Jak wychować border collie?
Jak wychować border collie?

Jak wychować border collie?

Coraz więcej osób zastanawia się nad zakupem psa border collie. Klientów do znanych hodowli tej rasy w Polsce przyciąga fakt, iż są to jedne z najinteligentniejszych i najbardziej wesołych psów jakie mogą towarzyszyć człowiekowi. Miły pysk, średni rozmiar, mnóstwo miłej w dotyku sierści i bardzo ciekawe usposobienie – to sprawia, że są to psy, które dogadają się z każdym, zarówno szybko przywiązują się do nich dzieci, jak i starsze osoby.

Trzeba jednak pamiętać, iż decyzja o wzięciu psa na stałe jest bardzo poważna i wiąże się z wieloma konsekwencjami. Nie tylko trzeba w odpowiedni sposób dbać na co dzień o zwierzaka, zapewnić mu mnóstwo spacerów, zabawy i towarzystwa, ale też w odpowiedni sposób należy psa wychowywać (i to już od małego). Szczególnie tak mądre psy jak psy pasterskie border collie do zaganiania owiec wręcz wymagają tego, by ich właściciel w odpowiedni sposób zadbał o prawidłowy ich rozwój. Jak to zrobić? Co warto wiedzieć na ten temat? Poniżej, kilka sprawdzonych wskazówek.

Border collie – co to za rasa?

Na początek kilka słów o border collie. W związku z tym, iż coraz więcej osób interesuje się tą rasą, poszukują oni cennych informacji na jej temat w wielu źródłach. W dużym skrócie można powiedzieć, iż jest to pies pasterski, który kilkadziesiąt lat temu pojawił się w Anglii. Jego rola sprowadzała się do tego, iż “czuwał” nad stadem owiec, krów lub innego bydła na polu, by nie uciekało ono poza swój teren lub nie dopadła go żadna inna zwierzyna.

Trzeba przyznać, że w tej roli odnajdywał się on świetnie. Dobrze się czuł w terenie górzystym, gdzie mógł codziennie pokonywać nawet i kilkadziesiąt kilometrów. Biorąc pod uwagę jego pasterskie zadania, szybko można dostrzec, iż pies tej rasy jest bardzo silny, wytrzymały i niezwykle posłuszny. Co nie oznacza jednak, iż nie ma on swojego charakteru. Często właściciele border collie wprost mówią, iż ich pies jest bardzo uparty i stanowczy. Szczególnie przejawia się to w sytuacji, gdy broni swoich osób lub rzeczy. Psy, które wychowują się z dziećmi od małego są bardzo opiekuńczy. Zdarza się, że nie odstępują bobasów ani na krok.

Dlaczego border collie trzeba wychowywać od małego?

Dlaczego border collie trzeba wychowywać od małego?
Dlaczego border collie trzeba wychowywać od małego?

Border collie nie należy do ras psów, które wychowują się same. Podkreślają to zawsze hodowcy oddając szczeniaka nowemu właścicielowi. O tego psa bowiem trzeba w odpowiedni sposób zadbać od samego początku. Już jako szczeniak wymaga uwagi, jasnych komend, aktywności fizycznej, zabawy, towarzystwa i ogromu miłości. Ten pies uwielbia reguły i zasady. Nawet kilkutygodniowe szczeniaki można bardzo szybko nauczyć załatwiać się na matę lub od razu wyprowadzać je na dwór, by dać im do zrozumienia, iż jest to odpowiednie miejsce, w którym mogą spokojnie się wypróżnić. Wielu właścicieli jest bardzo zdziwionych, gdy już na trzecim – czwartym spacerze ich szczeniaczki border collie z hodowli podnoszą nogę pod drzewem i ani myślą później, by załatwiać się w domu. Powinniśmy jednak pamiętać, że za takie rzeczy należy się grzecznemu psu pochwała.

Border collie jest niezwykle rozumnym psem, stąd też doskonale wie, za jakie zachowania się go chwali (i raczy pysznymi smakołykami), a za jakie gani. Pies rasy Border Collie z natury ma także bardzo przyjacielski charakter. Jest niezwykle ufny i otwarty na nowych ludzi. Niektórzy właściciele jednak chcą zniwelować w tych psach tą cechę i starają się zrobić z niego bardziej stróża, który będzie bronił domostwa niż przyjacielskiego psa, który na swoją posesję wpuści każdego. W tym przypadku poleca się jednak sprawdzone, dobre metody, które nie wzbudzą w psu zbyt wiele agresji a jedynie nauczą go, iż do obcych trzeba podchodzić ostrożnie i niezbyt ufnie. Wówczas pies ten choćby głośnym i uporczywym szczekaniem będzie informował swoich właścicieli, iż dzieje się coś niedobrego na ich posesji lub, że jakiś intruz wtargnął bez ich zgody na konkretny teren. Psy te bardzo słuchają się poleceń swojego pana, dlatego też trzeba podchodzić do szkolenia niezwykle rozsądnie.

