Border Collie krótkowłosy
Border Collie krótkowłosy

Border collie krótkowłosy to wyjątkowy, przepiękny pies o ciekawym usposobieniu. Coraz więcej osób w Polsce decyduje się na hodowlę rasy border collie krótkowłosy, gdyż jest wielu chętnych, by stać się posiadaczami tak efektownego, ciekawego i inteligentnego psa. Pies rasy border collie krótkowłosy zachwyca swoich właścicieli uroczym wyglądem, piękną sylwetką, energią oraz mądrością. Zanim jednak zdecydujemy się na posiadanie psów border collie, warto zapoznać się ze wszystkimi informacjami odnośnie tej rasy psów pasterskich. Collie krótkowłosy border to pies, który wymaga bowiem określonej pielęgnacji oraz konkretnego podejścia do niego. Ponadto, trzeba poświęcać mu dość sporo uwagi, gdyż psy collie border kochają zabawę, sport i są bardzo energiczne.

Zapraszamy więc do zapoznania się z poniższym artykułem, gdzie dowiesz się wszystkiego o rasie border collie krótkowłosej – skąd ona się wywodzi, ile żyją te psy, jak powinno się o nie dbać, jak je prawidłowo odżywiać oraz jak poświęcać im czas. Zapraszamy do zapoznania się ze wszystkimi szczegółami. Naprawdę warto.

Border collie historia rasy

Co w Sierści Piszczy
Border collie krótkowłosy szczeniak
Border collie historia rasy

Zastanawiając się, skąd wywodzi się nazwa rasy krótkowłosy border collie – trzeba “cofnąć się” do bardzo dawnych czasów, w których to pierwsze psy określane słowem “collie” służyły na farmach szkockich i angielskich. Wówczas pies collie oznaczał psa użytecznego, pracującego. Słowo to także można dziś spotkać w wypowiedziach rolników odnoszących się do maszyn rolniczych, które również określane są jako “collie”.

Skąd jednak wywodzi się nazwa pełnej rasy “Border collie krótkowłosy”? Najprawdopodobniej związana jest ona z Jamesem Raiderem, który był doradcą prawnym AIRDRIE oraz pełnił funkcję sekretarza Międzynarodowego Stowarzyszenia Psów Pasterskich (ISDS). Jak donoszą historycy, to on stworzył i oficjalnie wprowadził “w życie” nazwę “Border Collie”. Jeśli chodzi natomiast o pochodzenie samego psa border collie – nie do końca jest wiadomo, gdzie po raz pierwszy pojawiła się wyjątkowa rasa border. Jak wskazano już powyżej, niektórzy historycy przypuszczają, iż starożytni Rzymianie w 55 roku p.n.e. sprowadzili duże, czarno – białe psy do na Wyspy Brytyjskie. Psy idealnie ochraniały posesje oraz towar, a w razie potrzeby – pracowały (psy pasterskie). Tych psów jednak nie można było “podpiąć” pod żadną inną rasę, dlatego też coraz bardziej interesowano się ich wyglądem, pielęgnacją, usposobieniem oraz możliwościami.

Następnie, w czasach Wikingów również można dojrzeć psy, które służyły do wypasania zwierząt. Te psy były jednak mniejszych rozmiarów, tym samym zyskały więcej siły i energii do pracy. Były szybkie i zwinne, co szybko zauważyli ich hodowcy, którzy z czasem wysyłali takie psy do pracy na terenach górzystych.

Osoby, które chcą wgłębić się w historię rasy border collie zazwyczaj sięgają po materiały pochodzące z 1576 roku. W książkach z tego okresu pojawiają się opisy, które są jak najbardziej zbliżone do współczesnego wyglądu psa Border collie krótkowłosego. To z nich można bowiem dowiedzieć się, że pies border collie krótkowłosy wywodzi się od ras: Welsh Grey, Highland Collie i Lowland Collie. Przytoczone rasy i ich opis stanowiły idealną mieszkankę późniejszego Border collie krótkowłosego. Powyższe psy bowiem były niezwykle inteligentne i pracowite, co doceniali ich właściciele. Od tej pory wielu gospodarzy nie wyobrażało sobie wypasania zwierząt bez pomocy tych zwinnych i szybkich czworonogów. Mimo, iż przez lata wygląd psa się zmieniał (i śmiało można powiedzieć, że zmienia do dziś) to jednak pewne, ukształtowane cechy jego charakteru i osobowości w nim na stałe pozostały. Współczesne border collie krótkowłose (o takim samym wyglądzie jak dziś) pojawiły się około 1880 roku w Ameryce oraz Australii. Od tej pory chcąc dowiedzieć się czegoś więcej o tej rasie, dokonano jej szczegółowych i precyzyjnych pomiarów. Zanotowano więc, że border collie krótkowłosy charakteryzuje się prostymi włosami w kolorze czarno białym, wagą około 20 kilogramów oraz wzrostem – około 52 cm.

