Wszyscy wiemy, że najlepszym przyjacielem człowieka jest pies. Nie bez powodu powstały książki i filmy o wierności i oddaniu tych sympatycznych zwierzaków, które towarzyszą nam od wieków, potrafią być opiekuńcze, empatyczne i pomagać w pracy ratującej życie. Oczywiście zanim kupimy rasowego psa, powinniśmy wiedzieć jak się nim opiekować i zapewnić szczeniakowi odpowiednie warunki. Wśród najchętniej wybieranych ras, w czołówce jest border collie.
Charakterystyka rasy
To podobno najinteligentniejszy pies na świecie, bardzo towarzyski, bystry i energiczny. Hodowcy podkreślają, że jego niespożyta energia musi znaleźć ujście. To dobry kompan dla osób, które lubią aktywny wypoczynek i są w stanie poświęcić odpowiednią ilość czasu na wspólne spacery, szkolenia i zabawy z czworonogiem. Bordery to psy, które szybko się nudzą i muszą się wybiegać, mogą z powodzeniem zajmować się pilnowaniem owiec jak i uprawiać sporty kynologiczne. Uczą się chętnie różnych sztuczek i bez problemów zdobywają nowe umiejętności. Koszt utrzymania border collie jest odczuwalny, bo trzeba mu zapewnić opiekę, odpowiednią dietę, wizyty u weterynarza i zestaw psich gadżetów. Modne stały się wizyty u behawiorysty, więc jeśli chcemy błysnąć towarzysko również wliczamy je w psi budżet. Specjalista potrafi udzielić wielu przydatnych rad i pomaga uniknąć błędów w wychowaniu psa, które mogą nadszarpnąć zarówno jego jak i naszą psychikę. Czy to pies rodzinny? To zależy od wielu czynników, bo to pies – atencjusz, który domaga się nieustannej uwagi i poświęcenia naprawdę dużej ilości czasu jego psiej osobie. Prawdą jest też to, że trudno go nie pokochać, bo jest inteligentny, zabawny i szczerze przywiązany do swego opiekuna.
Wyprawka dla szczeniaka, koszty utrzymania
Hodowcy wraz z wydaniem psiaka często oferują podstawową wyprawkę, w której można otrzymać: kilka kilogramów karmy z miarką, miseczki, zabawkę gumową i gryzak. Taki podstawowy pakiet na pewno się przyda. W co jeszcze warto się zaopatrzyć, by zapewnić szczeniakowi komfortowe życie? Warto pomyśleć o klatce kennelowej z materacem i kocykiem, w który nasz pupil będzie się opatulał. Na uwagę zasługują maty zrobione z gąbki, które posiadaja zdejmowany, wodoodporny pokrowiec. Łatwo zdjąć i wyprać. Jakie są zalety klatki? Można umieścić ją w przemyślanym dobrze miejscu, gdzie nasz pies urządza swój mały dom. Jest wygodna, wyznacza psi teren, który do niego należy. To bardzo dobre rozwiązanie, pomaga utrzymać czystość, bo zdrowe, zaopiekowane psy raczej nie załatwiają swoich potrzeb w miejscu, w którym śpią. Klatka może się przydać przy remontach i w podróży, by nie narazić czworonoga na jakieś zagrożenia. Psu ma kojarzyć się z miejscem azylu i bezpieczeństwa, powinniśmy o to zadbać. Przede wszystkim klatka nie powinna być karą. Umieszczamy w niej ulubione zabawki, do klatki wykonanej z metalu można przymocować miskę zapewniając stały dostęp do wody. Nie powinniśmy być niecierpliwi, musimy dać zwierzakowi czas, by sam oswoił się z legowiskiem.
