Czy można biegać z psem border collie?
Czy można biegać z psem border collie?

Czy można biegać z psem border collie?

Co w Sierści Piszczy

Mnóstwo osób, które chcą kupić psa rasy border collie zastanawia się, czy jest to pies bardzo aktywny fizycznie, który będzie dobrym kompanem do biegania. Mimo, jego niepozornej sylwetki (średni wzrost i wcale nie tak mocna budowa ciała) pies ten sprawdza doskonale się przy wielu aktywnościach fizycznych, dlatego też osoby, które szukają przyjaciela do codziennych, długich spacerów, biegania, czy do różnych aktywności fizycznych, na pewno nie będą mogli narzekać. Border collie na pewno nie jest typowym kanapowcem, który będzie leżał pół dnia brzuchem do góry. Jak każdy owczarek, potrzebuje sporo ruchu i energii na co dzień, dlatego też, gdy trafi na rozsądnego, dobrze przygotowanego opiekuna – na pewno będzie świetnym współtowarzyszem w uprawianiu różnego rodzaju sportów. Mnóstwo osób ceni te psy za kondycję, zaangażowanie, spryt oraz zawziętość. To dla nich tworzone są zarówno w Polsce, jak i na całym świecie przeróżne zawody, w których border collie ma szansę wykazać się z bardzo różnych umiejętności. Warto więc dowiedzieć się więcej na ich temat, szczególnie gdy ma się w planach zakup tak energicznego, żywiołowego owczarka. A co na ten temat sądzą eksperci od tej rasy? Co myślą hodowcy oraz właściciele psów border collie, którzy już dobrze poznali tę rasę? Jaka jest ich odpowiedź na pytanie: czy można biegać z psem border collie? Na te oraz na wiele więcej innych pytań odpowiedzi znajdują się poniżej.

Czy border collie to dobra rasa dla aktywnych?

Border collie to zdecydowanie pies dla aktywnych. Osoby, które mieszkają w małych mieszkaniach w bloku i które spędzają większą część wolnego czasu przed telewizorem, raczej nie poradzą sobie z tak aktywnym, żywiołowym psem na małym metrażu. Ten pies bowiem uwielbia długie spacery, nowe wyzwania, bycie w ciągłym ruchu. Czworonogi te są tak aktywne, żywiołowe i energiczne, że zdecydowanie źle wpływa na ich psychikę, gdy odcina się je od ruchu nawet na kilka dni. To typowe owczarki, które nie mogą bowiem za długo siedzieć w miejscu. Każdy, kto chce, by w jego domu pojawił się border collie, powinien więc o tym doskonale wiedzieć zawczasu i stworzyć swój własny plan na rozwijanie w tym psie jego aktywności fizycznej.

Dobrze jest przed zakupieniem border collie poświęcić trochę czasu i poczytać coś więcej o tej niezwykłej rasie. Historia border collie pokazuje bowiem, iż kilkadziesiąt lat temu pojawił się on w Anglii, gdzie uznawany był za typowego psa pasterskiego. Jego inteligencja, spryt, zaangażowanie, siła fizyczna sprawdzały się przy pilnowaniu zwierzyny w górach i na polanach. Już wtedy, właściciele tych psów wiedzieli doskonale, iż idealnie sprawdzają się one przy wielu, trudnych i niekiedy wymagających zadaniach, gdzie człowiek nawet nie jest w stanie sam sobie poradzić. Psy border collie idealnie wypełniały swoją misję, dlatego też do dziś uznawane są za jedne z najmądrzejszych psów, jakie chodzą po świecie. Dlatego też, jeżeli chce się mieć w domu prawdziwego motywatora do ćwiczeń, to border collie jak najbardziej w tym zadaniu się sprawdzi. Jest to pies, którego nie trzeba będzie zmuszać do wyjścia na trening, gdyż świetnie sobie radzi jako towarzysz swojego pana przy codziennym bieganiu. Mnóstwo osób nawet zgodnie twierdzi, iż dzięki tym psom zaczęło po prostu się ruszać i uprawiać różne sporty. Są to bowiem psy bardzo wymagające jeśli chodzi o ruch, które absolutnie źle się czują siedząc cały dzień w domu. Dlatego w wielu przypadkach to one motywują swoich właścicieli do wyjścia z domu i do wykonania porządnego treningu. Nie musi to być jednak zawsze wyczerpujący bieg z przeszkodami. Można czasami iść z psem na pole i tam pobiegać lub porzucać mu zabawkę – taki trening dla psa również jest jak najbardziej wskazany.

