Border collie cena
Border collie cena

Border collie to wyjątkowa rasa, która zyskuje coraz większe zainteresowanie wśród miłośników czworonogów. Pierwsza wzmianka o tych psach pasterskich pojawiła się w 1576 roku, chociaż wtedy jeszcze nie funkcjonowała nazwa Border collie. Rasa pochodzi z pogranicza Anglii i Szkocji.

Protoplastą był pies, który został nazwany Old Hemp. Bardzo szybko zaczął on zadziwiać swoimi ponadprzeciętnymi umiejętnościami. Wygrywał on praktycznie wszystkie zawody organizowane dla psów pasterskich. Jego sława przyczyniła się do tego, że był psem border collie, który szybko stał się jednym z najbardziej pożądanych reproduktorów. Spłodził on ponad 200 szczeniąt i do dnia dzisiejszego można znaleźć wiele psów, które w linii prostej pochodzą od tego wyjątkowego czworonoga.

Nazwa “Border Collie” po raz pierwszy została użyta w 1915 roku, a oficjalnie rasa ta została uznana w 1976 roku. Bardzo długo Border Collie były hodowane wyłącznie jako psy pasterskie. Współcześnie jednak coraz więcej osób pragnie stać się właścicielem tego czworonoga. Z tego powodu wiele hodowców zaczęło pracować nad socjalizacją Border Collie i przystosowaniem warunków domowych. Jednak trzeba pamiętać, że przez setki lat rasa ta była hodowana jako pies pasterki i w tak szybkim czasie nie da się zmienić jej charakteru. Dlatego Border Collie nie jest psem polecanym wszystkim. Ten pies musi się wybiegać i krótkie spacery z całą pewnością mu nie wystarczą.

Charakter rasy Border Collie

Co w Sierści Piszczy
Border Collie
Border Collie

Rasa psa border collie jest przeznaczona raczej dla doświadczonych właścicieli. Posiada mnóstwo zalet, ale zwierzęciu należy poświęcić odpowiednią ilość czasu. Jeżeli zadbamy o zaspokojenie potrzeb Border Collie, to zyskamy wspaniałego i czułego przyjaciela, który będzie nam bezwarunkowo oddany.

Psy tej rasy uwielbiają zabawę i potrzebują spędzać czas w ruchu. Owczarek Border Collie jest bardzo inteligentnym zwierzęciem i właśnie na sferę intelektualną właściciel powinien kłaść największy nacisk. Jest to pies spokojny, chociaż nie spędzi on wiele czasu w legowisku. Jeżeli nawet położy się, to i i tak zachowa czujność i będzie obserwować swojego właściciela. Zdecydowanie nie jest to rasa, która dobrze radzi sobie w samotności. Jeżeli prowadzisz siedzący tryb życia lub wiele czasu spędzasz poza domem, to nie jest to pies dla Ciebie.

Owczarki Border Collie szybko i chętnie się uczą, więc ich tresura przebiega bezproblemowo. Psy należące do tej rasy często wygrywają w zawodach. To pies, który odpowiednio szkolony i nauczony komend raczej słucha się poleceń swojego właściciela. Czasami uaktywnia się silny instynkt łowiecki.

Pies ten jest bardzo wierny i lojalny wobec właściciela. Potrafi być nieufny wobec innych ludzi i nad tym należy pracować od początku, żeby jego nieufność nie przerodziła się w agresję. Właściciel powinien przyzwyczajać psa rasy border collie do obecności innych osób i odpowiednio reagować w przypadku niewłaściwego zachowania czworonoga. Jeżeli oswoimy go z osobami obcymi, to nie powinno być żadnych problemów z zachowaniem pupila. Właściciele psów tej rasy zwracają uwagę na to, że są one przyjacielsko nastawione do dzieci.

Bordery są psami bardzo wrażliwymi na ruch. Dlatego zdarza się, że pobiegną za samochodem czy rowerem. Jest to związane z ich pasterskim pochodzeniem i nie da się tego do końca wyeliminować. Jeżeli nic się wokół niego nie dzieje, to będzie spokojny. Jednak wystarczy czasem, że coś przebiegnie i border może od razu ruszyć w pościg. Są to też psy wrażliwe na dźwięk. Głośny gwizdek bądź petarda noworoczna może go wystraszyć i sprowokować do ucieczki.

Bordery tylko dla aktywnych ludzi?

Ta rasa w ostatnich czasach została mocno wypromowana. Wiele mówi się o tym, że bordery potrzebują dużo ruchu i psy te nie nadają się do mieszkania w bloku. Idealny właściciel dla bordera to taki, który lubi spacery, aktywność fizyczną oraz posiada dom z ogródkiem. Prawda jest jednak taka, że dla każdego psa taki właściciel byłby idealny.