Następnie, w roku 1916, Border collie krótkowłosy został oficjalnie zarejestrowany w oficjalnie założonym rejestrze przez hodowców (samej rejestracji dokonał wspomniany wcześniej James Reida) i od tej pory pies ten stal się znanym i cenionym czworonogiem wśród większej populacji. Po zakończeniu II wojny światowej, psy te zyskały jeszcze większą popularność. Można było dostrzec, że coraz więcej ich pojawia się w miastach. Właściciele psów nie chcieli wykorzystywać zwierząt do pracy – zyskały one bowiem miano przyjaciela człowieka i tak też były one przez nich traktowane. Tym samy, pojawili się hodowcy, którzy zafascynowani umiejętnościami i zdolnościami tych psów – postanowili jeszcze więcej dowiedzieć się o tej rasie. Rasa border collie krótkowłosy została zarejestrowana w 1976 roku, by psy te mogły wykazywać się swoimi sportowymi zdolnościami na różnego typu zawodach. Od tej pory nadano jej tytułu oraz pozwalano, by uczestniczyły także w przeróżnych konkursach czworonogów. Psy rasy border collie także doceniono za ich niezwykły wygląd – obecnie na wielu światowych i polskich wystawach można spotkać tą rasę, która już z daleka wyróżnia się spośród inny. Border collie nie straciły jednak całkowicie swojej dotychczasowej chęci do pracy. Obecnie, w wielu krajach te psy także pomagają przy różnego farmach i gospodarstwach. Przykładem może być Nowa Zelandia, gdzie wyszkolone psy border collie zaganiają owcy i bydło do zagrody.

Border collie krótkowłosy wygląd i opis rasy

Border collie krótkowłosy wygląd i opis rasy
Border collie krótkowłosy wygląd i opis rasy

Jak wskazuje historia rasy krótkowłosy border collie oraz fakt, iż psy te idealnie sprawdzają się w pracy jako “pasterze”, szybko można wywnioskować, iż jest to pies o wyjątkowym, przyjaznym usposobieniu i niezwykłej sile fizycznej, predysponującej go do ciężkiej pracy w nieraz trudnych warunkach atmosferycznych. Jak sama współczesna nazwa wskazuje, pies border collie krótkowłosy posiada włosy o krótkiej lub średniej długości. Przez ekspertów od psich włosów – ten typ włosa oceniany jest jako dość szorstki. Dodatkowo, psy tej rasy zostały przez naturę wyposażone w gęsty podszerstek, który już kilkaset lat temu idealnie sprawdzał się przy niskich temperaturach, które panowały na górzystych terenach, gdzie te psy wykorzystywane były do pracy z bydłem. Obecnie, ten aspekt również się przydaje, gdyż te psy świetnie się czują w zimnym klimacie, ze względu na tą choćby dobrą ich ochronę przed chłodem.

Zazwyczaj, gdy słyszy się o rasie border collie krótkowłosy, wielu osobom przed oczami ukazuje się radosny pies w czarno białym umaszczeniu. Warto jednak podkreślić, iż większą część u border collie powinien stanowić kolor czarny, natomiast biały mniej niż 30%. Zdarzają się jednak bardzo często na ulicach (a nawet na wystawach) psy rasy border collie o oryginalnej maści, które określone są przez hodowców jako trzy kolorowe. Dopuszczalne, prawidłowe kolory to między innymi:

  • czekoladowy marmurkowy,
  • niebiesko – biały,
  • liliowy.