Ile ruchu potrzebuje border collie?

Ciężko odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie, gdyż trzeba pamiętać, iż każdy pies jest inny i tak naprawdę każdy będzie wymagał od swojego właściciela innego ruchu. Wiele zależy od wrodzonych predyspozycji psa, charakteru, kondycji, siły fizycznej. Jedne mogą biegać cały dzień po polach, podczas gdy innym wystarczy 2-3 godzinny intensywny bieg ze swoim właścicielem, by pozytywnie to zadziałało na ich psychikę. Nie od dziś jednak wiadomo, że border collie to owczarki, które bezapelacyjnie potrzebują ruchu. Wielu ekspertów zgodnie uważa, iż te psy bez codziennych, urozmaiconych zajęć fizycznych po prostu bardzo się nudzą i tym samym przez to cierpią. Dlatego też, w Polsce prawie w każdym dużym mieście powstały specjalne szkółki trenerskie, gdzie można zapisać swojego psa border collie na różnorodne zajęcia, by na nich mógł się spokojnie wyszaleć.
Gdy w domu pojawia się szczeniak border collie, już wtedy należy uczyć go aktywności fizycznej. Nawet same szczeniaki dadzą swoim właścicielom znać, iż chcą by poświęcać im sporo uwagi, chcą by się z nimi bawić, a nawet domagają się nauki nowych rzeczy. Jest to więc dobry okres nie tylko na wychowanie psa i nauczenie wielu komend typu: “siad”, “przynieś piłkę”, “leżeć”, “turlaj się”, ale i czas, by nauczyć psa określonej aktywności fizycznej w konkretnych porach dnia. To dobre rozwiązanie, gdy pies wie, że w ciągu dnia będzie miał przynajmniej trzy razy szansę porządnie się wybiegać lub pobawić na polu ze swoim właścicielem (a nawet z innymi psami). Na pewno po takiej intensywnej zabawie, każdy właściciel zauważy, jak radosnego, zadowolonego i pociesznego psa ma w swoim domu. Gdy border collie zamienia się ze szczeniaka i dorosłego owczarka, jest to znak, że trzeba poświęcić mu więcej czasu i dać możliwość na wybawienie się, ale także na naukę nowych rzeczy (również w zakresie sportu). Roczne psy bardzo często zapisywane są do behawiorystów lub do trenerów, którzy intensywnie pracują nad tym, by dostarczyć im sporą dawkę ruchu. To także świetny sposób, by przygotować swojego czworonoga na udział w różnorodnych konkursach oraz zawodach. W tego typu przedsięwzięciach psy mogą brać udział same lub ze swoimi opiekunami. Border collie to idealna rasa, która świetnie się sprawdza w różnych konkurencjach, gdzie nie tylko trzeba biegać, skakać, pokonywać różnego rodzaju przeszkody, ale także, gdzie trzeba użyć swojej inteligencji. Udział w kompletnie nowych dla nich wyzwaniach jest bardzo motywujący, zarówno dla samych psów, jak i ich właścicieli. Jednocześnie jest to ogromna zabawa i radość.

A co, gdy właściciel ma już wiekowego psa? Czy takiemu czworonogowi również potrzebny jest ruch? Zdecydowanie tak. Nawet, gdy pies starzeje się, a dobrze się czuje, nie należy zapominać o długich spacerach oraz o możliwości dostarczenia mu sporej dawki zabawy (choćby zabawa w rzucanie piłką czy patykiem). Starsze psy, które do tej pory były bardzo aktywnie ruchowo, również chcą na co dzień choć trochę się poruszać i absolutnie nie należy ich tego pozbawiać. Warto więc zawsze skonsultować stan zdrowia np.: z weterynarzem, by dowiedzieć się, w czym pies może uczestniczyć, a w czym jego wiek już mu absolutnie nie pozwala.

W jakich sportach uczestniczą te psy?