Jeżeli jednak weźmiemy pod uwagę statystyki, to okazuje się, że najwięcej Border Collie znajduje się w dużych miastach i mieszka właśnie w blokach wielorodzinnych. Całkiem dobrze przystosowały się do takich warunków. W końcu najważniejsze, żeby miały kochającego właściciela, który o nie dba. Miejsce życia psa tej rasy nie jest najważniejsze.

Bordery to rzeczywiście bardzo aktywne psy, które potrzebują dużo ruchu. Jednak są to też zwierzęta potrzebujące odpoczynku. Ważne jest, żeby mając psa tej rasy wychodzić z nim na dłuższe spacery oraz zapewnić mu rozrywkę intelektualną. Nie oznacza to jednak, że bordery całe dnie muszą biegać, skakać i wykonywać różnego rodzaju sztuczki. Jeżeli właściciel nie będzie mógł wyjść z psem border collie na dłuższy spacer, to nie stanie się nic złego. Border też czasem musi odpocząć. Przetrenowanie psa tej rasy nie jest najlepszym pomysłem.

Często mówi się też o tym, że rasa psa border collie źle radzi sobie sama w domu. Jednak jeżeli od początku przyzwyczaimy psy tej rasy do tego, że przez pewien czas nas nie będzie, to w przyszłości nie będziemy mieć z tym problemów. Każdy domowy pies woli przebywać w otoczeniu ludzi niż sam. Jednak ludzie muszą chodzić do pracy i nie możemy z niej zrezygnować tylko dlatego, że mamy psa.

Bordery posiadają obfity podszerstek i sierść, więc mogą być nieodpowiednimi psami dla osób z alergią. Co pewien czas bardzo linieją, a to może być uciążliwe dla alergika.

Wygląd psów rasy Border Collie

Wygląd Border Collie
Wygląd Border Collie

Ta rasa wiele osób zachwyca swoim wyglądem. Nic w tym dziwnego, ponieważ Bordery są naprawdę urocze. Nie są zbyt duże, nie ważą wiele, a ich proporcjonalna budowa ciała sprawia, że są to psy, na które zwraca się uwagę.

Border Coolie są hodowane jako psy użytkowe lub wystawowe. Wygląd więc może się różnić. Psy wystawowe są zazwyczaj trochę cięższe oraz posiadają bardziej gęstą sierść. Różnica jest również w kształcie głowy.

Na wygląd szczeniaka tej rasy wpływa również pochodzenie jego przodków. Cięższe border colli są charakterystyczne dla hodowli w Nowej Zelandii, a lżejsze hodowane są w Anglii.

Kolorystyka umaszczenia border collie również jest ciekawa. W tej rasie występuje ponad sto odmian kolorystycznych, więc trudno jest znaleźć dwa identyczne Border Coolie. Najpopularniejszy jest pies czarno-biały, ale istnieją również psy tej rasy, które posiadają umaszczenie red tri (czerwony trikolor), blue merle tricolour (niebieski marmurkowy z podpaleniami) czy też lilac tricolour (liliowo-biały z podpaleniami). Pod tym względem rasa jest naprawdę wyjątkowa, ponieważ w hodowli dopuszczalne są wszystkie odmiany kolorystyczne. Jeżeli jednak widzimy psa Border Coolie, u którego przeważa biel, to możemy podejrzewać, że nie jest to pies z hodowli.

Psy rasy Border Coolie posiadają przeważnie brązowe oczy. U psów z umaszczeniem merle dopuszczalne są oczy koloru niebieskiego. Bordery posiadają charakterystyczny ogon, który z całą pewnością zwraca na siebie uwagę i sprawia, że psy tej rasy wyglądają tak jakby były cały czas szczęśliwe.

Pielęgnacja

Bordery to psy, których pielęgnacja nie jest trudna i czasochłonna. Na co dzień linieją w średnim stopniu i przeważnie wystarczy regularne czesanie. Dwa razy w roku intensywnie zrzucają sierść, więc wtedy pielęgnacja może zająć trochę więcej czasu. Jeżeli mamy bordera wystawowego, to dbanie o jego wygląd będzie bardziej czasochłonne, ponieważ bordery wystawowe charakteryzują się tym, że mają dłuższe włosie.

Jeżeli decydujemy się na Border collie dlatego, że chcemy chodzić z nim na wystawy, to wiadomo, iż jego pielęgnacja może nam zająć znacznie więcej czasu. W końcu na wystawie pies musi prezentować się jak najlepiej, żeby jurorzy zwrócili na niego uwagę.