Możemy wypróbować kilka polecanych zasad i sprawdzić czy rzeczywiście działają. Na początku drzwi klatki zostawiamy otwarte, każde wejście do niej nagradzamy smakołykiem lub ulubioną zabawką, którą nasz pupil otrzymuje tylko w tym miejscu. Kiedy psiak lubi już w niej przebywać, uczymy go reagowania na komendę, którą słyszy najpierw wraz z podawanym smaczkiem, potem zaczyna reagować na samą komendę. Drzwi klatki zaczynamy przymykać, kiedy pies jest już oswojony, nagradzamy go, kiedy znajduje się w środku. Powoli i cierpliwie uczymy psa, że czasowo zamknięta klatka to nic złego i nie grozi mu z naszej strony uwięzienie go w niej. Oczywiście zapewniamy codzienny ruch, którego potrzebuje bardzo dużo. Podstawowa zasada – klatka to miejsce wyciszenia dla zwierzaka. Kiedy jest to już jego kąt, w który sam się chowa, zapewniamy mu wtedy spokój. Klatka musi być dość duża, zapewniać swobodę ruchów, więc pamiętajmy o jej odpowiednich rozmiarach, by pies mógł wstać i się obrócić. nie powinna być jednak zbyt duża. Psu, który “zaprzyjaźnił się” ze swoją klatką, można wymontować drzwiczki i przykryć ją pledem, by przypominała domowa budę.
Inne niezbędne akcesoria, które na pewno się przydadzą to: kojec, obroża, smycz, psi plecak z zabawkami i plastikowymi woreczkami. Jeśli chcemy podróżować z psem samochodem potrzebne będą również: mata samochodowa, pas do samochodu . Jakie są ceny? Różne. Klatka to jednorazowy wydatek, inne akcesoria po prostu się niszczą. Cena metalowej klatki oscyluje w granicach mniej więcej 200 złotych, paczka szczenięcych smakołyków to wydatek około 20 – 30 złotych, smycz i obroża – tu ceny są zróżnicowane, można się zmieścić w granicach 100 złotych, mata samochodowa to kolejna setka, dochodzą pledy, zabawki, szarpaki, gryzaki, szczotka do czesania i inne drobiazgi.
Wizyta u weterynarza
Choć to niezwykle stresujący moment dla malca, każdy odpowiedzialny właściciel dba o podstawowy zestaw szczepień, które chronią pupila przed złapaniem groźnych chorób. Na pierwsza wizytę najlepiej zdecydować się po dwóch, trzech tygodniach od zakupu czworonoga. Zostanie podczas pierwszej wizyty, zważony, zmierzony, zbadany, a lekarz weterynarii odpowie na wszelkie nurtujące nas pytania dotyczące zachowania szczeniaka, stosowania odpowiedniej karmy, udzieli wskazówek dotyczących wypracowania właściwych nawyków. Koszty wizyty zależą od jej długości i wykonywanych zabiegów. Im większe zwierzę, tym cena będzie wyższa, bo dawki leków czy środków na odrobaczanie będą większe. Nawiasem mówiąc, koniecznie odrobaczmy psiaka, by nie dręczyły go problemy z układem trawiennym związane z pasożytami. Cena odrobaczenia może wynosić średnio około 50 złotych, podobnie jak cena szczepienia przeciwko wściekliźnie, ale zależy ona oczywiście od lokalizacji placówki weterynaryjnej, jej renomy i promocji.
Wizyta u weterynarza raz w roku to standard. Powinniśmy zafundować psu podstawowy pakiet szczepień przeciw nosówce czy FELV. Lekarz decyduje o szczepieniach, badaniach krwi, moczu czy badaniach obrazowych. Wiele osób korzysta w przychodni weterynaryjnej również z zabiegów pielęgnacyjnych takich jak czyszczenie uszu czy obcinanie paznokci. Warto również wspomnieć o chipowaniu psów. To usługa, która będzie kosztować nas mniej więcej 50 złotych. Jeśli pies się zgubi, chip daje większą szansę na skontaktowanie się z jego właścicielem. W wielu miastach organizowane są akcję bezpłatnego chipowania czworonogów w celu uświadomienia problemu bezdomności zwierząt.
