Rasa Border Collie - charakterystyka
Rasa Border Colliecharakterystyka

Psy rasy Border Collie są bardzo inteligentne, pracowite i wrażliwe. Jeżeli planujesz zakup psa tej rasy, warto zapoznać się z jego usposobieniem i wymaganiami. Sprawdź, co warto wiedzieć na temat psów border collie!

Border collie to jedna z ras psów, która należy do grupy psów pasterskich. Przedstawiciele tej rasy wymagają od swoich opiekunów sporo uwagi i bliskości, ale potrzebują też dużej dawki ruchu. Jeżeli zastanawiasz się, czy border collie to rasa psa odpowiednia dla Ciebie, zapoznaj się z naszym artykułem.

Border collie – pochodzenie nazwy

Na samym początku warto wspomnieć kilka słów o pochodzeniu nazwy rasy Border Collie. Wyraz „border” z angielskiego oznacza granicę – dokładniej chodzi tutaj o granicę między Anglią a Szkocją. W dawnych czasach pasterze trzymali w tamtych okolicach psy, które świetnie znosiły panujący tam surowy klimat oraz były bardzo skuteczne w pilnowaniu owiec i bydła. Termin “Border Collie” po raz pierwszy został użyty w 1915 r. przez Jamesa Reida. Nazwa ta oddzieliła psy Border Collie od innych Collies.

Wygląd psów border collie

Border collie to psy średniej wielkości, charakteryzujące się proporcjonalną budową. Ich umaszczenie najczęściej jest czarno-białe, jednak możemy się spotkać również z innymi kolorami sierści, np. rudo-białym, błękitno-marmurkowym czy tricolor. Dorosłe psy border collie mierzą 53-56 cm, a ich waga waha się w okolicach 12-20 kg.

Border collie – charakter

Border collies to psy o dużym temperamencie oraz wesołym usposobieniu. Są wytrzymałe fizycznie, samodzielne, odpowiedzialne i bardzo posłuszne. Ze względu na swoje zamiłowanie do pracy idealnie nadają się do pomocy w wypasaniu owiec. Psy border collie to również jedne z najbardziej inteligentnych psów na całym świecie. Mają one dużą potrzebę bliskości i atencji, dlatego ich właściciele powinni poświęcać im sporo czasu. Warto również pamiętać, że zbyt mała ilość ruchu może wpływać negatywnie na samopoczucie przedstawiciela rasy border collie. Pies tej rasy potrzebuje jednak nie tylko sporej dawki ruchu, ale także odpoczynku. Jego właściciel powinien więc angażować go w wykonywanie różnych zadań, a po zabawie pozwolić mu na zasłużony relaks.

Border collie – dla kogo?

Psy border collie są bardzo aktywne, dlatego ta rasa z pewnością nie będzie najlepszym wyborem dla domatora, który lubi spokojne spacery. Border collies nadają się przede wszystkim dla osób, które prowadzą sportowy tryb życia i są w stanie poświęcić czas na systematyczne treningi ze swoim pupilem. Border collie, pod warunkiem zapewnienia mu odpowiedniej dawki ruchu, będzie czuł się dobrze zarówno w mieszkaniu, jak i domu z ogrodem.

Jaka karmić border collie?

Planujesz zakup psa rasy border collie? W takim razie koniecznie musisz dowiedzieć się, jak powinno wyglądać prawidłowe karmienie border collie. Warto wspomnieć, że przedstawiciele tej rasy, ze względu na wysoką aktywność fizyczną, mają spore zapotrzebowanie kaloryczne w porównaniu do psów innych ras. Szczeniaka border collie można karmić nawet 4-6 razy dziennie, natomiast w przypadku dorosłego border collie wystarczające będą 2 posiłki dziennie.

Jaka karma dla border collie?

Każdy właściciel psa powinien zadbać o zakup odpowiedniej karmy dla swojego pupila. Jeżeli jesteś posiadaczem psa border collie, być może zadajesz sobie pytanie, jaka karma dla border collie będzie najlepsza. W przypadku psów tej rasy idealnym wyborem jest karma sucha lub karma mokra, przeznaczona specjalnie dla psów aktywnych. Takie produkty są bogate we wszystkie witaminy i składniki odżywcze, które są niezbędne w diecie energicznego psa. W sklepach dostępny jest szeroki wybór karmy zarówno dla szczeniaków, jak i dla psów dorosłych. Dzięki temu możesz wybrać mokrą i suchą karmę idealną dla Twojego pupila.

Podobne wpisy