Ile waży Border Collie?
Ile waży Border Collie?

Ile waży border collie?

Co w Sierści Piszczy

Ile powinien ważyć border collie? To pytanie bardzo często zadaje sobie opiekun, który posiada psa tej rasy. Wbrew pozorom, waga psa ma ogromne znaczenie, nie tylko w jego wizualnym wyglądzie ale również jest istotna dla jego zdrowia, ogólnego samopoczucia oraz kondycji ruchowej. Każdy, kto zamierza kupić szczeniaka border collie, powinien dokładnie dowiedzieć się więc, jak od samego początku o niego dbać i czego rasa collie potrzebuje, by jako dorosły pies osiągnął prawidłową wagę. Jest to dość czasochłonne zadanie, jednak gdy właściciel zapozna się ze wszystkimi poniższymi wskazówkami na ten temat, na pewno poradzi sobie z utrzymaniem u swojego psa odpowiedniej, zdrowej dla niego wagi.

Ile powinien ważyć szczeniak, a ile dorosły border collie?

Ile powinien ważyć szczeniak, a ile dorosły border collie?
Ile powinien ważyć szczeniak, a ile dorosły border collie?

Każdy właściciel powinien zasięgnąć fachowej porady dotyczącej odżywiania collie border. Fachowa prasa, książki napisane przez ekspertów, programy telewizyjne, w których wypowiadają się profesjonaliści na temat właściwej wagi border collie, a nawet porady dotyczące żywienia hodowców i innych właścicieli tych psów, mogą okazać się bardzo pomocne. Właściwy ciężar szczeniaka border collie to około 5 kg. Mały pies powinien w ciągu dnia według zaleceń spożywać około 240 gram karmy na dzień. Oczywiście jest to wartość przybliżona, gdyż psy bywają bardzo różne. Właściciel po precyzyjnej obserwacji swojego psa powinien wiedzieć, czy ta ilość dla jego czworonoga jest odpowiednia, czy też nie. Zdarzają się bowiem szczeniaki, które są bardzo ruchliwe i energiczne od małego. Chętnie się bawią, biegają, wychodzą na dwór i ciągle szukają kontaktu ze swoim właścicielem. Tym samym potrzebują one znacznie więcej pożywienia, by mieć energię na zabawę. Bywa również tak, iż niektóre szczeniaki w pierwszych tygodniach swojego życia bardzo dużo śpią, leżą i unikają długich wędrówek, dlatego też są one okrąglejsze 🙂 Wówczas nie należy ich przekarmiać, tylko dlatego, że psy pokazują, iż bardzo uwielbiają jeść i wiecznie bywają głodne.

Gdy pies dorasta, jego zapotrzebowanie na karmę również się zmienia. To wszystko także zależy od tego, ile ruchu ma pies w ciągu dnia oraz czego wymaga od niego jego właściciel. Przeważnie odpowiednia dla dorosłego border collie waga to od około 12 do 20 kg. Rasa border collie potrzebuje około 270 – 310 gram karmy. To jednak również jest ilość orientacyjna. Gdy pies, który np.: systematycznie bierze udział w różnych zawodach sportowych i do nich codziennie ze swoim panem bacznie się przygotowuje, to wymaga wówczas więcej jedzenia, by mieć siłę na zmierzenie się z różnymi zadaniami. Warto tego pilnować, gdyż pies, który jest bardzo aktywny, a nie dostarczana jest mu odpowiednia ilość energii w pożywieniu zmienia się szybko nie do poznania. Psy tracą wówczas motywację, zniechęcają się do nauki nowych rzeczy oraz zabawy i stają się osowiałe i bardziej senne.

Jaka jest idealna waga dla psa i suki?

Mnóstwo osób zastanawia się, czy suki i psy border collie powinny ważyć tyle samo. Eksperci zgodnie twierdzą, iż suczki są o kilka centymetrów niższe (ich wysokość bowiem wynosi od około 51 do 53 cm), tym samym powinny ważyć odrobinę mniej niż psy. Najodpowiedniejsza waga suczek wynosi wówczas około 12 – 18 kg. Suczki bywają też dużo spokojniejsze na co dzień, jednak nie oznacza to, iż nie dają z siebie 100% podczas uprawiania wielu aktywności fizycznych. Jeśli chodzi natomiast o psy border collie, to ich idealny wzrost wynosi od 53 do 56 cm, a waga powinna kształtować się na poziomie od 15 kg do 20 kg. Trzeba pamiętać, że border collie to pies, który należy do psów pasterskich o harmonijnej budowie ciała. Mimo, iż jego wzrost można określić jako średni, to jednak dla wielu osobom kojarzy się on z dość silnym i masywnym psem. Warto jeszcze wspomnieć, iż border collie to pies, który posiada dość obfite owłosienie, co również sprawia, że na pierwszy rzut oka psy te wydają się on dość spore.

Od czego zależy waga psa?

Od czego zależy waga psa?
Od czego zależy waga psa?

