Warto wybrać border collie
Warto wybrać border collie

Czy warto zdecydować się na Border Collie?

Co w Sierści Piszczy

Niezmiernie inteligentne psy są wymagające, mogą wymknąć się spod kontroli niedoświadczonych właścicieli. Zanim kupisz szczeniaka border collie, poznaj jego charakter i czego od Ciebie taki pies będzie oczekiwać.

Zalety border collie:

  • lubi być szkolony,
  • wytrzymały fizycznie,
  • zwinny,
  • skoczny,
  • jest niesłychanie uważny i skoncentrowany,
  • chętnie wykonuje polecenia,
  • przywiązuje się do swego pana,
  • ma zrównoważony charakter,
  • posłuszny,
  • wspaniały towarzysz dzieci,
  • uwielbia biegać,
  • lubi zajęcia umysłowe,
  • opiekuńczy w stosunku do innych zwierząt,
  • odpowiedni do miasta,
  • brak agresji wobec obcych,
  • nie wymaga zbyt dużej pielęgnacji okrywy włosowej.

Wady border collie:

  • łatwo może wymknąć się spod kontroli,
  • potrafi dominować,
  • uparty,
  • indywidualny charakter,
  • potrzebuje dużo zajęć umysłowych,
  • potrzebuje bardzo dużo ruchu,
  • brak instynktu obronnego,
  • choroby genetyczne.

Kto da sobie radę z ułożeniem psa border collie?

Zalety i wady psów rasy border collie mogą jednym odpowiadać, innym nie, dlatego tak bardzo istotne jest, aby poznać usposobienie psów tej rasy. Jeżeli pragniesz, aby ze swym pupilem dobrze się dogadywać, musisz zaspokajać wszystkie jego potrzeby. To nie tylko w porę dać mu jeść, wyprowadzić na spacer w celu skorzystania przez zwierzaka z toalety. Musisz mocno zaangażować się w życie swego pupila (jego aktywność fizyczną oraz intelektualną). Właściciel czworonoga powinien być osobą zrównoważoną i spokojną. Pies chętnie się uczy wszelkich poleceń, pod warunkiem, że będzie wychowywany, a nie tresowany. Przy tresurze wykorzystuje się kary i często przymus, który ma prowadzić do posłuszeństwa ze strony zwierzaka.Zwykle takie metody kończą się wypaczeniem charakteru psa (agresja, wycofanie, lęki itp.).

Jak uniknąć niepowodzeń przy wychowywaniu border collie?

Jeżeli pragniesz, by Twoim czworonożnym przyjacielem był border collie, musisz dysponować sporą wiedzą odnośnie tej rasy. Potrzebujesz też mieć dużą ilość wolnego czasu, by móc go poświęcić psu. Dobrze, gdy jesteś osobą wysportowaną, lubiącą ruch na świeżym powietrzu (biegi, jazda na rowerze). Wasze pobyty na dworze powinny być długie bez względu na aurę. Twój pies będzie potrzebował się dużo bawić. Zabawa musi być nacechowana pokaźną ilością ruchu, wzbogacona konkretnymi zajęciami, angażującymi myślenie. Jeżeli stracisz nad psem kontrolę, border przestanie Cię słuchać. Utracisz bowiem autorytet u swego pupila. Korzystaj zatem często z pomocy doświadczonego instruktora, znającego umysł owczarka. Trener pokieruje Tobą i pokaże, jak pracować z psem. Dzięki temu unikniesz błędów wychowawczych.

Border collie – pracujący pies w służbie człowiekowi

Rasa psów o predyspozycjach ratowniczych i tropiących doskonale sprawdza się w ratownictwie lawinowym. Wspaniale też potrafi wyczuć narkotyki. Czworonogi te zatrudniane są w służbach celnych oraz do poszukiwania osób zaginionych. Potrafią wyczuć miejsce, w którym został zasypany przez lawinę człowiek. Wysoka kondycja fizyczna owczarka border pomaga czworonogowi wytrwale chodzić po górskim terenie lub gruzach w poszukiwaniu osób zaginionych. Pracujący owczarek dzięki niezawodnemu węchowi oraz intuicji stał się bardzo dobrym pracownikiem poszukiwawczym. Pies jest ponadto pomocny przy terapii ludzi chorych. Jest bardzo kochającym i cierpliwym czworonogiem. Aby jednak dobrze spełniał swoje zadania, musi mieć zapewnioną odpowiednią ilość ruchu i zajęć wymuszających myślenie.

