Sucha karma dla psa - czy może stanowić bazę psiej diety?
Sucha karma dla psa – czy może stanowić bazę psiej diety?

Prawidłowe karmienie psa nie tylko buduje jego zdrowie, ale także wpływa na jego wygląd oraz ogólny dobrostan. Z tego powodu niezwykle ważny jest wybór odpowiedniego pożywienie. Szeroki wybór karm dla psów nie oznacza, że karmienie psa jest proste. Bywa wręcz przeciwnie – duży wybór produktów może powodować trudności w ustaleniu najlepszej diety dla czworonożnych pupilów. Dowiedz się, co wziąć pod uwagę wybierając karę dla psa oraz czy lepiej zdecydować się na karmę mokrą czy suchą?

 

Sucha karma dla psa – czy może być podstawą diety czworonoga?

Suche karmy cieszą się dużą popularnością przede wszystkim ze względu na duże walory odżywcze. Nie bez znaczenia jest także wygoda jej stosowania. Karma sucha jest mniejsza objętościowo, dzięki czemu nawet niewielka porcja daje czworonogom porównywalnie dużo energii, jak większa ilość innego typu produktów. Suchą karmę można również dłużej przechowywać – w przeciwieństwie do karmy mokrej nie wymaga zużycia w krótkim czasie po otwarciu. Łatwiejsze jest także jej przechowywanie. Taki sposób żywienia jest zazwyczaj również bardziej ekonomiczny. Dla psa sucha karma może stać się podstawą diety. W takim wypadku należy pamiętać jednak o konieczności częstego nawadniania psa.

Karmy mokre czy suche – jakie lepiej sprawdzają się przy karmieniu psa?

Bazą karmy suchej powinno być mięso, które stanowi podstawę psiej diety oraz główne źródło białka. Oprócz tego najczęstszym dodatkiem są zboża lub, w niektórych produktach, ziemniaki. Karmy suche są także wzbogacane o dodatkowe substancje odżywcze, takie jak tauryna, karnityna, glukozamina, chondroityna czy nienasycone kwasy tłuszczowe.

Karma mokra dostarcza czworonogom, oprócz składników odżywczych, także niezbędną ilość wody, która korzystnie wpływa na układ pokarmowy oraz moczowy. Dodatkowo karmy mokre nie zawierają wypełniaczy, takich jak zboża, które nie są wchłanianie w pełni przez układ trawienny psów.

Najbardziej optymalnym wyborem jest zatem łączenie różnych typów karm – mokrej oraz suchej.

Karmy suche dla psa – co wziąć pod uwagę przy zakupie?

Najlepsza sucha karma to karma dopasowana do wieku, aktywności oraz stanu zdrowia psa. Nie bez znaczenie jest także rasa czworonoga – obecnie dostępne są produkty dopasowane do potrzeb konkretnych psów. Przy wyborze każdej suchej karmy należy wziąć pod uwagę jej skład. Produkty dla psów powinny być zbilansowane pod kątem składników odżywczych oraz energii. Warto wybierać produkty z dużą zawartością mięsa. Dzięki temu psy nie tylko zachowują zdrowie, ale także dobry wygląd. Oprócz tego wysokiej jakości karma pomaga zachować psom optymalną wagę.

Wiele psów zmaga się również z problemami, takimi wrażliwy przewód pokarmowy czy choroby nerek. Niewydolność nerek często spowodowana jest, obok czynników genetycznych przy których choroba objawia się już u szczeniaków także, niskiej jakości karmą, zawierającą toksyczne substancje chemiczne. W takich wypadkach zdecydować się należy na karmy specjalistyczne, które dostarczą niezbędne składniki odżywcze, a przy tym powiadają dodatkowe właściwości, które korzystnie wpłyną na dobrostan zwierzaka.

Sucha karma dla psa w ZooArt to gwarancja wysokiej jakości, a także szerokiego wyboru produktów. Dzięki temu znaleźć można jedzenie dla każdego czworonoga, niezależnie od jego stanu zdrowia, wieku, aktywności czy specjalnych potrzeb.

Podobne wpisy