Wymioty u psa
Wymioty u psa

Wymioty u psa nie są zjawiskiem rzadkim i prawdopodobnie większość właścicieli sympatycznych czworonogów, choć raz w życiu, musiała się z tą dolegliwością zmierzyć. Co robić kiedy pies wymiotuje? Jak reagować kiedy zwierzak zwraca nawet wodę? Chcąc pomóc swojemu pupilowi należy zwrócić uwagę na kilka, ważnych kwestii. Oto najważniejsze z nich!

Wymioty u psa – najczÄ™stsze przyczyny

Co w Sierści Piszczy

Warto wiedzieć, że problemy żołądkowe, objawiające się wymiotami, są u psów często spotykane. Na ogół nie jest to poważny objaw, a przyczyny mogą być całkiem prozaiczne. Żeby rozstrzygnąć czy sytuacja jest poważna i wymaga interwencji weterynarza dobrze jest obserwować zwierzę uważnie, pod kątem okoliczności pojawienia się wymiotów. Do najczęstszych przyczyn występowania zwrotu treści żołądkowej u psów należą: alergie, stany zapalne, obecność pasożytów, błędy żywieniowe lub nieświeże jedzenie.

Alergie

Choć alergia nie zawsze będzie objawiała się dolegliwościami ze strony układu pokarmowego szacuje się, że reakcje obejmujące biegunkę lub wymioty stanowią symptomy około 15% przypadków alergii pokarmowych u psów. Głównymi winowajcami i najpopularniejszymi alergenami wywołującymi wymioty u psów są: zboża, jaja, mleko, wołowina, a także soja, kurczak lub kukurydza. Jeżeli istnieje podejrzenie, że zwierzak jest dotknięty alergią na składniki, które otrzymuje w pokarmie warto spróbować zastosować dietę eliminacyjną i na jej podstawie ustalić, jakie składniki posiłków wywołują u psa reakcję alergiczną. Eliminacja danego składnika powinna trwać minimum pięć tygodni i być połączona z uważną obserwacją samopoczucia czworonoga. Dla uzyskania niemal zupełnej pewności, weterynarze zalecają uzupełnienie diety eliminacyjnej dietą prowokacyjną, podczas której podejrzany składnik, wykluczony na etapie eliminacji, jest ponownie podawany psu. Dieta prowokacyjna, podobnie jak eliminacyjna, powinna być kontynuowana przez kilka tygodni. Jeżeli stan psa się pogorszy to można z dużą dozą prawdopodobieństwa stwierdzić alergię na dany element diety zwierzaka.

Stany zapalne ukÅ‚adu pokarmowego – zapalenie trzustki

Powodem występowania wymiotów u psa mogą być choroby, takie jak zapalenie trzustki. Dobrze jest więc zwracać uwagę na obecność lub brak dodatkowych objawów towarzyszących wymiotom. W przypadku zapalenia trzustki mogą wystąpić także objawy takie jak: biegunka z krwią, utrata apetytu, apatia, ogólne rozbicie i osłabienie czy przyspieszony oddech. Zapalenie trzustki wywołuje silny ból brzucha, w związku z czym, pies będzie przyjmował nienaturalne pozycje aby ograniczyć odczuwane dolegliwości. Trzustka pełni bardzo ważne funkcje w organizmie psa, a zaburzenia jej funkcjonowania wiążą się z poważnymi, zdrowotnymi konsekwencjami. Jeżeli pies wykazuje któreś z powyższych objawów należy reagować możliwie szybko gdyż szanse wyleczenia są uzależnione, między innymi, od stopnia zaawansowania choroby. Nieleczone zapalenie trzustki może spowodować nieodwracalną w skutkach martwicę tego ważnego organu.

