Wybór karmy dla psa jest niezwykle ważny, ale równie istotne jest jej odpowiednie przechowywanie. Ma to wpływ na zachowanie jakości karmy i jej wartości odżywczych, a to ma ogromne znaczenie dla zdrowia Twojego pupila. Podawanie nieświeżej, źle przetrzymywanej żywności może skutkować dolegliwościami żołądkowymi, a w najgorszym wypadku nawet zatruciem.
Data ważności karmy
Na każdym opakowaniu znajduje się data ważności karmy. Jest ona podawana przez producenta na podstawie sposobu konserwacji karmy i użytych, bądź nie, konserwantów. Data ta stanowi gwarancję świeżości, ale dotyczy tylko karmy w oryginalnym opakowaniu i zamkniętym. Producent nie daje gwarancji na świeżość karmy dla psa po jej otwarciu, dlatego tak ważne jest samodzielne zadbanie o worek karmy czy puszki. Zadbaj o swojego psa na każdej płaszczyźnie, a odpowiednie przechowywanie karmy może być i łatwe i przyjemne!
Nieprawidłowe przechowywanie karmy
Karma dla psa przetrzymywana w złych warunkach może się popsuć. Z tego też powodu robienie zapasów żywienia nie jest najlepszym pomysłem. Ilość karmy otwartej, przetrzymywanej w domu powinna być dostosowana pod spożycie jej przez psa.
Zapas suchej karmy, której opakowanie jest już napoczęte nie może stać dłużej niż miesiąc. Tłuszcz w tym pożywieniu jełczeje, a na chropowatej strukturze granulek karmy szybko mogą się namnażać bakterie i pleśnie, które nie zawsze są widoczne gołym okiem. Spożywanie takiego jedzenia w dłuższej perspektywie czasowej mocno obciąża organizm – szczególnie układ pokarmowy, ale przyczynia się także do rozwoju wolnych rodników, nowotworów.
Przechowywanie dużych opakowań jest uzasadnione jedynie w przypadku posiadania psów ras dużych lub paru osobników – wtedy karmy schodzą szybciej i nie są narażone na negatywne warunki zewnętrzne.
Miejsce przechowywania karmy zawsze powinno podlegać naszej kontroli. Garaże, balkony lub piwnice nigdy nie będą dobrym rozwiązaniem, ponieważ nie jesteśmy w stanie zapewnić tam stałej temperatury, ani pilnować, aby nie dostały się żadne gryzonie czy owady w pobliże karmy.
Jak przechowywać suchą karmę?
Podając suchą karmę, opiekun zazwyczaj kieruje się wygodą i możliwością długiego jej przechowywania, a także mniejszego ryzyka jej psucia się. Nie jest to do końca zgodne z prawdą. Karmę suchą podobnie jak i mokrą można zniszczyć poprzez jej złe przechowywanie, a jest to o tyle groźniejsze, że rozwijających się na niej drobnoustrojów nie widać, ani nie czuć od razu.
Konieczne jest, aby zabezpieczyć suchą karmę przed możliwością dotarcia do niej gryzoni, owadów, robaków. Szkodniki te mogą roznosić choroby i pasożyty, często pozostawiają odchody na karmie, czego opiekun nie widzi. Najczęściej ma to miejsce, kiedy kupujesz większe opakowanie i pozostawiasz je w mało uczęszczanym miejscu – jak garaż, stodoła, piwnica itp. Najważniejsze to, aby worek karmy był szczelnie zamknięty. Otwarte opakowanie suchej karmy dla psa można też przesypać do szczelnego pojemnika, do kupienia w sklepie zoologicznym. Zabezpiecza to otwartą karmę przed jełczeniem i zachowuje smak suchych karm.
Przechowywać karmę suchą należy przede wszystkim w miejscu suchym i zacienionym, o temperaturze pokojowej.
Jak przechowywać mokrą karmę?
Podawanie mokrej karmy ma wiele plusów, głównie zdrowotnych dla Twojego pupila. Jest ona bardziej dostosowana do fizjologii zwierząt i ma większą wilgotność, co przeradza się na nawadnianie organizmu. Jest to szczególnie ważne w okresie wiosennym i letnim, kiedy temperatury są bardzo wysokie, a nie każde zwierzę chętnie sięga po wodę.
Przygotowywanie puszek czy saszetek mokrych pozwala przechowywać karmę zamkniętą nawet kilka lat. Otwarte puszki karmy są już jednak znaczenie mniej trwałe niż jedzenie suche. Mięso w środku może psuć się tak samo jak to przygotowywane dla ludzi. Data ważności karmy mokrej otwartej to 2 – 3 dni. Karmę mokrą przechowywać należy w lodówce, a dodatkowo zaleca się przeniesienie zawartości puszki do szczelnych plastikowych pojemników. Takie działanie zapobiega przenikaniu zapachów do i z karmy, dzięki czemu będzie nadal aromatyczna dla psa. Warto też wspomnieć, że aluminiowa puszka otwarta może wpływać na smak i wartości odżywcze karmy.
Dla zamkniętej karmy mokrej najlepszym miejscem na przechowywanie jest szafka w chłodnym miejscu, nienasłonecznionym.
Jeżeli nie można aktualnie przenieść zawartości mokrej karmy do plastikowego czy szklanego pojemnika to zalecane jest, aby opakowanie mokrej karmy zamknąć za pomocą specjalnych pokrywek silikonowych, a wieczko z puszki karmy wyrzucić.
Zostało psu karmy w misce – co robić?
Pies nie zawsze zje wszystko, co mu się nasypie do miski. Ile może czekać takie jedzenie? To zależy od jego rodzaju oraz temperatury w miejscu, gdzie pożywienie leży. Karma mokra dla psa w temperaturze pokojowej czy chłodnej może stać w misce nawet do 8 – 10 godzin. W wyższych temperaturach lub nasłonecznionym miejscu ten czas znacznie się skraca – do 4 – 5 godzin.
Z kolei sucha karma dla psa może stać w misce do doby czasu. Jednak należy mieć świadomość, że taka leżąca długo sucha karma znacząco traci na wartości i smaku, przez co im dłużej leży tym mniej chętnie pies będzie ją jadł.