Czy border collie nadaje się do bloku?
Czy border collie nadaje się do bloku?

Czy border collie nadaje się do bloku?

Pojawienie się w domu czworonożnego członka rodziny to zawsze ogromna radość i odmiana od dotychczasowego stylu życia. Psy wnoszą do naszego życia niesamowicie dużo pozytywnych emocji. To dzięki nim jesteśmy szczęśliwsi, mniej zestresowani i oczywiście dużo bardziej aktywni fizycznie. Wiążę się to z koniecznością wyprowadzania swojego pupila na spacery. Taka aktywność z pewnością ma ogromny wpływ na nasze zdrowie i kondycję psychofizyczną.

Pies, który dołącza do rodziny, jest jednak nie tylko uroczym dodatkiem, który ją dopełnia. Posiadanie psa wiąże się z wieloma obowiązkami. Każdy pies, w zależności od wieku i rasy, potrzebuje innej opieki, diety, aktywności i warunków bytowych. Osoby, które marzą o psie rasy Border collie, powinny przed jego zakupem zdobyć możliwie jak najwięcej informacji na temat tego, jak wygląda życie z przedstawicielem tej rasy. Pozwoli to jasno ocenić sytuację i znaleźć odpowiedzi na nurtujące przyszłych właścicieli pytania, na przykład o to, czy Border collie nadaje się do bloku, lub jakiej formy aktywności wymaga ta rasa.

Skąd pochodzi rasa Border collie?

Każdy, kto choć trochę interesuje się kynologią, z pewnością od razu skojarzy psa rasy Border collie ze stadem owiec. Pastwisko jest bowiem miejscem, gdzie najczęściej można spotkać pracujących przedstawicieli tej rasy. Wykorzystywanie pasterskie psów Border collie nie jest w Polsce tak popularne, jak w Wielkiej Brytanii, skąd wywodzi się ta rasa.

Nazwa Border collie i wzorzec rasy zostały po raz pierwszy oficjalnie zarejestrowane w roku 1916, choć historia tej rasy sięga dużo dalej. Miłośnicy kynologii twierdzą, że psy pilnujące stada owiec były znane już w czasach Imperium Rzymskiego i istnieje duże prawdopodobieństwo, że tamtejsze psy są dalekimi przodkami dzisiejszej rasy Border collie. Oczywiście na przestrzeni wieków wygląd i charakterystyka rasy ulegały wielu transformacjom. Niemniej jednak pasterskie cechy tej rasy są tak mocno zakorzenione, że przetrwały do dziś.

Brytyjscy kynolodzy robili wszystko co w ich mocy, aby stworzyć rasę, która będzie jednocześnie łagodna i przyjazna, z drugiej zaś strony lojalna i pracowita. Konsekwencją tych wszystkich działań jest oficjalnie istniejąca od ponad stu lat rasa Border collie, której przedstawiciele odznaczają się niesamowitą inteligencją, sprytem, łagodnością, pracowitością i wesołym usposobieniem.

Charakterystyka rasy Border collie

Border collie jest średniej wielkości psem o proporcjonalnej budowie ciała. Czarno-białe umaszczenie jest najbardziej powszechne wśród przedstawicieli tej rasy, choć zdarzają się także inne mieszanki kolorów, na przykład brązowe, rude oraz tricolor. Najciekawszą jednak barwą sierści występującą wśród Border collie jest blue merle, czyli błękitno-marmurkowa.

Choć Border collie są pięknymi psami, ich cechy zewnętrze są przez większość kynologów traktowane drugorzędnie. Hodowcom zależy przede wszystkim na zachowaniu unikalnych cech osobowościowych psów rasy Border collie.

Psy rasy Border collie są szalenie inteligentne, pracowite, lojalne i łagodne w stosunku do ludzi i innych zwierząt. Są bardzo żywiołowe i energiczne, dlatego ich usposobienie może być problematyczne dla osób, które nie lubią aktywności. Border collie wymaga sporej dawki ruchu i ćwiczeń umysłowych. Z reguły przedstawiciele tej rasy pozbawione są jakiejkolwiek agresji, ale w przypadku niewłaściwego prowadzenie psa lub niespełniania jego potrzeb ruchowych, mogą pojawić się problemy behawioralne.

