Kiedy border collie stają uszy?
Kiedy border collie stają uszy?

Border Collie

Pierwsi przodkowie Border Collie prawdopodobnie pochodzili z czasów, gdy Celtowie zamieszkiwali tereny dzisiejszych Wysp Brytyjskich. Archeolodzy odnaleźli bowiem w tych okolicach szczątki kości datowane na początek V wieku przed naszą erą. Mimo iż Celtowie finalnie osiedlili się na terenach Irlandii, tę rasę psów kojarzy się raczej z pograniczem Szkocji i Anglii.

Owczarki Border Collie, o których mowa w tekście trafiły do naszego kraju w drugiej połowie lat 90. XX wieku. Początkowo nie zyskały jednak dużej popularności. Zmieniło się to w znacznym stopniu dopiero mniej więcej piętnaście lat temu i po dziś dzień Border Collie znane są w Polsce.

Z początku interesowały się nimi wyłącznie osoby zajmujące się sportem i trenujące psy do zawodów. Z roku na rok zainteresowanie to rosło coraz bardziej, przez co niestety bardzo często owczarki trafiały i nadal trafiają w niepowołane ręce.

Ludzie kierując się wyłącznie pragnieniem posiadania najmądrzejszego psa na świecie zupełnie zapominają o konieczności zapewnienia odpowiednich dla tak wymagającego psa warunków. Za sprawą mody na Bordery wiele z inteligentnych psiaków marnuje swój potencjał spędzając większość życia w domu i sprawiając problemy behawioralne w jego czterech ścianach. Jest to powodowane złym wychowaniem psa i brakiem poświęcanej mu uwagi, niemożnością rozładowania buzujących w nim zasobów energii i mądrości. Takie artykuły jak ten mają na celu przestrzec i odwieść od zakupu osoby nieodpowiedzialne oraz przekonać odpowiedzialnych acz niezdecydowanych o słuszności ich planów.

Etymologia nazwy Border Collie

Dobrze znany wszystkim wyraz „border” oznacza po angielsku granicę. Jeżeli natomiast chodzi o drugi człon nazwy tej rasy, to wszystko wskazuje na to, że słowo „collie” pochodzi z języka gaelickiego, gdzie oznaczało „użyteczny”. Idąc tym tropem można by przetłumaczyć Border Collie jako użyteczne zwierzę graniczne. Taka teoria wydaje się pasować do charakterystyki tych niezwykłych psiaków. Niezrównana z żadną inną rasą, ponadprzeciętna inteligencja Border Collie sprawia, że są one bardzo użyteczne. Dobrze radzą sobie w wielu dziedzinach pracy i odpowiednio wyszkolone zaskoczą niejednego człowieka swoją zaradnością i gotowością do pomocy.

Zarys podstawowej wiedzy o Border Collie

Zgodnie z przeznaczeniem rasa Border Collie to psy pasterskie i zaganiające. Zwyczajowo więc pełniły one role pomocnika przy wypasie w gospodarstwach, szczególnie tych położonych na górzystym terenie. W związku z dużym zapotrzebowaniem na aktywność fizyczną i umysłową pieski dobrze radzą sobie w wielu psich konkursach i zawodach, gdzie właśnie te cechy prowadzą je do zwycięstw. Z łatwością deklasują innych konkurentów. Ich charakter i dobre warunki fizyczne powodują, że pomoc Borderów jest niekiedy konieczna przy akcjach ratunkowych i poszukiwawczych. Ponadto nierzadko współpracują z policją, a ciężka praca sprawia im przyjemność.

Skoro wiemy już co nieco o charakterystyce owczarka z Wysp Brytyjskich najwyższa pora przyjrzeć się cechom fizycznym.

Border Collie to psiak o półdługiej, bądź krótkiej sierści w zależności od odmiany. Zewnętrzna warstwa futra jest zawsze gęstsza i doskonale chroni przed chłodem. Bardziej miękka sierść wewnętrzna dodatkowo ogrzewa smukłe i wysportowane ciało psa. Rasa występuje w ponad stu różnych odmianach kolorystycznych z białym ogonem, nigdy jednak nie pojawia się u Borderów maść z przewagą bieli na całym ciele.

