20230904070509 g26b9aa3488cd120b2e0f5cedbae60e9c879f689220a8e4ea0beb301684ad9f6a6dfaca4d3e947622861b898534c6ccf668cbc8ae6db136b8ea4158787010d413 640.jpg

Wybór smyczy dla szczeniaka to zadanie niebagatelne. W końcu to ona odpowiada za bezpieczeństwo psiego malucha oraz decyduje o tym, na jakich zasadach przyjdzie mu poznawać otaczający świat. Dlatego warto pochylić się nad tym tematem przez dłuższą chwilę i zastanowić, jaka smycz będzie dla Was najlepszym rozwiązaniem.

Czy szczeniak powinien mieć smycz klasyczną czy automatyczną tzw. flexi?

Co w Sierści Piszczy

Zacznijmy od fundamentalnego pytania o rodzaj smyczy dla szczeniaka, czyli wyboru pomiędzy klasyczną smyczą taśmową, a smyczą zwijającą się automatycznie. 

Odpowiedź jest prosta i jednoznaczna. U szczeniąt używamy wyłącznie smyczy klasycznych. Mogą być to smycze proste lub przepinane, płaskie lub okrągłe, byle nie były to smycze automatyczne. Dlaczego?

Po pierwsze na smyczy flexi nigdy nie nauczysz swojego pupila ładnego chodzenia przy nodze. Zasada smyczy rozwijanej jest prosta – aby gdzieś dojść, pies musi ją naprężać             i ciągnąć. I to właśnie tę zasadę przyswaja szczeniak prowadzony od początku na smyczy automatycznej. 

Druga kwestia dotyczy bezpieczeństwa szczeniaka podczas spaceru. Czy wiesz, co się stanie, gdy upuścisz na ziemię smycz typu flexi? Zacznie się ona zwijać i “gonić” psa, robiąc przy tym masę hałasu. Przerażony szczeniak w takiej sytuacji zaczyna zwykle biec na oślep, uciekając przed rączką smyczy… Sam rozumiesz, jak bardzo może być to niebezpieczne. 

Trzecia wada smyczy automatycznej to fakt, że zaburza ona komunikację szczeniaka z Tobą i innymi psami. Wynika to z jej ciągłego naprężenia. Nie mogąc poluzować lub napiąć smyczy w zależności od potrzeb, nie możesz przekazywać psu subtelnych sygnałów. Twój pies natomiast jest na niej zawsze bardziej napięty niż na zwykłej taśmie, przez co jego intencje mogą być źle odbierane przez inne psy. 

Dlatego, choć smycz flexi może kusić Cię swoją długością i wygodą użytkowania, zdecydowanie nie jest ona dobrym wyborem dla młodego psa. Jeśli potrzebujesz smyczy dającej się psu wybiegać, postaw na taśmy treningowe o długości od 5 do nawet 20 metrów. Ze smyczą flexi (jeśli zależy Ci na jej używaniu) zaczekaj do czasu, gdy Twój pies będzie dorosły i opanuje umiejętność grzecznego spacerowania na smyczy klasycznej.

Jak długa powinna być smycz dla szczeniaka?

W sprzedaży dostępne są smycze o długości od niespełna 1 metra do nawet 20 metrów. Nie dziwi więc, że opiekunowie często czują się zagubieni, gdy mają zdecydować jakiej długości smycz wybrać dla szczeniaka. 

Dla większości psów i opiekunów optymalna długość smyczy spacerowej to 2,5 do 3,5 metra. Taka długość pozwala psu swobodnie węszyć i poznawać otoczenie, wchodzić         w relacje z napotkanymi osobami i zwierzętami, a jednocześnie umożliwia opiekunowi kontrolę zachowania szczeniaka i wpływanie na nie, za pomocą odpowiednich sygnałów. 

Smycze krótsze niż dwa metry frustrują psa i wcale nie uczą go chodzenia przy nodze. Szczeniak, który nie może swobodnie dojść do niczego, co go interesuje, ciągnie jeszcze bardziej, a w zdenerwowaniu może nawet zacząć podgryzać smycz lub Twoje nogawki.  

Smycze dłuższe niż 3,5 metra, owszem są przydatne w treningu szczeniaka i pozwalają wybiegać go na otwartej przestrzeni, jednak nie sprawdzą się podczas codziennych spacerów, zwłaszcza w warunkach miejskich. 

Zbyt długa smycz może utrudniać kontrolę nad szczeniakiem, szczególnie w tłocznych miejscach lub na ruchliwych ulicach, co może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji. Dlatego ważne jest, aby dobrać długość smyczy do środowiska, w którym się poruszamy, oraz do poziomu posłuszeństwa naszego psa.

Wybierając smycz dla szczeniak zwróć uwagę na jej wagę

To z jakiego materiału wybierzesz smycz i czy będzie ona taśmowa czy okrągła, przepinana czy prosta, zależy tylko od Twoich osobistych preferencji. Zwróć natomiast uwagę na to, by smycz była dobrana grubością do wagi i siły Twojego psa oraz by jej karabinek nie był dla szczeniaka zbyt masywny, ani zbyt filigranowy. 

Zwłaszcza szczenięta ras małych miewają problem ze zbyt masywnymi smyczami, których karabinki są za ciężkie i powodują u psa wyraźny dyskomfort. Aby szczeniak miał radość ze spaceru i chętnie poznawał otoczenia, smycz powinna być lekka, ale wytrzymała, o karabinku odpowiednio dopasowanym do psich gabarytów.

Dobrze dobrana smycz spacerowa dla szczeniaka to gwarancja jego bezpieczeństwa 

Od wytrzymałości smyczy i jakości użytych do jej wykonania materiałów, zależy bezpieczeństwo Twojego szczeniaka w czasie spacerów. Mając to na uwadze, warto wybierać akcesoria spacerowe renomowanych marek, a przy doborze rozmiaru i typu smyczy posiłkować się radą doświadczonego sprzedawcy. 

Smycze dla szczeniąt o odpowiedniej długości, w wariantach z rączką i przepięciem, z różnych materiałów od taśmy rurowej po biothane, znajdziesz w sklepie zoologicznym dla wymagających PetSmile. Sklep prowadzony jest przez behawiorystów i trenerów, dzięki czemu możesz mieć pewność, że porada jaką otrzymasz przy zakupie, będzie profesjonalna i dobrana do Twoich indywidualnych potrzeb.

Po więcej porad na temat wychowania szczeniaka i produktów, które będą wspierać Waszą dobrą relację, zajrzyj na stronę Sklepu Zoologicznego dla Wymagających PetSmile  www.petsmile.pl

Podobne wpisy