Półki z pokarmem dla psów uginają się od różnych przysmaków. Opiekunowie czworonogów, którzy poważnie podchodzą do kwestii żywienia swoich pupili, stoją przed dylematem – mogą zdecydować się na karmienie zwierzaka karmą mokrą lub suchą. Wyjaśniamy, czym różnią się te dwa produkty i które z nich są obowiązkowe w psiej diecie!
Jak wybrać najlepszą karmę dla psa?
Jeśli chcesz, aby twój pupil nie miał problemów ze zdrowiem i by choroby omijały go szerokim łukiem, poświęć nieco uwagi jego żywieniu. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na wybór mokrej, czy suchej karmy, zwróć uwagę na:
- skład produktu – pamiętaj, aby było w nim jak najwięcej mięsa, warzyw, owoców i jak najmniej zbóż
- to, czy jest dopasowana do wieku, trybu życia i specjalnych potrzeb żywieniowych twojego psa
- gust „kulinarny” czworonoga – przyjrzy się temu, czy pies z chęcią zjada swoją porcję pokarmu.
Unikaj również karm, w których znajdują się konserwanty, barwniki i sztuczne aromaty.
Wartość odżywcza karmy suchej i mokrej
Oba te produkty są bogate w składniki niezbędne w psim menu. Jednak karma mokra jest zdecydowanie mniej kaloryczna od suchej. W związku z tym:
- jej podawanie psu pozwala lepiej kontrolować wagę zwierzęcia;
- warto ją stosować w przypadku zwierząt, które mają szczególnie duży apetyt – może to uchronić je przed nadwagą;
- może być podawana zwierzętom, których masa ciała musi być zredukowana.
Sucha karma dla psa jest bardziej kaloryczna, ale także znajduje się w niej mnóstwo składników odżywczych. Jest ona podstawą diety zwierzaka i nie mogą obejść się bez niej psy szczególnie aktywne czy pracujące. Pamiętaj też, że podając pupilowi zarówno karmę mokrą, jak i suchą, należy zwracać uwagę, czy pies na pewno otrzymał taką porcję jedzenie, która odpowiada jego zapotrzebowaniu na kalorie.
Konsystencja karm dla psów
Sama forma posiłku dla pupila ma wpływ na jego zdrowie oraz na to, czy ze smakiem zje swoją porcję. Zarówno jedzenie twardszej, suchej karmy, jak i miękkiego, mokrego pożywienia ma swoje zalety.
- Karma sucha jest dość twarda, dlatego jej jedzenie dobrze wpływa na stan uzębienia czworonoga. Jedząc ją, zwierzak ściera płytkę nazębną, co może uchronić go przed próchnicą. Ponadto sucha karma nie jest tak dobrą pożywką dla bakterii jak mokry pokarm. Tym samym jej podawanie psu ogranicza ryzyko wystąpienia u niego chorób przyzębia
- Karma mokra sprawdzi się wtedy, kiedy pies ma problem z gryzieniem pokarmu. Może to być m.in. wynikiem podrażnień jamy ustnej, stanów zapalnych dziąseł. Karmę tą można stosować także wtedy, gdy pies cierpi na zaparcia.
Ponadto karma mokra wygrywa, jeśli chodzi o wilgotność. W jej składzie znajduje się zwykle ok. 75-80% wody. Tym samym jej podawanie zwierzakowi pomaga go nawodnić, co zapewnia lepszą pracę układu moczowego.
Karma sucha czy mokra – którą wybrać?
Są psy, które przepadają za karmą suchą i takie, które jedzą wyłącznie mokry pokarm. Dlatego często wybór określonego produkt jest determinowany przez preferencje smakowe zwierzaka. Ponadto niektórzy opiekunowie psów stosują u swoich pupili dietę mieszaną. Polega ona na tym, że rano zwierzęciu serwuje się suchy, a wieczorem mokry pokarm.
Twój pies musi jeść zdrowe, odpowiednio kaloryczne, zbilansowane posiłki. Niezależnie od tego, jaki pokarm wybierzesz, przeanalizuj jego skład i jakość. Wartościowe, opracowane z myślą o potrzebach żywieniowych psów karmy mokre i suche oferuje m.in. internetowy sklep zoologiczny krakvet.pl. Wybierz taki pokarm, który zaspokoi potrzeby zwierzęcia i będzie mu smakował!