Border Collie – waga i jej znaczenie dla zdrowia psa
Border Collie – waga i jej znaczenie dla zdrowia psa

Prawidłowa waga psów określona jest we wzorcu rasy, a dbałość o jej utrzymanie to podstawowe zadanie hodowcy czy właściciela psa. Ze zwierzętami jest bowiem tak samo jak z ludźmi – nadwaga to poważne zagrożenie dla ich zdrowia i życia. W przypadku rasy Border Collie ryzyko nadmiernej wagi ciała jest szczególnie duże, ponieważ bordery w genach przenoszą skłonność do tycia.

Aktywny grubas

Co w Sierści Piszczy

Border Collie to niezwykła rasa psów. Przodków wywodzących się z Wysp Brytyjskich borderów przed wiekami krzyżowano w celu otrzymania rasy psów pasterskich, która sprawdzi się w brytyjskich warunkach. W wyniku krzyżówki rzymskich psów w typie Rottweilera oraz szpiców przywiezionych do Anglii przez Wikingów powstała rasa, dla której najlepszym określeniem jest: inteligentny pracoholik.

Praca i aktywność oraz ukierunkowanie na człowieka i jego potrzeby to niemal cały świat psów Border Collie. Ale obok tego jest jeszcze jeden niezwykle ważny aspekt – jedzenie. Niekontrolowane osobniki jedzą zbyt często oraz zbyt dużo i choć psy tej rasy są bardzo aktywne – fizycznie i psychicznie, pomimo znacznej ruchliwości niedopilnowane szybko przybierają na wadze.

Najgrubszy w historii Border Collie pochodzi z Plymouth w Wielkiej Brytanii. Gdy pies nazywany w mediach Bopper the Whopper osiągnął monstrualną wagę 50 kg, nie chciała go żadna hodowla. Przygarnięty przez schronisko zrzucił wagę do 33 kg, a następnie w nowym domu prawidłowo prowadzony przez odpowiedzialnych właścicieli adopcyjnych doszedł do wagi o połowę mniejszej, niż początkowa.

Jak nadwaga wpływa na funkcjonowanie Border Collie?

Pies, który tyje, traci energię i chęć do zabawy. Ociężałości fizycznej często towarzyszy znaczne ograniczenie aktywności psychicznej. Border nie chce się bawić, nie interesują go zabawy węchowe ani nowe sztuczki, których próbuje psa nauczyć jego właściciel. Biorąc pod uwagę to, że wspólne aktywności psa i człowieka są charakterystyczne dla tej rasy nadwaga może mieć wpływ na całe życie bordera, a przede wszystkim na stan jego zdrowia.

Każda rasa posiada rejestr chorób, które w jej obrębie spotyka się najczęściej. W przypadku Border Collie są to następujące schorzenia:

  • atrofia siatkówki;
  • zaćma;
  • epilepsja;
  • mutacja genu MDR1 – tzw. gen oporności lekowej; jego mutacja powoduje występowanie nadwrażliwości na niektóre leki;
  • schorzenia neurologiczne;
  • młodzieńcze zapalenie stawów;
  • dysplazja stawów biodrowych;
  • choroby serca.

Nietrudno sobie wyobrazić, jakie konsekwencje nadmierna waga może mieć w przypadku osobnika obciążonego dysplazją albo chorobą serca – każdy ponadnormatywny kilogram wagi staje się poważnym zagrożeniem dla psa.

Border Collie waga prawidłowa

Wzorzec rasy Border Collie podaje widełki wagi i wzrostu dla obu płci. I tak suki powinny mieć w kłębie wzrost od 51 do 53 centymetrów i osiągać wagę między 12 a 18 kg. Samce borderów są większe – przy wzroście 53 – 56 cm ważą od 15 do 20 kg.

Idealna waga ma znaczenie głównie dla psów wystawowych oraz reproduktorów w hodowlach. W przypadku zwykłych borderów hodowanych do pracy lub towarzystwa niewielkie odstępstwa od wzorca nie mają większego znaczenia. Jednak należy pozostać czujnym i w przypadku, gdy waga psa przekroczy o 15-20% dopuszczalną górną normę czas podjąć działania, dzięki którym pies odzyska formę.

Border Collie waga psa w zależności od wieku i płci

Nabywcy psów rasy Border Collie kupują szczeniaki w wieku co najmniej 12 tygodni. Taki szczeniak powinien ważyć około 5 kilogramów. Jest to wielkość przybliżona, ponieważ u szczeniaków wiele zależy od temperamentu malucha. Aktywne i bardzo ruchliwe osobniki mogą być szczuplejsze. Śpiochy, które leniwie i powoli poruszają się po kojcu, mają z reguły więcej tłuszczyku na brzuszkach, stąd ich waga może przekroczyć 5 kilogramów.

