Jak oduczyć psa gryzienia?
Jak oduczyć psa gryzienia?

Decydując się na przyjęcie szczeniaka do domu, trzeba liczyć się z pewnymi stratami i niewłaściwymi zachowaniami psiaka. Im wcześniej zaczniesz oduczać go niewłaściwych zachowań, tym szybciej stanie się bezproblemowym członkiem rodziny. Najwięcej problemów sprawia nauka higieny i gryzienie.

Dlaczego pies gryzie?

Co w Sierści Piszczy

Gryzienie, żucie i szarpanie to naturalne potrzeby psa, które na wolności zaspokaja polując na pożywienie. Po udomowieniu zachowania te pozostały, chociaż mają inne przyczyny.

Szczeniaki gryzą przede wszystkim w okresie wyrzynania się mleczaków (ok. 8 tygodnia) oraz podczas wymiany zębów (ok, 8 miesiąca). Dzięki gryzieniu łagodzą swędzenie oraz ból zębów. Poprzez gryzienie psiaki poznają także otaczający je świat. Do pyszczka biorą wszystko co się w nim zmieści. Nie zawsze jest to dla niego bezpieczne, dlatego z jego zasięgu trzeba usunąć wszystkie małe przedmioty, zabezpieczyć kable.

Starsze psy najczęściej gryzą z nudów lub frustracji, w ten sposób rozładowują swoje emocje. Często jest to także efekt błędów popełnionych podczas socjalizacji psa, skutkować może to gryzieniem domowników po rękach lub nogach.

Jak oduczyć psa gryzienia?

Psy to bardzo inteligentne zwierzęta i szybko się uczą pod warunkiem, że właściciel postępuje konsekwentnie i stanowczo. Nie oznacza to jednak krzyków i karania psa, wręcz przeciwnie, każde dobra zachowanie należy nagradzać zabawą lub przysmakiem.

Po przybyciu szczeniaka do domu trzeba dać mu trochę czasu, by poznał nowe otoczenie. Od początku trzeba zapewnić mu gumowe gryzaki, szarpaki oraz bezpieczne pluszaki (bez waty). Ich gryzienie w zupełności zaspokoi potrzeby psiaka w tym zakresie. Absolutnie nie wolno szczeniakowi pozwalać na gryzienie dłoni lub stóp, jest to bardzo nieprzyjemne i uczy psa niewłaściwych zachowań. Dłonie powinny kojarzyć się szczeniakowi z nagrodą w postaci głaskania. Próby gryzienia rąk lub nóg należy stanowczo przerwać krótką komendą „zostaw”, „nie”, „fuj” i natychmiast przerwać zabawę. Pies szybko zrozumie, że takie zachowanie przynosi mu więcej szkody niż korzyści.

Psy uwielbiają gryźć buty lub pantofle domowników dlatego, że są one przesiąknięte ich zapachem. Najlepszym sposobem na uniknięcie zniszczeń jest chowanie butów do szafki i skierowanie uwagi szczeniaka na inne gryzaki. Najczęściej popełnianym błędem przez właścicieli jest dawanie psu starych kapci. Ani szczeniaki, ani dorosłe psy nie rozróżniają czy pantofle są stare, czy nowe. W ten sposób uczą się natomiast niewłaściwych zachowań i utrwalają je.

Zdarza się, że niektóre psy podczas nieobecności domowników gryzą meble, dywany i inne przedmioty. Przyczyną tego jest nuda lub frustracja z powodu samotności. Z tego względu już szczeniaka należy przyzwyczajać do tego, że musi pozostawać sam w domu. Należy robić to systematycznie, stopniowo wydłużając czas nieobecności. Pies nauczy się, że właściciel zawsze wraca do domu i będzie się z nim bawił. Na czas nieobecności należy psu zapewnić gryzaki i różne inne zabawki. W takim przypadku bardzo dobrze sprawdzają się konga i maty węchowe wypełnione przysmakami. Ich wydobycie wymaga od psa wysiłku fizycznego i psychicznego. To angażuje go na długi czas, a potem zmęczony resztę czasu spędza na odpoczynku. Dobrym sposobem są także intensywne spacery, które zmęczą psa i rozładują jego emocje.

Gryzienie przez psa różnych przedmiotów jest uciążliwe dla właścicieli, ale właściwe postępowanie może wyeliminować to niepożądane zachowanie. Wystarczy tylko cierpliwość i konsekwencja.

Podobne wpisy