Czy dziecko da sobie radę z psem border collie?

Przy zabawach dzieci z psem tej rasy powinien czuwać opiekun czworonoga. Dzieci mogą nie dać sobie z owczarkiem rady. Pomimo jego przyjaznego usposobienia wobec dzieci i chęci zabawy z nimi, może okazać się dla nich niebezpieczny. Chętnie uczestniczy w zabawie, biega z dziećmi, wykonuje ich rozkazy, ale jeżeli jakaś komenda mu się nie spodoba – nie wykona jej. Może małolatom także zagrażać w taki sposób, iż beztrosko biegające dzieci będzie chciał zdyscyplinować i wskoczy któremuś na plecy. To naturalny odruch zwierzaka, dlatego zawsze musi być w pobliżu właściciel psa. Owczarek pierwotnie był hodowany do celów zaganiania owiec. Przy tej czynności zwierzak pilnował majestatycznie owce, wodząc za nimi wzrokiem. Jeżeli owca odłączała od stada, owczarek biegł do niej i wskakiwał jej na grzbiet. Dziecko takie zachowanie psa może uznać za atak i wystraszy się zwierzaka. Niepotrzebnie się zestresuje i zacznie się psa bać. Stąd konieczność pobytu w pobliżu właściciela czworonoga.

Co może zaburzyć ułożenie psa?

To, że border collie musi mieć jednego przewodnika, można uważać jako wadę, jeżeli wszyscy domownicy chcieliby być dla psa najważniejszymi i nim rządzić. Jeśli jednak właściciel kategorycznie chce, by zwierzak podlegał tylko jego poleceniom, wówczas omawiana cecha staje się zaletą. O co chodzi? Przede wszystkim o to, by wśród rodziny, w której mieszka owczarek pracujący, zostały jasno określone zasady postępowania wobec pupila. Co psu wolno, a czego nie, ustala właściciel bordera. Pozostali winni się do tego zastosować. Dzięki temu uniknie się chaosu w głowie zwierzaka. Jasne i zgodne komendy pozwalają psu czuć się bezpiecznie, a wówczas będzie w miarę posłuszny wobec wszystkich członków rodziny. Jednak nikt nie powinien się obrażać, że największą miłością owczarek pała wyłącznie do swego pana.

Jak to jest z tą indywidualnością charakteru u owczarka border?

Rasa psa border collie nie może być szufladkowana. W jednym miocie bowiem mogą pojawić się psy o całkiem odmiennych cechach charakteru. Osobowość szczeniaka najlepiej rozpozna hodowca, który ma wgląd do barłogu suki z małymi. Do wydania nadają się szczeniaki w wieku siedmiu tygodni. W ciągu niespełna dwóch miesięcy po urodzeniu bordera możesz stać się jego właścicielem. Zanim wybierzesz umaszczenie psa, zapytaj o specyficzne cechy danego szczeniaka. Bardziej bowiem powinieneś zwrócić uwagę na jego charakter, aniżeli kolor i długość sierści. Są pieski spokojniejsze i bardziej żywiołowe. Są mniej i bardziej uparte. Grzeczniejsze i mniej zdyscyplinowane. Niewątpliwie każde wymagają uważnego wychowywania już od pierwszych godzin po pojawieniu się w Twoim domu.

Czy sposób żywienia wpływa na charakter psa?

Największy wpływ na charakter szczeniaka ma żywienie… jego matki. Jeżeli suka jest niedożywiona, może okazać większą agresję wobec swoich malców. Wpływ na kształtowanie się charakteru psa mają także inne czynniki. Na przykład szczeniak border collie, który jest wyprzedzany przez swych braci w dostaniu się do sutka matki, może stać się słabszym w stadzie. Będzie się czuł zdominowany przez silniejszych od niego braci. Silny piesek, który zawsze pierwszy dopada do karmienia, będzie zdecydowanie odważniejszy od tego psiaka, który dociera do sutka matki jako ostatni. Wynika z tego, że już wówczas kształtują się pewne cechy osobowościowe border collie. Reszta pozostaje w rękach przyszłego właściciela. Swym spokojem i zrównoważeniem może pewne wady charakteru u psa zmniejszyć lub je wyeliminować.

