Border collie a dzieci
Border collie a dzieci

Border collie a dzieci

Mnóstwo osób, które mają małe dzieci, decyduje się na posiadanie pieska. Nic dziwnego, gdyż od wieków mówi się o tym, iż pies jest najlepszym przyjacielem rodziny, a dzieci, które wychowują się ze zwierzętami, są opiekuńcze, wrażliwe i odpowiedzialne. Zanim jednak pupil znajdzie się w domu, rodzice muszą podjąć ważną decyzję odnośnie rasy. Nie każdy bowiem psiak sprawdza się w domu, gdzie są maluchy. Coraz częściej dorośli decydują się na popularną obecnie rasę, czyli na border collie. Jakie są to psy i jaki jest ich stosunek do dzieci? Co warto wiedzieć, zanim szczeniak tej rasy pojawi się w naszych drzwiach? Jak przygotować dzieci do nowego psa i jak nauczyć je obchodzenia się z pupilem? Na te oraz na wiele innych pytań odpowiedzi znajdują się poniżej.

Czy border collie lubią dzieci?

Osoby, które interesują się różnymi rasami psów, mogą dostrzec, jak w ostatnim czasie w Polsce powstaje coraz więcej hodowli border collie. Spowodowane jest to faktem, iż mnóstwo osób chce, by ten psiak dołączył do ich rodziny. Nic dziwnego, gdyż już na pierwszy rzut oka border collie kojarzy się z radosnym, inteligentnym i bardzo bystrym psem, który dobrze się czuje w domu, w którym jest sporo miłości, zabawy i troski. Kilkumiesięczne dzieci są wprost szczęśliwe, gdy w ich domu zjawia się taki energiczny i wesoły szczeniak. Trzeba bowiem przyznać, iż psy tej rasy bardzo często zachowują się jak dzieci. Lgną do swoich opiekunów po to, by zwrócić na siebie uwagę, by bawić się z nimi oraz, by w każdej wolnej chwili skupiać na sobie uwagę domowników. Border collie bardzo lubią zabawę, co również sprawia, że dzieci są tymi psami zachwycone. Kilkulatkowie cieszą się na myśl, że mogą w różnorodny sposób bawić się ze swoim pieskiem. Rasa ta słynie bowiem z tego, iż ciągle lubi być w ruchu, dlatego też, żaden border collie nie odmówi maluchowi przyniesienia piłki, skakania z nim przez kałuże, czy biegania po polu lub po lesie. Border collie to bardzo inteligentny, bystry psiak, który na pewno żadnemu dziecku nie zrobi krzywdy. Można dostrzec nawet ich opiekuńczą naturę, gdyż wiele psów pilnuje maluchy odkąd te pojawiły się w ich domu. Sporo właścicieli border collie nawet dostrzega, że jeżeli dziecko płacze lub czegoś mu brakuje, to zazwyczaj pierwszy przy jego łóżeczku jest pies. Oznacza to, że rasa ta świetnie nadaje się do tego, by być członkiem dużej rodziny, w której są dzieci w różnym wieku.

Jak przyzwyczaić dziecko do nowego psa?

Często zdarzają się takie sytuacje, że w domu, w którym do tej pory mieszkała para z psem, pojawia się dziecko. Wiele osób boi się tego, jak zareaguje pupil na nowego członka rodziny. Wielu behawiorystów radzi, by przygotować swojego czworonoga do tej sytuacji krok po kroku. Niektóre psy wyczuwają nadchodzące zmiany i bardzo szybko przytulają się do brzucha kobiet, które są w ciąży. Zanim jednak noworodek pojawi się w domu, to warto ze szpitala przynieść pieluszkę lub ubranie dziecka, które nim pachnie. Wielu rodziców kładzie taką rzecz do kojca psa, by ten mógł na spokojnie przyzwyczaić się do nowego zapachu. Ten trick znacznie pomaga przyzwyczaić się pupilowi do zmiany w jego domu. Kolejną rzeczą wartą uwagi jest fakt, iż zanim dziecko przyjdzie do domu, powinno się wyjść z psem na spacer, tak by ten wrócił w momencie, gdy maluch jest już w środku. Dlaczego? W takiej sytuacji border collie nie będzie się czuł jako “pan domu”, który był w tym miejscu pierwszy. Pies po spacerze wejdzie do swojego miejsca, w którym czeka na niego już nowy członek rodziny. Tym sposobem łatwiej go zaakceptuje.