Border wystawowy czy użytkowy?

Border wystawowy czy użytkowy?
Border wystawowy czy użytkowy?

Niektóre hodowle specjalizują się w borderach wystawowych, a inne hodują tę rasę do celu użytkowego. Sposób hodowli ma wpływ na zachowanie szczeniaka oraz jego wygląd. Wiele osób uważa, że bordery wystawowe tracą swój pierwotny charakter i nie każdemu to odpowiada.

Hodowle posiadające psy wystawowe skupiają się na tym, żeby zwierzęta mogły uczestniczyć w wystawach kynologicznych i zdobywać w nich wysoką pozycję. Takie bordery są trochę niższe oraz posiadają wydłużony tułów. Na pierwszy rzut oka bardzo przypominają owczarka australijskiego, ponieważ mają znacznie dłuższe włosie. Przeważnie bordery wystawowe są bardziej posłuszne i posiadają spokojniejszy charakter. Łatwiej je wytresować oraz nauczyć sztuczek, które przydadzą się na wystawach.

Border Collie użytkowy to pies, który niewiele różni się od swojego protoplasty. Jest on krótszy od bordera wystawowego i posiada dłuższe kończyny oraz krótsze owłosienie, które bardziej się sprawdza w zmiennych warunkach atmosferycznych. Zachowuje on wszystkie cechy charakterystyczne dla swojej rasy. Chociaż nie spełniają one wszystkich norm kynologicznych, to i tak bordery użytkowe można spotkać na różnego rodzaju wystawach.

Jeżeli cenimy bordera za jego pierwotne cechy, to zdecydowanie powinniśmy się zdecydować na hodowlę, która posiada bordery użytkowe. Jeśli naszym celem są wystawy psów, to wybierzemy takiego border collie, który będzie miał większe szanse wygrać i jego charakter ma wtedy mniejsze znaczenie.

Cena Border Collie

Border Collie ceny
Ile kosztuje Border Collie?

To, ile kosztuje pies rasy border collie jest zależne od jego pochodzenia oraz hodowli. Z całą pewnością zapłacimy więcej za psa, który pochodzi w linii prostej od protoplasty rasy i jego rodzice wygrywają regularnie w zawodach. Wpływ na cenę ma również rodzaj hodowli. Jeżeli hodowla jest zarejestrowana w FCI, to musimy się liczyć z wyższą ceną.

Żeby kupić tego szczeniaka z hodowli trzeba mieć przygotowane ok 3-5 tys.zł, ponieważ za szczeniaka border collie cena najczęściej oscyluje w tych granicach. Oczywiście można też znaleźć szczeniaki, które kosztują znacznie więcej. Wiele zależy od ich genów. Najlepsze osobniki tej rasy są warte nawet 5 tysięcy. Cena Border collie jest uzależniona od wielu czynników i hodowli. Jeżeli dobrze poszukamy, to mamy szansę znaleźć szczeniaka border collie za połowę ceny. Jeśli jednak ktoś oferuje znacznie niższą cenę, to warto dowiedzieć się więcej na temat pieska oraz jego rodziców. Być może nie jest on zdrowy.

Można też kupić bordera spoza hodowli. Jego cena zapewne będzie znacznie niższa. W takiej sytuacji musimy się liczyć z tym, że nie będziemy mieli pewności jego pochodzenia oraz tego czy pies przypadkiem nie jest chory. Zapewne nie dostaniemy też rodowodu, więc nasz border nie będzie mógł wziąć udziału w wystawach czy zostać reproduktorem. Jest też wiele ogłoszeń ludzi, którzy za stosunkowo niewielkie pieniądze chcą sprzedać szczeniaka w typie border collie. Niestety taki zakup może okazać się ryzykowny, ponieważ gdy pies dorośnie może znacznie odbiegać wyglądem i charakterem od borderów.
Warto w tym momencie przypomnieć, że od 2012 roku nie można sprzedawać psów bez rodowodu. Jeżeli psy nie posiadają odpowiedniej dokumentacji, to po prostu są kundelkami i można je oddać jedynie za darmo. Niestety wiele osób nadal próbuje sprzedać szczeniaki bez rodowodu. Jeżeli zależy nam na borderze, a nie na jego rodowodzie, to już lepiej wybrać się do schroniska i wybrać odpowiedniego psa rasy border collie dla siebie.

