Ile ruchu potrzebuje border collie
Ile ruchu potrzebuje border collie

Border Collie nie bez powodu słynie z niesamowitej inteligencji. Jest to jednocześnie niezwykle wymagająca rasa, która spełnia główne zadanie jako pies pasterski. Border Collie może zostać psem rodzinnym, ale wyłącznie przy spełnieniu wielu wymagań, które stawia ta rasa.

Ile ruchu potrzebuje Border Collie?

Co w Sierści Piszczy

Psy Border Collie są obdarzone niespożytą energią. Najprościej na powyższe pytanie byłoby odpowiedzieć: NIEZMIERNIE WIELE. Aby zdać sobie sprawę z jaką rasą mamy do czynienia, należy zajrzeć do historii jej powstania. Border collie to przede wszystkim psy pasterskie. Zostały wyhodowane w taki sposób, by poruszać się przy ziemi, na ugiętych nogach. Można odnieść wrażenie, że psiaki w jakiś sposób hipnotyzują owce, ponieważ wystarczy ich spojrzenie by większość z nich szła w określonym kierunku. To właśnie pasterskie korzenie sprawiły, że rasa ta wykazuje się tak ogromną inteligencją i siłą. Pracując z owcami psy muszą być nie tylko ogromnie zaangażowane fizycznie, ale również umysłowo. Może to nie mieścić się w głowie, ale na pastwisku zazwyczaj nie ma ani jednego człowieka, to psy zupełnie samodzielnie oceniają sytuację i dokładnie pilnują stada. Są to psy, które w wyniku swojej historii hodowlanej potrzebują konkretnych zadań do wykonania, ruchu, a następnie odpoczynku. Oczywiście dziś raczej nie ma możliwości zagonić naszego psiaka do pracy ze stadem owiec, ale odpowiednio zaplanowany spacer lub sport sprawi, że pies będzie spełniony.

Czy Border Collie musi być cały dzień w ruchu? Na jak długie spacery trzeba z nim wychodzić?

Powszechnie mówi się, że jest to rasa, która potrzebuje niezmiernej dawki ruchu, a hodowcy sprzedając psiaka podkreślają głównie ogromną potrzebę poruszania się tkwiącą w jego genach. Rzeczywiście Border Collie to rasa wymagająca dużej dawki ruchu, jednak wiele osób ma tutaj problem z popadaniem w skrajności. Jak już wcześniej wspomniano, jest to rasa psów pasterskich. Miejmy na uwadze, że psy pasterskie nie pracują przecież cały rok. Są również przystosowane do spędzania kilku tygodni w zagrodzie.

REKLAMA

W takim razie ile ruchu potrzebuje Border Collie? Psy te potrzebują zadań i odpowiedniego wychowania. Właściciele muszą najpierw zaangażować swojego psiaka do pracy/ zadania do wykonania, a następnie pozwolić mu na odpoczynek. Bordery muszą mieć zapewnione konkretne zajęcia, które zaangażują je zarówno fizycznie jak i psychicznie. Najlepiej wychowywać psa w taki sposób, by kojarzył spacer jako czas na wykonywanie zadań i dużą aktywność fizyczną, natomiast dom powinien kojarzyć się z odpoczynkiem i spokojem.

Jak tego dokonać? Nie jest to takie trudne, ale w swoim zachowaniu trzeba być mocno konsekwentnym. Na spacerze psa maksymalnie angażujemy w różne zabawy i sporty, musi mieć poczucie wykonywania zadań. W domu najlepiej udawać stracenie zainteresowania psiakiem. Będzie to dla niego sygnał, że teraz jest czas odpoczynku. Wielu właścicieli Border Collie wpada w pułapkę nadaktywnego psa i w domu co chwilę angażuje psa w zabawę, ponieważ myśli, że ta rasa właśnie tego potrzebuje. Pies, który jest mocno zadaniowy, będzie sądził że czas na pracę jest również w domu, nigdy nie odmówi wspólnej zabawy, to pies który jest gotów wypełnić każde polecenie właściciela. Błędne koło polega na tym, że pies wymaga coraz więcej zabawy, nie wie kiedy przychodzi czas odpoczynku. W końcu umęczony ciągłym ruchem jest zarówno właściciel jak i pies.

Czy Border Collie to pies dla każdego?

