Ile żyje border collie?
Psy z rasy Border Collie są z reguły bardzo przyjazne i towarzyskie. Objawia się to przede wszystkim tym, iż chcą niemal nieustannie bawić się ze swoim właścicielem i być u jego boku. Niestety ich serdeczny i wylewny charakter nie idzie w parze z ich kondycją fizyczną oraz predyspozycjami zdrowotnymi. Psy rasy Border Collie są bardzo wrażliwe na czynniki zewnętrzne. W opiece nad nimi trzeba wykazać się dużą dozą troskliwości i opiekuńczości, by wydłużyć im życie.
Na co zwrócić uwagę, przy wyborze szczeniaka rasy Border Collie?
Po pierwsze na to, w jakiej kondycji zdrowotnej byli jego rodzice. Jeśli mieli oni dużą liczbę chorób i nie byli pod właściwą opieką weterynarza oraz właścicieli, to jest duże prawdopodobieństwo, że ich potomstwo również te schorzenia po nich odziedziczy. Po drugie kupując szczeniaka rasy Border Collie, warto zorientować się, czy pochodzi o z legalnej, certyfikowanej hodowli.
Przy wyborze czworonoga Border Collie trzeba też sobie odpowiedzieć na pytanie, czy będzie się mogło sumiennie nim zaopiekować i zapewnić mu, chociaż odrobinę swojej uwagi. Osoby, które często podróżują i zmieniają miejsce pobytu, nie będą raczej dobrymi opiekunami Border Collie. Psiaki te są raczej domatorami i niechętnie zmieniają miejsce pobytu oraz opiekunów.
Wybór rasy Border Collie determinuje też fakt, czy można im zapewnić warunki do spacerów i ogólnie pojętego ruchu. Zwierzęta te muszą otrzymać stosowną do ich wieku oraz kondycji dawkę aktywności. Bezruch i ciągłe zamkniecie w czterech ścianach, raczej im nie służą. Objawia się to między innymi zauważalnym pogorszeniem kondycji psychofizycznej.
Czy mimo należytej opieki ze strony właściciela zdarzają się chore osobniki?
Niestety tak. Nawet odpowiednia opieka i dobór genetyczny psów rasy Border Collie nie dają stuprocentowej gwarancji, że piesek będzie całkiem zdrowy. To wina genów w DNA zwierzęcia. To one wywołują w jego kodzie niekorzystne genowe mutacje, których przecież nie sposób wcześniej przewidzieć. Toteż zdarzają się sytuacje, że nawet szczeniak Border Collie z certyfikowanej i sprawdzonej hodowli, może mieć ukryte schorzenia i wady genetyczne. Jak to w życiu bywa, “wychodzą one” dopiero po czasie, gdy szczeniak już zdążył znaleźć swojego właściciela.
Ile żyje pies rasy Border Collie?
Z badań wynika, że długość życia Border Collie waha się od 10 do nawet 17 lat. By pies rasy Border Collie mógł być długowieczny, musi być spełniony szereg warunków, najważniejszy z nich opiera się na braku genetycznych obciążeń. By definitywnie i niepodważalnie stwierdzić, że dany piesek jest ich pozbawiony genetycznych wad, taki pupil musi przejść szereg testów. Gdy dadzą one wynik negatywny, to jest duże prawdopodobieństwo, iż dany zwierzak w ogóle nie zachoruje i nie stanie się podatny na zwyrodnienia stawów oraz powolne otłuszczenie organów wewnętrznych. Rzadko zdarza się, żeby psy z rasy Border Collie dożywały granicy 17 i więcej lat, niemniej jest to możliwe.
Od czego zależy jeszcze długość życia Border Collie?
Na pewno od tego, czy zwierzę w młodości otrzymało wszystkie najważniejsze szczepienia. Jeśli tak, to jest naprawdę duża szansa, iż jego odporność i zahartowanie organizmu- jest na najwyższym poziomie. Długość życia psów rasy Border Collie jest też zależna od ich diety. Na jakość i wymiar życia psów z rasy Border Collie wpływa też mądrze dawkowana ilość aktywności fizycznej. Jeśli jest ona wystarczająca, czworonóg jest radosny, towarzyski i pełen witalności oraz wigoru. W hodowli psów z rasy Border Collie wpływ na jakość ich życia ma też poziom stresu i szeroko pojęta socjalizacja.
Nie powinno się na przykład fundować im częstych wizyt w hotelach. Psy z tej rasy źle znoszą sytuacje, w której ich właściciel jest długo nieobecny. Psy rasy Border Collie są również czułe na wszelkie zaniedbania pielęgnacyjne.
Jak powinna wyglądać dieta Border Collie?
Psy te absolutnie nie mogą być karmione resztkami z ludzkiego stołu. Po pierwsze dlatego, że jedzenie to i tak nie dostarcza im wystarczającej ilości energii, witamin oraz składników odżywczych. A po drugie stanowi dla nich śmiertelną pułapkę, gdyż niepostrzeżenie otłuszcza ich organy wewnętrzne i sprawia, że one gorzej funkcjonują. Nie każda karma ze sklepu będzie odpowiednia dla czworonogów Border Collie. Najlepiej sprawdzi się ta z dużą ilością błonnika i białka. Trzeba obserwować, czy dana karma nie wywołuje u nich alergii pokarmowej. Jeżeli tak, to powinno się natychmiast zrezygnować z jej podawania. Nie wszystkim psom z rasy Border Collie odpowiada także jedzenie z puszek. U niektórych tego typu produkty wywołują biegunkę lub dolegliwości ze strony jelit i układu trawiennego. Najmniej kłopotu jest natomiast z psimi chrupkami. Te tolerują prawie wszystkie osobniki rasy Border Collie. Psie chrupki mogą być wręcz nagrodą od właściciela za postępy w treningu. Na pewno im nie zaszkodzą. Ważną kwestią w żywieniu tej rasy jest również to, by nie pozwolić czworonogom na spożywanie jednego, ale za to obfitego posiłku.
Co zatem zrobić, by utrzymać psa rasy Border Collie w dobrej kondycji przez wiele lat?
Po pierwsze i najważniejsze, należy mu stworzyć ciepły i przyjazny dom.
Po drugie, trzeba i to ściśle pilnować jego diety. Ona w głównej mierze determinuje długość jego życia psa rasy Border Collie. Nie zaszkodzi podawać pupilowi również witamin na wzmocnienie stawów. One spowodują, że jego stawy nie ulegną zbytnim przeciążeniom i będą mogły nosić go do późnej starości. Regularne wizyty u lekarza weterynarii również są wskazane.
FAQ
Na co zwrócić uwagę, przy wyborze szczeniaka?
Po pierwsze na to, w jakiej kondycji zdrowotnej byli jego rodzice. Jeśli mieli oni dużą liczbę chorób i nie byli pod właściwą opieką weterynarza, to jest duże prawdopodobieństwo, że ich potomstwo...
Czego nie wolno robić z psami rasy Border Collie?
Border Collie nie lubią, być na stałe zamykane w kojcu. To je przygnębia i zabija ich kreatywność oraz ufność wobec ludzi. Psy te źle znoszą także pobyt w nieocieplonej i niczym niezabezpieczonej budzie. Psy z rasy Border Collie nie są też przyzwyczajone do...