Pamiętajmy o tym, że rasowy szczeniak powinien posiadać pełną dokumentacją potwierdzającą jego pochodzenia. Wpływa to na cenę szczeniaka, ale bez tego nie mamy pewności, że pies jest przedstawicielem swojej rasy i spełnia normy wzorca. Bez pełnej dokumentacji możemy też nie mieć świadomości o chorobach szczeniaka. Warto więc zadbać o to, żeby posiadać wszystkie papiery nawet jeżeli w momencie zakupu wydają nam się niepotrzebne.

Jeżeli chcemy, żeby nasz pies rasy border collie w przyszłości mógł uczestniczyć w wystawach, to musimy liczyć się z tym, że zapłacimy za niego więcej. Za takiego szczeniaka border collie cena będzie dużo wyższa. Szczeniaki kupione w hodowli nie dostają od razu rodowodu, ale metrykę. Za wpis uprawniający do udziału w wystawach trzeba dodatkowo zapłacić.

Koszt utrzymania owczarka nie jest wysoki. Według wyliczeń na miesięczne wyżywienie i pielęgnacje właściciele przeznaczają około 200 zł. Nie jest to bowiem typ psa, który jest zaliczany do łakomczuchów. Jego wyżywienie nie jest więc drogie. Należy jednak pamiętać, że jest to rasa bardzo aktywna, więc posiłki powinny być odpowiednio zbilansowane. Sama sucha karma z całą pewnością nie wystarczy.

Owczarek australijski czy Border collie?

Owczarki australijskie aussie bardzo przypominają swoim wyglądem bordery. Wiele osób nie widzi różnicy pomiędzy tymi rasami, ale one istnieją zarówno w wyglądzie, jak i w charakterze psa.

Owczarki australijskie również są zaliczane do psów pasterskich i mają podobne umaszczenie jak collie. Też są psami pracowitymi oraz potrzebują aktywności fizycznej. Jeżeli chodzi o wygląd, to owczarki są większe i masywniejsze. Bordery znane są ze swojej bujnej kity, a aussie mogą posiadać szczątkowy ogon.

Największa różnica występuje jednak w stylu pracy tych ras. Border Collie pilnuje owiec w ciszy i z przyczajenia. Owczarki australijskie przeważnie znajdują się blisko stada i potrafią szczekaniem doprowadzić owce do porządku.

Bordery są obciążone genetycznie innymi chorobami niż owczarki aussie, które najczęściej narażone są na dysplazję stawów biodrowych oraz stawu łokciowego. Tak samo jak collie mogą mieć problem z oczami.

Obydwie rasy są piękne i potrzebują odpowiedzialnego właściciela, który zapewni im ruch oraz zadba o rozwój ich inteligencji. Obojętnie którego szczeniaka wybierzemy, to zostanie on naszym najlepszym przyjacielem jeżeli będziemy o niego dbać i zapewnimy mu dobre warunki życia.

Jeżeli chodzi o zakup w hodowli, to ceny szczeniaków border collie i aussie są zbliżone. Pod tym względem różnica jest praktycznie niewidoczna.

Jak sprawdzić i wybrać dobrą hodowlę rasy Border Collie?

Wybór dobrej hodowli border collie wcale nie jest taki prosty, ponieważ nie wszystkie można z czystym umieniem polecić… Jeżeli zależy nam na zdrowym psie z dobrymi genami, to z całą pewnością powinny nas interesować jedynie hodowle zarejestrowane w FCI.

W Polsce jest wiele hodowli tej rasy. Wybór jest naprawdę spory. Warto jednak najpierw sprawdzić w jaki sposób hodowla działa. Jest jednak kilka czynników, na które powinno zwrócić się uwagę.

Dobry hodowca border collie wykonuje badania rodziców szczeniaka, żeby zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób. Ze względu na charakter i aktywność rasy te psy są narażone, m.in. na dysplazję stawów biodrowych oraz łokciowych. Jeżeli hodowca nie bada rodziców, to niestety istnieje prawdopodobieństwo, że możemy stać się właścicielem psa, który będzie miał problemy zdrowotne. Warto więc zapytać przed zakupem czy były robione badania rodziców takie jak rtg stawów, kliniczne badania oczu oraz badania genetyczne. Hodowla powinna nam też również udostępnić wyniki.

Jeżeli chcemy kupić rasowego psa border collie z hodowli, to sprawdźmy w jakich warunkach żyje szczeniak, który nas najbardziej interesuje. Dowiedzmy się czy jego rodzice wykazywali jakieś lęki lub agresję. Dobry hodowca pokaże nam miejsce, w których na co dzień przebywa suka ze szczeniętami. Dzięki temu możemy sami się przekonać czy warunki są odpowiednie. Jeśli możliwe jest zobaczenie reproduktora i sprawdzenie w jakich warunkach on żyje, to nie powinniśmy już posiadać żadnych obaw.