Jak dobrze wychować szczeniaka?

Jak dobrze wychować bordera?
Jak dobrze wychować bordera?

Jak wychować border collie? To pytanie zadaje sobie wiele osób, które mają już u siebie w domu kilkutygodniowego szczeniaka z hodowli, nad którym chcą w odpowiedni i rozsądny sposób zapanować. Właściciele często szukają informacji w dobrej literaturze o psach konkretnych ras, oglądają programy telewizyjne ekspertów, sięgają po internetowe poradniki, gdzie hodowcy, jak i osoby indywidualne dzielą się doświadczeniem i swoimi przemyśleniami o border collie. W internecie można znaleźć nawet mnóstwo grup skupiających właścicieli collie border, na których można znaleźć naprawdę cenne porady i wskazówki dotyczące wychowania psa tej rasy.

Warto jednak pamiętać, iż każdy pies rasy border collie jest inny – mają różne charaktery, usposobienie, lubią inne rzeczy. Do każdego psiaka powinno się podejść indywidualnie, tak by go w odpowiedni sposób wyczuć i wiedzieć jak uczyć go danych rzeczy, by szybciej je przyswajał, a przy okazji, by z nauki czerpał radość. Stanowczo trzeba podkreślić, że wychowanie psa (każdej rasy) jest czasochłonne, wymagające niezwykle trudne. Potrzeba wiele czasu i cierpliwości ze strony właściciela, by można było zauważyć efekty pracy. Warto jednak się poświęcić i w odpowiedni sposób podejść do tego zadania. Gwarantuje to posiadanie naprawdę mądrego, ciekawego świata i niezwykle rezolutnego psa, który będzie dawał swoim właścicielom ogrom radości i frajdy.

Od kiedy zacząć pracę?

Od kiedy zacząć pracę?
Od kiedy zacząć pracę?

Tak naprawdę “pracę” nad psem trzeba zacząć już od pierwszych dni, gdy szczeniak pojawia się w domu. I to od małych kroków. Nauczenie szczeniaka podstawowych zasad, które panują w domu to podstawa. Właściciel musi pokazać szczeniakowi, gdzie znajdują się jego miski z jedzeniem i piciem (muszą być one dostępne dla niego cały czas w tym samym miejscu), wskazanie miejsca, które należy tylko do niego (zazwyczaj jest to kojec psa), pokazanie zabawek, które będą należeć tylko i wyłącznie do psa (nawet, gdy w domu są dzieci, trzeba ograniczyć asortyment, którym bawi się pies, a którym maluchy). Od pierwszych dni warto też uczyć psa stałych pór wychodzenia. Niektórzy właściciele proponują, by bies wychodził z samego rana, w środku dnia oraz pod wieczór. To dobre rozwiązanie, gdyż pies wie i przyzwyczaja się tym samym do wychodzenia na dwór oraz do spacerów ze swoim właścicielem. Łatwiej mu też wytrzymać “ze swoimi potrzebami”, gdy ma świadomość, że w ciągu dnia kilka razy jego pan z nim na pewno wyjdzie na dwór. Trzeba jednak pamiętać, iż każdy taki spacer powinien być w 100% poświęcony psu. Musi on mieć możliwość, by pobiegać (a border collie bardzo potrzebują ruchu), by powąchać się z innym psem lub by pospacerować dłużej niż kilka minut. Te wszystkie powyższe zasady sprawiają, że pies zaczyna rozumieć, gdzie ma swoje miejsce w domu, zna zasady oraz przyporządkowuje się nim. To bardzo ważne szczególnie dla rasy jaką jest border collie.

Psie przedszkole

Psie przedszkole
Psie przedszkole

Właściciele border collie bardzo często korzystają z różnych kursów, szkoleń, czy nawet z tzw. “psiego przedszkola”, gdzie można wybrać się ze szczeniakiem do fachowego trenera, który w profesjonalny sposób pracuje z psem oraz pokaże nam na co zwrócić uwagę przy jego wychowaniu.

