szelkidlapsaadventurezielone
Czym charakteryzują się szelki guard? Dlaczego warto je wybrać? 3

Coraz częściej można spotkać się z opiniami różnych osób, że szelki typu guard to najlepsze szelki dla naszych czworonogów. Takie zdanie słyszymy nie tylko z ust zwykłych właścicieli psów, ale również ze strony zoofizjoterapeutów, lekarzy weterynarii czy zawodników uprawiających psie sporty. Czym są szelki guard i dlaczego cieszą się tak dobrą opinią wśród specjalistów? Co sprawia, że warto je wybrać dla naszego pupila? Oto odpowiedź!

Szelki guard – co to jest?

Zacznijmy od tego, czym tak właściwie są szelki guard. Wielu mniej doświadczonych właścicieli psów jest w szoku, gdy dowiaduje się, że istnieją różne modele szelek i nie każde są odpowiednie dla ich czworonoga. Wśród najpopularniejszych rodzajów szelek spacerowych można wymienić guardy, szelki norweskie oraz szelki step-in (nazywane również walk-in). Różnią się one między sobą budową i sposobem zakładania.

Szelki typu guard zbudowane są z dwóch pętli – piersiowej i szyjnej, połączonych ze sobą dwoma paskami. Obręcz piersiowa znajduje się za przednimi łapami psa, mniej więcej na wysokości 4-5 żebra, a obręcz szyjna, okala dolną część szyi psa, nad linią kłębu. Paski łączące obie pętle biegną na mostku i grzbiecie zwierzęcia. W niektórych wariantach szelki guard mogą zamiast pasków zostać zastąpione materiałem z dodatkowym podszyciem, dzieki czemu zmniejsza się ucisk na klatkę piersiową w czasie nagłego szarpniecia.

Szelki guard posiadają przeważnie pojedyncze lub podwójne zapięcia na obręczy piersiowej. Zakłada się je przekładając pętlę szyjną przez głowę i zapinając szelki. Dostępne są jednak warianty guardów, które posiadają dodatkowe zapięcie na pętli szyjnej, dzięki czemu zakładanie ich jest łatwiejsze dla większości czworonogów, które nie lubią przekładania szelek przez głowę.

Dlaczego szelki guard są najlepsze dla naszego psa?

Opisana wyżej konstrukcja szelek jest idealnie dopasowana do anatomii naszych czworonogów. Pies mając na sobie szelki guard może poruszać się w sposób całkowicie naturalny, niemal identyczny jak podczas biegania luzem. Oznacza to, że bez względu na to, czy nasz pies spaceruje czy też biega, dobrze dopasowane guardy nie będą powodować otarć ani ucisku na mięśnie oraz ścięgna.

Szelki guard w żaden sposób nie blokują wyprostu w stawie barkowym, a kończyny mają możliwość nieskrępowanego ruchu nawet w trakcie galopu. W przeciwieństwie do szelek typu norweskiego czy step-in, guardy nie mają wpływu na rozwój urazów przeciążeniowych i stanów zapalnych mięśnia nadgrzebieniowego czy bicepsu.

Co równie istotne, szelki guard dzięki swojej konstrukcji są bardzo bezpieczne. Dobrze dopasowane uniemożliwiają psu ucieczkę nawet przy nagłym zrywie czy ataku paniki. Dla bardzo zwinnych psów zaprojektowano również szelki guard antyucieczkowe z dodatkową pętlą piersiową, która całkowicie minimalizują ryzyko wyślizgnięcia się i ucieczki. Należy jednak zadbać o to, by szelki były dobrze wyregulowane – nie mogą być zbyt luźne ani zbyt ciasne, by nie blokować ruchu i nie powodować otarć.

Podobne wpisy