Border collie wady i zalety
Border collie wady i zalety

Border collie wady i zalety

Decyzja o zakupie lub przygarnięciu zwierzaka domowego powinna być dogłębnie przemyślana i opierać się na racjonalnych pobudkach. Spontaniczny wybór szczeniaka może spowodować, że charakter opiekuna oraz zwierzęcia różni się w sposób którego nie da się pogodzić. Dlatego tak ważnym jest, aby decyzję o posiadaniu psa podjąć bez nacisków uczuciowych. Szczególnie dotyczy to wyboru psa dla całej rodziny. Powinien być on dopasowany do trybu życia – innymi cechami charakteryzują się psy kanapowe, a innymi te, które potrzebują codziennego zużycia rozpierającej je energii. Tylko dzięki poprawnemu doborowi i przemyślanej decyzji będzie możliwym cieszenie się w pełni z nowego domownika. Warto również mentalnie przygotować się na członka rodziny.

W pierwszych miesiącach szczeniak bardzo przypomina małe dziecko i potrzebuje adekwatnej ilości uwagi, którą trzeba go otoczyć. Co więcej już od pierwszego dnia nie można zaniedbać szkolenia czworonoga. W przypadku opóźnienia nauczania, w późniejszym etapie pies może nie przyswoić lekcji i nie zdobyć pożądanej umiejętności. Dlatego tak istotnym jest dbanie o kompleksowy rozwój czworonoga. Dotyczy to każdej rasy psa, a nawet tych o zmieszanych korzeniach. Dlatego też tak istotnym jest aby znaleźć psa o odpowiadającym nam charakterze, niezależnie czy będzie to Border Collie czy Mini York.

Mały czarno – biały szczeniak – co z niego wyrośnie? Charakterystyka fizyczna rasy Border Collie

Szczeniaki – przedstawiciele tej rasy wyglądem przypominają małą rozkoszną kulkę czarno-białej sierści. To najpopularniejszy kolor psów tej rasy. Jednak nie jedyny. Zdarzają się osobniki, których sierść jest mieszaniną białego i brązowego, białego i rudego, białego i marmurkowego. Rzadko pojawiają się szczeniaki trzykolorowe, jednak zgodnie z charakterystyką rasy i one mogą się pojawiać w miotach. Psy zaliczane są do średnich gdy chodzi o ich wielkość. Dorosły pies border collie dorasta do około 53, maksymalnie 55 centymetrów wysokości. Przy czym suki są nieco niższe. Waga psa border collie, w zależności od sposobu żywienia i płci to od 14 do nawet 20 kilogramów. Ze względu na przystosowanie do pracy na pastwiskach Anglii i Szkocji ma smukłą budowę ciała oraz gęstą sierść. Początki rasy szacowane są na wiek siedemnasty, zaś nazwę uzyskała ona w 1915. Jest to zatem tak zwana stara rasa – należy jednak pamiętać, że pożądane cechy psów wystawowych różnią się nieco od psów pracujących.

Średni pies o potrzebach żywieniowych dużego psa – co powinien jeść Border Collie na poszczególnych etapach rozwoju?

Psy należą do gatunku zwierząt wszystkożernych z naciskiem na mięsożerność. Nie inaczej jest w przypadku Border Collie. Ze względu na przystosowanie rasy do dużego wysiłku i pracy w trudnych warunkach dieta powinna być szczególnie bogata w składniki odżywcze. Dorosłe psy powinny mieć napełniane miski minimum dwa razy w ciągu dnia. Jednocześnie ich poidło powinno być ciągle pełne. Ze względu na duże zapotrzebowanie na wodę zaleca się, by Border Collie spożywały karmę mokrą, mięsną, z niewielką domieszką składników roślinnych. Pozwoli to na harmonijny rozwój już od szczenięcia. Domowy przedstawiciel tej rasy powinien mieć zapewnioną odpowiednią ilość ruchu oraz regularne ważenie aby zapobiegać otyłości. Dzięki temu forma psa będzie dobra, a on sam będzie zdrowy i energiczny. W żadnym wypadku nie powinno się psa tej rasy karmić jedynie suchą karmą – w ostateczności może być ona uzupełnieniem diety, ale z pewnością nie jej podstawą. Psy Border Collie będą doskonale się rozwijać jedząc surowe mięso – idealnym rozwiązaniem dla nich jest BARF – odpowiednio bilansowana dieta może nie tylko poprawić jakość sierści psa, ale nawet przedłużyć jego życie czy poprawić zdrowie.

