Jak często odrobaczać psa border collie
Jak często odrobaczać psa border collie?

Jak często odrobaczać psa Border Collie

Co w Sierści Piszczy

Robaki u psa mogą być niebezpieczne nie tylko dla niego samego, ale również dla pozostałych zwierząt w domu, a nawet ludzi. Każdy odpowiedzialny właściciel powinien pamiętać o regularnym odrobaczaniu swojego psa. Nawet psy, które są niezwykle zadbane i nie mają kontaktu z innymi zwierzętami, mogą borykać się z problemem pasożytów wewnętrznych. Lepiej zapobiegać niż martwić się o przykre konsekwencje chorób, które mogą wywołać robaki.

Dlaczego pasożyty wewnętrzne są groźne?

Pasożyty wewnętrzne to między innymi nicienie, tasiemce i pierwotniaki. Są to choroby niezwykle groźne, które mogą prowadzić do skrajnego wyniszczenia organizmu psa. Najczęściej pupile zarażają się tasiemcem psim. Choroba ta powoduje znaczną utratę wagi. Choroby te są przyczyną uporczywych problemów trawiennych, biegunek oraz wypadania sierści. Wąchanie i lizanie dosłownie wszystkiego to naturalna potrzeba każdego psa. Nie ma takiej opcji, by uchronić swoje zwierzę i nauczyć je zasad higieny. Właśnie dlatego zwierzęta są tak bardzo narażone na różne choroby. W związku z tym regularne odrobaczanie psa jest równie ważne co szczepienia. Nawet jeśli pies jest odrobaczony, zawsze trzeba zwracać uwagę na jego zachowanie. Niestety zdarza się, że pies zachoruje nawet po otrzymaniu tabletek na odrobaczenie. Właściciela zaniepokoić powinny takie objawy, jak: brak apetytu, osowiałość, wymioty oraz biegunka.

Środki na odrobaczanie psa

Preparatów do odrobaczania jest całkiem sporo. Weterynarz może zaproponować tabletki, pasty, przysmaki lub preparaty zakrapiane na skórę. Przed zakupem takiego preparatu warto skonsultować to z weterynarzem, który poleci środek najbardziej odpowiedni dla pupila. Produkt musi być dostosowany przede wszystkim do wieku i wagi pupila. Najpopularniejsze są tabletki odrobaczające, które wystarczy podać psu razem z karmą. Czasami pies nie chce jednak połknąć takiej tabletki. W takich przypadkach rozważyć można pastę odrobaczającą, którą wstrzykuje się bezpośrednio do kieszonki policzkowej. Ta forma polecana jest również dla szczeniaków. Dla psów, które oporne są na połknięcie tabletki, dobrym wyborem może być również przysmak odrobaczający, który każde zwierzę powinno zjeść ze smakiem. Produkty zakrapiane na skórę wchłaniają się do krwiobiegu i działają ogólnoustrojowo. Produkt ten działa na pasożyty zewnętrzne oraz wewnętrzne. Środek odrobaczający wystarczy wylać na skórę psa – najlepiej w okolicach zadu lub karku, tak by pies nie mógł go zlizać.

Jak często odrobaczać psa?

Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie. Zależy to od wielu czynników. Dorosłego psa należy odrobaczać co 3-6 miesięcy. Jest to opcja profilaktyczna. Można też zanosić do badania próbkę kału i w ten sposób wiedzieć, czy odrobaczanie ma sens. O częstotliwości odrobaczania decyduje lekarz weterynarii, a bierze on pod uwagę czynniki takie jak:

  • wiek,
  • stan zdrowia,
  • tryb życia,
  • dietę,
  • cel odrobaczenia (profilaktyka czy leczenie).

Inaczej odrobacza się psy, które jedzą surowe mięso lub biorą udział w polowaniach – powinny one być odrobaczane częściej, nawet co 3-6 tygodni. Jak widać, czasami konieczne jest częstsze odrobaczanie psa, ale nie ma takiej możliwości, by nie robić tego wcale. Nawet psy mieszkające w bloku mogą złapać robaki, pies może zarazić się tak naprawdę wszędzie. Nieważne, czy ma kontakt z innymi psami, czy środowiskiem, w którym przebywały. Pasożyty mogą zostać przeniesione nawet na obuwiu domowników. Wydaje się to niewiarygodne, ale pies może się zarazić nawet w taki właśnie sposób. Dlatego absolutnie nie powinno się zapominać o odrobaczaniu swojego pupila. Jeśli w domu przebywają dzieci lub osoby starsze, należy ze szczególną uwagą przyglądać się psu, ponieważ pasożyty mogą przenieść się na człowieka.

Skąd wiadomo, że pies ma robaki?

Objawy inwazji pasożytów wewnętrznych są dość pospolite, ciężko tak naprawdę odróżnić je od objawów innych chorób. Wystąpić może przede wszystkim brak apetytu, biegunka, wymioty i spadek masy ciała. Objawem może być również świąd. Psy bardzo intensywnie się wtedy ocierają i drapią, czasami nawet gryzą, by ulżyć sobie w uczuciu swędzenia. Najskuteczniejszą metodą na poznanie odpowiedzi na pytanie, czy pies ma robaki, jest wykonanie badania kału. Mając pozytywny wynik, zyskuje się pewność, że objawy są spowodowane pasożytami wewnętrznymi, a nie inną chorobą.

Podobne wpisy