A jak wygląda sytuacja odwrotna, tzn. gdy w domu, w którym są już dzieci pojawia się szczeniak border collie? W tej sytuacji trzeba również odpowiednio przygotować maluchy do pojawienia się nowego, czworonożnego “członka rodziny”. Ważne jest to, by dzieci (bez względu na to, ile mają lat) nie traktowały psa jako zabawki. Mimo iż szczeniaki border collie są bardzo energiczne, wesołe i chętne do nieustannej zabawy, to trzeba pamiętać, iż jest to zwierzę, które ma swoje potrzeby oraz uczucia. Każdy rodzic powinien więc dać dzieciom przykład i bardzo dobrze traktować psa, gdy ten na stałe zagości w ich domu. Należy pociechom pokazać, iż ważne jest to, by dbać o swojego pupila oraz w mądry sposób uczyć go nowych rzeczy, a także odpowiednio go pielęgnować. Trzeba także nauczyć maluchy szacunku do żywego stworzenia. Gdy pies chce zjeść, odpocząć lub po prostu pobyć sam, nie należy go szarpać, ciągać, ani też w inny sposób zmuszać do jakiejkolwiek aktywności. Border collie to bardzo mądre i wrażliwe psy, jednak jak każde zwierzęta potrzebują one również chwili wytchnienia. Warto więc o to zadbać od samego początku. Wielu rodziców stara się przed kupnem psa nauczyć dziecko postępowania z czworonogiem. Warto podkreślić również, że opiekunem psa, który karmi i uczy nowych rzeczy, nie może być dziecko. Maluchy są świetnymi kompanami do spacerów oraz zabawy, jednak osobą, która trzyma pieczę nad stworzeniem musi być bezapelacyjnie osoba dorosła. Warto takie zasady określić od samego początku. Pies bowiem musi być świadomy, iż ma jednego pana, którego musi słuchać i z którego poleceniami musi się liczyć. Dobrze jest także określić na samym początku pewne zasady, których wszyscy domownicy będą przestrzegać. Np.: gdy rodzice nie chcą, by border collie spał w łóżku lub by wchodził na sofę w salonie, od samego początku nie można go uczyć takich rzeczy. Czasami w domach jest bowiem tak, że rodzice niektórych rzeczy nie pozwalają, a dzieci mimo to przyzwyczajają szczeniaki do konkretnych zachowań.

Kolejną kwestią jest karmienie psa. Border collie na pewno będzie czuwał przy dziecku, gdy je ono swój posiłek licząc na to, iż coś mu skapnie. Trzeba więc tłumaczyć dzieciom, iż nie należy dokarmiać psa tradycyjnym jedzeniem (jeżeli np.: pies jest przyzwyczajany do określonej karmy mokrej lub suchej). Podobnie wygląda sytuacja z nauczeniem psa chodzenia na smyczy. Ze szczeniaczkiem na smyczy poradzi sobie bez problemu kilkulatek, jednak gdy mamy do czynienia z kilkuletnim psem, to jednak przedszkolak już go tak łatwo nie utrzyma przy sobie na smyczy. Dobrze jest więc przyzwyczaić psa od samego początku, że ten zawsze na spacery będzie chodził z jedną osobą, np. ze swoim panem. Bawić się w ogródku bez smyczy może jak najbardziej z naszym maleństwem.

Jak nauczyć dziecko obchodzenia się z psem?

Wbrew pozorom nauczenie dziecka, które nie miało styczności ze zwierzętami obchodzenia się z nowym pieskiem, nie jest wcale takie proste. Dzieci bowiem z natury są spontaniczne, głośne, co może nie zawsze podobać się psu. Nie każdy border collie będzie też w nieskończoność akceptował to, gdy maluch ciągnie go za ogon, zabiera mu jego zabawki lub nie pozwala mu w spokoju zjeść swojego posiłku. To od rodziców w takiej sytuacji wiele zależy.

Zanim więc zwierzę pojawi się w domu, trzeba każde dziecko do tego przygotować. Można to zrobić poprzez długą edukacyjną rozmowę, jak i kupując maluchowi książki na temat tej rasy. W dobrych księgarniach nie brakuje świetnych pozycji książkowych o border collie, które posiadają sporo cennych i ciekawych informacji na temat tych psów. Można z nich dowiedzieć się np.: jak bawić się ze szczeniakiem border collie, jakie zabawki mu kupić, jak go karmić, jak nauczyć podstawowych sztuczek typu: “daj łapę”, “siad”, “daj głos”, “oddaj zabawkę”. Dzięki ilustracjom dziecko będzie wiedziało, jaki pies pojawi się w jego domu oraz zapozna się choć trochę ze sposobem obchodzenia się z takim zwierzakiem.