Border Collie wady i zalety rasy

Jak każdy zwierzak, psy rasy Border Collie wady i zalety mają. Ich postrzeganie może różnić się w zależności od właściciela. Sierść oraz podszerstek przedstawicieli tej rasy z pewnością utrudni sprzątanie jeśli trzyma się tego psa w domowych pieleszach. Przystosowanie do pracy na zewnątrz w chłodniejszym, wilgotnym klimacie sprawia, że sierść jest często zmieniana. Nie jest to zatem pies dla osób, którym przeszkadza każdy jeden włos na kanapie czy podłodze. Warto również pamiętać, że konieczne będzie wyczesywanie pupila, jeśli chce się uniknąć pogubionych kłębów podszerstka. Psy Border Collie wymagają również dużej ilości czasu spędzonego z opiekunem. O ile są one bardzo posłuszne, o tyle bardzo łakną kontaktu z człowiekiem i wydawania przez niego odpowiednich komend.

W przypadku dużej tęsknoty i zamknięcia w pomieszczeniu bez odpowiedniej aktywizacji pies może być skłonny do niszczenia rzeczy, szczekania czy nawet wycia z żalu. Z drugiej jednak strony kupując szczeniaka Border Collie, otrzymuje się wiernego przyjaciela, który uwielbia przebywać w towarzystwie ludzi oraz jest bardzo lojalny wobec opiekunów. Psy mają silną potrzebę zadowolenia właściciela – są uważne i chętnie słuchają poleceń. Niestety mimo towarzyskiego charakteru nie nadają się zbytnio dla rodzin z małymi dziećmi. Mają tendencję do zaganiania ich jakby były członkami stada owiec. Wyeliminowanie tego nawyku wymaga dużo pracy i ingerencji w charakter wynikający z rasy. W przypadku psów Border Collie niezwykle istotne są regularne ćwiczenia, zarówno fizyczne, jak i umysłowe. Bez nich psa bardzo szybko ogarnia nuda. To z kolei prowadzić może do licznych problemów behawioralnych.

Rasa ta ma zatem zarówno szereg zalet, jak i pewne wady. Jednak jeśli dobór psa przez właściciela jest przeprowadzony w sposób dokładny oraz racjonalny nie powinno być problemów z wychowaniem i prowadzeniem psa. Dlatego też warto zastanowić się jak dużo czasu jest się w stanie poświęcić na opiekę nad psem. Nie tylko, gdy jest on szczenięciem, ale również gdy będzie już dorosłym osobnikiem. Każdy odpowiedzialny hodowca border collie przed sprzedażą jeszcze raz przekaże wady i zalety jakimi charakteryzuje się rasa. Dzięki odpowiedniemu dopasowaniu można wyeliminować problem psów porzuconych, gdy zaczynają mniej przypominać puchatą kulkę do zabawy.

Wychowanie małego szczeniaka i szkolenie dorosłego psa – jak długo zajmuje?

Młode osobniki, szczeniaki rasy Border Collie są wyjątkowo rozkoszne. Przypominają wesołe kulki pełne entuzjazmu. Dodatkowo mają miękką, puszystą sierść i mądre oczy. Jednak nie należy zapominać, że psy rosną, a ich wychowanie powinno zacząć się już w domu hodowcy. Po trafieniu do nowych opiekunów nie można przerwać rozpoczętej nauki. Bo Border Collie, mimo że są bardzo pojętne, szybko ulegają stagnacji i nudzie. A znudzony pies, zwłaszcza szczeniak, to pies który rozrabia. Zaniedbania behawioralne w okresie szczenięcym trudno wyprostować u dorosłego już psa. Jak powinna wyglądać adekwatna opieka i wychowanie psa tej rasy, zarówno w wieku szczenięcym, jak i dorosłym? Pierwsze tygodnie życia to socjalizowanie się szczeniaka w domu hodowcy. Psy uczone są samodzielnego spożywania pokarmu, pierwszych zabaw z innymi szczeniakami czy też z ludźmi. Zdarza się, że hodowca uczy psa sygnalizowania potrzeb fizjologicznych. Jednak jest to proces długotrwały. Po przewiezieniu szczeniaka do nowego domu, musi się on oswoić nie tylko z nowym miejscem ale i z nowymi opiekunami. Aby nie dodawać mu stresu warto przeprowadzać rytuały znane z domu hodowcy. Podać tą samą karmę, wyprowadzać na spacer w podobnych godzinach. Jednak nie można zapomnieć o ciągłej stymulacji intelektualnej szczeniaka. Zaniedbanie nauki może skończyć się notorycznie zasikanym dywanem. Dlatego właśnie niezwykle istotne jest zapewnienie psu odpowiedniej ilości zabawek i wysiłku fizycznego. Border Collie to psy pasterskie – lubią biegać i przebywać na zewnątrz. W pierwszym etapie spacery będą częstsze ale krótsze. Wraz z wiekem psa konieczne będą coraz dłuższe trasy i zapewnienie możliwości wybiegania. Jednak nie tylko wysiłek fizyczny jest ważny.