Pasożyty

Równie często spotykaną przyczyną niepokojących objawów, w postaci biegunek i wymiotów, jest obecność w organizmie psa pasożytów. Wbrew powszechnemu przekonaniu, pasożyty nie zawsze są widoczne gołym okiem w kale czy zwróconej treści żołądkowej. Istnieją odmiany pasożytów o rozmiarach na tyle niewielkich, że trudno będzie je zauważyć lub też takie, które zaczną być widoczne w treści zwróconej z żołądka dopiero wówczas gdy liczba pasożytów będzie bardzo duża. Trudno przecenić zatem odpowiedzialne podejście do regularnego odrobaczania psów, które najlepiej wykonywać co trzy miesiące. W przypadku choroby pasożytniczej poza wymiotami i biegunką można zaobserwować: spadek masy ciała psa (pomimo normalnego apetytu), zaparcia, problemy z sierścią oraz zaburzenia funkcji układu nerwowego.

Błędy żywieniowe

Psy nierzadko bywają ogromnymi łasuchami, dlatego też gdy miłość czworonoga do jedzenia idzie w parze z nieograniczoną miłością właściciela do czworonoga to w efekcie pojawiają się błędy żywieniowe mogące skutkować wymiotami u psa. Odpowiedzialna opieka i wrażliwość na potrzeby pupila powinna być realizowana poprzez podawanie mu zbilansowanych i zdrowych posiłków. Ważne jest by unikać przekarmiania zwierzęcia. Przekarmić psa można bardzo łatwo, na przykład, podając mu zbyt duże porcje, zachęcając go do jedzenia zbyt często lub stale uzupełniając zawartość miski tak by nigdy nie była ona pusta. Główną zasadą żywienia dorosłych psów jest podawanie dwóch posiłków dziennie, rano i wieczorem, które będą dostosowane objętościowo do wagi, wieku i trybu życia psa. Dodatkowo, warto zadbać o regularność pór posiłku w celu zapobiegnięcia zbyt łapczywemu jedzeniu, które także może spowodować zwracanie pokarmu.
Kolejnym błędem żywieniowym, często popełnianym przez właścicieli psów, jest uleganie zachciankom czworonoga i podawanie psu własnego jedzenia. Poza szkodliwymi nawykami, tego typu zachowanie może doprowadzić do zatrucia, gdyż niektóre składniki ludzkich pokarmów są dla psów zwyczajnie trujące. Bezwzględnie unikać należy: czekolady i kakao, kawy, ksylitolu, winogron oraz rodzynek, cebuli, czosnku i szczypiorku, pestek z owoców, awokado, orzechów makadamia, a także surowych ziemniaków.

Nieświeża karma dla psa

Słynące ze swego niesłabnącego apetytu psy często padają ofiarami nieświeżych pokarmów, które mogą spowodować zatrucie pokarmowe, objawiające się wymiotami. Nawet w przypadku dużej dbałości o świeżość posiłków podawanych psu może się zdarzyć, że wesoło spacerujący pupil połakomi się na wątpliwej świeżości kąski, wyrzucone przez kogoś na ulicę. Zarówno podczas spacerów, jak i w domu dobrze jest uważać na resztki jedzenia pozostawione w zasięgu psa, a w przypadku objawów zatrucia warto zastanowić się czy zwierzę nie poczęstowało się właśnie nieświeżym pokarmem.

Rzadziej spotykane przyczyny wymiotów

Do rzadziej spotykanych, aczkolwiek prawdopodobnych, powodów występowania wymiotów u psów należy zaliczyć także: zaburzenia równowagi hormonalnej lub elektrolitowej, choroby wątroby, pęcherzyka żółciowego, problemy neurologiczne, schorzenia otrzewnej, ale też udar cieplny. Zastanawiając się nad prawdopodobną przyczyną wymiotów, zwłaszcza w przypadku szczeniąt, warto również wziąć pod uwagę możliwość połknięcia i zalegania w przewodzie pokarmowym zwierzęcia niewielkich przedmiotów. Jeżeli pies połknął jakiś przedmiot w pierwszym kroku trzeba będzie udać się do weterynarza, który na podstawie badań ustali jak będzie można pomóc zwierzakowi.

Objawy

Kluczową kwestią, związaną z występowaniem wymiotów u psa, będą ich okoliczności i częstotliwość. Bardzo ważne jest jak wygląda i co znajduje się w zwracanej przez zwierzę treści. Do zdecydowanie alarmujących sygnałów należą: wymioty z domieszką krwi, niepohamowane i długotrwałe wymioty oraz wymioty w postaci różowo zabarwionej piany. W takich sytuacjach najlepszym wyjściem będzie natychmiastowy kontakt z weterynarzem. Jeżeli wymioty są zdarzeniem jednorazowym i nie towarzyszą im inne objawy, a zwrócona treść nie wygląda podejrzanie można po prostu obserwować psa, na wypadek pojawienia się innych, niepokojących symptomów.