Oto średnie przybliżone prawidłowe wartości wagi Border Collie w zależności od wieku. Lista obejmuje wiek od 1 miesiąca do 1 roku:

Wiek Border CollieSamceSamice
1 miesiąc1,4 – 2,3 kg0,9 – 1,8 kg
2 miesiące2,3 – 4,6 kg1,8 – 3,6 kg
3 miesiące4,6 – 6,8 kg3,6 – 5,5 kg
4 miesiące6 – 8 kg5 – 7,3 kg
5 miesięcy7,7 – 10 kg6,8 – 9 kg
6 miesięcy9 – 11 kg8 – 10 kg
7 miesięcy10,5 – 13 kg9 – 11 kg
8 miesięcy13 – 15 kg10,5 – 12,7 kg
9 miesięcy13,5 – 16 kg11 – 13,5 kg
10 miesięcy14 – 18 kg12,7 – 14,5 kg
11 miesięcy16 – 18 kg13,5 – 18 kg
12 miesięcy16 – 20,5 kg13,6 – 20,5 kg

Powyższe dane są przybliżeniem prawidłowych wartości wagi psa. Odstępstwa mogą być uwarunkowane genetycznie – cięższy od normy szczeniak może być potomkiem wyjątkowo mocno zbudowanych rodziców, stąd jego waga będzie nieco wyższa, niż podano.

Border Collie waga idealna

Na kształtowanie i utrzymanie prawidłowej wagi psa rasy Border Collie wpływ mają trzy główne czynniki:

  1. Obciążenia genetyczne;
  2. Sposób żywienia;
  3. Aktywność fizyczna psa.

Na obciążenia genetyczne wpływu nie mamy – bordery w genach mają skłonności do przejadania się i tycia, więc pozostaje nam mądrze regulować częstość, ilość i jakość pożywienia oraz organizować różne formy aktywności dla naszego podopiecznego.

Warto także pamiętać, że wraz z wiekiem psy przybierają na wadze szybciej, niż w wieku młodzieńczym. To naturalne zjawisko wiąże się ze zmniejszoną aktywnością psa oraz spowolnieniem funkcji życiowych.

Przedstawiając psy rasy Birder Collie jako wyjątkowo aktywne nie wolno także zapominać, że w obrębie rasy mogą zdarzać się wyjątki. Większość borderów uwielbia zabawy na świeżym powietrzu. Biegi, pokonywanie przeszkód, aportowanie to żywioł tych wyjątkowych psów. Podobnie większość Border Collie uwielbia aktywność psychiczną – skomplikowane sztuczki czy zadania węchowe wykonują z równie dużym zaangażowaniem, jak zadania fizyczne. Jednak bywa też tak, że border nie chce się bawić czy biegać. Lubi przebywać w towarzystwie swojego pana, ale żadne pościgi czy skoki nie są jego żywiołem. Co wówczas robić? Oczywiście należy uszanować tę odmienność psa i nie zmuszać go do wysiłku, a zmniejszona aktywność spokojnego z natury bordera powinna być wzięta pod uwagę przy doborze karmy. Warto skonsultować to z psim dietetykiem, który wskaże najlepszy rodzaj karmy oraz określi jej dawkowanie.

Border Collie waga a poziom stresu

Stres u psa jest często przyczyną nadmiernego apetytu lub jego braku. Silny stres może być przyczyną objadania się psa lub odmawiania przyjmowania posiłków. Niektórzy ludzie też tak mają – gdy są nieszczęśliwi, sięgają po smakołyki albo przestają jeść.

W przypadku rasy Border Collie najczęstszą przyczyną głębokiego stresu jest pozostawianie psa na długie godziny w samotności. Zdecydowana większość borderów nie lubi samotnego pozostawania w domu. To psy tak mocno ukierunkowane na człowieka, że wielogodzinne rozłąki z właścicielem mogą być przyczyną stresu. Zestresowane bordery częściej się objadają, niż głodują.

Jak karmić bordera, aby nie miał nadwagi?

Najlepszym sposobem na utrzymanie naszego bordera w dobrej formie jest stosowanie w żywieniu karm specjalistycznych dedykowanych danej rasie.

Bardzo aktywne Border Collie pracujące przy wypasie zwierząt lub poddawane szkoleniu sportowemu powinny dostawać karmę wysokomięsną. Znawcy zalecają takim osobnikom karmę bezzbożową. Zmniejszona liczba węglowodanów dobrze wpływa na utrzymanie zdrowia metabolicznego u psów.

