Jakie są najbardziej niezwykłe zwierzęta domowe, które można mieć?
Jakie są najbardziej niezwykłe zwierzęta domowe, które można mieć? | elements.envato.com

Niezwykle oddany, ale płochliwy i delikatny – skunks jako zwierzę domowe

Skunks to wciąż bardzo rzadkie zwierzątko domowe. Trzeba jednak przyznać, że jego popularność rośnie najprawdopodobniej ze względu na obalenie mitu o przykrym zapachu skunksa. W okolicach jego odbytu rzeczywiście umiejscowione są gruczoły zapachowe, z których jest w stanie wystrzelić wydzielinę na odległość 6 metrów. Jednak usuwa się je, jeszcze zanim zwierzę opuści hodowlę! Skunksy nie nadają się do domu pełnego gwaru i małych dzieci, ponieważ są bardzo płochliwe i lubią spokój. W dodatku jest to zwierzę bardzo towarzyskie – źle znosi samotność i rozłąkę z właścicielem. Skunksy potrafią być psotne i głośne, dlatego mogą przeszkadzać sąsiadom i współlokatorom. Dobrze jest już na wstępie wyznaczyć mu zasady i uczyć korzystania z kuwety. Żywienie skunksa opiera się aż w 50% na warzywach. Do tego warto włączyć do diety suchą lub mokrą karmę dla psów bardzo dobrej jakości. Skunksy uwielbiają także dodatek do posiłków w postaci jaj, twarogu, owadów karmowych i mięsa. Na stronie internetowej np. Media Expert znajdziemy artykuły dla zwierząt, w tym dobrej jakości karmy suche oraz mokre, którymi warto się zainteresować.

Afrykański ślimak jako domowy pupil

Achatina to największy na świecie ślimak, który staje się coraz popularniejszy wśród miłośników egzotycznych zwierząt domowych. Jego posiadanie wymaga odpowiedniej wiedzy i zaangażowania. Kluczowym elementem hodowli tego ślimaka jest terrarium, które zapewni przestrzeń do poruszania się i życia naszemu pupilowi. Achatina uwielbia wilgotne podłoże, które nie będzie zbyt mokre. Ślimak ten kocha się zakopywać, dlatego ważna jest też odpowiednia grubość warstwy wyściółki. Dobrze sprawdzają się tu profesjonalne kompozycje podłoża, które często składa się z piasku i torfu kokosowego. Wyściółka powinna być bogata w wapń, który wpływa na odpowiedni wzrost ślimaczej skorupy. Z tego samego powodu wapniem wzbogaca się również dietę ślimaka. Podłoże należy wymieniać co kilka tygodni, w tym celu warto zaopatrzyć się w specjalne łopatki i worki na odpady, dostępne na stronach popularnych sklepów kojarzonych na co dzień z branżą AGD. Szalenie istotne jest również utrzymanie odpowiedniej temperatury wewnątrz terrarium (22–28 stopni Celsjusza). Achatina to roślinożerca, dlatego podstawą jego diety są warzywa, np. sałata czy marchewka oraz owoce, np. jabłko. Obserwowanie i hodowla ślimaka afrykańskiego to niezwykłe, ale bardzo angażujące zajęcie, które wymaga specjalistycznej wiedzy i odpowiedniego podejścia.

Kapibara – największy gryzoń świata w naszym domu

Kapibara to dziś coraz bardziej popularne i fascynujące zwierzę (wystarczy spojrzeć na ilustracje książek dla dzieci). Jest największym gryzoniem świata, a jego waga sięga nawet 65 kg. Kapibara pochodzi z Ameryki Południowej. Zamieszkuje wilgotne obszary, takie jak lasy równikowe Brazylii, Wenezueli, czy Kolumbii. Bliskie sąsiedztwo człowieka to dla tych gryzoni żaden problem. Kapibara to zwinny złodziejaszek – uwielbia podkradać ludziom jedzenie. Zwierzęta te osadzają się w pobliżu zbiorników wodnych. Długie kąpiele to ich specjalność. Od kilku lat stają się sławne dzięki filmikowi na jednym z portali społecznościowych, na którym Kapibary zażywają relaksującej aromaterapeutycznej kąpieli właśnie w parku zoologicznym Izu Shaboten w Japonii. Krępa budowa ciała i mocne łapy z błonami płewnymi, pozwalają jej świetnie poruszać się w wodzie. Dlatego też hodowla kapibary wymaga stałego dostępu do basenu. Gryzonie te potrafią być na prawdę głośne, w związku z czym warto rozważyć, czy wydawane przez kapibarę piski i pochrząkiwania nie doprowadzą do szału sąsiadów i współlokatorów. Za pomocą donośnych dźwięków zwierzęta te ostrzegają się wzajemnie przed zbliżającym się niebezpieczeństwem. Dieta kapibary opiera się na trawach i roślinach wodnych. Owoce, kora drzew i różnego rodzaju nasiona to idealne urozmaicenie posiłków tego sympatycznego roślinożercy. Zęby kapibary (zupełnie tak jak w przypadku innych gryzoni, stale rosną i muszą być regularnie ścierane). Kapibara wymaga dużej przestrzeni do życia, w tym całorocznego wybiegu zewnętrznego. W związku z tym warto zaopatrzyć się w specjalne lokalizatory dla zwierząt, które w razie sytuacji awaryjnej pomogą nam odnaleźć tę niezwykłą istotę.

Podobne wpisy