Zabarwiona na różowo piana

Wymioty składające się z piany w kolorze różowym mogą wskazywać na pojawienie się w przewodzie pokarmowym zwierzęcia krwi. Krwawienie tego typu może być spowodowane pęknięciem wrzodów, a nawet, bardzo niebezpiecznym, uszkodzeniem samego przewodu pokarmowego. Jest to sytuacja zagrażająca życiu zwierzęcia i wymaga szybkiej interwencji lekarskiej.

Wymioty żółcią

Żółta barwa wymiotów wskazuje na obecność w nich żółci, pochodzącej z woreczka żółciowego. Pojawienie się żółci, w zwracanej z żołądka treści, jest na ogół spowodowane długotrwałymi i uporczywymi wymiotami, ale może też być efektem bardzo silnego głodu. Jeżeli żołądek psa jest pusty, a torsje wciąż prowokują wymioty zwierzę będzie zwracało samą żółć.

Biała piana

Niekiedy wymioty u psa przyjmują formę białej piany. Takie zjawisko oznacza całkowite opróżnienie żołądka. W sytuacji braku treści pokarmowej zwierzę może wymiotować samymi sokami żołądkowymi połączonymi ze śliną. Takie połączenie daje efekt białej piany.

Leczenie wymiotów u psa

Metoda leczenia wymiotów u psa będzie uzależniona od przyczyny zjawiska zwracania treści pokarmowej. W przypadku uporczywych i długotrwałych wymiotów konieczna może być kroplówka, która uzupełni niedobory elektrolitów. Aby ustalić przyczynę wymiotów weterynarz będzie potrzebował wykonać szereg badań gdyż objaw ten może wskazywać na wiele różnych schorzeń.

Jeżeli badania nie będą wskazywały na żadne poważne dolegliwości, jak zostało już wspomniane powyżej, najlepiej będzie skupić się na wsparciu funkcjonowania układu pokarmowego psa za sprawą wprowadzenia zbilansowanej i wartościowej diety. Niekiedy konieczna może okazać się zmiana karmy lub częstotliwości posiłków.

Przed wizytą u weterynarza warto także zwrócić uwagę na wszelkie niepokojące symptomy towarzyszące wymiotom aby móc nakreślić lekarzowi pełny obraz sytuacji. W tym celu dobrze jest przeanalizować, jakie produkty jadł ostatnio pies oraz czy istnieje szansa, że zjadł coś szkodliwego podczas spaceru. Są to ważne dla lekarza informacje.

Domowe sposoby na wymioty u psa

W sytuacji jednorazowego przypadku wymiotów u psa można spróbować domowych sposobów na usprawnienie trawienia u pupila. Za bezpieczne i skuteczne metody można uznać: dietę eliminacyjną, podawanie probiotyków, zmianę karmy, nawadnianie oraz przejście na lekkostrawne posiłki.

Nawadnianie psa

Wszelkie przypadki wymiotów, jak i biegunek, skutkują utratą płynów. W takich sytuacjach bardzo ważne jest aby zwierzę się nie odwodniło. Wbrew pozorom, podawanie płynów w dużej ilości może jeszcze pogorszyć sytuację, prowokując podrażniony żołądek zwierzęcia do kolejnych wymiotów, podczas których pies straci jeszcze większą ilość płynów. Najlepszym rozwiązaniem będzie pojenie psa małymi porcjami w niewielkich odstępach czasu. Jeżeli pies wymiotuje nawet po podaniu małych ilości wody można spróbować nawilżania języka czworonoga co kilkanaście minut, a w razie widocznej poprawy dawkę płynu stopniowo zwiększać. W skrajnych przypadkach nasilania się wymiotów jedynym skutecznym rozwiązaniem może okazać się kroplówka.