Wielu właścicieli Border Collie uważa, że tradycyjne karmienie psa karmami mięsno-węglowodanowymi jest również właściwe. Oczywiście tak jest, jednak pod warunkiem, że miedzy posiłkami pies nie dostaje zbyt wielu wysokokalorycznych przekąsek. Może to mieć miejsce podczas szkolenia psa, gdy właściciele stosują smaczki, które są pozytywnym wzmocnieniem stymulującym zachowanie psa.

Oprócz karmy i smakołyków psy chętnie zjadają także kości. Które są najlepsze? Nie wolno borderom dawać kości drobiowych – są zbyt małe i pies może je połknąć w całości. Kości drobiowe przy rozgryzaniu łamią się na kawałki z bardzo ostrymi krawędziami, które mogą uszkodzić przewód pokarmowy psa.

Dobre, choć dość ciężkie do trawienia są kości wieprzowe. Dla Border Collie najbardziej odpowiednie są kości wołowe lub cielęce, oczywiście odpowiednio dobrane wielkością.

Należy pamiętać, że kości to jedzenie dość obciążające przewód pokarmowy, więc nie powinno się ich dawać szczeniakom przed ukończeniem 6 miesiąca życia. Pierwsze kości można dać psom po zmianie uzębienia. W czasie posiłku należy nadzorować psa – mały, niedoświadczony zjadacz kości może nie poradzić sobie z nowym rodzajem jedzenia.

Problemy z doborem karmy dla Border Collie

Na rynku jest bardzo szeroka oferta karm dla borderów. Ze względu na fakt występowania częstych alergii pokarmowych u Border Collie warto zwrócić uwagę na propozycje pochodzące od producentów żywności ekologicznej. W przypadku alergii lub innych chorób wymagających stosowania diety należy zaopatrywać się w specjalistyczne karmy dietetyczne.

Trudności z doborem karmy pojawiają się wraz z osiąganiem przez psa wieku powyżej 10 lat. Starsze psy powinny dostawać karmę o obniżonej wartości energetycznej. Jeśli nie zmienimy sposobu żywienia i nasz stary pies będzie jeść to samo i tyle samo, ile jadł w młodości, to przy zmniejszonej aktywności szybko przybędą mu dodatkowe kilogramy. Nadwaga w starszym wieku oznacza problemy zdrowotne i znaczne obniżenie komfortu życia psa.

Ile powinien jeść Border Collie?

Ilość karmy oraz częstotliwość posiłków zależą od wieku psa. Szczenięta odstawione od matki w wieku 6-8 tygodni powinny być karmione 5-6 razy dziennie. Około piątego miesiąca życia ilość posiłków nie powinna być większa, niż trzy. Psa półrocznego oraz starszego należy karmić dwa razy dziennie.

Borderom nie wolno wykładać jedzenia poza ustalonymi porami karmienia. Niektórzy właściciele popełniają błąd dosypując wciąż do miski suchej karmy. Tymczasem sucha karma jest tak samo kaloryczna, jak mokra i łatwo nią można przekarmić psa.

Poza ilością karmy musimy także pamiętać o stałych porach karmienia psa. Ważne jest także to, że niezależnie od tego, czy karmę przygotowujemy sami, czy kupujemy gotową w jej składzie muszą znaleźć się składniki pokarmowe, witaminy i mikroelementy w ilości niezbędnej dla dobrego zdrowia i kondycji psa.

Jak odchudzić Border Collie?

Jeśli nie udał się nam utrzymać psa w dobrej kondycji i ponadprogramowe kilogramy utrudniają mu życie, czas na zmianę stylu życia. Potrzebna jest nowa dieta oraz zmiana ilości lub rodzaju aktywności.

Czasem wystarczy zmiana karmy na mniej kaloryczną. Niekiedy konieczne jest ograniczenie ilości karmy oraz mniejsza częstotliwość częstowania psa smaczkami. Warto także zachęcić psa do zwiększonej aktywności fizycznej.

Nie wolno zapomnieć o potrzebach psychicznych bordera. Jeśli pies będzie narażony na stres odchudzanie może się nie udać. Najpierw konieczne jest znalezienie przyczyny stresu i wyeliminowanie jej.
Jeśli właściciel psa nie potrafi samodzielnie zdiagnozować stanu pupila i określić jego potrzeb, wówczas należy zasięgnąć porady behawiorysty.

Podobne wpisy