Jak dbać o nowego psa w rodzinie?
Jak dbać o nowego psa w rodzinie?

Posiadanie zwierzęcia w domu to normalny widok w większości polskich rodzin. Zwierzęta domowe wprowadzają w codzienną rutynę odrobinę przyjemności, dlatego szybko stają się członkami rodzin. Ludzie bardzo szybko nawiązują relację z pupilami i tworzą nieprzerwane więzi, które są niesamowitym zjawiskiem! Warto pamiętać, że posiadanie zwierzęcia w domu to nie tylko przyjemności – pupile wymagają od swoich panów odpowiedniej pielęgnacji oraz opieki.

Pojawienie się nowego czworonoga w rodzinie to zawsze bardzo ekscytujące wydarzenie. Wbrew pozorom proces przyzwyczajania psa do nowego środowiska nie jest łatwy – człowiek powinien wcześniej zadbać o dobre przygotowanie, aby przebiegał on jak najłagodniej. 

Odpowiedni asortyment – rób przemyślane zakupy!

Na wstępie zastanów się, co pies będzie robił w Twoim domu! Zwierzę potrzebuje miejsca do spania, miski dla psów do picia i jedzenia, zabawek do kreatywnego spędzania czasu, smyczy, obroży, środków higieny i lekarstw. Nie warto od razu wpadać w szał zakupów i wydawać ogromne kwoty na zabawki czy ubranka. Pies potrzebuje czasu na poznanie Ciebie i Twojego domu, dlatego na początku zainwestuj jedynie w najpotrzebniejsze rzeczy. Dopiero z czasem możesz zdecydować się na zakup dodatkowych zabawek czy ewentualnie dodatków, jak ubranka.

Jeśli kupisz za dużo może okazać się, że pies nie będzie zainteresowany większością gadżetów, które są dla niego przeznaczone. Zabawki czy odlotowe legowiska powinny znajdować się na ostatnich miejscach na liście zakupów dla psa. Rozpocznij od kupienia miski dla psów, środków higieny zwierzaka oraz obroży (bardzo ważne jest przyzwyczajanie psa do obroży już od szczeniaka).

Jak wdrożyć odpowiednią dietę?

Dieta dla psa powinna być uzależniona od kilka czynników – wielkości, rasy, predyspozycji zwierzęcia. W sklepach można znaleźć wiele gotowych karm, które dedykowane są konkretnym rasom, dlatego warto jest wiedzieć, jak wybrać idealną. Gotowe karmy możemy podzielić na trzy rodzaje – suche, półwilgotne i wilgotne. Jak sama nazwa wskazuje różnią się one jedynie zawartością wody. Karmy suche bogate są w składniki odżywcze i nie zawierają konserwantów. Mają długi termin przydatności i zwykle reprezentują doskonały skład. Karmy półwilgotne zdecydowanie będą dla pupilów smaczniejsze, a dodatkowo są lekkostrawne. Zwierają konserwanty, dlatego przed ich wdrożeniem warto upewnić się, czy pupil nie ma na nic alergii. Karmy wilgotne, podobnie jak karmy półwilgotne mogą zwierać konserwanty. Dedykowane są one dużym psom, które potrzebują zastrzyku wartości odżywczych i energii!

Miski dla psów – na co zwracać uwagę?

Na rynku istnieje wiele sklepów zoologicznych, w których można nabyć wysokiej jakości miski dla psów. Warto jednak zwracać uwagę na takie aspekty jak – materiał wykonania, głębokość, trwałość, kolor czy podłoże. Jeśli wiesz, że pies będzie spożywał posiłki w domu (czyli miska będzie znajdowała się na panelach lub płytkach) zainwestuj w miski dla psów dodatkowo zabezpieczone gumową powierzchnią od dołu – zapobiegnie to przesuwaniu się po podłodze i tworzeniu zarysowań. Miski dla psów powinny być dopasowane do wielkości i potrzeb zwierzaka – dla szczeniaków polecane są mniejsza i specjalnie wyprofilowane, natomiast dla dorosłych i dużych psów głębsze i masywniejsze.

Godnym polecenia producentem misek dla psów jest sklep internetowy Babuzoo, który  oferuje solidny asortyment i szeroki wybór. Można u nich znaleźć nie tylko standardowe miski dopasowane do różnych ras psów, ale także dodatkowe akcesoria (np. stojaki) ułatwiające spożywanie posiłków.

źródło zdjęć: freepik.com

Podobne wpisy