Dobrym pomysłem jest również wizyta u sprawdzonego behawiorysty. Bardzo często z pomocy “psich psychologów” korzystają rodziny, w których jest małe dziecko i pies border collie. Czasami popracować trzeba właśnie nad prawidłową relacją między czworonogiem i maluchem. Warto także dokładnie omówić z dzieckiem, iż wzięcie psa wiąże się z wieloma zmianami. Taka decyzja powinna być świadoma i przemyślana. Żadnego psa nie powinno traktować się jak zabawki. Nie powinno się też kupować dzieciom psa na urodziny, święta, czy inne okazje jako prezent. Zwierzę nie jest bowiem rzeczą, którą podaruje się maluchowi. To żywe stworzenie, o które trzeba w należyty i sumienny sposób dbać, pielęgnować i wychowywać. To ogromna praca każdego członka rodziny, która czasem wiąże się z wieloma konsekwencjami dla każdego z nich. Dzieci powinny więc wiedzieć, że o pieska (nawet szczeniaczka) trzeba w odpowiedni sposób zadbać na co dzień zapewniając mu mnóstwo spacerów, zabawy i towarzystwa, ale też w odpowiedni sposób należy psa wychowywać. Pies border collie to niewątpliwe jeden z najmądrzejszych owczarków, dlatego też, jeżeli odpowiednio nim się pokieruje, może on dać całej rodzinie sporo radości i być jak wspomniano wcześniej, świetnym kompanem dla dorastających dzieci.

Czy border collie to dobra rasa na pierwszego psa dla dziecka?

Sporo osób zafascynowanych pięknymi czworonogami o biało – czarnej maści, z niezwykle przyjaznym pyszczkiem i radosnym usposobieniem, zastanawia się, czy pies ten, aby na pewno “dogada” się z dziećmi. Nie od dziś bowiem wiadomo, że border collie to dość wymagające psy, jeśli chodzi o kwestię wychowania. Owczarki, które jeszcze kilkadziesiąt lat temu pomagały pasterzom w zaganianiu owiec, nie są typowymi kanapowcami, które potrafią przeleżeć cały dzień na sofie, śpiąc i relaksując się.

Pies border collie jest bardzo energicznym stworzeniem, które musi mieć dużo ruchu i uwagi swojego pana. Na pewno szczeniak świetnie będzie bawił się z przedszkolakiem, który non stop będzie rzucał mu zabawki lub biegał z nim po podwórku. Młody border collie z racji tego, iż jest świetnym towarzyszem, na pewno nie będzie chciał maluchów w domu opuszczać na krok. Dobrze się czuje, gdy dziecko go głaszcze, tuli oraz gdy z nim się bawi. Trzeba jednak zaznaczyć, iż dziecko nie jest odpowiednią osobą do wychowywania psa. Szczególnie kilkulatek nie poradzi sobie z ujarzmieniem charakteru tego niesamowitego owczarka. Mimo iż pies ten nie będzie odstępował bobasa na krok, to jednak warto zadbać o to, by jego pan czuwał na tym, by border collie był posłuszny swojemu właścicielowi. Trzeba więc poświęcić mu sporo uwagi (przynajmniej kilka godzin w tygodniu) na naukę podstawowych komend i zachowań oraz na to, by pies ten mógł porządnie się wybiegać. Dzieci nie poradzą sobie także z nauczeniem psa załatwiania się na zewnątrz oraz nie zadbają o jego systematyczną i prawidłową pielęgnację. Jak najbardziej owczarek ten może wychowywać się z jedynakiem w jednym domu, jednak trzeba pamiętać (jak wspomniano już powyżej), iż ten pies potrzebuje dorosłego opiekuna, który będzie miał nad nim kontrolę.

Czy rasa border collie jest wymagająca pod względem wychowania?

To pytanie zadaje sobie mnóstwo osób. I choć na wielu forach internetowych zrzeszających właścicieli psów border collie z całej Polski (a niekiedy nawet i z całego świata) można przeczytać sporo pozytywnych informacji na temat tych czworonogów, to jednak warto pamiętać o tym, iż nie jest to pies, który może zostać pozostawiony sam sobie. Trzeba bowiem przyznać, iż niekiedy nawet dorośli nie radzą sobie z jego wychowaniem. Wówczas pomoc odpowiednich osób (np.: behawiorystów) jest w takim przypadku niezastąpiona.