Waga psa (podobnie jak waga człowieka) w dużej mierze zależy od genów, od sposobu odżywiania oraz od aktywności fizycznej. Im właściciel baczniej zwraca uwagę na to, co jego pies je oraz stara się on zapewnić mu odpowiednią dawkę rozrywki w ciągu dnia, tym pies posiada lepszą sylwetkę i dużo lepiej się czuje. Mnóstwo hodowców ma swoje teorie na temat tego, co powinien jeść pies oraz ile ruchu powinno mu się zapewnić w ciągu każdego dnia. Większość właścicieli border collie jest za tym, by karmić psa specjalną karmą, a tylko od czasu do czasu (w ramach nagrody) dać mu zdrowy smakołyk. Są jednak i takie osoby, które karmią swoje psy tradycyjnym jedzeniem i twierdzą, iż dzięki temu dostarczają mu wszystkich niezbędnych minerałów i witamin. Zdarzają się jednak border collie, z którymi absolutnie nie można eksperymentować jeśli chodzi o jedzenie, gdyż od małego wykazują one tendencje do uczuleń i alergii pokarmowych. Wówczas właściciel powinien zwracać szczególną uwagę na to, co podaje swojemu psu do jedzenia oraz gdzie kupuje mu pokarm. Warto także tu dodać, że na rynku pojawia się z każdym rokiem coraz więcej specjalistycznych karm produkowanych przez znanych i doświadczonych producentów, którzy oferują specjalny asortyment także dla tej rasy. W ich składzie wówczas można znaleźć szereg dobrych i naturalnych składników, które w odpowiedni sposób mają zadbać o kości, stawy oraz ogólne samopoczucie i witalność border collie. Warto przed podaniem psu karmy zawsze sprawdzić, jaka jest zalecana jej dawka dla czworonoga, który posiada konkretną wagę. Dobrze jest tego pilnować i nie karmić psa “na oko”. Nie można również sugerować się tym, iż pies po podaniu mu jedzenia, od razu zjada wszystko naraz i wymusza kolejną porcję. Wiele psów bowiem jest typowymi łakomczuchami i zjadłoby wszystko, co zostanie im podane przez ich opiekuna.

Waga psa, a aktywność fizyczna i stres

Waga psa, a aktywność fizyczna i stres
Waga psa, a aktywność fizyczna i stres

Nawet, gdy właściciel bardzo dba o dietę swojego psa oraz stara mu się zapewnić sporą dawkę aktywności fizycznej, zdarzają się przypadki, iż pies niespodziewanie tyje. Tym samym border przestaje bawić się ze swoim właścicielem, kompletnie nie ma energii i ochoty na naukę nowych rzeczy, a z czasem przestaje się cieszyć nawet z długich spacerów. Wówczas warto dokładnie przyjrzeć się nie tylko diecie psa, ale i temu, ile pies czasu spędza na dworze. Wielu właścicieli border collie uczestniczy z psami w zajęciach, czy zawodach psów pasterskich, podczas których pies pokonuje różne przeszkody, biega, wykonuje ćwiczenia umysłowe. Dzięki temu pupil posiada bardzo dobrą kondycję fizyczną, nienaganną sylwetkę oraz co najważniejsze, po takim treningu bywa bardzo zmęczony i tym samym zadowolony. Większość psów zafascynowanych jest taką formą rozrywki, jednak zdarzają się “egzemplarze”, którym to absolutnie nie pasuje. Wówczas właściciel powinien to uszanować i nie zmuszać swojego pupila do ćwiczeń, których ten po prostu nie chce wykonywać. Warto wtedy znaleźć taką aktywność fizyczną, za którą pies będzie przepadał i na którą sam będzie “namawiał” swojego właściciela. Może to być zabawa z ulubioną zabawką (np.: aportowanie piłki), może to być znajdowanie w ogródku ukrytych rzeczy, poranny jogging z właścicielem, czy bardzo energiczne zabawy z innymi psami. Tego typu aktywności również wymagają od czworonoga dość sporo energii i siły, więc warto wówczas pozwolić psu robić to, na co po prostu ten ma ochotę i co sprawia mu frajdę. Nie oznacza to jednak, iż trzeba poprzestać na pokazywaniu mu nowych rzeczy i na nauce nowych zadań. Być może przedstawiona propozycja ze strony właściciela przypadnie psu do gustu i szybko odnajdzie on nową, ulubioną formę aktywności?

Warto także w tym momencie poruszyć jeszcze jedną kwestię, która ma dość spore znaczenie jeśli chodzi o wagę psa. Chodzi bowiem o stres u psów, który jest czynnikiem dość często wpływającym bardzo negatywnie na psy. Jeżeli pies ciągle jest zestresowany z powodu różnych sytuacji to wówczas może on albo zanadto się objadać, albo też wręcz przeciwnie, unika wówczas jedzenia. Rasa border collie może unikać jedzenia, gdy pies jest sam w domu, a większość psów tej rasy nie przepada za tym, by być samemu w domu. Czują się one wtedy nieswojo, tęsknią i tym samym nie mają ochoty na jedzenie. Gdy wraca ktoś z domowników, wówczas nadrabiają po całym dniu i często na raz zjadają porcję jedzenia, która przeznaczona była na cały dzień. Tego typu zachowanie nie jest dla nich zdrowie i często ma wpływ na wahającą się u border collie wagę.