Już od kilku lat można obserwować, jak wielu Polaków chętnie uprawia różnorodne sporty na co dzień. Bieganie, jazda na rowerze, jazda na rolkach, intensywny marsz z kijkami – to tylko niektóre aktywności cieszące się aktualnie tak dużym zainteresowaniem wśród wielu osób w różnym wieku. Osoby, które nie mają jednak kompanów do treningów, bardzo często angażują swoje psy w tego rodzaju aktywności. To dobry sposób, gdyż zarówno właściciel, jak i pies świetnie się przy tym czują oraz co najważniejsze – zarówno jeden, jak i drugi dba o swoją kondycję fizyczną, która świetnie wpływa na ich samopoczucie. Wiadomym jest, iż pudelki, yorki, maltańczyki nie będą w stanie towarzyszyć swojemu właścicielowi przy codziennym, intensywnym bieganiu. Jednak border collie to idealny kompan do takich zadań i to te psy są najczęściej wskazywane jako czworonogi, które są idealnymi towarzyszami w różnego rodzaju sportach. Wyżej objaśniono, że border collie to pies, który bardzo często spotykany jest na różnego rodzaju zawodach i co najważniejsze – często je wygrywa. Posiada świetną kondycję, sporo siły, mnóstwo zaangażowania i samozaparcia, dlatego też konkuruje z innymi psami, które wbrew pozorom mogłyby się wydawać znacznie silniejsze i szybsze od niego. Kolejny plus to jego wzrost i waga, które znacznie przyczyniają się do osiągania przez te psy tak dobrych wyników w sporcie. Nikogo więc nie powinien dziwić fakt, iż border collie może biegać ze swoim właścicielem, może motywować go będąc obok niego, gdy ten jeździ na rowerze lub na rolkach, doskonale wspina się border collie po górach, a nawet jak trzeba, to i da radę pływać w jeziorze. Żadne zajęcie nie jest dla niego straszne. Wręcz przeciwnie. Te psy, jak mało które uwielbiają wszelką aktywność fizyczną. Bardzo dobrze jest to widoczne, we wspomnianych wyżej zawodach, w których biorą udział border collie. Na tego rodzaju konkursach jest mnóstwo różnorodnych konkurencji, które polegają np.: na bieganiu, skakaniu przez przeszkody, turlaniu się, pokonywaniu różnych barier, pływaniu, czy znajdowaniu różnych rzeczy. Border collie doskonale sobie z tym wszystkim radzi. Nawet, gdy nie wygrywa, może liczyć na pochwałę swoich właścicieli, a to dla niego naprawdę olbrzymie wyróżnienie. Dlatego też, jeżeli chce się zacząć uprawić konkretny sport ze swoim psem, warto podejść do tego przedsięwzięcia na spokojnie i przygotować dobrze zarówno siebie, jak i swojego czworonoga do nowego wyzwania. Dobrze jest na początek wybrać bieganie, gdyż zarówno właścicielowi, jak i border collie potrzeba będzie trochę czasu, by nauczyć się wspólnego tempa biegania.

Warto też pamiętać, iż pies może czasami się dekoncentrować i np.: zatrzyma się “by podnieść nogę” lub będzie chciał pobiec za innym psem, gdy takiego zauważy po drugiej stronie ulicy. Warto więc wiedzieć, iż doświadczenie oraz odpowiednie wychowanie psa to klucz do zadowolenia ze pospólnych treningów. Gdy właściciel nie ma kompletnie pojęcia, jak zacząć takie treningi, warto też czasami skonsultować się z fachowcami – treserami psów lub behawiorystami, którzy bardzo szybko pomogą w stworzeniu dobrej, sportowej relacji pomiędzy czworonogiem, a jego właścicielem. Czasami wystarczy jedno spotkanie, by nauczyć psa posłuszeństwo, a właściciela odpowiedniego podejścia do swojego psa, szczególnie w takiej wyjątkowej sytuacji, jaką jest trening sportowy.

Jakie akcesoria do biegania wybrać dla pas border collie?

By trening z psem był udany i przede wszystkim bezpieczny, warto zainwestować już od samego początku w porządne, specjalistyczne akcesoria, które przyczynią się do tego, że pies będzie dobrze się czuł podczas np.: biegania. W wielu sklepach internetowych powstały nawet specjalne akcesoria dla biegaczy, którzy chcą zaangażować do swoich treningów czworonogów. Dzięki temu, można w jednym miejscu znaleźć sporo różnorodnego i ciekawego asortymentu, który pozwoli podczas treningu zarówno psu, jak i właścicielowi czuć się komfortowo. W sklepach zoologicznych również bez problemu można dostać choćby specjalne smycze do biegania, które zostały zaprojektowane tak, by odciążyć kręgosłup właściciela psa i by ten nie musiał w dłoni trzymać smyczy podczas biegu (jest to bowiem bardzo niewygodne i uciążliwe). Taka fachowa smycz posiada amortyzator oraz co najważniejsze mocowana jest do pasa właściciela, dzięki temu ten ma zupełnie wolne ręce. Druga część powinna był przyczepiona do szelek. Warto pamiętać, iż podczas wspólnego biegania, szelki u psa sprawdzają się najlepiej. Bieg z psem na obroży jest naprawdę niewskazany i warto tego unikać. Podobnie jak bieg z psem, który w ogóle jest puszczony bez smyczy.

