przypilnować czy pies nadmiernie szczeka lub wyje. W przypadku posiadania psa mając dom, sytuacja jest o tyle prostsza, iż można go wypuścić na podwórko i przez te kilka godzin nie powinien znaleźć sobie wystarczająco dużo zajęć, aby nie szczekać przez cały ten czas.

Co do samego Bordera Collie, jest to rasa która potrzebuje sporo ruchu co na starcie powinno dać do myślenia ludziom zastanawiającym się nad posiadaniem tej rasy w bloku. Duże przestrzenie i duża aktywność to coś co bordery uwielbiają. Psy rasy border collie służyły rolnikom do pracy ze zwierzętami, a w szczególności do ich ciągłego pilnowania. Z tego powodu, można powiedzieć, iż ruch to ich naturalne środowisko.

Sam ruch może jednak nie być wystarczający, gdyż ta rasa psów owczarskich od zawsze pomagała ludziom w pracy. Z tego powodu, potrzebują pewnych zadań mentalnych. Z tego powodu, posiadając psa tej rasy warto często ćwiczyć z nim posłuszeństwo oraz zabierać na wędrówki po różnych nowych terenach, gdzie pies może się czymś zainteresować.

Tego typu styl życia jest naturalny dla rasy border collie. Jeżeli właściciel nie ma czasu lub możliwości na długie często wędrówki, wystarczy że biegnie tuż obok właściciela podczas jazdy na rowerze lub rolkach. Pies musi poczuć się zainteresowany. Z tego powodu, zabawa w tropienie lub pływanie będą dla niego idealnym sposobem na rozrywkę. Samo spuszczenie psa ze smyczy może być niewystarczające, a wędrówki po osiedlu niezbyt ciekawe. Z tego powodu, należy zorganizować psu ciekawe zajęcia, co wydaje się być dużo prostsze w przypadku posiadania domu z ogródkiem.

Mając jednak wystarczająco dużo czasu do poświęcenia psu rasy border, można z powodzeniem wychować go również na blokach. Trzeba jednak dużo pracować z psem, gdyż jego natura sprawia, iż często zaczyna gonić za samochodami podczas spacerów. Dzięki dobrze dostosowanym i częstym ćwiczeniom można go jednak tego oduczyć, co sprawi że przyjemność ze spacerów będzie jeszcze większa.

Kolejną zaletą miasta jest to, iż oferuje borderowi sporo rozrywki mentalnej. Pies może spotykać inne rasy, poznawać na ulicy nowych ludzi oraz odwiedzać nowe miejsca. Trzeba jednak pamiętać, iż jest to wymagający proces, który dla nauczyciela może być ciężki. Z tego powodu, przed przygarnięciem psa tej rasy trzeba zdać sobie sprawę z wyzwania i ilości czasu, który należy mu poświęcić, aby życie z nim w bloku nie było pasmem nieszczęśliwych przygód, a tym samym aby pies nie męczył się w tym otoczeniu.

Przede wszystkim powinniśmy pamiętać o tym, że decydując się na wzięcie psa bardzo ważne jest, aby była to przemyślana decyzja. Niestety coraz więcej osób podejmuje takie decyzje zbyt pochopnie i tym samym psy są po bardzo krótkim czasie porzucane, ponieważ przykładowo właściciele nie radzą sobie z jego wychowaniem albo co gorsza, zwierzę znudziło się naszym dzieciom. Powinniśmy uczyć już nawet najmłodszych tego, że zwierzę to nie jest zabawka i bardzo ważne jest w tym przypadku to, aby jego wzięcie było przemyślaną decyzją.

Dzięki temu nie złamiemy serca naszemu zwierzęciu, porzucając go gdzieś przy drodze lub co gorsza, oddając go do schroniska. Należy wziąć odpowiedzialność za psa, którego przygarniamy i dać mu jak najwięcej miłości, a on z pewnością odwdzięczy nam się tym samym. Jeżeli jeszcze nigdy nie mieliśmy w domu lub też w mieszkaniu zwierzęcia, powinniśmy również zastanowić się, jakich rozmiarów chcemy mieć zwierzę. W szczególności w małych nieruchomościach duży pies będzie się męczył, a my razem z nim. Niestety w małych pokojach duży pies nie będzie miał odpowiedniej dawki ruchu, a my z powodu bardzo różnorodnych obowiązków czasem możemy nie biegać z nim aż tyle, ile faktycznie powinien spędzić czasu na świeżym powietrzu. W przypadku domu z ogrodem sytuacja jest znacznie bardziej komfortowa, jednak bardzo dużo osób w tym przypadku popełnia ogromny błąd i tym samym decyduje się na umieszczenie psa w kojcu lub też przywiązanego na łańcuchu. To nie jest także dobry los dla zwierzęcia, ponieważ choć pies jest raczej zwierzęciem domowym, nie powinniśmy zapominać o tym, że to właśnie w taki sposób możemy ograniczyć jego wolność.

Bardzo ważne jest także odpowiednie wychowanie naszego czworonoga. Niezależnie od tego czy bierzemy psa jako malutkie zwierzę, które będzie dopiero co dorastać na naszych oczach, czy jest to już dorosły pies, który ma pewne życiowe doświadczenia, zawsze powinniśmy być stanowczy i wychowywać go odpowiednio. Jednak stanowczość to przede wszystkim brak agresji, ponieważ takim wychowaniem zwierzęcia do niczego dobrego nie doprowadzimy, a wręcz możemy sprawić, że nasz pies stanie się bardzo agresywny.

Jeżeli nie mieliśmy do czynienia nigdy w swoim życiu z czworonogiem, a tym samym nie radzimy sobie z jego wychowaniem, powinniśmy przede wszystkim skorzystać z pomocy behawiorysty. Jest to coraz bardziej popularny specjalista, na którego usługi decyduje się coraz więcej osób. Nie powinniśmy zapominać, że nawet już kilka lekcji, w których weźmiemy udział oczywiście z naszym psem może sprawić, że nie tylko pokochamy naszego czworonoga, ale w końcu nasz pies zacznie się nas słuchać. Wbrew pozorom takie lekcje nie kosztują zbyt dużo, a to właśnie dzięki temu mamy możliwość uporządkować nasze życie i w końcu odczuć przyjemność z tego, że jest z nami kochający zwierzak, który z pewnością stanie się od tej pory naszym najlepszym przyjacielem, jak również całej naszej rodziny. Wystarczy jedynie na samym początku odpowiednio o niego zadbać, a na pewno odwdzięczy nam się z nawiązką.

Podobne wpisy