Wielu początkujących właścicieli słysząc o klatce kennelowej wyobraża sobie niestworzone rzeczy. Na szczęście coraz więcej świadomych opiekunów zdaje sobie sprawę, że klatki dla psów nie są formą opresji, a mogą być bardzo pomocne w nauce czystości, zostawania samemu, odpoczywania czy rozwiązywania problemów behawioralnych. Jak wybrać klatkę kennelową dla psa i kiedy warto rozważyć jej stosowanie?

Do czego służy klatka kennelowa dla psa?

Co w Sierści Piszczy

Każdy pies lubi mieć swój własny kąt. Małe, ciasne, bezpieczne miejsce, w którym zawsze może liczyć na święty spokój i do którego może schować się przed natrętnymi gośćmi, włączonym odkurzaczem czy w czasie burzy. Wiele zwierząt musi samodzielnie znaleźć sobie taką przestrzeń. Aby im to ułatwić, doskonałym rozwiązaniem będzie klatka kennelowa.

Choć dla wielu osób sprawia ona wrażenie więzienia, w rzeczywistości jest to idealne miejsce odpoczynku, w którym nasz pies może zrelaksować się i uciec od nieprzyjemnych bodźców. Jest to świetne rozwiązanie dla wszystkich psów: zarówno szczeniąt, jak i dorosłych zwierząt i psich seniorów. Z klatki mogą korzystać zarówno psy małe, jak i duże, rasowe i kundelki. Jest obowiązkowym elementem wyposażenia w przypadku psów sportowych i pracujących, ale przydaje się również u typowych kanapowców.

Doskonale sprawdza się w nauce czystości, a także pomaga w uczeniu zwierzaka pozostawania w samotności. Jest jednym z najważniejszych elementów w terapii lęku separacyjnego, a także nauce odpoczywania, zwłaszcza u psów charakteryzujących się wysokim popędem. Przydaje się w trakcie wyjazdów, a także w przypadku nagłej choroby, która wymaga unieruchomienia zwierzęcia na dłuższy okres. Nie powinna jednak służyć jako forma kary dla psa, ponieważ może to zniszczyć wszystko, co wspólnie wypracujemy.

Klatka dla psa – jak nauczyć zwierzę z niej korzystać?

Oczywiście nie wystarczy, że wniesiemy klatkę do pokoju i zmusimy psa do siedzenia w niej kilka godzin dziennie. Nauka kennelowania to proces, którego nie należy w żadnym wypadku przyspieszać, ponieważ skończy się to fiaskiem. Poszukując odpowiedniego poradnika, który ułatwi nam to zadanie, warto prześledzić wpis: https://mojzdrowyfutrzak.elanco.com/pl/szkolenie/psi-pamietnik-jak-przyzwyczaic-psa-do-klatk, gdzie opisano wdrożenie klatki kennelowej krok po kroku.  

Przede wszystkim ważne jest, by klatka od początku stała w miejscu cichym i spokojnym, a jednocześnie nie była całkowicie oddzielona od reszty domu. Mimo iż klatka kennelowa dla dużego psa może zająć sporo miejsca, warto tak zagospodarować przestrzeń, by zwierzak miał do niej swobodny dostęp.

Pies powinien zawsze kojarzyć przebywanie w klatce z czymś przyjemnym, dlatego dobrze sprawdzą się różnego rodzaju “crate games” i karmienie psa wyłącznie w kennelu. Jeśli nie czujemy się na siłach, by wprowadzić klatkę samodzielnie, warto skonsultować się z dobrym behawiorystą, który powie nam, jak to zrobić krok po kroku.

Klatka kennelowa – jak dobrać rozmiar?

Klatka dla psa do domu powinna mieć odpowiednio dopasowany rozmiar. Oczywistym jest, że klatka kennelowa dla psa XXL nie sprawdzi się w przypadku ras miniaturowych. Musi być ona na tyle duża, by pies mógł się w niej swobodnie wyprostować i zmienić pozycję, a jednocześnie na tyle mała, by nie miał możliwości biegania, skakania czy nadmiernego kręcenia się. Należy pamiętać, że to miejsce ma być dla psa bezpieczną norką, w której może schować się i czuć się bezpiecznie – zbyt duża klatka nie spełni takiej funkcji. W dodatku klatka w zbyt dużym rozmiarze może utrudnić naukę czystości u szczeniąt.

Rozmiar dobiera się, dokładnie sprawdzając wymiary psa i dostępnych klatek. Zwierzak powinien móc swobodnie stanąć, usiąść, położyć się i obrócić wokół własnej osi. Jeśli ciężko nam to sobie samodzielnie wyliczyć, warto zweryfikować to na żywo w sklepie stacjonarnym lub poprosić o radę właścicieli psów o podobnych gabarytach do naszego. 

Podobne wpisy