Jak odchudzić border collie?

Jak odchudzić border collie?
Jak odchudzić border collie?

Gdy właściciel pojawia się u weterynarza i słyszy pytanie “Ile waży border collie?“, na które trzeba odpowiedzieć zgodnie z prawdą, a prawda ta niestety jest dość bolesna, gdyż pies waży zdecydowanie za dużo, pojawia się problem. Border collie to pies, który ma tendencję do tycia (ze względu np.: na geny lub na zbyt masywną budowę ciała) i jego właściciele powinni wówczas na to bardzo uważać. Bywa tak, iż to sami opiekunowie zaniedbują swoje psy, zapominając o tym, by zapewnić im odpowiednie długie spacery na świeżym powietrzu oraz ciekawą aktywność fizyczną. Opiekunowie często przekarmiają swoje psy. Dają im za dużo, nieodpowiedniego pożywienia oraz podają swoim pupilom co chwilę sporo kalorycznych smakołyków. Zanim właściciel się zorientuje, jego pies jest gruby, senny, pozbawiony energii i wigoru do życia. Pupil w takiej sytuacji kompletnie nie ma ochoty na zabawę, pojawia się u niego mnóstwo problemów zdrowotnych, a jego waga czasami nawet nie pozwala na to, by bawić się z innymi psami. Dlatego też, w takiej sytuacji trzeba pilnie pomyśleć o tym, by szybko i zdrowo odchudzić swojego czworonoga. Warto na ten temat porozmawiać z hodowcami border collie, z innymi właścicielami psów lub z weterynarzem. Podpowiedzą oni, jak odchudzić bezpiecznie i szybko swojego psa, by ten nie mógł poczuć się lepiej. Warto w takiej sytuacji rozpocząć od tego, by sprawdzić, czy pies nie dostaje zbyt dużo jedzenia w ciągu dnia. Można także pomyśleć o zmianie karmy psów na mniej kaloryczną.

Obowiązkowo trzeba także wprowadzić psom dłuższe spacery i zabawy na świeżym powietrzu. To przede wszystkim dzięki nim psy są w stanie dość szybko schudnąć. Dobrym pomysłem jest zakup nowej piłki, za którą pies będzie biegał i przynosił swojemu właścicielowi. Dobrze jest także pójść z psem od czasu do czasu na zupełnie nieznany, aczkolwiek sprawdzony teren, gdzie ten będzie mógł się wybiegać i wybawić. Dzięki temu pies poczuje się znacznie lepiej, a z czasem na pewno i lżej. Już nawet po paru tygodniach będzie można zauważyć, że pies odzyskuje swoją dawną, prawidłową sylwetkę.

Jak wynika z powyższego, masa psów w ostateczności wynika od wielu, różnych czynników. Mimo, iż eksperci od tej rasy w wielu specjalistycznych książkach i w prasie wskazują, ile powinien standardowo ważyć dorosły pies border collie, to jednak w praktyce nie zawsze uda się właścicielowi dokładnie taką samą wagę utrzymać.

Jeżeli jednak, opiekun psa jest pewny, iż odpowiednio dba o niego, dobrze go odżywia i zapewnia swojemu pupilowi codziennie sporą dawkę ruchu, to nie należy się przejmować, gdy ten waży odrobinę (dwa lub trzy kilogramy więcej) od podanego wyżej wzorca. Gdy jednak mimo to, pies bardzo szybko przybiera na wadze lub wręcz przeciwnie – przeraźliwie chudnie w oczach, to trzeba taką sytuację jak najszybciej skonsultować z weterynarzem.

Być może nieprawidłowa waga psa border collie w tej sytuacji będzie wynikała z zupełnie innych czynników np.: zdrowotnych. Wówczas warto jak najszybciej zrobić psu odpowiednie, wskazane przez weterynarza badania, by znaleźć problem, który powoduje u naszego czworonoga trudność z utrzymaniem wagi.

FAQ

Jaka jest idealna waga dla psa i suki Border Collie?

Eksperci zgodnie twierdzą, iż suczki border collie są o kilka centymetrów niższe, tym samym powinny ważyć odrobinę mniej niż psy. Najodpowiedniejsza waga suczek wynosi wówczas około 12 - 18 kg. Jeśli chodzi natomiast o psy border collie, to waga powinna kształtować się na poziomie od...

Ile powinien ważyć szczeniak, a ile dorosły border collie?

Właściwa waga szczeniaka border collie to około 5 kg. Mały pies powinien w ciągu dnia według zaleceń spożywać około 240 gram karmy na dzień. Oczywiście jest to wartość przybliżona, gdyż psy bywają bardzo różne. Przeważnie dorosłe psy ważą od około...

Od czego zależy waga psa Border Collie?

Waga psa w dużej mierze zależy od genów, sposobu odżywiania oraz od aktywności fizycznej. Im właściciel baczniej zwraca uwagę na to, co jego pies je oraz stara się on zapewnić mu odpowiednią dawkę rozrywki w ciągu dnia, tym pies...

Podobne wpisy