Kiedy pierwsza cieczka u Border Collie?
Kiedy pierwsza cieczka u Border Collie?

Kiedy pierwsza cieczka u border collie?

Co w Sierści Piszczy

Decyzja o kupnie lub adopcji psa powinna być bardzo dobrze przemyślana. Kiedy już zdecydujemy, że w naszym życiu pojawi się nowy, czworonożny członek rodziny, czeka nas jeszcze cała lista równie ważnych decyzji do podjęcia. Szczególnie ważny jest wybór rasy oraz płeć zwierzaka. Oba te aspekty są niezwykle ważne, bo to od nich będzie zależało, jak w przyszłości będzie wyglądała nasza codzienność z czworonożnym przyjacielem.

W tym artykule poruszymy kwestie związane z posiadaniem zwierzaka konkretnej rasy i płci – suczki rasy Border collie. Zastanowimy się, z czym wiąże się posiadanie Border collie i jakie wyzwania swoją przed właścicielami suczki, która, jak powszechnie wiadomo, mniej więcej dwa razy w roku przechodzi przez okres cieczki.

Suczki rasy Border collie

Border collie jest wspaniałą, wierną i inteligentną rasą psów o bardzo długiej i ciekawej historii. Pierwsze wzmianki o Border collie pochodzą już z XVI wieku, choć wiadomo, że na przestrzeni kilkuset lat charakter i wygląd przedstawicieli tej rasy uległ znacznej modyfikacji. Pochodzące z terenów obecnej Szkoci i Anglii psy były w przeszłości (i są do dzisiaj) wiernymi towarzyszami i współpracownikami pasterzy i osób zajmujących się hodowlą zwierząt gospodarskich. Żadna inna rasa nie jest bowiem tak skuteczna w kontrolowaniu i “zarządzaniu” stadami owiec, jak właśnie Border collie. Świadczy to z resztą o nieprawdopodobnej wręcz inteligencji przedstawicieli tej rasy. Oczywiście z czasem, Border collie, podobnie jak wiele innych ras, zaczął pełnić funkcję psa rodzinnego. I to z ogromnym powodzeniem. Border collie pozbawione są bowiem jakiejkolwiek agresji do ludzi, dlatego są idealnymi towarzyszami życia, zwłaszcza w domach z małymi dziećmi.

Powszechnie uważa się, że suczki każdej rasy są spokojniejsze i łatwiejsze do ułożenia. Border collie to niesłychanie energiczna i aktywna rasa, która wymaga naprawdę sporej dawki ruchu każdego dnia. Potrzeby ruchowe Border collie są znacznie większe niż u pozostałych ras, zarówno w przypadku suczki, jak i samca. Decydując się zatem na kupno lub adopcję suczki rasy Border collie, możemy być pewni, że otrzymamy prawdziwy wulkan psiej energii, wierną, kochającą i inteligentną towarzyszkę życia. Trzeba jednak pamiętać, że posiadanie suczki wiąże się z tym, że mniej więcej dwa razy w roku będzie miała ona cieczkę. Wymaga to od właściciela zdobycia odpowiedniej wiedzy na temat tego, jak wygląda cykl płciowy Border collie i jak poradzić sobie w czasie pierwszej oraz każdej kolejnej cieczki.

Jak wygląda cykl płciowy suczek rasy Border collie?

Cykl płciowy suk składa się z czterech faz:

  • fazy przedrujowej,
  • rui właściwej,
  • fazy lutealnej,
  • okresu ciszy hormonalnej.

Suczki osiągają dojrzałość płciową w różnym wieku. Uzależnione jest to przede wszystkim od rasy. Border collie, podobnie jak rottweilery, golden retrievery czy suczki rasy basenji, osiągają dojrzałość płciową stosunkowo wcześnie w porównaniu z przedstawicielkami inny ras. Lekarze weterynarii oraz hodowcy zakładają, że pierwsza cieczka u suczki rasy Border collie powinna pojawić się przed ukończeniem dwunastego miesiąca życia. Ci drudzy odnotowują, że osiągnięcie dojrzałości płciowej jest uzależnione nie tylko od danej rasy, ale także od przynależności do konkretnej linii hodowlanej. Duży wpływ na osiągnięcie dojrzałości płciowej ma chociażby sposób żywienia czy środowisko, w którym przebywa psia matka ze szczeniakami.

