Legowisko dla Border Collie
Legowisko dla Border Collie

Jaki rozmiar legowiska dla border collie?

Border collie to psy uznawane za wyjątkowo inteligentne i jednocześnie pełne energii. Bez wątpienia nie nadają się do życia w małym mieszkaniu w bloku. Aby spożytkować swoją niemałą energię, powinny żyć w domu z ogrodem, w ostateczności zaś chodzić ze swoim właścicielem na długie spacery. Po takich chwilach potrzebują jednak odpoczynku. Gdzie pies powinien wypoczywać? Jakie miejsce jest dla niego wskazane?

Kanapa to nienajlepszy pomysł

Dla wielu osób oczywistym jest to, że pies wypoczywa, a nawet śpi na kanapie. Nie tylko ze względów higienicznych nie jest to najlepszy pomysł. Border collie to psy, które pomimo silnej budowy, mogą mieć problemy z układem kostnym a w szczególności ze stawami. Od pierwszych dni życia trzeba je uczyć, by nie wskakiwały na kanapę, a w szczególności nie zeskakiwały z niej, ponieważ istnieje niemałe ryzyko urazów stawów przy takich skokach. Niekiedy są widoczne natychmiast. Pies zaczyna na przykład kuleć, wymaga leczenia. Niekiedy dolegliwości same mijają lub się nie pojawiają po takich skokach, nie oznacza to jednak, że nie doszło do mikro urazów, które w późniejszych latach życia psa nie będą początkiem poważnych problemów czy też stałej dysfunkcji stawów. Między innymi dlatego od początku życia psa, należy go przyzwyczajać do spania w legowisku.

Jaki rozmiar legowiska dla border collie?

Jaki rozmiar legowiska dla border collie? Na pewno nie można tu mówić o jednym legowisku na całe życie psa. W pierwszych tygodniach, a nawet miesiącach życia, z powodzeniem można postawić na legowisko dla małych psów. Sprawdzi się tu legowisko o rozmiarze M lub mniejsze. Na bieżąco jednak trzeba obserwować czy legowisko nie staje się za małe. Gdy pies przestaje mieścić się w legowisku, konieczna jest jego wymiana na większe. Zbyt małe legowisko nie powinno być używane z jednego powodu. Pies, który nie mieści się w legowisku, a ma tam spać, będzie musiał spać w nie do końca wygodnej pozycji lub na niezbyt wygodnym miejscu. Psa uciskać mogą choćby elementy przeszycia legowiska czy też wyższe jego brzegi. Jeśli tak się dzieje, bardzo szybko trzeba zainwestować w nowe – już większe legowisko.

Legowisko dla dorosłego border collie

Dorosły pies border collie ma około 55 cm wzrostu i waży 15-20 kilogramów. Nie sprawdzi się więc małe legowisko. Idealne jest legowisko o rozmiarze l lub xl. Zakup większego legowiska nie ma większego sensu, bowiem pies będzie spać na płaskiej powierzchni. Zwyczajnie nie będzie w stanie tak się ułożyć, by choć częściowo opierać się czy kłaść głowę na przetłoczonych bokach legowiska.

Jakie legowisko kupić?

W sklepach dostępne są różne rodzaje legowisk. Od materiałowych po legowiska wiklinowe czy z elementami plastikowymi. Zawsze trzeba stawiać na legowiska materiałowe. Legowiska wiklinowe czy też z elementami plastikowymi wydawać się mogą dobrym wyborem ze względu na swoją mocną konstrukcję. Konstrukcja bez wątpienia jest mocna, atutem takiego legowiska są też wymienne poduszki, jednak zakup takich legowisk jest niewskazany z uwagi ryzyka urazów psa. Psy border collie to psy pełne energii, chętnie podgryzają przypadkowe elementy, w tym elementy legowiska. I plastikowe elementy legowiska i wiklinę z łatwością przegryzą, w najlepszym, przypadku doprowadzając do urazów dziąseł, języka czy zębów. Istnieje jednak bardzo duże ryzyko odrywania się elementów takich legowisk, a pies może takie elementy połknąć, co może powodować zagrożenie dla jego życia i zdrowia.

Jakość materiału ma bardzo duże znaczenie

Legowiska materiałowe również mogą zostać pogryzione przez border collie, dlatego zawsze trzeba stawiać na legowiska wykonane z dobrej jakości materiału. Oczywiście nie może też na nich być żadnych ozdób, guziczków i innych elementów, które pies może odgryźć i połknąć.

Nie ma wątpliwości, ze bez względu na to, z jakiego materiału legowisko będzie wykonane, pies w zabawie będzie podgryzać materiał. Jeśli to będzie materiał dobre jakości, raczej nie powinien go rozedrzeć, od początku jednak warto oduczać go takiego zachowania. Karcenie za takie zachowanie nie ma większego sensu, pies bowiem niekoniecznie będzie rozumieć, dlaczego – na przykład – może gryźć zabawki, które leżą w legowisku a samego legowiska już nie. Istnieje jednak doskonały sposób, dzięki któremu pozbędzie się takich nawyków.

Aby oduczyć go takich nawyków, można miejsca gdzie gryzie przetrzeć wodą, w której wcześniej rozmieszana była niewielka ilość pieprzu czy też innego niekoniecznie przyjemnego w smaku składnika. Pies, gdy poczuje niezbyt atrakcyjny smak, z całą pewnością odstąpi od gryzienia legowiska, a zajmie się zabawkami, których gryzienie nie powoduje negatywnych odczuć smakowych. Takie postępowanie jest dla psa zupełnie bezpieczne i pozwala mu się nauczyć, że są miejsca, których gryźć nie powinien. Takie postępowanie jest o wiele lepsze niż nagradzanie go za każdą noc, gdy nie gryzł miejsca, na którym śpi.

Miękkość legowiska

Kupując legowisko dla border collie, brać trzeba pod uwagę także miękkość tego produktu i grubość wyściółki. To psy bardzo energiczne i chętnie żyjące bardzo aktywnie. Po aktywności jednak równie chętnie wypoczywają w wygodnym miejscu. Zakup legowiska o niewielkiej grubości to zakup miejsca, gdzie psu będzie zwyczajnie niewygodnie. Ciężarem swojego ciała bardzo szybko wydusi miejsce w niezbyt grubym legowisku i śpiąc w nim, tak naprawdę będzie spać na twardych elementach podłogi, na której leży legowisko. Kupując legowisko grubsze, minimalizujemy ryzyko takich sytuacji. Dobrze, jeśli legowisko wyściełane jest dobrej jakości gąbką lub kulkami silikonowymi. Komfort wypoczynku w takim legowisku będzie dla psa dużo wyższy.

Czyszczenie legowiska

Bardzo ważne jest utrzymywanie legowiska w czystości. Brud na legowisku może bowiem przyczyniać się do chorób skóry i innych schorzeń. Zawsze więc należy dbać o czystość tego miejsca. Idealne jest legowisko z wymiennymi poduszkami, które bez problemu można wyprać w pralce i pozostawić do wysuszenia. Oczywiście i główną część legowiska trzeba regularnie czyścić. Sprawdzi się tu idealnie legowisko, które przyjmuje wodę i można je wyczyścić – na przykład – odkurzaczem piorącym. Podejmując się takiego działania, trzeba jednak mieć na uwadze, że detergenty mogą bardzo negatywnie wpływać na psa, nigdy wiec nie należy używać zbyt wielkich ilości płynów zmiękczających i środków zapachowych. Legowisko po czyszczeniu odkurzaczem piorącym warto jeszcze dodatkowo wypłukać i pozostawić do wysuszenia na świeżym powietrzu.

Poduszki w legowisku

W sklepach z artykułami dla zwierząt dostępne są legowiska pełne, w których wszystkie elementy są ze sobą połączone ale i legowiska, w których osobno występują poduszki. Warto decydować się właśnie na takie. Poduszki oczywiście są elementami ozdobnymi legowiska, mogą tez pełnić jeszcze jedną rolę, a mianowicie, stać się zabawką dla psa i jednocześnie przedmiotem, który może dowolnie przestawiać by poprawić komfort spania. Łatwo będzie można to zauważyć już na początku użytkowania legowiska. Pies chętnie będzie wybierać różne pozycje do spania, kłaść się przy lub na poduszce albo – co zdarza się nierzadko – po prostu wyrzucać poduszkę z legowiska, by spać bardziej wygodnie i mieć więcej miejsca.

Miejsce legowiska

Warto pamiętać, że border collie to psy, które chcą przebywać wśród ludzi i nie lubią samotności. Złym pomysłem więc jest ustawienie legowiska gdzieś w pomieszczeniu gospodarczym, kuchni, z której domownicy często wychodzą czy korytarzu domu. Pies nie będzie musiał chcieć spać w takim legowisku, nie z uwagi na niewygodę miejsca, ale właśnie z uwagi na to, gdzie jest ustawione. Idealnym miejscem dla legowiska, jest pokój, gdzie domownicy przebywają najczęściej. Jeśli chodzi zaś o same miejsce, dużo lepsza opcją będzie rejon, z którego pies będzie mógł obserwować życie domowników. Ustawienie legowiska gdzieś w kącie to rozwiązanie, którego nie warto wprowadzać w życie.

Wymiana legowiska

Bez względu na rodzaj i jakość legowiska, nie można jednak zapominać, że nie wystarczy na całe życie psa. Legowisko z biegiem czasu po prostu się zużywa, nie jest już tak miękkie i wygodne, jak nowe. Co więcej, po latach użytkowania, pomimo tego, że jest regularnie czyszczone, może stać się siedliskiem bakterii i stać się po prostu zagrożeniem dla zdrowia psa. Co 2-3 lata warto więc spojrzeć na stan legowiska i ewentualnie zdecydować o jego wymianie. Jeśli zostanie wymienione na legowisko innego rodzaju, istnieje ryzyko, że początkowo pies nie będzie go akceptować. Kupując nowe legowisko nie można więc zapominać o ustawieniu go dokładnie w tym samym miejscu w którym stało stare. Dobrze jest też do nowego choć na jakiś czas przełożyć poduszkę ze starego legowiska, tak by pies czuł, ze to jest jego miejsce do spania i pozytywnie nowe legowisko skojarzył.

Z uwagi na zdrowie psa, legowisko nie powinno stać w miejscu zimnym, w przeciągu czy też w miejscu, gdzie psu może cokolwiek zagrażać. Z tego między innymi powodu warto unikać stawiania legowiska w miejscu, gdzie na psa może coś spaść. Dostęp do legowiska powinien być bezproblemowy, by pies nie musiał gimnastykować się, by do legowiska wejść lub z niego wyjść.

Podsumowując

Legowisko dla psa jest dokładnie tym samym, czym jest dla człowieka łóżko. Pies będzie spędzać w nim niemałą część swojego życia, więc musi to być miejsce, które w pełni akceptuje. Miejsce wygodne, wykonane z materiałów dobrej jakości i łatwe do utrzymania w czystości. Nigdy nie należy kupować legowiska, które pies może ugryźć i – na przykład – skaleczyć się jakimś jego elementem. Nie należy kupować także legowiska zbyt małego, bo psu w nim będzie zwyczajnie niewygodnie. Zbyt duże legowisko też jest złym pomysłem, ponieważ komfort wypoczynku psa w takim miejscu będzie dużo mniejszy niż w legowisku dopasowanym. Zawsze też należy dbać o czystość legowiska, regularnie sprzątać samo legowisko i miejsce pod nim, prać poduszki, sam główny element legowiska zaś od czasu do czasu czyścić. Zadbane legowisko na długi czas stanie się miejscem, gdzie pies będzie wypoczywać z przyjemnością.

Podobne wpisy