Chcąc uniknąć odwodnienia psa dobrze jest obserwować go pod kątem symptomów takich jak: intensywne zianie, ospałość, suchy nos, utrata elastyczności skóry oraz zapadnięte oczy. Jeżeli pojawią się wyżej wymienione objawy istnieje duże prawdopodobieństwo, że doszło do odwodnienia. Sposobem na sprawdzenie stanu nawodnienia organizmu czworonoga jest kontrola dziąseł oraz próba elastyczności skóry na karku psa. W pierwszym przypadku trzeba unieść wargę psa i przyjrzeć się kolorowi dziąseł. Dziąsła zdrowego psa będą miały barwę jasnoróżową, a po naciśnięciu szybko wrócą do naturalnego koloru. Jeśli pies jest odwodniony dziąsła będą wyraźnie reagowały na ucisk, w miejscu którego pojawi się biały ślad. Kontrola elastyczności skóry na karku polega na delikatnym schwytaniu fałdu skóry zwierzęcia w okolicy karku i obserwacji jak długo będzie ona wracała na swoje miejsce. Skóra odwodnionego czworonoga będzie opadała wolno i wygładzała się przez dłuższą chwilę.

Kiedy warto podawać probiotyki dla psa?

Sprawne funkcjonowanie jelit i równowaga mikroflory jelitowej jest niezbędnym elementem dbałości o dobre samopoczucie i efektywne działanie układu odpornościowego człowieka. Tą samą zależność można zaobserwować u psów. Odpowiednio skomponowany mikrobiom, obecny w jelitach czworonoga, jest odpowiedzialny za: sprawny przebieg procesów trawiennych, w tym skuteczne wchłanianie substancji odżywczych, perystaltykę i stan nabłonka jelit, zapobieganie wymiotom i biegunkom oraz funkcjonowanie układu immunologicznego. Wszelkie nieprawidłowości w składzie mikroflory jelitowej mogą odbić się na zdrowiu psa i skutkować problemami trawiennymi.Wzmacnianie flory bakteryjnej jelit można zacząć od podawania psu, przeznaczonych dla psów, probiotyków. Są one dostępne pod wieloma postaciami więc łatwo będzie znaleźć takie, które zwierzak zaakceptuje. Na rynku można spotkać probiotyki dla psów w formie: zawiesin, płynów, proszków, past, tabletek i kapsułek. Niektóre z karm dla psów posiadają w swym składzie probiotyki. Wybierając odpowiedni produkt dobrze jest zasięgnąć porady weterynarza, który będzie wiedział, jakie suplementy będą dla czworonoga bezpieczne.Aby osiągnąć jak najlepsze efekty należy stosować probiotyki regularnie przez minimum 7-10 dni, kiedy to można zaobserwować pierwsze symptomy, towarzyszące wzmocnieniu flory bakteryjnej psich jelit.
Probiotyki znajdują szczególne zastosowanie w przypadku biegunek i wymiotów u psa, gdyż mogą efektywnie wspomóc proces leczenia i przyspieszyć powrót pupila do formy. Probiotyk może być zatem traktowany jako pomoc doraźna w przypadku łagodnych problemów z trawieniem.Warto wiedzieć, że podawanie psu probiotyków jest bardzo dobrą praktyką podczas terapii antybiotykiem, ale także po przebytym odrobaczaniu. Obydwa te zabiegi powodują znaczne zaburzenia w równowadze flory bakteryjnej jelit i mogą być dla psa niebezpieczne.

Czy wymioty u psa to coś poważnego?

Choć wymioty u psów są spotykane dość często, tym niemniej warto poświęcić okolicznościom w jakich się pojawiają nieco uwagi. Na ogół nie będą one powodem do dużych zmartwień, jednakże niekiedy mogą być sygnałem alarmującym o poważnych schorzeniach psa. Zwracanie uwagi na treść oraz częstotliwość wymiotów może przyczynić się do ujawnienia chorób zagrażających życiu psa. Warto pamiętać o tym, że wczesna i właściwa diagnoza zwiększa szanse na skuteczne leczenie, a także szybszy powrót pupila do zdrowia. Korzystając z domowych sposobów leczenia dobrze jest upewnić się czy będą one bezpieczne dla zwierzęcia.

Podobne wpisy