Czy psa border collie należy chwalić?

Ten owczarek uwielbia być chwalony. Dla uznania ze strony swego pana potrafi wykonywać polecenie za poleceniem, by otrzymać smaczny kąsek, miłe słowo lub pogłaskanie. Często właściciele o tym zapominają, a to bardzo ważne dla takiego psa. Pies nie zważa, że już nie ma siły na kolejne zadanie, ale ponieważ pragnie za nią otrzymać pochwałę, nadal wytrwale wszystko spełnia. Zdarzało się, iż zwierzak zaprzestawał ćwiczeń z powodu wycieńczenia. Nie wytrzymywało serce. Zwykle kończyło się to dla zwierzaka nagłą śmiercią w trakcie ćwiczeń. Dlatego to właściciel musi wiedzieć, kiedy zakończyć zabawę z psem, bo pupil sam tego nie zrobi.

Czy border collie może uczestniczyć w zawodach sportowych?

Dla ludzi lubiących biegać, ganiać się z psem, bawić się z nim, owczarek border ma wszystkie ku temu zalety. Doskonale także sprawdzi się w psich zawodach różnego typu. Wspaniale się wówczas zwierzak bawi i współpracuje ze swoim właścicielem. Ta rasa psów uwielbia pokonywać przeszkody, a za pochwałę będą starały się wykonać każde zadanie najlepiej, jak potrafią. Umiejętności, jakie mają we krwi, to zaganianie owiec i te zawody były pierwszymi, jakie zorganizowano dla tej rasy psów. Sięgają one XIX wieku. Królowa Wielkiej Brytanii, Wiktoria, była zwolenniczką border collie i miała w swym posiadaniu kilka sztuk. Pierwsze zawody dla borderów odbyły się w Walii w roku 1873. Jednak wówczas rasa ta nosiła nazwę working sheepdog.

Czy w Polsce odbywają się zawody zaganiania owiec?

Dzięki temu, że w Polsce hoduje się owce, można było to wykorzystać do rozpoczęcia i w naszym kraju psich zawodów w zaganianiu owiec. Pierwsze odbyły się w roku 2004. Border collie doskonale radzi sobie w prowadzeniu owiec do zagrody. Robi to bardzo łagodnie. Wykorzystuje do tego celu swój czujny skupiony wzrok. W przeciwieństwie do innych psów pasterskich zaniechał używania zębów do podszczypywania owiec, które chciały pójść inną drogą. Zamiast tego woli zdyscyplinować owcę na swój własny sposób (wskoczenie na jej grzbiet). Co ciekawe, zaganianie owiec przez border collie odbywa się w całkowitej ciszy. Ten pies nie potrzebuje szczekać, by owce potulnie szły do zagrody. Dlatego zawody te potrafią być dla obserwujących bardzo ekscytujące.

Agility dla owczarka pracującego?

Tak, jak najbardziej. Ta dyscyplina sportu to dla border collie wspaniała zabawa. Angażuje jego zdolności fizyczne i umysłowe. Zaletą owczarka pracującego jest wykorzystanie myślenia do wykonania zadania. Poza tym zwierzak nie pokonuje przeszkód w samotności. Obok biegnie jego pan i podpowiada mu komendami głosowymi lub gestami. Pies musi zatem skupiać uwagę na tym, co chce mu przekazać właściciel i dobrze się skoncentrować na prawidłowym wykonaniu zadania. Owczarek border uwielbia agility. Warto więc wykorzystywać podobny tor przeszkód, będąc z psem na spacerze. Można je wykonać na poczekaniu za pomocą opadłych gałęzi i pni.

Talerz, ringo i piłka na spacerze z psem

Psy rasy border collie bardzo lubią łapać przedmioty w locie. Do tego celu przydadzą się różne plastikowe krążki, tzw. talerze. Są lekkie i łatwe w łapaniu ich przez psa pyskiem. Podobnie działają koła ringo. Jednak są nieco cięższe i mają krótszy lot. Ganianie za piłką tenisową lub specjalną z wypustkami to kolejna świetna zabawa dla psa. Bieganie za podskakującą piłką jest ulubioną zabawą nie tylko dla border collie, ale także dla psów pozostałych ras lubiących ruch.

Czy są inne sporty dla owczarków pracujących?