Mimo iż Border Collie bardzo chętnie słuchaopiekunów są również żywiołowe i energiczne. Konieczne jest stawianie granic i oczekiwanie, że pies dostosuje się do komend. Z wiekiem psy tej rasy potrzebują również zwiększonej stymulacji intelektualnej. Zabawki muszą być często wymieniane. Brak wysiłku fizycznego i umysłowego sprawi, że pies będzie się nudził – to zrodzi problemy natury behawioralnej. Pies będzie psocił aby uzyskać odpowiednią aktywność umysłową.

Aktywność fizyczna niezbędna dla zdrowego rozwoju psiaka rasy Border Collie

Rasa psów Border Collie wady i zalety posiada. Konieczność dużej zapewnienia dużego wysiłku fizycznego może należeć do obu grup w zależności od postrzegania właściciela. Psy tej rasy miały za zadanie pomóc człowiekowi w zaganianiu owiec na terenie Szkocji i Anglii. Wymagana była do tego duża sprawność fizyczna i wytrzymałość. Te cechy przodków nadal są widoczne u przedstawicieli rasy. Dlatego konieczne jest zapewnienie odpowiedniej dawki wysiłku fizycznego aby pies był szczęśliwy i dobrze się rozwijał, także pod względem behawioralnym. To pies, który sprawdzi się u właścicieli szukających kompana do uprawiania sportu. Same mogą również stawać w szranki. Border Collie sprawdzą się w takich konkurencjach, jak: obedience, agility, flyball, freestyle i oczywiście zaganianie. Niestety nawet chwilowy brak aktywności może zrodzić problemy behawioralne. Dlatego jeszcze przed zakupem szczeniaka warto przemyśleć czy jest się w stanie spędzać wiele godzin dziennie zajmując się psem. Dorosłe osobniki wymagają minimum dwóch godzin na ćwiczenia fizyczne. Poza tym potrzebują również stymulacji umysłowej – szczególnie na czas gdy właściciela nie ma w pobliżu. W innym przypadku szybko znajdują sobie zabawę – niestety są żywiołowe i szybko niszczą rzeczy. Aby uniknąć przykrych incydentów już od szczeniaka należy układać psa tej rasy oraz zapewniać mu odpowiednią ilość rozrywki która zaspokoi jego potrzeby. Po rozważeniu wymaganej aktywności fizycznej, pies tej rasy będzie stanowił doskonałego kompana w przypadku wypraw dużych i małych.

Kondycja zdrowotna przedstawicieli rasy Border Collie

Każda rasa psa domowego ma tendencje do schorzeń z różnych grup. W przypadku przedstawicieli Border Collie utrudnia to często hodowlę. Charakterystycznymi schorzeniami są w tym przypadku dziedziczne schorzenia oczu. Są one na tyle powszechne, że przed reprodukcją, każdorazowo odpowiedzialny hodowca bada wzrok zarówno suki, jak i psa. Ze względu na dziedziczność tego schodzenia możliwa jest eliminacja genów odpowiadających przy dokładnej kontroli. Dlatego tak istotnym jest aby wybierać szczenięta ze sprawdzonej hodowli – daje to gwarancję, że szczeniak nie będzie cierpiał z powodu chorób dziedzicznych. Innym typem dziedziczonego od rodziców schodzenia są dysplazje stawów biodrowych. Również one mogą być wyeliminowane za pomocą dokładnej kontroli krzyżujących się osobników. Szczeniaki z tym schorzeniem mogłyby mieć problemy z poruszaniem, co dla tej rasy jest wyjątkowo trudne do zaakceptowania. Psy rasy Border Collie mają również zwiększoną skłonność do epilepsji. Jednocześnie zakup szczeniaka tej rasy, pochodzącego ze sprawdzonej hodowli nie oznacza wcale że weterynarz będzie odwiedzany szczególnie często. W stosunku do innych psów hodowlanych tych możliwych schorzeń nie jest szczególnie dużo i bardzo często są wyłapywane jeszcze na etapie planowania szczeniąt. Pies tej rasy przez wiele lat może nie chorować oraz spokojnie dożyć swoich dni w rodzinie.

Pielęgnacja sierści psów Border Collie

Sierść psów rasy Border Collie może mieć różną barwę. Jednak gdy chodzi o jej długość do rasy zalicza się osobniki zarówno średniowłose, jak i gładkowłose. W obu przypadkach włosy porastające kark i boki szyi psa są nieco dłuższe. Tworzy to charakterystyczną grzywę wokół głowy. Podszerstek psów tej rasy jest gruby i miękki, dlatego jest bardzo poszukiwany przez osoby dziergające ubrania z tego surowca. Ze względu na przystosowanie do przebywania w klimacie wilgotnym i chłodnym włosy są gęste i wymagają regularnego wyczesywania. W innym przypadku mogą zanieczyścić dom. a co więcej pies nie będzie czuł się komfortowo. Psy o średniej długości włosa trzeba wyczesać minimum dwa – trzy razy w ciągu siedmiu dni. Gładkowłosi przedstawiciele rasy mogą być pielęgnowani raz w tygodniu lub wedle występujących aktualnie zwiększonych potrzeb. Zazwyczaj pielęgnacja sierści psów Border Collie jest łatwa. Lubią się czesać, nie obawiają się zbytnio wody. Co więcej cieszą się z atencji człowieka również przy tej czynności. To wszystko sprawia, że mimo pozornie wymagającej pielęgnacji, dbanie o psy tej rasy jest stosunkowo łatwe – oczywiście gdy chodzi o czesanie i dbałość o sierść. W przypadku zwiększonej wypadalności włosów może się jednak okazać, że konieczne jest suplementowanie witamin, które z jakiegoś powodu nie są dostarczane wraz z wodą i pożywieniem. Odpowiednia pielęgnacja pozwala na kontrolę wypadającej sierści, ale również na to by zapobiec kołtunom i późniejszemu bólowi jak i odczuwałby pies. Dzięki czesaniu Border Collie będzie zachwycał swoim wyglądem oraz zachowa zdrowie.

W jakiej rodzinie Border Collie znajdzie odpowiednie miejsce?

Przedstawiciele rasy Border Collie doskonale czują się w kontaktach z człowiekiem. Wydają się energiczne, żywiołowe ale również rozsądne i czujne. Nawiązują one silną więź z całą rodziną. Ze względu na instynkty nie poleca się ich dla rodzin z małymi dziećmi. Wspomniane już zostało, że często próbują traktować małe dziecko jak zbłąkaną owieczkę i zaganiać ją do stada. Oczywiście nie każdy osobnik będzie się tak zachowywał. Wiele zależy od wychowania i samej rodziny. Należy jednak zdawać sobie sprawę z tego że możliwym jest wystąpienie tego typu trudności. Nie w każdej rodzinie zatem sprawdzą się psy tej rasy. Należy również pamiętać o fakcie, że dorosły pies Border Collie wymaga minimum dwóch godzin spaceru lub innej aktywności fizycznej. Koniecznie trzeba się zastanowić czy przedstawiciele naszej rodziny są w stanie poświęcić psu odpowiednią ilość czasu. W przeciwnym wypadku znudzony pies będzie próbował zwrócić na siebie uwagę i może zacząć niszczyć rzeczy. Poza czasem wypełnionym aktywnością fizyczną Border Collie wymaga również aktywności umysłowej. Zabawki muszą być często wymieniane. Specyficzne potrzeby żywieniowe to z kolei wyzwanie czysto finansowe – zakup lepszej karmy często jest kapitałochłonny. Wszystko to sprawia, że przedstawiciele rasy Border Collie sprawdzą się doskonale w specyficznych rodzinach. Idealną sytuacją byłoby gdyby jedna osoba z gospodarstwa domowego nie pracowała lub pracowała z domu i mogła spędzać czas z psem lub wyprowadzać go na długie spacery. Podejmując decyzję o zakupie szczeniaka warto rozważyć czy nasza rodzina jest w stanie zaspokoić jego potrzeby. Zarówno te aktualne, jak i te, które mogą wystąpić w przyszłości. To jakiej rasy pies zostanie wybrany również powinno podlegać głębokiemu zgłębieniu charakterystyk różnych ras. Aby nie okazało się, że żywiołowy Border Collie trafił w ręce osoby niezbyt aktywnej fizycznie oraz niezbyt często wychodzącej z domu. Przy dobrym dopasowaniu zarówno pies, jak i rodzina będą szczęśliwi.

Podobne wpisy