Border collie są niezwykle lojalne, oddane i przywiązane do swojej rodziny. Są wierne i towarzyskie, przez co trudno znoszą rozłąkę z ukochanym człowiekiem. Border collie zawsze jest chętny do zabawy, a dzięki swojej łagodności, z pewnością będzie się dobrze czuł w domu z małymi dziećmi. Border collie nie przejawia także agresji w stosunku do innych zwierząt, dzięki czemu z łatwością znajdzie nić porozumienia z innym psem, kotem czy zwierzętami gospodarskimi.

Dla kogo najlepiej nadaje się pies rasy Border collie?

Border collie jest psem dla osób aktywnych. Miłośnicy kanapy i telewizora nie odnajdą się w relacji z przedstawicielem tej rasy, a pies nie będzie wyjątkowo szczęśliwy w takim domu.

Border collie potrzebuje oprócz dużej dawki codziennego ruchu, także zabaw umysłowych. Psy tej rasy mają niezwykle silną potrzebę zadowalania właściciela, dlatego będą starać się z całych sił, aby wykonać komendę opiekuna i otrzymać nagrodę w postaci pieszczot i pysznego smakołyka. Na psich zawodach w konkurencjach obedience czy flyball, Border collie nie mają sobie równych. Jest to więc świetna rasa dla osób, które uwielbiają sprawdzać się w rywalizacjach sportowych ze swoim pupilem.

Niestety, przedstawiciela rasy Border collie z pewnością nie można nazwać psem dla każdego. Każda osoba, która decyduje się na zakup psa tej rasy, powinna poważnie zastanowić się nad tym, czy dysponuje odpowiednią ilością czasu w ciągu dnia, którą może poświęcić swojemu psu. Border collie wymagają socjalizacji i szkolenia już od pierwszych miesięcy swojego życia. Pominięcie pewnych etapów szkolenie lub lekceważenie potrzeb Border collie może sprawić, że stanie się on nieznośny i będzie stwarzał problemy behawioralne.

Niestety, zdarzają się przypadki osób, których przerósł żywiołowy charakter Border collie, przez co zdecydowały się oddać psa do innego domu lub schroniska. Takie działanie jest niesamowitym ciosem emocjonalnym dla Border collie, który bardzo szybko przywiązuje się do swojej rodziny, którą kocha całym swoim psim sercem. Warto więc bardzo dobrze przemyśleć zakup Border collie, aby oszczędzić niepotrzebnych stresów sobie i swojemu pupilowi.

Ile ruchu potrzebuje Border collie?

Przedstawiciele rasy Border collie są psami, które potrzebują naprawdę sporej dawki ruchu. Niemniej jednak pierwszą kwestią, którą właściciel czworonoga powinien brać pod uwagę przy określaniu odpowiedniej aktywności, nie są uwarunkowania rasowe, a indywidualna kondycja zdrowotna swojego psa.

Niestety, Border collie nie są wolne od wad genetycznych, które często uniemożliwiają im normalne funkcjonowanie. Wśród przedstawicieli rasy Border collie, podobnie jak u innych ras, bardzo często występuje problem ze stawami biodrowymi, który fachowo nazywa się dysplazją. Nieleczona dysplazja stawów biodrowych może uniemożliwić sprawne poruszanie się, co zwłaszcza dla kochającego aktywność Border collie, jest prawdziwą udręką.

Zakładając jednak, że do naszej rodziny trafia osobnik całkowicie wolny od jakichkolwiek wad i schorzeń, trzeba nastawić się na naprawdę długie i intensywne spacery połączone z zabawami umysłowymi. Pracujące Border collie spędzają na pastwisku całe dnie. Psy tej rasy, wykorzystywane jako towarzysze rodziny także z pewnością bardzo chętne spędzałyby cały dzień na zewnątrz, więc idealnymi warunkami dla tej rasy jest dom z dużym ogrodem.

Osoby mieszkające w mieście muszą liczyć się z tym, że pies rasy Border collie potrzebuje około trzech godzin aktywności fizycznej na zewnątrz. I wcale nie chodzi o zwykłe spacerowanie z psem, ale o naprawdę żywiołową zabawę połączoną z wieloma ćwiczeniami. Niezapewnienie psu Border collie odpowiedniej dawki aktywności, z pewnością skutkować będzie pojawieniem się problemów behawioralnych.

Potrzeby psa rasy Border collie

Zgodnie z definicją, psy rasy Border collie są pasterskimi psami pracującymi. Kynolodzy dołożyli wszelkich starań, aby stworzyć rasę, która będzie posłuszna, inteligenta i łagodna. Border collie uwielbia wykonywać powierzone mu zadania i komendy swojego właściciela. Ma ogromną potrzebę bycia docenionym i pochwalonym przez swojego ukochanego człowieka, dlatego będzie robił wszystko, aby na to zasłużyć.