Dobra hodowla nie będzie niczego przed nami ukrywać. Powie nam nie tylko o zaletach, ale również o wszystkich wadach. Nie ma szczeniaka doskonałego, ale jeżeli przyszły właściciel będzie wiedział na co powinien zwrócić uwagę, to z całą pewnością lepiej wychowa psa.

Warto jeszcze zwrócić uwagę na to kiedy hodowla powstała. Niestety zmiana przepisów spowodowała, że wiele hodowli założonych po 1 stycznia 2012 roku nie posiada wymaganych norm hodowlanych oraz dopuszcza do rozrodu takie psy, które odbiegają zachowaniem i wyglądem od wzorca. W przypadku takiej hodowli należy być ostrożnym.

Dzisiaj możemy szybko sprawdzić opinie na temat hodowli border collie. Praktycznie każda hodowla posiada przecież swoją stronę internetową. Można tam znaleźć wiele informacji. W sieci istnieją również różnego rodzaju fora, na których można znaleźć opinie na temat hodowli. Bardzo często zrzeszają one miłośników tej rasy, więc opinie mogą okazać się dla nas bardzo cenne. Na takich forach możemy też uzyskać porady związane z wychowaniem szczeniaka. Jeśli nie mamy doświadczenia z tą rasą, to z całą pewnością taka wiedza nam się przyda.

Pies czy suka rasy Border Collie?

Gdy już zdecydowaliśmy się na zakup psa, to w pewnym momencie zaczynamy się zastanawiać nad płcią szczeniaka. Warto więc wiedzieć jakie różnice występują między suką a psem rasy Border Collie.

Tak naprawdę w przypadku tej rasy płeć nie wpływa znacznie na zachowanie psa. Nawet różnice dotyczące wzrostu czworonoga nie są znaczne. Pies rasy border collie jest trochę wyższy i waży trochę więcej.

Wiadomo, że decydując się na sukę będziemy mieć trochę więcej obowiązków związanych z cieczką. Może to się wiązać również z dodatkowymi wydatkami oraz większą odpowiedzialnością. Jeżeli nie dopilnujemy suki, to może się okazać, że nagle będziemy właścicielami kilku szczeniaków, które wcale nie będą rasowe.

Przed ostateczną decyzją warto się zastanowić nad tym czy będziemy rozmnażać psa rasy border collie kupionego w hodowli. Jeśli myślimy o tym, żeby posiadać szczenięta rodowodowe, to powinniśmy zadbać o odpowiednie geny oraz upewnić się czy będziemy posiadać dobre miejsce na odchowanie szczeniaków. Jeżeli takiego miejsca nie mamy, to lepiej zdecydować się na psa, który będzie reproduktorem.

Jeśli nie mamy zamiaru kupić psa rasy border collie w celu stworzenia hodowli bądź rozmnażania, to tak naprawdę płeć nie powinna mieć dla nas większego znaczenia. Psy uważa się za bardziej agresywne i mniej wymagające, ponieważ nie mają cieczki. Jednak są one skłonne do ucieczek w celu spotkania się z partnerką. Suki są łagodniejsze i uważa się, że lepiej nadają się do życia z dziećmi.

Jak przygotować się na bordera w domu?

Szczeniak w domu daje wiele radości, ale potrafi też zniszczyć wiele rzeczy. Bordery są szczególnie aktywne fizycznie, więc właściciel powinien odpowiednio się przygotować zanim pies rasy border collie z nim zamieszka na stałe. Na początku z całą pewnością trzeba zainwestować w dobre legowisko oraz klatkę. Wiele osób jest przeciwnikiem klatki dla bordera, ale warto ją posiadać. Ułatwia ona nie tylko transport psa, ale także pomaga mu się wyciszyć, a w przypadku tej rasy jest to szczególnie ważne. Zamiast klatki można wybrać transporter dla border collie, ale należy pamiętać o tym, żeby był on odpowiedniej wielkości. W mieszkaniu klatka lub transporter powinien stać stale w jednym miejscu, żeby psa rasy border collie przyzwyczaić.

Przyszły właściciel powinien zaopatrzyć się również w miski, karmę dla psa border collie oraz oczywiście zabawki dla border collie. W końcu to jest pies, który bardzo lubi się bawić, więc przedmiotów do zabawy nie może zabraknąć w mieszkaniu.

