Mata węchowa dla psa border collie
Mata węchowa dla psa border collie

Border collie to inteligentne, wesołe i przyjazne psy, które lubią wyzwania. Nie zawsze właściciel jest w stanie zapewnić psu dostateczną ilość zabawy oraz bodźców dzięki, którym pies spożytkuje swoją energię. W takim momencie z pomocą przychodzą zabawki dla psów. Czym jest mata węchowa dla psa border collie i jak jej używać?

Co to jest mata węchowa?

Psy border collie często postrzegane są jako idealne psy rodzinne. Są wesołe, ruchliwe i inteligentne. Warto jednak wiedzieć, że są to zwierzęta, które często mają niespożytą energię i uwielbiają ćwiczenia, w których trzeba wykazać się inteligencją.

Wbrew pozorom border collie nie jest psem dla każdego. Należy mu zapewnić dużo ruchu i zabaw, w których wykorzystuje zmysły.

Mata węchowa dla psa border collie to idealne rozwiązanie. Jest to całkiem prosta zabawka, która w pierwszej chwili przypomina dywanik lub posłanie dla psa. Należy jednak zwrócić uwagę, że zrobiona jest z dużej ilości małych paseczków, które przytwierdzone są do podłoża. Najczęściej podłoże jest gumowane, dzięki czemu mata nie ślizga się po podłodze.

Zadaniem maty węchowej dla psa border collie jest uaktywnienie jego węchu. Między frędzle wrzucamy smakołyki dla psa, który by je odnaleźć musi mocno się natrudzić.

W szukanie smakołyków lub groszków pies musi zaangażować węch i swoją inteligencję. Jest to dla niego zadanie bardzo absorbujące i jednocześnie wymagające skupienia i koncentracji. Mata dla psa border collie to nie tylko zabawka, która daje właścicielowi odrobinę swobody, ale również świetne ćwiczenie dla zwierzęcia.

Mata węchowa – zalety i wady

Pies border collie, by dobrze czuć się w domu musi spożytkować nadmiar energii. Nie znaczy to, że wystarczy wypuścić psa na trawnik i czekać aż się wybiega. Border collie to psy, które lubią ćwiczenia intelektualne. Mata węchowa zapewnia psu zabawę, zajmuje go, ale przede wszystkim zmusza do wykonania trudnego zadania, które natychmiast zostanie nagrodzone.

Matę węchowa można wykorzystać dla psów, które jedzą zbyt szybko, co jest bardzo niebezpieczne. Może grozić skrętem jelit. Jest to również sposób na przekonanie niejadka, by jednak spożył przydziałową porcję groszków.

Właściciel starszych psów, u których widać już problemy ruchowe, często mają dylemat, jak zająć zwierzę. Starszy pies może nadal mieć dużo chęci do zabawy, ale długie spacery stają się już zbyt dużym wyzwaniem. W takiej sytuacji również sprawdzą się maty węchowe.

Mata węchowa dla psa border collie pobudza psa do pracy, gwarantuje mu zajęcie, ale również działa na psa uspokajająco. Zwierzę koncentruje się na trudnej pracy, która wymaga ogromnej koncentracji. Border collie, który będzie zmęczony jest spokojniejszy i szczęśliwszy.

Matę węchowa warto również zastosować, gdy pies ciężko znosi samotność. Dzięki zadaniu, które ma do wykonania czas nie będzie mu się tak dłużył, a właściciel może mieć pewność, że pies nie zniszczy mieszkania i nie będzie szczekał przeszkadzając sąsiadom.

Ile kosztuje mata węchowa i jak ją zrobić samemu?

Mata węchowa najczęściej ma kształt prostokąta, ale można również znaleźć maty, które mają interesujące kształty. Pizza, żółw czy kolorowa rybka będą nie tylko absorbującą zabawką dla psa, ale również ciekawym elementem wyposażenia pokoju.

Maty węchowe dla psa border collie mają różne rozmiary, a co za tym idzie również ceny. Najmniejsze maty można już kupić za ceną niższą niż 100 złotych. Duże i skomplikowane maty kosztują 200 – 250 złotych.

Koszt maty węchowej dla psa border collie nie jest niski, nie znaczy to jednak, że trzeba rezygnować z zabawki. Można wykonać ją samemu.

Chcąc zrobić matę węchową dla psa trzeba zaopatrzyć się w skrawki materiału. Można wykorzystać stary polar, t-shirt czy ręcznik. Warto zadbać, by wykorzystać różne kolory – mata będzie wyglądała ładniej.

Na podstawę maty węchowej można wykorzystać gumową wycieraczkę, która ma duże oczka. Materiał tniemy na paski o długości około 20 cm, szerokości około 6 cm. Wszystkie paski przewiązujemy przez oczka. Każde oczko musi zostać zapełnione. Nie jest to trudna praca, ale na pewno bardzo żmudna.

Podobne wpisy