Wychowywać psa border collie trzeba od samego początku. Niektórzy robią ten błąd myśląc, iż zaczną “pracę” z psem, gdy ten np.: skończy sześć miesięcy. Nic z tych rzeczy. Gdy szczeniak pojawia się w domu, cała rodzina powinna wdrażać w życie wcześniej ustalone zasady. Szczeniak lepiej się czuje w domu, w którym są jasno określone pewne kwestie. Tak ważne jest więc to, by pies wychodził na dwór o stałych porach oraz by miał posiłki w ściśle określonych godzinach. Dobrze jest także kupić szczeniakowi zabawki. To bardzo ważne, by rozgraniczyć zabawki dziecka i psa. W wielu domach popełnia się ten błąd, że pies nie może bawić się zabawkami dziecka, podczas gdy maluch bardzo często zabiera rzeczy pieska do siebie i nie chce mu ich oddać. Podobnie sytuacja wygląda z nauką nowych rzeczy. Wiele dzieci chce, by piesek reagował na ich komendy, jednak nie potrafią tego odpowiednio wyegzekwować. Przekupywanie psa smakołykami lub bicie (które niestety często się zdarza u nieświadomych maluchów) zdecydowanie nie jest dobrym rozwiązaniem. Pies powinien szanować wszystkich domowników, jednak tym samym domownicy powinni mu się odwdzięczyć. Nawet, gdy border collie zjawia się w domu, w którym jest nastolatek, który chce stać się dla niego jedynym panem, warto również, by dorośli czuwali nad wychowaniem psa przez takiego młodzieńca.

Border collie a dzieci

Osoby, które jeszcze zastanawiają się nad tym, czy border collie powinien zamieszkać z rodziną, która ma dzieci, zdecydowanie śmiało mogą powiedzieć, że tak. Border collie to naprawdę inteligentne, urocze i niezwykle oddane psy, które na pewno znajdą nić porozumienia z każdym członkiem rodziny (a już na pewno z dziećmi). Bez względu na to, ile dziecko ma lat, pies ten będzie doskonałym przyjacielem i towarzyszem w życiu. W wielu domach nawet dzieci dorastają ze swoim czworonogiem, co jest niezwykle ważne zarówno dla dziecka, jak i dla samego psa, który czuje się bardzo kochany. Jego łagodne usposobienie, chęć do zabawy i interakcji z dziećmi bardzo szybko ujawnia się, więc warto pielęgnować te cechy w czworonogach. Trzeba jednak pamiętać, iż pies ten nie jest zabawką. Nie można więc nadmiernie go męczyć, bawić się z nim, gdy ten nie ma na to najmniejszej ochoty oraz wykorzystywać jego posłuszeństwo dla własnej frajdy. Często w internecie pojawiają się bowiem filmiki, na których to młodzież pokazuje, jak ich psy wykonują bardzo dziwne, wręcz nienaturalne dla stworzenia rzeczy. Mądre, posłuszne psy uczone są zachowań, które nie leżą w ich naturze. Dlatego tak ważne jest edukowanie dziecka o tym, co wolno, a czego absolutnie nie powinno robić się ze swoim psem. Szacunek, miłość i odpowiednie traktowanie swojego czworonożnego przyjaciela to absolutny priorytet

Podsumowując, border collie może być idealnym przyjacielem dla dzieci w różnym wieku. Tym bardziej, że rasa ta bardzo często uczestniczy w przedszkolach oraz w innych placówkach w dogoterapii, czyli w zajęciach, które mają na celu rehabilitować maluchy poprzez ćwiczenia ze specjalnie wyszkolonym do tego celu psem. To świadczy o tym, iż rasa ta świetnie współpracuje z dziećmi, więc jak najbardziej może border collie wychowywać się z maluchem. Warto jednak przygotować dziecko odpowiednio do tego, że w domu pojawi się pies. Jak zaznaczono w powyższym artykule, można to zrobić na naprawdę wiele sposobów. Dzieci chętnie uczą się dobrych zachowań z książek o zwierzętach oraz z filmów edukacyjnych. Warto także udać się do profesjonalnych behawiorystów lub specjalnych szkółek treserskich, w których to pracują wykwalifikowane osoby, które również nauczą dzieci odpowiedniego zachowania w stosunku do nowego zwierzęcia. Obowiązkowo jednak należy, jak najwięcej ze swoją pociechą rozmawiać na temat wychowania psa. Warto też chwalić dobre zachowania oraz jasno negować te złe.

Podobne wpisy