Z pewnością Border Collie nie jest rasą psów dla każdego człowieka, a już z pewnością nie dla osób lubiących spokój, domowe zacisze i długie odpoczynki w fotelu. Jest to naprawdę pięknie prezentująca się rasa, która zachwyca inteligencją, ale trzy spacery po 15 minut zdecydowanie tutaj nie wystarczą. Border Collie nie jest rasą psa, który będzie pół dnia drzemał przy kanapie swojego właściciela. Dodatkowo są to psy trudne do okiełznania, potrzeba siły charakteru by dobrze je wychować. Bordery nie są mimo wszystko psami ze skłonnościami do dominacji, więc dobrze wychowane odwdzięczą się wspaniałym charakterem. Pamiętać jednak trzeba o ich żywiołowości. Szczególnie szczenięta są nieposkromione. Szczytem energii jest okres od 8 do 12 miesiąca życia. Z rozwagą należy jednak podchodzić do ruchu szczeniaków, ponieważ przeforsowanie psiaka może prowadzić do powstania problemów ze stawami. Przed decyzją o zakupie psa rasy Border Collie należy bardzo poważnie zastanowić się, czy znajdziemy odpowiednią ilość czasu na poświęcenie go swojemu nowemu członkowi rodziny. Doświadczeni hodowcy mówią nawet, że jest to rasa raczej dla osób z doświadczeniem z psami, ponieważ trzeba się przy niej wykazać wiedzą, cierpliwością oraz stanowczością. Jeśli jednak jesteśmy przekonani, że Bordery to rasa dla nas, nie ma żadnych przeciwwskazań, by stał się on psem rodzinnym. Dobrze wychowany pies, którego potrzeba ruchu zostanie zaspokojona, świetnie sprawdzi się również jako pies domowy.

REKLAMA

Czy Border Collie w bloku to dobry pomysł?

Psy tej rasy zaadoptują się tak naprawdę do każdych warunków. Blok wcale nie jest złym środowiskiem dla takiego psiaka. Prawda jest taka, że Bordery mało szczekają i nie wykazują agresji, więc mieszkanie w bloku nie stanowi tutaj problemu. Mieszkając w mieście psa można zaangażować w codzienny jogging. W dużych miastach jest sporo miejsc, w których właściciele mogą trenować swoje psiaki. Border Collie to rasa świetnie radząca sobie w grach takich jak: frisbee, agility, flyball czy obedience. Bordery świetnie radzą sobie w konkursach tego typu i zdobywają często najwyższe miejsca. Po takiej zabawie pies ma poczucie dobrze spełnionego obowiązku i wracając do mieszkania w bloku chętnie uda się na zasłużony odpoczynek. Biorąc do swojego domu Bordera można doskonale wychować go w atmosferze zabawy, zamiast przymusu. Gdy nauczymy swojego psiaka sztuczek wykorzystując przy tym smakołyki zyskujemy pewność, że efekty takiego wychowania pojawią się bardzo szybko.

Przez sporą część dnia nikogo nie ma w domu – czy Border Collie to zaakceptuje?

W tej kwestii zdania są podzielone, więc najpewniej zależy to po prostu od psa na jakiego trafimy. Border Collie to rasa, ale każdy pies ma swoje indywidualne zachowania i preferencje. Niektórzy twierdza, że ich Border bez żadnego problemu zostaje sam w domu przez kilka godzin. Jest jednak wiele właścicielu tych psów, którzy twierdzą, że pozostawiony na wiele godzin w samotności zaczyna z nudów niszczyć mieszkanie. Tak naprawdę decydując się na jakiekolwiek psa musimy wiedzieć, że przyjdzie nam się zmierzyć z takim problemem. Na szczęście istnieje wiele technik nauki pozostawiania psa samego w domu. Dobrze jest uczyć psa samotności już od pierwszych dni w nowym domu. Jeśli najpierw zapewnimy psu wiele atrakcji i długi spacer z pewnością łatwiej będzie nakłonić go do grzecznego pozostawiania w domu.

