art1 kwieciea2024 freepik 10
Czy sucha karma to dobry wybór dla szczeniąt? Sprawdzamy 3

Wychowanie szczenięcia to często prawdziwe wyzwanie. Maluszek ma sporo potrzeb i wymagań, które muszą być spełnione. Kluczowe znaczenie ma zwłaszcza prawidłowe żywienie. Pokarm, który otrzymuje szczenię, znacząco wpływa na jego rozwój, zapewniając mu zdrowie i pełnię energii każdego dnia. Jego dobór powinien zostać więc starannie przemyślany. Z tego względu wielu właścicieli głowi się nad tym, czy sucha karma jest odpowiednim pokarmem dla szczeniąt. Przyszła zatem pora, aby sprawdzić, jak kształtuje się rzeczywistość. Czytaj dalej i sprawdź, co warto na ten temat wiedzieć.

Czy sucha karma to dobry wybór dla szczeniąt?

Sucha karma stanowi bardzo popularny sposób żywienia. Jest to głównie zasługa wygody serwowania tego pokarmu. Czy jest on jednak odpowiedni dla szczeniąt, które są niezwykle delikatne? Zacznijmy zatem od początku.

W pierwszych tygodniach życia psy karmione są wyłącznie mlekiem matki. Po ukończeniu 4 tygodnia można jednak już powoli wprowadzać gotowy pokarm, a sucha karma może stanowić przy tym dobry wybór. Niemniej początkowo zaleca się, aby namaczać granulki w wodzie i odpowiednio je rozdrabniać. Tak małe psy nie mają jeszcze bowiem dobrze wykształconych zębów. Kiedy szczenię skończy 7 tygodni, zwykle kończy się proces odstawiania od matki. Wówczas sucha karma może już stanowić główne źródło pokarmu.

Jak prawidłowo serwować szczenięciu suchą karmę?

Szczenięta mają młody i wrażliwy układ pokarmowy. Należy więc uważać na pokarm, gdyż nieprawidłowo serwowany mógłby im poważnie zaszkodzić. W 8 tygodniu życia psy mogą już powoli otrzymywać suchą karmę bez namaczania. Nie zaleca się jednak gwałtownej zmiany żywienia. Nowy pokarm wprowadzaj stopniowo, aby organizm mógł się do niego przyzwyczaić. Ponadto szczenię musi nauczyć się gryźć serwowane mu krokiety. Koniecznie pamiętaj też o tym, że należy zapewnić mu nieograniczony dostęp do świeżej wody.

Jaka sucha karma dla szczeniąt jest najlepsza?

Potrzeby żywieniowe szczeniąt znacznie różnią się od tego, czego wymaga organizm dorosłego psa. Dlatego też najlepsza sucha karma dla szczeniąt to ta stworzona z myślą o zaspokojeniu potrzeb zwierząt w fazie wzrostu. Szukaj zatem wyłącznie wśród karm dedykowanych szczeniętom. Są one odpowiednio zbilansowane. Dzięki temu dostarczają młodemu organizmowi wszystkich niezbędnych dla niego składników odżywczych w odpowiednich proporcjach. Zły dobór karmy może wywołać nie tylko problemy z układem pokarmowym. Przyczyni się także do nieprawidłowego rozwoju Twojego psa i wystąpienia niektórych chorób w przyszłości. Warto też zaznaczyć, że sucha karma dla szczeniąt ma także odpowiednią wielkość krokietów, dostosowaną do drobnego uzębienia, oraz kruchą strukturę. Dzięki temu pies może ją bez problemu pogryźć.

Analiza składu karmy dla szczeniąt

Na czym polega różnica między pokarmem dla juniora a karmą dla psa dorosłego? Widać ją przede wszystkim w składzie. Po pierwsze, szczenięta mają nawet dwa razy wyższe zapotrzebowanie energetyczne. Dlatego też spożywany przez nie pokarm musi być wysokokaloryczny. Istotne znacznie ma też duża zawartość lekkostrawnego białka, a także obecność innych składników budulcowych i regulujących pracę organizmu. Z tego względu sucha karma dla szczeniąt często obfituje również w składniki wspomagające rozwój układu szkieletowego, nerwowego, odpornościowego i trawiennego. Odznacza się też dobrą przyswajalnością i nie obciąża delikatnego żołądka zwierzęcia.

Jak wybrać suchą karmę dla szczeniaka?

Wybór suchej karmy dla szczeniąt nie jest łatwym zadaniem. Nie polega bowiem wyłączenie na dopasowaniu smaku karmy do preferencji pupila. Pod wgląd należy wziąć również kilka innych kwestii, w tym:

docelową wielkość pupila – potrzeby żywieniowe szczeniąt ras małych, średnich i dużych mogą nieco się od siebie różnić. Należy to uwzględnić podczas wyboru karmy;

wielkość opakowania – otwarty pokarm wietrzeje, a po pewnym czasie może zacząć pleśnieć. Nie warto więc robić zapasów na wiele miesięcy;

skład karmy – przed zakupem przeanalizuj skład karmy. Wybierz przede wszystkim pokarm oparty na naturalnych składnikach, pozbawiony sztucznych barwników, konserwantów i polepszaczy smaku.

To właśnie dlatego w trakcie poszukiwań pokarmu dla swojego dorastającego pupila warto zajrzeć pod link https://animalnutrition.pl/karma-sucha-dla-szczeniat. Na stronie znajduje się ogromny wybór wysokiej jakości suchych karm dla szczeniąt dedykowanych psom o różnych wymaganiach żywieniowych. To pozwoli Ci uwzględnić wszystkie potrzeby czworonoga, dzięki czemu pokarm korzystnie wpłynie na jego rozwój.

Podobne wpisy