Border collie jest rasą, która wymaga specjalnego traktowania, zarówno w sferze psychicznej, jak i fizycznej. Border collie potrzebuje stałej stymulacji umysłowej, dzięki której będzie mógł wykazać się swoją inteligencją i kreatywnością. Opiekun psa tej rasy nie może dopuścić do tego, aby zaniedbać tego typu potrzeby. Kiedy Border collie poczuje, że nie ma możliwości się wykazać, zacznie stwarzać problemy wychowawcze, a swoją frustrację będzie wyrażał, na przykład, niszcząc meble i różne przedmioty.

Z uwagi na wysoką aktywność przedstawicieli rasy Border collie, opiekun takiego psa musi także pamiętać o zaspokajaniu jego potrzeb żywieniowych, które są nieco inne, niż u psów mniej aktywnych. Border collie potrzebuje zbilansowanej diety bogatej w składniki odżywcze. Właściciel psa powinien kontrolować wagę swojego pupila, aby utrzymać go w dobrym zdrowiu. Podobnie jak w przypadku innych ras, zaleca się podawanie pokarmu dwa razy dziennie. Oczywiście takie zalecenia dotyczą jedynie psów dorosłych, szczeniaki będą miały zupełnie inne potrzeby żywieniowe. Absolutnie nie można zapominać o zapewnieniu psu stałego dostępu do czystej i świeżej wody.

Jak pielęgnować Border collie?

Sierść psów rasy Border collie występuje w dwóch odmianach: gładkiej i o średniej długości. W obu przypadkach okrywa jest gęsta i miękka. Z reguły nie potrzebuje ona wyjątkowo szczególnej pielęgnacji, choć dobrze jest wyczesać sierść psa przynajmniej raz w tygodniu. Zapobiegnie to plątaniu się włosów i przy okazji, pozwoli pozbyć się zabrudzeń.

Mieszkając pod jednym dachem z psem, konieczne jest od czasu do czasu poddać go kąpieli. Kąpanie psów w dalszym ciągu jest tematem zażartych dyskusji zarówno wśród weterynarzy i hodowców, jak i wśród właścicieli psów. Utarło się przekonanie, że kąpiele psa powinno wykonywać się w wyjątkowych przypadkach, gdy pies naprawdę tego wymaga. Zbyt częste kąpiele pozbawiają bowiem naszych pupili ochronnej warstwy skóry, która jest im niezbędna do zachowania pełni zdrowia. Z drugiej strony całkowita eliminacja psich kąpieli nie jest ani możliwa, ani wskazana. Ważne jest jednak zachowanie zdrowego rozsądku.

Czy Border collie nadaje się do mieszkania?

Wielu miłośników rasy Border collie zastanawia się, czy przedstawiciele tej rasy nadają się do mieszkania w bloku. Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Teoretycznie nic nie stoi na przeszkodzie, aby mieszkaniec bloku posiadał Border collie. Przed zakupem należy jednak wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii.

Przede wszystkim, samo mieszkanie w bloku dla Border collie nie jest żadnym problemem. Problem pojawia się w momencie, gdy mieszkanie właściciela ulokowane jest w takim miejscu, które uniemożliwia odbywanie długich i intensywnych spacerów, które przecież są jedną z podstawowych potrzeb Border collie.

Osoby mieszkające w blokach, które marzą o Border collie, powinny zadać sobie pytanie, czy są w stanie zapewnić odpowiednią dawkę aktywności swojemu psu poza domem. Odpowiedź twierdząca będzie oznaczała, że Border collie jak najbardziej może zamieszkać w bloku i być z niesamowicie szczęśliwym psem.

Z drugiej strony, osoba, która nie do końca zdaje sobie sprawę z tego, w jaki sposób funkcjonuje Border collie, może unieszczęśliwić siebie, psa i wszystkich swoich sąsiadów. Jeśli potrzeby przedstawiciela tej rasy nie zostaną zaspokojone, życie właściciela znudzonego Border collie może stać się udręką. Zlekceważony Border collie może stać się niezwykle głośny i problematyczny. Psy tej rasy nie mają bowiem problemu z zakomunikowaniem swojego właścicielowi (oraz wszystkim sąsiadom), że nie czuje się do końca szczęśliwy.