To niezwykle przydatne miejsca, w których można zdobyć naprawdę ceną wiedzę oraz wiele wskazówek, które przydadzą się właścicielom szczególnie na co dzień. Na takie szkolenia można wybrać się ze szczeniakami (po ukończeniu 8 tygodnia), jak i 6-miesięcznymi i rocznymi psami, które już są gotowe, by zacząć je szkolić w odpowiedni sposób. Wykwalifikowani trenerzy zazwyczaj przez około godzinę “pracują” z psem pokazując mu różne ćwiczenia oraz zadania do wykonania. Takie spotkania odbywają się zazwyczaj raz w tygodniu i można je znaleźć przeważnie w każdym dużym mieście. Gdy aura za oknem odpowiada, zajęcia organizowane są w parkach lub w lasach – co jeszcze bardziej podoba się psom, gdyż po solidnej dawce nauki, mogą się tam swobodnie wyszaleć z innymi psami.

Jakie zadania czekają na border collie?

Trenerzy border collie zgodnie twierdzą, iż tak inteligentne i sprawne ruchowo psy potrzebują wiele bodźców. Dlatego też można spotkać się na treningach z torami przeszkód, zadaniami z piłkami, patykami, butelkami czy innymi “zabawkami”, zadania fizyczne, w których pies naprawdę nieźle się zmęczy, ćwiczenia umysłowe oraz wiele, wiele innych. Co ważne, na takich zajęciach można również opanować wiele spraw, z którymi właściciele kompletnie nie radzą sobie na co dzień. Ćwiczenia behawioralne obejmują również między innymi takie problemy jak np.: załatwianie się psa w domu, nagminne szczekanie, lęk przed kąpielą, lęk przed innymi ludźmi, lęk przed jazdą samochodem, agresję wobec psów czy niszczenie rzeczy swojego właściciela. W wielu przypadkach takie ćwiczenia przenoszą się wówczas do domu właściciela, gdyż łatwiej na terenie psa walczyć z jego problemami.

Zabawa z psem to podstawa

Właściciele border collie powinni pamiętać, że wychowanie psa opiera się nie tylko na zakazach i nakazach. Każdy powinien znaleźć w ciągu dnia choć trochę czasu na zabawę z psem, która pozwoli mu się wyszaleć, zmęczyć i nawiązać jeszcze głębszą relację ze swoim właścicielem. Border collie kochają zabawę i to zarówno w domu, jak i na dworze. Należy pamiętać, że te psy uwielbiają bawić się piłką, patykami, piszczącymi zabawkami. Chętnie przynoszą właścicielom różne przedmioty, gdy ten im daleko je wyrzuca. Border collie zasłynęły także z zabawy frisbee. Wiele z nich spokojnie może uczestniczyć w grze, gdyż doskonale w “locie” łapie rzucane mu nawet z dalekiej odległości frisbee. Ponadto chętnie uczy się ona także wielu szczutek i niespotykanych dla innych rad – wyjątkowych zadań. Dla collie border podanie łapy, siad, danie głosu, przyniesie określonej rzeczy czy turlanie się to pestka. Wiele z nich bez problemu też zatańczy, pobawi się z kotem a nawet zrobi masę innych dziwnych rzeczy, których raczej nie nauczyłby się żaden inny pies.

Border collie wymaga od swojego właściciela sporo pracy i zaangażowania, jednak trzeba przyznać, iż nauka i zabawa z takim psem to prawdziwa przyjemność. Dlatego też tak wiele osób decyduje się na psa tej rasy i w większości nie żałują oni swoich decyzji, gdyż otrzymują w zamian ogromną miłość swojego pupila, który jest z nimi związany przez całe jego życie.

FAQ

Kiedy zacząć pracę ze szczeniakiem?

Tak naprawdę "pracę" nad psem trzeba zacząć już od pierwszych dni, gdy szczeniak pojawia się w domu. I to od małych kroków. Nauczenie szczeniaka podstawowych zasad, które panują w domu to podstawa. Właściciel musi pokazać...

Czy warto zdecydować się na psie przedszkole?

Tak! To niezwykle przydatne miejsca, w których można zdobyć naprawdę ceną wiedzę oraz wiele wskazówek, które przydadzą się właścicielom szczególnie na co dzień. Na takie szkolenia można wybrać się ze...

Co daje zabawa z psem?

Każdy powinien znaleźć w ciągu dnia choć trochę czasu na zabawę z psem, która pozwoli mu się wyszaleć, zmęczyć i nawiązać jeszcze głębszą relację ze swoim opiekunem. Border collie kochają zabawę i to zarówno w domu, jak i na dworze. Uwielbiają...

Podobne wpisy