Żywienie szczeniąt ma ogromny wpływ na ich zdrowie i dalsze życie. Szczenięta mają zupełnie inne potrzeby związane z żywieniem niż psy w późniejszym wieku. Karma mokra dla szczeniąt może być podawana mniej więcej od czwartego tygodnia życia. Może to być też rozmiękczana za pomocą wody sucha karma. Najlepsze mokre karmy dla szczeniąt to takie, które zapewniają psu dostęp do wszystkich niezbędnych składników odżywczych. W artykule wyjaśniamy, jaka karma mokra sprawdzi się w przypadku szczeniąt.
Żywienie bardzo młodych psów jest bardzo odpowiedzialnym zadaniem dla każdego opiekuna. Wiele osób zastanawia się, czym karmić psa w tak młodym wieku. Przez pierwsze tygodnie jest to mleko matki, przy czym pod koniec pierwszego miesiąca życia pieska trzeba przygotować się na przejście na pokarm stały. Najwygodniejsza w podawaniu jest karma mokra, która dostosowana jest do wieku zwierzęcia, jego wagi i stanu zdrowia. Mokra karma jak najbardziej może być konsultowana z lekarzem weterynarii, zwłaszcza gdy opiekunowie nie mieli wcześniej doświadczenia w opiece nad szczenięciem. Dobra karma mokra dla szczeniąt to produkt zawierający białko, węglowodany, tłuszcze, witaminy i minerały. Pies to zwierzę mięsożerne, zatem w karmie musi być znaczna ilość mięsa. Trzeba wykluczyć sztuczne barwniki i konserwanty. Należy podawać jedzenie zgodnie z zaleceniami producenta. W ten sposób uniknie się niedowagi lub nadwagi. Na rynku jest wiele firm produkujących karmy dla psów w każdym wieku. Na początku można złożyć zamówienie na karmy w ilości testowej, by sprawdzić, czy wybrana karma faktycznie smakuje psu i jak na nią reaguje (czy nie występują biegunki).
Jaka karma mokra dla szczeniąt?
Duży wybór produktów dla psów sprawia, że każdy znajdzie odpowiednią karmę dla swojego pupila. Karma mokra typu junior występuje w saszetkach i w puszkach. Mokra karma dla psa ma różną gramaturę. Przykładowo dla pieska rasy york wystarczające będą najmniejsze saszetki, a dla psa rasy średniej lub dużej — powinna to być puszka 400 – 800 g. W sklepie internetowym można wyszukać karmę według etapu życia psa. Ważne jest, by karma mokra była wysokiej jakości. To oczywiście wiąże się z wyższą ceną, ale w efekcie oszczędza się na wizytach u weterynarza, gdyż prawidłowo odżywiany pies nie jest podatny na choroby lub mniej choruje. W praktyce jest tak, że każdy opiekun sam musi ocenić, ile może miesięcznie wydać pieniędzy na swojego psa. Wydatki na jedzenie to nie jedyne koszty, jakie musi ponosić właściciel psa. Trzeba uwzględnić też wyprawkę dla psa (legowisko, obrożę, szelki, smycz, adresatkę, miski, odzież na deszczowe i zimne dni) oraz wizyty u weterynarza.
Karma mokra w saszetkach czy w puszkach?
Każdy może zamówić taką wielkość opakowania karmy, jaka jest najodpowiedniejsza dla psa. Saszetki są najlepszym rozwiązaniem dla małych psów. Są też wygodne w czasie podróży w przypadku większych piesków. Niektórzy producenci oferują saszetki 500 g, co jest odpowiednią porcją dla psów średnich. Trzeba mieć świadomość, że psom mogą znudzić się niektóre smaki. Z tego względu można brać pod uwagę zestawy typu mix smaków. Jeśli pies nie toleruje na przykład kurczaka, to można kupić mu karmę z indyka, z przepiórki, z jagnięciny, z dziczyzny lub z ryby. Przy zmianie karmy konieczne jest stopniowe wprowadzanie do diety nowego produktu, gdyż może dojść do biegunek. Przy okazji zamawiania karmy można kupić dla psa gryzaki lub innego rodzaju zabawki oraz smaczki.
Mokra karma czy samodzielne przygotowywanie posiłków dla psa?
Zarówno sucha, jak i mokra karma dla psa jest komponowana pod potrzeby wieku psa, masy jego ciała, rasy, prowadzonego stylu życia i występujących chorób. Mokra karma jest bardzo wygodna w podawaniu. Wystarczy otworzyć puszkę lub saszetkę i nałożyć psu do miski odpowiednią porcję karmy. Jedyny wysiłek polega na dokładnej analizie składu karmy przed zakupem. Ogólnie rzecz ujmując, producenci starają się, by w karmach znalazły się wszystkie niezbędne składniki żywieniowe. Psy raczej nie zadowolą się karmą z małą ilością mięsa (4%). Obecnie niektóre schroniska przy adopcji psa stosują w umowach zapis o konieczności stosowania karmy o minimalnej zawartości mięsa 40 – 50%. Można stosować suplementację, przy czym jej wprowadzenie powinno być uzgadniane z weterynarzem. Chodzi tutaj o to, by nie przedawkować jakiejś witaminy. Samodzielne gotowanie posiłków dla psa jest zadaniem dość czasochłonnym. Nawet jeśli opiekun bardzo się stara, by pies dostał smaczny i wartościowy posiłek, to istnieje spore ryzyko, że nigdy nie skomponuje tak diety, jak producent karmy dla zwierząt. W tym przypadku podawanie suplementów diety będzie koniecznością. Taka opcja jest utrudnieniem w czasie podróżowania z psem. Nie jest też dobra dla osób, które mają mało czasu. Karma mokra i karma sucha marki Brit, Dolina Noteci czy innych znanych producentów to sposób na prawidłowy rozwój i zdrowie psa. Każdy opiekun może mieć inny pogląd na ten temat, ale dla psa najlepsze jest żywienie, które zarekomendował lekarz weterynarii, hodowca lub pracownik schroniska.