Jak rozpoznać, że pies ma cieczkę?

Border collie zaliczana jest do ras, które stosunkowo szybko, bo już przed ukończeniem pierwszego roku życia, osiągają dojrzałość płciową. Cieczkę u suczki najłatwiej jest rozpoznać po krwawieniu z dróg rodnych, choć powszechnie uważa się, że nie koniecznie musi ono występować podczas pierwszej cieczki lub że krwawienie może być stosunkowo mało intensywne. Konieczna jest zatem baczna obserwacja suczki, pod kątem innych zmian, zarówno fizjologicznych, jak i psychologicznych.

Srom suczki, która przechodzi cieczkę, jest zdecydowanie większy niż w okresie międzyrujowym. W jego okolicach wstępuje wówczas wyraźny obrzęk oraz zaczerwienienie. W tym czasie suczki mogą wykazywać większą niż dotychczas potrzebę oddawania moczu. Charakterystycznym objawem cieczki u psa jest jego intensywny i nieprzyjemny zapach. Oprócz tego zdarzają się przypadki, że suczki podczas cieczki nie kontrolują w normalny sposób potrzeby oddawania moczu i często zdarza się, że zwyczajnie załatwiają się na podłogę w domu.

W trakcie trwania cieczki zauważalna jest także zmiana zachowania suczki. Odstępstwa mogą przybierać różne, czasem zupełnie skrajne formy. Niektóre suczki podczas okresu rui stają się apatyczne i niechętne do zabawy. Nie słuchają też komend i zwykle stronią od towarzystwa innych ludzi. Inne z kolei są wyjątkowo, nienaturalnie wręcz pobudzone, mają wzmożony apetyt zarówno na jedzenie, jak i na wszelkiego rodzaju pieszczoty i zabawy. Niektóre z nich chodzą krok w krok za opiekunem, domagając się uwagi z jego strony.

Etapy cieczki u suczek Border collie – kiedy pierwsza cieczka u Border collie

Pierwsza cieczka u przedstawicielek rasy Border collie pojawia się przed ukończeniem przez nie pierwszego roku życia. Cieczkę u suczki można podzielić na cztery różne etapy. Pierwszym z nich jest faza przedrujowa, która pojawia się na około 9 dni przed rozpoczęciem rui właściwej. Jest to wartość zbliżona, dlatego, że okres przedrujowy może, w zależności od danej rasy, trwać nawet około 21 dni. Podczas fazy przedrujowej występuje krwawienie i wyraźny obrzęk sromu. W tym czasie suczka jest wyjątkowo drażliwa i nie toleruje w swoim otoczeniu obecności samców. W niektórych skrajnych przypadkach może to objawiać się nawet wzmożoną w ich kierunku agresją.

Pojawienie się zainteresowania i tolerancja samców jest wyraźnym sygnałem świadczącym o tym, że suczka przeszła w fazę rui właściwej i rozpoczęła swoje dni płodne. Ruja właściwa, podobnie jak faza przedrujowa, także trwa około 9 dni. Podczas tych dziewięciu dni suczka może zajść w ciążę. Oczywiście w przypadku, jeśli jest suczką hodowlaną, a jej ciąża jest od samego początku zaplanowana i kontrolowana przez właścicieli. Jeśli nie planujemy ani rozmnażać swojej suczki, ani poddawać ją zabiegowi kastracji czy sterylizacji, należy podczas trwania rui właściwej otoczyć swoją suczkę szczególną opieką i uwagą.

Jak radzić sobie z suczką podczas cieczki?

Cieczka jest trudnym okresem nie tylko dla suczki, ale także dla jej właściciela lub właścicielki. Powszechnie uważa się, że zachowanie suczki podczas rui nie jest tak uciążliwe, jak zachowanie kotek. Niemniej jednak cieczka u psa wystawia na ciężką próbę osoby, które mają obsesje na punkcie czystości w domu. Decydując się na zakup lub adopcję suczki Border collie, należy pamiętać, że utrzymanie czystości w domu podczas jej rui będzie dla właścicieli nie lada wyzwaniem.