Warto też zabezpieczyć niektóre rzeczy w mieszkaniu. Każdy szczeniak potrafi bowiem coś zniszczyć. Można też zainwestować w poradnik, który pomoże nam w wychowaniu bordera. Obecnie jest wiele takich poradników na rynku i można znaleźć w nich dużo ciekawych informacji.

Border Collie a inne zwierzęta i dzieci

Border Collie to rasa, która nie stwarza wielkich problemów. Jeżeli od szczeniaka przyzwyczaimy czworonoga do obecności kota, to możemy być pewni, że będą oni żyć w przyjaźni. Rasa ta też świetnie dogaduje się z innymi psami. Należy jednak pamiętać, że niewykastrowane bordery mogą być negatywnie ustosunkowane do przedstawicieli swojej płci.

Nie ma przeciwskazań do mieszkania psa rasy border collie z dziećmi. Bardzo dobrze dogadują się one z małymi dziećmi oraz mogą stać się ich najwierniejszymi opiekunami. W przypadku osób dorosłych wiele zależy od tego jak pies rasy border collie zostanie wychowany. Akceptuje on wszystkich swoich domowników, ale może być problem z osobami obcymi, ponieważ będzie pilnować swojego stada.

Uważa się, że border collie to przyjaciel rodziny. Należy jednak pamiętać o jego odpowiednim wychowaniu. Jeśli pies rasy border collie będzie czuł się bezpiecznie w naszym towarzystwie, to z całą pewnością zyskamy wiernego oraz lojalnego przyjaciela.

Najlepsze zabawy dla Bordera

Border collie to psy wyjątkowo inteligentne, które lubią aktywnie spędzać czas. Właściciel powinien dbać o rozwój fizyczny i umysłowy swojego psa. Jest kilka zabaw, które przedstawiciele tej rasy szczególnie lubią. Pamiętajmy, że pies rasy border collie nie zmęczy się zwykłym spacerem, ponieważ potrzebuje również aktywności umysłowej.

Psy tej rasy kojarzone są przede wszystkim z takimi sportami jak agility czy frisbee. Jednak nie zawsze jest możliwość wyjścia z psem border collie na dwór i trzeba zadbać o inny rodzaj rozrywki dla naszego pupila. Jeżeli mamy w domu szczeniaka, to nie są wskazane sporty, które pobudzają psa. Przedstawiciele tej rasy i tak są nadpobudliwe. Na początku powinniśmy pupilowi spokojnie się rozwinąć i nauczyć go wyciszania oraz posłuszeństwa. Później przyjdzie czas na wyczerpującą aktywność fizyczną.

Bordery to psy, które dobrze radzą sobie z poszukiwaniem przedmiotów. Wszystkie zabawy typu “szukaj” , “przynieś” będą dla niego odpowiednie. Można wziąć jego ulubione smaczki i je chować, a następnie kazać psu je szukać. Na początku chowamy smaczki w taki sposób, żeby border collie wiedział w jakim miejscu ma szukać. Następnie podnosimy co pewien czas poziom trudności. Możemy nawet schować smaczki w innym pomieszczeniu. Jest to zabawa, która potrafi bardzo zmęczyć psa rasy border collie, ale daje psu dużą satysfakcję.

Innym ciekawym zajęciem jest chowanie przysmaków w butelce, kubkach bądź innych przedmiotach. Zapewne na początku pies rasy border collie będzie patrzył na właściciela z błaganiem w oczach, żeby wyjąć mu przysmak. Jeżeli tego nie zrobimy, to sam zacznie próbować to zrobić. Bordery to inteligentne psy i z takim zajęciem sobie poradzą. W przypadku tej zabawy również co pewien czas należy zwiększać poziom trudności, żeby pies się nie znudził za szybko. Z Border Collie można również bawić się w popularną zabawę trzy kubki.

Poszukiwanie zabawek i przynoszenie konkretnych przedmiotów, to również zajęcie, które sprawia borderom wiele satysfakcji. Najsłynniejszy w tej dziedzinie przedstawiciel rasy border collie potrafił rozpoznać 800 zabawek, które bez problemu przynosił swojemu właścicielowi.

Najczęstsze choroby rasy Border Collie

Każda rasa psów jest narażona na pewne choroby i przyszły właściciel powinien od początku wiedzieć z czym może mieć do czynienia w przyszłości. Dzięki tej wiedzy może odpowiednio zadbać o czworonoga i uchronić go przed chorobami, które są najczęstsze w przypadku jego rasy.

Border Collie to rasa obciążona kilkoma chorobami genetycznymi. Nie powinny one jednak zniechęcać do pokochania psa, ponieważ z większością z nich można sobie poradzić. Dzięki badaniom genetycznym przeprowadzanym przez hodowlę wiemy wcześniej czy nas pies rasy border collie jest chory.