Można także kupić profesjonalne szelki dla border collie, które są bardzo komfortowe i nawet, gdy właściciel pociągnie niesfornego psa podczas biegu, nie sprawią mu one bólu ani dyskomfortu. Kolejny dość przydatny gadżet to specjalna sakiewka wielkości dłoni, którą można wygodnie przymocować np.: do paska od spodni. W niej spokojnie zmieści się telefon, kluczyki oraz co najważniejsze – smakołyki dla psa. Mnóstwo osób bowiem łączy bieg z psem ze szkoleniem go z zasad posłuszeństwa. Gdy pies więc skrupulatnie słucha swojego pana cały czas i gdy np.: nie reaguje na inne psy i wykonuje polecenia swojego właściciela, warto go od czasu do czasu wynagrodzić porządnym smakołykiem. Wówczas taki trening zostanie przez niego pozytywnie zapamiętany i pies następnym razem sam chętnie będzie w nim uczestniczył. Alternatywą dla sakiewki może być też miękka nerka.

Dobrym pomysłem jest także zaopatrzenie się w specjalną butelkę na wodę. Kupując butelkę na wodę dla psa w sklepie zoologicznym dostanie się model, który został wyposażony już w miskę, którą można w każdej chwili odczepić i nalać do niej wody, by pies mógł się napić. To niezwykle ważne szczególnie, gdy biega się z psem w porze letniej i gdy są to naprawdę długie dystanse. Wówczas każdy właściciel powinien pamiętać o tym, by co jakiś czas psa nawadniać.

Jak widać z powyższego osoby, które są naprawdę aktywne i które chcą mieć psa – towarzysza w różnego rodzaju sportach, jak najbardziej powinny postawić na rasę border collie. Jest to bowiem idealny owczarek, który doskonale motywuje do działania i z którym nikt na pewno nie będzie się nudził. Są to psy tak wytrzymałe, energiczne i żywiołowe, że każdy będzie zadowolony z tego, iż tak wiele czasu i energii trzeba im poświęcać. Jednak, jeżeli są osoby, które dbają o to, by codziennie towarzyszyła im spora dawka aktywności – to jak najbardziej, border collie jest dla nich stworzony. Bieganie, skakanie, jazda na rowerze, jazda na rolkach, pływanie, wspinaczki górskie – w tym wszystkim border collie zawsze świetnie się sprawdza. Trzeba jednak pamiętać, iż pies (tak samo jak i człowiek) może mieć gorszy dzień lub gorzej się czuć, więc trzeba również pamiętać o jego komforcie psychicznym. Szczególnie, gdy ma się do czynienia z młodym psem, nie powinno go się zrażać do aktywności i wykonywać rzeczy ponad jego siły. Każdy border collie mimo, iż jest bardzo zawzięty i uparty, nie będzie chciał zawieść swojego właściciela i na pewno pokaże mu, że chętnie będzie uczestniczył nawet w bardzo wymagających i intensywnych zadaniach. Każdy, kto posiada border collie może zorientować się jakie zawody w Polsce przewidziane są tylko i wyłącznie dla tych psów, a nawet w jakich może właściciel uczestniczyć ze swoich czworonogiem. W ostatnim czasie jest to coraz bardziej popularne, że pan towarzyszy psu podczas aktywności fizycznych i oboje naprawdę świetnie się przy tym bawią. Warto więc brać udział w tego typu wydarzeniach, gdyż motywują do dbania o siebie, a przy okazji można zbudować ze swoim psem naprawdę świetną, przyjacielską relację. Warto nagradzać psa za jego aktywność oraz zachęcać do nauki nowych rzeczy. Dobrze jest to jednak robić w granicach rozsądku oraz pod okiem profesjonalnego instruktora. Tylko wtedy, właściciel będzie miał pewność, że pies jest szczęśliwy, a wszystkie zajęcia, w które go angażuje, są dla niego po prostu bezpieczne i komfortowe.

Podobne wpisy