Oprócz tego, że podczas cieczki występuje krwawienie z dróg rodnych, musimy być świadomi tego, że zarówno przed, jak i po jego zakończeniu suczka będzie wydalać z dróg rodnych wydzielinę o bardzo intensywnym i nieprzyjemnym zapachu. Koniecznością zatem stanie się regularne wietrzenie domu czy mieszkania, wycieranie pobrudzonych przez suczkę miejsc oraz stosowanie wszelkiego rodzaju odświeżaczy powietrza, które pomogą zniwelować przykrą woń. Świetnym rozwiązaniem są także specjalne majtki dla suczek, które przechodzą przez okres krwawienia. Działają one na zasadzie pampersa bądź podpaski, która wchłania krew i wydzielinę. Niestety, niektórym suczkom trudno jest zaakceptować nowe “ubranko” i wiele z nich zdejmuje je, gdy tylko nadarzy się ku temu okazja.

Należy także pamiętać o tym, że zarówno okres przedrujowy, jak i ruja właściwa to czas, w którym organizm psa przechodzi prawdziwą, hormonalną burzę. Objawia się to w zmianie zachowania, które czasami bywa trudne do tolerowania. Decydując się zatem na posiadanie suczki Border collie, należy pamiętać, że mniej więcej dwa razy w roku nasza cierpliwość będzie często wystawiana na próbę, a suczce należy w tym czasie okazywać szczególne zrozumienie, troskę i akceptację.

Jak zapobiegać występowaniu cieczki?

Cieczka u suczek rasy Border collie występuje przez całe życie, podobnie jak u przedstawicielek innych ras. Oznacza to, że każdego właściciela czeka przejście ze swoją suczką przez kilkanaście, a czasem nawet kilkadziesiąt cieczek. Jeśli nie prowadzimy hodowli i nie planujemy rozmnażać swojej suczki, być może warto rozważyć zastosowanie środków zapobiegającym występowaniu cieczki u psa?

Istnieje wiele różnych, mniej lub bardziej inwazyjnych sposobów na zapobieganie występowaniu cieczki u psa. Niemniej jednak najbardziej skuteczną i niezawodną metodą jest zabieg sterylizacji lub kastracji. Utarło się niesłuszne przekonanie, że zabiegowi kastracji poddawane są wyłącznie samce, a sterylizacja jest zabiegiem przeznaczonym dla suk. W rzeczywistości suczka możne zostać poddana albo kastracji, albo sterylizacji.

Na czym polega różnica? Choć przez laików pojęcie kastracji i sterylizacji jest używane zamiennie lub przypisuje się konkretny zabieg tylko do jednej wybranej płci, nie jest to do końca poprawne. Kastracja jest bowiem zabiegiem, który polega na całkowitym wycięciu narządów płciowych. U samców zabieg kastracji polega na usunięciu jąder, z kolei u suk – na wycięciu jajników z macicą lub czasem samych jajników. Natomiast sterylizacja polega na jedynie na podwiązaniu lub nacięciu pewnych narządów płciowych. U samców zabieg ten przeprowadza się na nasieniowodach, a u suk – na jajowodach. Sterylizacja jest zatem zabiegiem, podczas którego żaden z narządów płciowych nie zostaje wycięty.

Innym sposobem na uniknięcie cieczki jest antykoncepcja hormonalna. I choć ta metoda jest zdecydowanie mniej inwazyjna niż kastracja czy sterylizacja, to jej skuteczność bywa czasem wątpliwa, a skutki uboczne trudne do przewidzenia. Antykoncepcja hormonalna polega na podaniu suczce zastrzyku, który spowoduje jej bezpłodność na okres kilku miesięcy. Problem polega jednak na tym, że nie można jednoznacznie stwierdzić, przez jaki okres taki zastrzyk działa. Inną niedogodnością jest to, że trzeba dokładnie wyliczyć czas wystąpienia kolejnej cieczki, aby zdążyć odpowiednio wcześnie podać środek antykoncepcyjny. Warto też pamiętać, że jest to znaczne ingerowanie w układ hormonalny suczki i trudno jest przewidzieć następstwa takiej ingerencji.

Podobne wpisy