Zalety owczarków border można wykorzystać w wielu dyscyplinach sportu. Oprócz już wymienionych jest jeszcze kilka. Zwinnością i skocznością border collie może pochwalić się na zawodach friesbee. Ta dyscyplina polega na łapaniu dysku (talerza). Liczy się tam szybkość psa i jego skuteczność w uchwyceniu dysku w locie. Talerz rzucany jest pod różnymi kontami, by zabawa była dla psa atrakcyjniejsza, a tym samym trudniejsza. Łapanie dysku dla psa to igraszka. Każde zadanie jest punktowane przez sędziów, więc zawody są emocjonujące także dla właścicieli oraz jury i zgromadzonej publiczności.

Zawody sportowe wychwytujące wady border collie

Wadą może okazać się brak posłuszeństwa psa. Słabo radzący sobie z owczarkiem właściciel może napotkać trudności z prowadzeniem pupila podczas zawodów takich jak obiedience. Tam bowiem pies musi być bardzo zdyscyplinowany i posłuszny. W grę wchodzi szybkość, refleks i dokładność. To najtrudniejsze zawody, na których widać bardzo wyraźnie współpracę psa z człowiekiem. Border musi wykonywać polecenia swego pana szybko i precyzyjnie, by zyskać na czasie i zostawić pozostałych zawodników w tyle. Wcale nie jest regułą, że w tych zawodach zawsze zwyciężają psy rasy border collie.

Jak wyplenić wady u owczarka border?

Najmniej wad ma taki pies, który jest prowadzony przez doświadczonego instruktora lub właściciela. Należy się do tego zabrać naprawdę od pierwszych dni, gdy tylko zwierzak przekroczy próg swego nowego domu. Zdarza się, że trafi się pies tej rasy ze schroniska. Być może będzie to zwierzak po przejściach i będzie wymagał dużo cierpliwości ze strony swego nowego pana. Pomoc psychologa behawioralnego od zwierząt w takim przypadku jest nieodzowna. Zawsze należy pamiętać o nagradzaniu psa słowem, ciepłym spojrzeniem i pogłaskaniem. Niekoniecznie musi to być za każdym razem jakiś smakołyk. Zwykłe serdeczne pogłaskanie wystarczy, by pies czuł się zadowolony.

Czym wytłumaczyć złe zachowanie border collie?

Dużo zależy od cech osobowościowych właściciela psa, by zwierzak był prawidłowo ułożony. Border, prowadzony przez zrównoważonego pana, zawsze będzie pełen zalet. Złe zachowanie psa może być podyktowane ukrytą chorobą. Przede wszystkim należy jednak przypisywać nieadekwatne zachowanie psa nieumiejętnością wychowywania zwierzaka przez niedoświadczonego, wybuchowego opiekuna. Także osoba mająca bardzo mało czasu dla swego pupila może spotkać się z jego nieposłuszeństwem. Zwierzak może czynić w domu szkody, jeżeli jest pozostawiany bez towarzystwa. Opiekun czworonoga, który jasno określa psu jego granice, może być pewny swego sukcesu wychowawczego. Ważne, by komendy były stanowcze, ale spokojne. W żadnym wypadku nie mogą być agresywne lub oschłe. Border collie jest bardzo kochającym zwierzakiem. Chcącym zadowolić swego pana pod każdym względem. Złe traktowanie psa prowadzi do frustracji zwierzęcia. Będzie się czuł niechciany, odepchnięty, nieszczęśliwy. Pojawią się lęki, wycofanie lub nadmierna pobudliwość itp.

Lubisz być nauczycielem? Border collie to pilny uczeń

Owczarek pracujący ma cechy pilnego i uważnego ucznia. Chętnie się uczy i lubi zadowalać swego nauczyciela. Jeżeli lubisz, gdy pies Cię słucha i chętnie skupiasz całą uwagę na swoim wychowanku, możesz zwierzaka nauczyć wielu rzeczy. Ważne, abyś postępował z psem łagodnie i zdecydowanie, jasno pokazując pupilowi, że to Ty jesteś przewodnikiem stada, a nie Twój pies. Border collie lubi być w centrum uwagi i chętnie będzie wykonywać powierzane mu zadania. Uznanie i pochwała to dla psa olbrzymia nagroda, dla której gotowy jest wykonywać wszystkie wyuczone sztuczki. Od Ciebie zależy, kiedy zabawa ma się skończyć. Border nigdy nie powie, że już ma dość. Wynika to z braku instynktu dbania o samego siebie. W umyśle tego psa jest jedynie chęć zadowolenia swego pana, który jasno da mu to do zrozumienia poprzez pochwałę.