Dlatego też mieszkanie z Border collie w bloku może być sielanką tylko wtedy, gdy człowiek w pełni zaspokaja potrzeby swojego żywiołowego i aktywnego pupila.

Ile powinien trwać spacer z psem?

Aktywność i żywiołowość przedstawicieli rasy Border collie jest powszechnie znana. Niemniej jednak oszacowanie idealnej długości spaceru z przedstawicielem tej rasy może dla niektórych stanowić problem. Dzieje się tak wskutek tego, że wielu właścicieli psów kieruje się wyłącznie uwarunkowaniami rasowymi w momencie ustalania dla nich odpowiedniej aktywności.

Tymczasem, długość i aktywność spacerów powinna być ustalana nie tylko na podstawie przynależności do danej rasy, ale przede wszystkim biorąc pod uwagę indywidualne cechy psa. Oczywiście charakterystyka rasy jest bardzo pomocna, ale z drugiej strony jest to uogólniony obraz, który nie bierze pod uwagę poszczególnych wyjątków.

Zatem elementami określającymi długość spacerów powinien być, obok rasy, wiek psa i jego stan zdrowotny. Szczeniaki i młode psy wymagać będą zupełnie innego traktowania podczas spacerów niż dorosłe osobniki. Jednym z głównych założeń spacerowania ze szczeniakiem w miejscach publicznych jest jego socjalizacja z innymi ludźmi i zwierzętami. Każdy właściciel szczeniaka powinien zapewniać swojemu pupilowi intensywne spacery w wielu różnych miejscach, aby pies mógł poznać otoczenie.

Spacery z młodymi psami to także pierwsze lekcje posłuszeństwa. To właśnie w tym czasie pies uczy się reagować na komendy właściciela bez względu na wszystko, co dzieje się wokół niego. Choć Border collie z reguły grzecznie chodzi na smyczy, esencją spaceru z przedstawicielem tej rasy, jest niczym nieograniczone bieganie, zabawy z piłką czy frisbee. Dorosły i zdrowy Border collie potrzebuje 2-3 godzin intensywnej zabawy na świeżym powietrzu.

Zabawy dla psa Border collie

Każdemu właścicielowi czworonożnego pupila zależy na tym, żeby jego pies był szczęśliwy. Jak sprawić, żeby Border collie był najszczęśliwszym psem na świecie? Oczywiście trzeba się z nim bawić. Aportowanie i przeciąganie to coś, co Border collie wprost uwielbia, ale kreatywność i inteligencja psów tej rasy nie pozwala im pozostać jedynie przy tych dwóch aktywnościach.

Border collie uwielbiają wykonywać polecenia swoich opiekunów, szczególnie wtedy, gdy za ich wykonanie są chwalone i nagradzane. Zamiast monotonnego rzucania psu patyka w parku, warto samemu zaangażować się w zabawę z pupilem. Właściciele Border collie powinni, dbając o ich rozwój umysłowy, uczyć ich różnych sztuczek. Ciekawym pomysłem jest nauczenie psa robienia “kółeczka” lub slalomu pomiędzy nogami właściciela. Nauczenie psa tych sztuczek nie jest wcale trudne, tym bardziej w przypadku psa tak inteligentnego, jak Border collie.

W jakich warunkach Border collie czuje się najlepiej?

Kiedy widzimy w filmie lub reklamie psa rasy Border collie, w zdecydowanej większości przypadków jest on przedstawiany jako szczęśliwy pies biegający po bezkresnych pastwiskach. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ to właśnie taka sceneria jest prawdziwym rajem dla Border collie.

Jeszcze kilka dekad temu, kiedy to Border collie służyły ludziom głównie jako pasterskie psy pracujące, trudno byłoby odnaleźć się takiemu psu w miejskim zgiełku. Wraz z czasem, gdy profil Border collie się zmieniał i stał się psem towarzyszącym, łatwiej jest mu się zaaklimatyzować do miejskich warunków. Niemniej jednak to właśnie zielona otwarta przestrzeń najbardziej uszczęśliwi psa rasy Border collie.

Opiekunowie tej niezwykłej rasy powinni zapewnić swojemu psu jak najwięcej ruchu na świeżym powietrzu i dbać o jego potrzeby intelektualne. Dobrze traktowany, otoczony miłością i troską Border collie będzie wspaniałym towarzyszem życia w każdych warunkach.

Podobne wpisy