Border Collie, a małe dzieci

Rasa Borderów jest niezwykle przyjazna. Są to psiaki wykazujące się dużą delikatnością i z pewnością specjalnie nie zrobiłyby dziecku krzywdy. Jest to idealny pies dla aktywnych rodzin z dziećmi. Pamiętajmy tylko, że pies to tylko zwierzę i należy mieć do niego ograniczone zaufanie. Nigdy nie wolno zostawiać samego psa z małym dzieckiem w jednym pokoju. Również na spacer można wypuścić Bordera jedynie ze starszym dzieckiem, które w razie potrzeby będzie potrafiło nad nim zapanować. Border Collie to cudowna rasa psów. Właściciele nie mogą się nachwalić jak ich psiaki są łagodne, bezkłopotliwe i towarzyskie. Psy te bez problemu zaakceptują również inne zwierzęta domowe, nie ważne czy są to koty czy chomiki. Gdy odwiedzą nas goście, możemy być pewni że nasz pies szybko obdarzy ich sympatią i będzie traktował po przyjacielsku. Oznacza to, że Border Collie zdecydowanie nie nadaje się na psa stróżującego. Prędzej złodzieja przyjaźnie wpuściłby do domu niż pogonił.

Pielęgnacja Borderów

Dbanie o wygląd tych psiaków nie jest skomplikowany. Wystarczy tak naprawdę regularnie szczotkować sierść. Jest to ważne, szczególnie że niektóre Border Collie mają nieco dłuższą sierść na której mogą powstawać kołtuny. Dodatkowo kontrolować koniecznie należy czystość uszu, zębów oraz oczu. Dobrze jest wypracować regularne rytuały pielęgnacyjne, by pies był do nich przyzwyczajony, w przeciwnym razie może mocno protestować przy ich wykonywaniu. Mówiąc o pielęgnacji psiaka, warto wspomnieć również o jego karmieniu. Najważniejszym składnikiem diety powinno być oczywiście mięso. Ostatnio szczególnie popularne staje się żywienie BARF, polegające na karmieniu surowym mięsem. Aby zapewnić optymalne dostarczanie substancji odżywczych, psiak dodatkowo musi otrzymywać warzywa oraz niektóre owoce. Chcąc zadbać o pięknie wyglądającą sierść Bordera – dobrze wpływa na to podawanie surowego jajka (oczywiście w rozsądnych ilościach). Natomiast podawanie kości wspiera zdrowe zęby.

Czy Border Collie będzie u mnie szczęśliwy?

Rasa Border Collie jest wymagająca, ponieważ potrzebuje dobrego, konsekwentnego wychowania, zapewnienia sporej dawki ruchu (najlepiej takiego, który wiązać się będzie z wykonywaniem zadań) oraz wiedzy na temat rasy. Nie jest to pies, który będzie szczęśliwy, gdy przez cały dzień zostawimy go w ogródku by się wybiegał. On nie wybiega się sam, potrzebuje pana, który zaoferuje mu zabawy, zadania, pracę do wykonania. Tylko wtedy pies będzie spełniony. Wypuszczony samopas do ogrodu najpewniej będzie tylko odpoczywał, ponieważ nie zrozumie że jest to czas pracy i wykonywania zadań. Zastanawiając się nad wyborem tej rasy naprawdę trzeba wziąć pod uwagę, że codzienne zapewnianie psiakowi rozrywki wymaga sporo czasu. Jeśli większą część dnia pracujemy, a przychodząc do domu marzymy o odpoczynku, to ten pies nie jest dla nas. Rasa ta idealnie sprawdzi się dla aktywnych osób, którzy po pracy każdego dnia uprawiają sport i spędzają dużo czasu na świeżym powietrzu. Możemy mieć pewność, że jeśli poświęcimy naszą uwagę i czas na wychowanie tego psiaka, odwdzięczy się nam niesamowitą wiernością, a do tego pokaże wszystkie swoje najlepsze cechy. Będzie to świetny, żywiołowy oraz inteligentny członek rodziny.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 komentarze

  1. Charles pisze:

    Wychodzę z suczką minimalnie 3 x dziennie(jeszcze nigdy nie było mniej niz 5x). Biega za kotem, bawi sie z 2 psami od 15-30 minut 3x + 2 spacery, na ktorych biega. Co 2/3 dni robie jej chodzenie po klodach i bieganie za pilka/patykiem po górkach. Wraca i śpi.
    Miałem 2 gorsze dni i nie chodzilem na spacery. Widziałem później u niej nadmiar energii.

  2. Varvara pisze:

    Czy planujecie omówienie różnych diet dla psów z alergiami?