Anomalia oczu Collie to jedna z najczęstszych chorób genetycznych. Jest to wrodzony defekt tylnych struktur oka, która może uszkodzić nerw wzrokowy. Rzadko jednak doprowadza do ślepoty psa, ale oczywiście jest to możliwe. Anomalia oczu może przyczynić się również do odklejenia się siatkówki i wylewu krwi do oka. Takie skutki odnotowano jednak u niewielu psów, u których zdiagnozowano to schorzenie. Wiele psów tej rasy ma problemy z jaskrą.

Bordery mogą dziedziczyć choroby, które wpływają na ich układ nerwowy. Dlatego tak ważne jest to, żeby kupować szczeniaka jedynie w sprawdzonej hodowli, która przeprowadza testy genetyczne. Bordery są narażone na neuronową lipofuscynozę ceroidową. Tak nazywa się grupa chorób dziedzicznych, która wpływa na zachowanie Border Collie. U psów posiadających jedną z tych chorób zauważa się nieprawidłowe zachowania. Mają problemy ze snem oraz stają się agresywne. Mogą również pojawiać się drgawki, które są niebezpieczne dla czworonoga.

Kolejna dziedziczna choroba, o której warto wiedzieć to Zespół Uwięzionych Neutrofilii (TNS). Jest to choroba, która sprawia, że szpik kostny produkuje białe komórki, ale organizm nie jest w stanie uwolnić ich do krwiobiegu. Szczenięta chore na TNS mają upośledzony układ odpornościowy. Może to doprowadzić do ich śmierci, ponieważ ich organizm nie potrafi sobie poradzić z infekcjami.

Hipertemia jest chorobą bardzo często kojarzoną z Border Collie. Jest ona niebezpieczna, ponieważ atakuje wszystkie mięśnie odpowiedzialne za ruch. Przy większym wysiłku psa rasy border collie może to doprowadzić do przegrzania się jego organizmu.

IGS czyli Zespół Imerslund- Grasbecka to jelitowe zaburzenie wchłaniania witaminy B12. Jest to częsta choroba, ale można ją leczyć dożywotnio poprzez podawanie dożylne tej witaminy. Jeżeli nie będziemy tego robić, to pies rasy border collie nie będzie mieć apetytu i może pojawić się biegunka. Psy chore na IGS nie rosną jeśli nie są leczone. Ich ogólny stan zdrowia nie jest najlepszy, ale regularne podawanie witaminy B12 sprawia, że skutków tej choroby praktycznie się nie odczuwa.

Zespół Raine to choroba genetyczna, która stosunkowo często atakuje Border Collies. Jest to zaburzenie przyczyniające się do szybkiego zużycia zębów. Może to doprowadzić do zapalenia miazgi i w rezultacie do utraty wszystkich zębów. Psy tej rasy mogą również być dziedzicznie nadwrażliwe na niektóre leki. Właściciel powinien o tym wiedzieć, ponieważ psu obciążonemu tym schorzeniem nie można podawać wszystkich leków. Jeśli to się zrobi, to zwierzę może umrzeć.

Neuropatia czuciowa jest to bardzo ciężka choroba genetyczna, której obawia się wiele osób. Wyleczenie psa rasy border collie z tej choroby jest bardzo trudne. Bez skutecznego leczenia rokowania są słabe. Pierwsze objawy neuropatii to kłucie nóg, rany samookalaczające oraz niespójność chodu. Można też zauważyć utratę czucia we wszystkich kończynach. W następnym etapie choroby pies rasy border collie ma widoczne problemy z utrzymaniem moczu.

Melopatia zwyrodnieniowa (DM) to kolejna choroba Borderów, którą mogą wykryć testy genetyczne. Jest to schorzenie neurologiczne zaczynające się przeważnie od niestabilnego chodu. Pies próbuje chodzić, ale ma widoczne problemy. Rozwój choroby może doprowadzić do tego, że czworonóg w ogóle nie będzie chodzić, ponieważ jego mięśnie będą za słabe.

Wszystkie powyższe choroby border collie można zdiagnozować dzięki specjalnym badaniom genetycznym. Jeśli decydujemy się na psa rasy border collie z hodowli, to z całą pewnością będziemy wiedzieć czy wybrany przez nas pies jest obciążony jakimkolwiek schorzeniem. W momencie kupowania poza hodowlą nie będziemy mieć żadnej pewności czy nasz pies rasy border collie jest zdrowy.