Psia dieta – karma i suplementy
Border collie jest psem, który często dożywa 15 roku życia, ale od właścicieli psów tej rasy, możemy się dowiedzieć, że problemy trawienne to nie rzadkość. Jak sobie z nimi poradzić? Warto przeglądnąć fora internetowe, na których można skorzystać z sugestii doświadczonych hodowców i sprawdzić, która z polecanych karm dobrze służy naszemu psiakowi. Można również znaleźć psie jadłospisy i przygotowywać samodzielnie wartościowe i tanie posiłki dla pupila. Jeśli dolegliwości nie ustępują, konieczna jest wizyta u weterynarza, który przepisze odpowiednie leki i służy fachową wiedzą. Po ich zastosowaniu problemy zwykle mijają. Można również rozważyć stosowanie diety BARF. Według jej zaleceń pies może jeść surowe mięso, podroby, kości, ryby, warzywa i owoce. Wyłączone są z niej produkty przetworzone oraz zboże. Trzeba pamiętać o tym, że dieta BARF wymaga suplementacji, konieczne jest wzbogacenie jej o dodatkowe źródło witamin, szczególnie trzeba zadbać o dostarczenie psu witamin z grupy B. Ich stosowanie wzmacnia sierść, aktywizuje przemianę materii oraz wzmacnia układ nerwowy. Kiedy myślimy o wzbogaceniu diety o suplementy nie róbmy tego na własną rękę, by nie wywołały więcej szkody niż pożytku, zdecydujmy się na konsultacje ze specjalistą.
Psie sporty
Uprawianie sportu pod okiem zaangażowanego szkoleniowca będzie świetną zabawą dla bordera. To musi być wspólna pasja, która gwarantuje stymulację systemu nerwowego, zaspakaja potrzebę ruchu i nowych wyzwań, praca pozbawiona przymusu i przemocy, która sprawia radość i psu i jego właścicielowi. Omówimy tutaj dwie popularne aktywności, które zapewnią nam i zwierzakowi doskonały relaks. Agility polega na pokonywaniu odpowiednio przygotowanego toru przeszkód. Wśród nich znajdują się między innymi: huśtawka, tunel, slalom. Podczas zawodów psy startują w różnych klasach trudności. Pies nie zna układu toru, ponieważ powinien być szkolony w taki sposób, że pokonuje przeszkody w różnej kolejności. Zawody są bardzo widowiskowe.
Rally – obedience to tak zwane posłuszeństwo na luzie. To ten rodzaj psiego sportu, w którym odnajdzie się większość naszych czworonożnych, szczekających przyjaciół. Pies kolejno wykonuje konkretne polecenia przewodnika, komendy zapisane są na tabliczkach umieszczonych na specjalnym torze zaprojektowanym przez sędziego. Ale chodzi tutaj przede wszystkim o super zabawę. Ważny jest luz, przewodnik może zachęcać psa do wykonania danego ćwiczenia, mówić do niego, chwalić go. Ideą tej formy aktywności jest zachęcanie do pracy wszystkich – zarówno dorosłych jak i dzieci, osób sprawnych fizycznie i właścicieli czworonogów, którzy borykają się z niepełnosprawnością. Koszt cyklu zajęć to 400 – 600 złotych.
Pamiętajmy o tym, by zwierzak nie był naszą chwilową fanaberią, to my decydujemy o tym czy jego życie jest szczęśliwe. Koniecznie przemyślmy decyzję o zakupie psa i skonsultujmy ją z całą rodziną dbając o to, by pies nas łączył a nie dzielił. Zanim kupimy czworonoga, poświęćmy odpowiednią ilość czasu na zdobycie wiedzy związanej z zajmowaniem się psem, jego potrzebami i przyzwyczajeniami i miejmy świadomość, że musimy poświęcić mu czas i naszą uwagę. Po prostu bądźmy odpowiedzialni i świadomi tego, że border collie zrewolucjonizuje nasze życie. Koniecznie musimy mu zapewnić odpowiednią ilość ruchu na świeżym powietrzu, bo to pies pasterski, który najlepiej czuje się w roli zaganiacza owiec. Cierpliwość to cenna zaleta, warto nad nią pracować w towarzystwie psa na medal.