Border collie nie do obrony

Jeżeli szukasz psa, który będzie Cię ochraniał na spacerach lub pilnie strzegł zagrody, poszukaj psa wśród takich ras jak np. owczarek niemiecki, doberman, komodor. Border collie natomiast to wyłącznie wierny i łagodny pies do towarzystwa i wspólnych zabaw. Do każdego innego psa podchodzi z przyjaźnią i nigdy nie szuka z nimi zwady. Tak samo podchodzi do obcych ludzi i dzieci. Brak u tego psa agresywnej postawy. Atak to dla bordera nieznane zachowanie. Dzięki temu możesz swobodnie spacerować ze swoim psem po osiedlu. Będzie szedł obok Twej nogi i co chwila spoglądał na Ciebie, czekając na moment, kiedy zdecydujesz, że pora na zabawę lub jakąś komendę.

Czy owczarek border jest chorowity?

Pies może zmagać się z pewnymi chorobami typowymi dla swej rasy, ale wcale to nie musi być regułą. Na ogół zwierzaka mogą (ale nie muszą) dopaść takie dysfunkcje jak anomalia oka CEA, schorzenia neurologiczne, dysplazja stawów łokciowych i biodrowych i inne. Anomalia oka CEA polega na zanikaniu siatkówki oka z powodu niedorozwiniętej naczyniówki narządu wzroku. Powoduje to zmniejszanie się centralnego pola widzenia zwierzaka. Choroba ta jest dziedziczona. Pies może na nią zachorować, gdy otrzyma od rodziców dwa recesywne allele genu z wadą. Pojedynczy recesywny allel wpływa tylko na nosicielstwo tej choroby. Oznacza to, iż pies sam będzie zdrowy, ale chorobę przekaże swemu potomstwu. Anomalia oka CEA może przybierać postać łagodną, średnią i ostrą. Ta ostatnia prowadzi do ślepoty.

Czy dysplazja stawów atakuje psa w późnym wieku?

Dysplazja powoduje zapalenie stawów prowadzące do ich zwyrodnienia. Pies często nie daje znaku, że coś mu dolega. Potrafi nie zważać na pojawiający się ból w stawach. Z wiekiem jednak ból staje się coraz silniejszy. Border collie zacznie utykać, ciężko mu będzie wstać z legowiska i coraz trudniej mu będzie się poruszać. Badania na dysplazję u psa należy przeprowadzać bardzo wcześnie. Pierwsze badanie należy wykonać, gdy border będzie miał 2 lata. Już wtedy mogą pojawić się pierwsze ogniska zapalne. Dzięki badaniom choroba będzie mogła zostać wcześnie wykryta. Kontrolowana i leczona może wydłużyć psu życie bez bólu.

Czym jest neuropatia czuciowa u border collie?

Jedną z chorób neurologicznych tej rasy jest NS (neuropatia czuciowa). Polega ona na tym, że pies zaczyna mieć chwiejny chód. Zwierzak przestaje czuć dotyk, chłód i ciepło w łapach. Powoduje to, że pupil uparcie swoje kończyny liże, szczypie i gryzie. Doprowadza to do samo okaleczania, gdyż pies wcale nie czuje, że robi sobie krzywdę. Brak czucia z czasem atakuje układ moczowy. Pies zaczyna nie wyczuwać parcia na pęcherz. Zwieracz cewki moczowej staje się nieaktywny. Wpływa to na samoczynne wypływanie moczu na zewnątrz.

Kupuj psa odpowiedzialnie

Znając wady i zalety danej rasy, masz świadomość, co Cię czeka, gdy przyprowadzisz psa do domu. Musisz być w pełni odpowiedzialny za swoją decyzję. Twoim zadaniem będzie dbanie o jego prawidłowy rozwój, pielęgnacja i bycie przy swoim psie nie tylko wtedy, gdy jest zdrowy i wesoły. Musisz zdawać sobie sprawę, że zwierzak może zachorować, a Ty będziesz musiał się nim zająć. Pojawią się dodatkowe koszty leczenia i trudności w opiece nad chorym psem, który w pełni jest od Ciebie uzależniony.

Podobne wpisy