Charakterystyczne u owczarków Border Collie są szczupłe, acz dobrze umięśnione nogi. To cecha, która świadczy o ich przystosowaniu do ciężkiej pracy. Sylwetka o idealnych wręcz proporcjach zapewnia im niebywałą zwinność i dobrą koordynację.

Pysk Collie jest delikatnie wydłużony i spiczasty, oczy najczęściej brązowe, a uszy stojące lub lekko oklapnięte. Suczki mogą osiągać 46 cm długości, a samce nawet do 53 cm. Waga waha się między 12 a 20 kilogramów w zależności od płci i indywidualnych proporcji osobnika. Pieski są średnie i lekkie, ale ich wątły wygląd może być mylący. Odpowiada za niego szybka przemiana materii i charakter sportowca wyczynowego, a nie mały apetyt. Wręcz przeciwnie – Collie lubi sobie podjeść, w szczególności wykonując ciężką pracę, bardzo tego potrzebuje.

Kilka słów o psich uszach

Słuch psów jest dokonały, wyłapuje dźwięki dużo wyższe niż te słyszalne dla ludzi. Potrafi wychwytywać fale o częstotliwości od 16 000 do 50 000 Hz to znacznie więcej niż może usłyszeć przeciętny człowiek.
Niezwykle wyczulone psie uszy powodują lęk przed burzą, wystrzałami petard w Sylwestra, innymi niezidentyfikowanymi hukami. Ponadto pieski są bardzo wrażliwe na dźwięki, których ludzie często używają do odstraszania uciążliwych owadów. Jeśli jest się właścicielem czworonoga, należy zrezygnować z tego rodzaju udogodnień, bo będą one działać nań destrukcyjnie. Wiele ludzi do tresury psów używa słyszalnych tylko dla nich fal dźwiękowych.

Co mają nam do przekazania psie uszy?

Nastawione, skierowane do przodu uszy w towarzystwie skupionego spojrzenia i zmarszczonego czoła to typowa oznaka zainteresowania psa. Dodatkowo w takiej chwili często możemy zaobserwować zabawne dla nas przekręcanie głowy na boki. W praktyce obracanie głowy ma na celu wyłapanie fal dźwiękowych pod różnym kątem. Daje to psu możliwość rozpoznania natury zastanawiającego go dźwięku.
Innym momentem kiedy uszy psa postawione są wyraźnie do przodu, jest czas konfrontacji z innym osobnikiem. Wówczas pies najczęściej ostrzegawczo odsłania kły i przednie zęby, a jego wzrok skoncentrowany jest na rywalu. Kiedy niefortunnie lądują na bokach, pysk psiaka jest uchylony, a oczy wyraźnie smutne i zaniepokojone to najprawdopodobniej mamy do czynienia z psem zagubionym, niemogącym odnaleźć się w sytuacji w której się znajduje. Położone po sobie uszka świadczą z kolei o dużym stresie i obawach. Taki pies często wtedy się trzęsie, mruży oczy, a pysk ma zamknięty, chyba że warczy i próbuje odstraszyć zbliżającą się osobę bądź zwierzę.

Uszy stojące, oklapnięte, a może obwisłe? Skąd wzięła się różnica w ich budowie?

Dalekim przodkiem psa domowego jest oczywiście wilk. Wilki, jak wszystkie inne gatunki psowate dzikie, posiadają uszy sztywne, nieduże, stojące o trójkątnym kształcie.
Owłosienie psich uszu wiąże się z klimatem, w jakim żyją. Im tereny bytowania są chłodniejsze tym więcej włosów wewnątrz i na zewnątrz psiego ucha. Ochrania to czworonogi przed mrozem i zapobiega przewianiu oraz odmrożeniu. Co ciekawe udowodniono też, że im cieplejszy jest klimat występowania psiaków, tym ich uszy są większe. Dowodem na to jest dziki lis pustynny znany nam także jako fenek. Fenki to malutkie liski o ogromnych, nieproporcjonalnych względem reszty ciała uszach. Takie uszy ułatwiają mu oddawanie ciepła do otoczenia.