Ciekawostki o Border Collie

Stanley Coren to wybitny profesor psychologii, który jest wielkim miłośnikiem psów. W jednym ze swoich poradników “Inteligencja psów” opisał on 79 ras, które jego zdaniem są najbardziej inteligentne. W jego książce border Collie znajduje się na pierwszym miejscu. Według Corena border collie przewyższa inteligencją nawet owczarka niemieckiego, który od lat był uważany za najmądrzejszego psa.

W wielu krajach border Collie nadal zajmują się pilnowaniem owiec. Te psy same prowadzą stado na pastwisko i zajmują się jego opieką. Co najciekawsze codziennie robią to o tej samej godzinie. Właściciel stada nie musi się niczym zajmować. Na stado liczące 300-500 owiec przypada przeważnie 2-3 psy pasterskie border collie.

Bordery kojarzone są przede wszystkim z agility i flyball’em. Jednak jest to rasa znacznie bardziej wszechstronna. W 2019 roku przedstawiciel rasy border collie zdobył pierwsze miejsce w zawodach Working Trial for Sleddog, czyli w zawodach, w których biorą udział psy zaprzęgowe. W konkurencji World championship Obedience od lat bordery znajdują się w czołówce i zyskują najwyższe noty.

Dzięki swojej inteligencji border collie wykorzystywane są w ratownictwie poszukiwawczym. Już dawno zwrócono uwagę na to, że border collie znacznie lepiej od innych psów radzą sobie z odnajdowaniem zaginionych bądź ofiar katastrofy. Można powiedzieć, iż przedstawiciele rasy border collie uratowały życie wielu osobom.

Border Chaser to suczka, która została uznana za najmądrzejszego psa na świecie. Przez trzy lata regularnie uczyła się nowych słów i potrafiła zrozumieć ponad tysiąc zwrotów. Dzięki temu zyskała światową sławę, a na podstawie jej treningów powstało wiele publikacji. Właściciel Chaser udowodnił, że systematyczna praca z psem border collie przynosi efekty. Na podstawie jego doświadczeń zostały napisane poradniki, które pomagają właścicielom borderów nauczyć je wielu rzeczy.

Ciekawostką jest również to, że border collie to jedyna rasa na świecie, która została zatwierdzona nie na podstawie wyglądu, ale według kryteriów związanych z prowadzeniem stada.

Border Collie gwiazdą filmową

Wyjątkowa rasa psów border collie została doceniona również przez reżyserów filmowych. Nawet w polskiej kinematografii można znaleźć dzieło, w którym jednym z głównych bohaterów jest border collie. Jest to wyreżyserowany przez Andrzeja Kordosa film “Kobieta sukcesu”. Suczka border collie gra w nim psa Paprocha i ekipa filmowa była pod wrażeniem jej umiejętności aktorskich. Suczka border collie poradziła sobie ze wszystkimi zadaniami praktycznie bez wcześniejszego przygotowania, a jej rola wypadła znakomicie. W wielu innych filmach również można znaleźć przedstawicieli wyjątkowej rasy border collie. Bordery zostały też upamiętnione na licznych obrazach. W szczególności w ostatnich czasach border collie stały się bardzo popularne i można je zobaczyć praktycznie wszędzie.

Psi terapeuta

Border Collie to rasa, która została doceniona przez służby mundurowe. Psy rasy border collie pomagają podczas poszukiwania ludzi lub ofiar różnego rodzaju katastrof. W Polsce zatrudniono border collie jako terapeutę na lotnisku w Balicach. Jego zadaniem jest pomaganie pasażerom, który boją się latać. Udowodniono, że kontakt z psem border collie pozytywnie wpływa na ludzi i działa na nich uspokajająco. Border collie to bowiem pies, którego sam wygląd potrafi poprawić nastrój. Bordery są przyjazne i potrafią dostosować się do aktualnego samopoczucia człowieka.

FAQ

Czy szczeniak może być obciążony chorobami?

Tak, Border Collie to rasa, która jest obciążona pewnymi chorobami, dlatego tak ważne jest, aby szczeniaki Border Collie były...

Czy Border Collie może mieszkać z kotem i innymi psami?

Border Collie to rasa, która nie stwarza wielkich problemów. Jeżeli od szczeniaka przyzwyczaimy czworonoga do obecności innych zwierząt, a socjalizacja psa...

Border Collie pies, czy suka?

Przed ostateczną decyzją warto się zastanowić nad tym czy będziemy rozmnażać psa kupionego w hodowli. Jeśli myślimy o tym, żeby posiadać szczenięta rodowodowe, to powinniśmy...

Podobne wpisy