20230405145959 pexels photo 9700137.jpeg
Dlaczego warto wybrać szelki guard dla psa? 3

Nie sposób zaprzeczyć, że w wielu przypadkach szelki są zdecydowanie wygodniejsze dla psa niż obroża. Niestety, nie każde. Duże zróżnicowanie modeli, wzorów i kolorów sprawia, że podczas zakupów nietrudno o chwile zwątpienia, a w konsekwencji nieprawidłowy wybór. Źle dopasowane akcesoria są nie tylko niewygodne, ale nawet mogą sprawiać psu ból, a w dłuższej perspektywie mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Z tego względu warto postawić na szelki guard dla psa. Czym różnią się one od innych popularnych modeli? Dlaczego warto postawić właśnie na nie?

Dla jakiego psa odpowiednie będą szelki guard? Dla każdego! W sklepach bez problemu znajdziesz szelki dla psa typu guard dopasowane do potrzeb różnych ras: począwszy od miniaturowych, jak choćby chihuahua, aż po mocne szelki dla psów dużych i olbrzymich.

Szelki guard dla psa – czym się wyróżniają?

Co w Sierści Piszczy

Modele zaliczane do kategorii guard wyróżnia przede wszystkim konstrukcja szelek. Składają się one z dwóch obręczy – regulowanych na szyi i w klatce piersiowej – oraz pasków mocujących. Po założeniu przednia obręcz znajduje się na wysokości klatki piersiowej, a druga w jego talii. Obie części łączą się w dwóch miejscach: na grzbiecie i pod brzuchem.

Co dają szelki guard dla psa?

Po pierwsze, bezpieczeństwo. W zasadzie nie ma możliwości, aby pies samodzielnie wydostał się z takich szelek. To szczególnie ważne, gdy pupil nie wykonuje jeszcze poprawnie komend, jest lękliwy lub trafił do domu ze schroniska. Nieoczekiwane wypięcie się z szelek mogłoby mieć poważne konsekwencje, zaś szelki guardy eliminują takie zagrożenie.

Drugim plusem jest łatwość zakładania. Niektóre psy nie chcą chodzić w szelkach wyłącznie ze względu na konieczność włożenia ich przez łapki. Szelki guard przekłada się przez głowę i zapina po bokach, okalając klatkę piersiową. Niektóre modele dodatkowo mają odpinany przód, który jeszcze ułatwia to zadanie.

Trzecim argumentem przemawiającym za zakupem szelek typu guard jest komfort noszenia. Modele tego typu nie krępują ruchów, nie uwierają i nie powodują ucisku w żadnym miejscu. Dzięki temu nie blokują przednich kończyn i pozwalają psu czerpać maksymalną radość ze wspólnego spaceru.

Różne modele szelek guard

Szelki typu guard nadają się dla każdego psa i do różnych aktywności, nie tylko do codziennych spacerów. Często wybiera się je pod kątem długich wędrówek, również w trudniejszym, na przykład górskim, terenie, trekkingu czy biegania z psem. Są to również odpowiednie szelki do zabawy w tropy. Sprawdzą się zatem zarówno w zaawansowanych aktywnościach, jak i w podstawowym zastosowaniu.

Wielu właścicieli psów zmaga się z problemem ciągnięcia na smyczy. Szelki guardy są znakomitym narzędziem do nauki chodzenia na luźnej smyczy. W czasie ćwiczeń pies natomiast nie jest szarpany, podduszany, elementy szelek nie obciążają kręgosłupa, a jego ciało zachowuje swobodę ruchów. Gdy pies próbuje się wyrwać, nie dzieje mu się krzywda, natomiast odczuwa dyskomfort zniechęcający do dalszego napinania smyczy

Jak dopasować szelki typu guard?

Jak już wspomnieliśmy, każdy jest w stanie dobrać szelki guard dla swojego pupila – niezależnie od wielkości psa. Ze względu na prawidłowe rozkładanie ciężaru, szelki pozostają wygodne, nie obciążają stawów ani kręgosłupa, dlatego stają się dobrym rozwiązaniem nawet dla szczeniąt. Trzeba jednak pamiętać o ograniczonej regulacji, co sprawia, że już podczas zakupu należy uwzględnić gabaryty psa.

Jak dobrać szelki? W pierwszej kolejności należy zmierzyć psa, na przykład za pomocą miary krawieckiej. Potrzebny będzie przede wszystkim obwód szyi – w miejscu nieco bliższym karku niż to, w którym zwykle znajduje się obroża. Drugi ważny wymiar to obwód klatki piersiowej w jej najszerszym miejscu, za przednimi łapami. Bardzo istotna jest także długość pasków szelek, bo to one zapewniają psu wygodę. Zbyt krótkie szelki będą wrzynać się pod pachami, powodując dyskomfort, a często nawet prowadząc do bolesnych otarć.

Dysponując tymi wymiarami, można przystąpić do zakupu szelek, sugerując się tabelami rozmiarów producenta lub kontaktując się z firmą przygotowującą takie szelki na wymiar.

Szelki czy obroża – co wybrać?

Co wybrać: obrożę czy szelki? To bardzo częsty dylemat świeżo upieczonych właścicieli psów. Jak brzmi odpowiedź na to pytanie?

Zarówno obroża, jak i szelki mogą być dla psa dobrym wyborem, jednak w pierwszej kolejności należy sprawdzić, w czym pies czuje się bardziej komfortowo. Z reguły obrożę zaleca się dla szczeniaka, gdyż z jej użyciem łatwiej nauczyć malucha chodzenia przy nodze. Dodatkowo szelki rozkładają siłę nacisku na korpus i kręgosłup psa, który u kilkumiesięcznych piesków nie jest tak mocny jak u psów dorosłych. Obroża może zatem okazać się korzystniejsza.

Nie ma w tym przypadku reguły. Zdarzają się bowiem szczeniaki, które nie ciągną na smyczy i jednocześnie w szelkach czują się zdecydowanie bezpieczniej i wygodniej.

Podobne wpisy