Nie jest znana jednoznaczna przyczyna oklapnięcia uszu psa. Ma to najprawdopodobniej związek z człowiekiem, bowiem cecha pojawia się wśród wielu udomowionych zwierząt, cechujących się przyjacielskością i oddaniem względem istot ludzkich.

W naturze szczenięta dzikich psowatych gatunków oczywiście mają uszka oklapnięte, jednakże wraz ze wzrostem bardzo szybko się prostują, by gwarantować dobrą słyszalność otaczającego świata pełnego niebezpieczeństw. Wiele dzisiejszych ras psów zatraciło tę umiejętność całkowicie. Być może jest to związane z brakiem zagrożeń. Psy z oklapniętymi uszami budzą pozytywniejsze emocje, wydają się bardziej niewinne i łagodniejsze.

Kiedy Border Collie stają uszy?

Wiemy już, że uszy psów mogą przybierać różne kształty. Niektóre od szczeniaka do dorosłego zwisają niemal bezwładnie, inne stają się tylko delikatnie oklapnięte, są też takie, które z wiekiem pionizują się całkowicie.

W przypadku Border Collie uszy nie powinny być ani stojące, ani totalnie obwisłe, co nierzadko stanowi problem. Wzorcowo winny załamywać się na konkretnej wysokości, trochę ponad połową. Tak wyselekcjonowany wygląd spędza sen z powiek właścicielom hodowli.

Gdy pies ma ponad trzy tygodnie, a jego uszy jeszcze się nie podniosły warto pobudzać ich mięśnie masażami oraz wzbogacić dietę o różnego rodzaju składniki bogate w kolagen. Dobrym źródłem kolagenu są chrząstki. Wpływają one pozytywnie nie tylko na uszy, ale i na stawy i kości. Zatem to idealny suplement dla Borderów. Niestety w ciągu życia zdarzają im się kontuzje kończyn związane z dużym wysiłkiem podczas biegów i skoków.

Plusy i minusy posiadania Border Collie

Poniżej znajdziesz listę zalet i wad rasy. Mamy nadzieję, że rozwieją one Twoje wątpliwości i pomogą w podjęciu decyzji o ewentualnej adopcji, bądź kupnie. Nie zapominajmy, że mimo licznych zalet pieski te nie należą do najłatwiejszych w utrzymaniu i bezproblemowych, wpływa na to właśnie legendarna inteligencja Border Collie.

Border collie Zalety

 • nieprzeciętna inteligencja i łatwość nauki;
 • oddany właścicielowi zaangażowany pomocnik;
 • po odpowiednim wyszkoleniu dobrze radzi sobie samodzielnie z trudnymi zadaniami;
 • z opanowaniem i bez agresji jest w stanie zapanować nad grupą zwierząt stadnych;
 • świetny sportowiec o doskonałej kondycji i koordynacji;
 • łagodny i przyjacielski w stosunku do ludzi i innych zwierząt.

Border collie Wady

 • nadmierna aktywność, która bez możliwości rozładowania, może być uciążliwa;
 • ze względu na dużą świadomość pieski te nienawidzą samotności;
 • Border wymaga codziennych spacerów i treningów umysłowych;
 • ogromne przywiązanie do właściciela może być na dłuższą metę kłopotliwe;
 • jeśli nie poświęci się mu wystarczająco czasu może sprawiać duże problemy behawioralne.

Osoba podejmująca się opieki nad Border Collie musi być zdyscyplinowana i energiczna. Gotowa do nowych wyzwań i pełna pomysłów by sprostać wychowaniu czworonoga. Powinna być przygotowana na różne ewentualności i oczytana. W przeciwnym razie zwierzę metaforycznie wejdzie jej lub jemu na głowę.

Pamiętaj! Pies to nie zabawka, którą można zwrócić gdy się nie spodoba. To stworzenie przepełnione uczuciami o bardzo delikatnym sercu, które szybko się przywiązuje. Każdy kundelek i rasowiec jest oddanym przyjacielem na całe życie, odpłać mu więc tym samym.

Aktualizacja 27 listopada, 2020

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *