Od zawsze wiadomo, że najważniejszy element odpowiadający za zdrowe i długie życie naszego pupila to przede wszystkim zbilansowana i dobra dieta. Znaczna część właścicieli czworonogów w dalszym ciągu jednak sądzi, że karma podawana psu nie jest w stanie dostarczyć mu wszystkich niezbędnych do właściwego funkcjonowania właściwości odżywczych. Chcąc zapewnić psu możliwie najlepszą opiekę, bardzo często decydują się na wzbogacenie diety o różnego rodzaju witaminy dla szczeniaka czy psa. Czy to właściwe rozwiązanie?
Witaminy dla szczeniaka – co warto o nich wiedzieć?
W sklepach zoologicznych dostępnych jest mnóstwo preparatów, które umożliwiają suplementowanie wybranych witamin. Oprócz tego, można w nich znaleźć również produkty multiwitaminowe czy przekąski lub tabletki do żucia zawierające niezbędne witaminy dla szczeniaka. W niektórych przypadkach ich podawanie jest w pełni słuszne, jednak czasami może przynieść jedynie krótkotrwałe rezultaty. Jeśli zaś podajesz psu pełnowartościową, zbilansowaną karmę – nie musisz zaopatrywać się w dodatkowe suplementy- chyba, że Twój pies zalicza się do jednej z kategorii opisanych w kolejnym akapicie. Warto wiedzieć również, że suplementy diety nie są lekami. Pomimo tego, można je przedawkować. Dlatego przed zakupem preparatów witaminowych dla psa rozwiązaniem zdecydowanie rozsądnym będzie konsultacja z weterynarzem. Wizyta u specjalisty pomoże w dobraniu dla czworonoga odpowiedniego preparatu a także w ustaleniu właściwego dawkowania.
Witaminy dla psa – kiedy stosować?
Pies, który jest zdrowy i karmiony jedynie dobrze zbilansowaną pełnowartościową karmą nie musi dodatkowo dostawać witamin. U dorosłych psów to właśnie w ich diecie powinny się znaleźć wszystkie niezbędne elementy, które zapewnią prawidłową pracę układu nerwowego czy kostnego. Suplement diety warto natomiast zakupić dla:
- szczeniąt – aby wspomóc ich rozwój w okresie intensywnego wzrostu;
- suczek po porodzie – aby uzupełniać niedobory w okresie karmienia szczeniąt;
- psów przechodzących rekonwalescencję – po chorobie lub zabiegu operacyjnym;
- seniorów – aby wzmocnić ich starzejący się organizm.
Niedobory najważniejszych witamin (np. witaminy B, witaminy D, K czy C) mogą pojawiać się również u psów, które są karmione jedynie “ludzkim” jedzeniem czy niepełnowartościową, tanią karmą z marketu. Taki model żywienia nie jest właściwie zbilansowany i nie służy zdrowiu czworonoga. Wówczas najlepszym rozwiązaniem jest nie tylko suplementowanie diety, ale jej zmiana na o wiele zdrowszą.
Jakie witaminy powinien przyjmować pies?
Podczas układania diety dla psa warto pamiętać o tym, że potrzeby czworonogów są bardzo różnorodne. Ilość witamin, których pupil potrzebuje, jest uzależniona od jego wagi, wieku, płci, rasy, wielkości, poziomu aktywności fizycznej, występujących problemów ze zdrowiem czy… pory roku. Psy, tak samo jak ssaki, potrzebują całego kompletu witamin. Zaliczają się do nich rozpuszczalne w tłuszczach: D, E, K i A oraz rozpuszczalne w wodzie B i C. Witaminy C psy jednak nie muszą zażywać dodatkowo czy czerpać z diety- ich organizm sam wytwarza jej odpowiednią ilość.
W psiej diecie powinny znajdować się witaminy:
- A, odpowiadająca za prawidłowy wzrok, zdrową sierść, dobry stan skóry i wzmacniająca odporność na wszelkiego rodzaju infekcje,
- D, wpływająca na zdrowie mięśni i kości oraz prawidłową pracę gospodarki wapniowo-fosforanowej,
- E, będąca najlepszym przeciwutleniaczem i regulująca funkcje układu rozrodczego,
- K, dbająca o właściwą krzepliwość krwi,
- z grupy B, odpowiadające za regulację procesów metabolicznych, prawidłową pracę układu krwionośnego i nerwowego, przeciwdziałające niedokrwistości i uczestniczące w syntezie enzymów i hormonów.