Border collie - kilka porad hodowlanych
Border collie – kilka porad hodowlanych | fot. materiały prasowe

Border collie to jedna z najchętniej wybieranych ras nie tylko w naszym kraju, ale także na całym świecie. Te wyjątkowe psiaki słyną z różnych atutów, w tym przede wszystkim ze swojej inteligencji. Psiaki rasy border collie są skore do zabaw, poznawania świata i nie lubią się nudzić. Jeśli planujesz adopcję psa tej rasy, warto przygotować się na wiele godzin intensywnych zabaw oraz ćwiczeń. Poniżej udzielamy porad skierowanych do osób zafascynowanych tą rasą, którzy pragną stworzyć dla swojego psiaka maksymalnie korzystne warunki do życia.

Border collie – czyli inteligentne psy pasterskie

Psy border collie już na etapie szczeniąt odznaczają się bardzo wysoką inteligencją. Przywiązują się do swoich opiekunów oraz zajmujących się nimi rodzin. Są lojalne, wierne i w pełni oddane. Ponadto, border collie są w dużym stopniu pozbawione odruchów agresywnych. Dzięki temu wydają się rasą idealną do utrzymywania w domu i mieszkaniu. 

Nie wszyscy jednak pamiętają, że border collie należy do grupy ras pasterskich, co ma duży wpływ na ich temperament i żywiołowość. Psy te są istnymi wulkanami energii, którą potrafią spożytkować na rozmaite aktywności. Uwielbiają się bawić, uczyć wykonywania sztuczek, nawiązywać interakcje z domownikami oraz uczestniczyć w ich aktywności. Jeśli nie dostarczysz swojemu border collie odpowiedniej dawki stymulacji, pies szybko zacznie się nudzić, a w rezultacie – zachować się nieznośnie. 

Warto podkreślić fakt, że border collie najlepiej odnajdują się w towarzystwie osób aktywnych i chętnych do podejmowania aktywności poza domem. Ich styl życia odpowiada oczekiwaniom i preferencjom tej rasy psów. Ponadto, border collie świetnie radzi sobie w towarzystwie dzieci, względem których chętnie spełniają funkcje opiekuńcze jak i rozrywkowe.

Opieka nad szczenięciem i dorosłym border collie 

Border collie to psy wymagające intensywnej  socjalizacji oraz aktywnego utrzymywania interakcji z pozostałymi domownikami. Dzięki temu nadają się idealnie do hodowli zarówno w miastach jak i na wsi. Niezależnie, czy dysponujesz dostępem do własnego ogrodu lub podwórka, możesz zapewnić swojemu psu odpowiednie warunki do życia. Warto podkreślić, że border collie dobrze radzą sobie w interakcjach z innymi zwierzętami, dlatego można je łączyć z królikami, kotami oraz innymi domowymi pupilami. 

Pielęgnacja futra jest niezwykle ważna w przypadku border collie. Warto regularnie wyczesywać ich futro stosunkowo gęstym grzebieniem. Można robić to co kilka tygodni. Niestety, ale futro border collie ma tendencję do sklejania się, powstawania kłaków i kołtunów. Regularne, staranne wyczesywanie zabezpieczy je przed tymi sytuacjami. 

Warto także stosować specjalne karmy dedykowane dla psów wyjątkowo energicznych i aktywnych. Szczególnie ważne jest, by dostarczać wszystkie potrzebne suplementy i witaminy dla psa, bez których nie mógłby sprawnie funkcjonować. Zaleca się stosowanie przede wszystkim karmy o zwiększonej porcji białka, idealnej do żywienia psów wysoce aktywnych. Ponadto należy stosować różnego typu smaczki, idealne do wykorzystania jako nagroda za wykonane polecenie lub sztuczkę.

Podobne wpisy