Ponadto, pies krótkowłosy border collie zachwyca mocnym, przeszywającym spojrzeniem. Jego fani zdecydowane twierdzą, iż dzieje się to za sprawą pięknych, dużych brązowych oczu. Zdarzają się jednak “niecodzienne egzemplarze”, które posiadają równie błyskotliwe oczy w kolorze niebieskim lub mieszanym. Jak wspomniano wyżej, border collie charakteryzuje się średnim wzrostem, zazwyczaj sięga on swojemu właścicielowi w okolicy kolan. “Idealny” pies wystawowy tej rasy powinien mieć około 53 cm, jego waga nie może przekraczać 20 kg. W rzeczywistości jednak są to idealne wymiary border coli – psa. Suczki bowiem bywają nieco mniejsze, zarówno jeśli chodzi o wzrost, jak i o wagę. Nie spotyka się tej rasy ani mniejszej, ani większej, jeżeli ktoś próbuje wmówić właścicielowi, iż jest to border collie miniaturka – warto wiedzieć, iż takie taka rafa oficjalnie nie istnieje i że najprawdopodobniej, jest to popularnie zwany “mieszaniec”.

Wiele osób w tym momencie zastanawia się jaki charakter ma rasa border collie. I tu zdania mogą być mylące, gdyż dla wielu osób pies, który jest typowo psem pasterskim i którego boi się bydło nie może być przyjaznym, wesołym towarzyszem rodziny. Nic bardziej mylnego. Border collie słynie z tego, iż jest bardzo wesołym, towarzyskim i energicznym psem, który kocha ludzi. Rasa border collie uwielbia nie tylko bawić się z człowiekiem, ale także z innymi psami, do których również jest bardzo przyjaźnie nastawiona. Wiele osób, które dokładnie zapoznało się z rasą border collie, zgodnie twierdzi, iż psy te są oddane, wierne i niezwykle łatwo je wychować i nauczyć wielu rzeczy. Błyskawicznie się uczą i bez problemu mogą zostać same w domu. Odpowiednio szkolone psy rasy border collie nie szczekają, nie niszczą rzeczy, rozumieją komunikaty i są bardzo czyste i zadbane. Krótkowłosy border collie jest psem bardzo mądrym, o czym może świadczyć fakt, iż hodowcy rasy border collie zawsze informują przyszłych właścicieli tej rasy, że pies wymaga ciągłych ćwiczeń umysłowych, treningu, szkolenia i jasnych, konkretnych komunikatów. Trudno szukać drugiej takiej rasy, która tak jak border collie lubi uczyć się nowych rzeczy.

Oprócz olbrzymiej, wrodzonej inteligencji, warto zwrócić także uwagę na wrażliwość tego psa. Jest to rasa, która bardzo szybko przywiązuje się do swojego właściciela, do wszystkich członków rodziny, do domu, w którym się znajduje. Wiele osób narzeka, że nawet dorosłe psy tej rasy potrafią kilkanaście razy dziennie zwracać na siebie uwagę i żądać atencji ze strony swojego pana. Warto jednak podkreślić, iż pies ten uwielbia czuć się kochany i w dodatku bardzo lubi być w centrum uwagi. Szybko dostosowuje się do nowych sytuacji i co najważniejsze, jest przyjazny dzieciom, dlatego też tak wiele par decyduje się na niego, gdy w domu są dzieci, bez obaw, iż będzie on zazdrosny o nie lub że się z nimi nie zaprzyjaźni. Wręcz przeciwnie. Można dostrzec wiele filmów, na których to psy rasy border collie pilnują noworodki, by te nie spadły z łóżka, lub w delikatny sposób informują swojego właściciela, że nowy członek obudził się. Jest to pies, który absolutnie nikomu nie zrobi krzywdy. Nie odnotowano natomiast zbyt wielu informacji o tych psach i ich zachowaniach w stosunku do innych zwierząt. Jeżeli border collie od małego wychowywać będzie się z kotem, można przypuszczać, iż go zaakceptuje. Jednak, gdy pies zamieszkał w domu pierwszy i nagle wprowadza się do “jego przestrzeni” nowe zwierzęta typu ptaszki, króliczki, świnki morskie itp – jego charakter do zaganiania może przejąć górę i może nie do końca odnaleźć się w takim towarzystwie.

Jak w takim razie tak przyjazny i miły pies może nazywany być psem pasterskim i odpowiadać za wielkie stada? Warto tu podkreślić, że pies collie krótkowłosy border szybko dostosowuje się do sytuacji, w której się znajdzie oraz słucha komunikatów ze strony właściciela. Gdy jest przed nim zadanie do wykonania – idealnie wciela się w role, dlatego też bez problemu ten miły i przyjacielski pies zajmie się bydłem, doprowadzi je do zagrody oraz co najważniejszy – będzie czuwał nie tylko nad nim, ale też nad innymi, by pilnowanej przez niego zwierzynie nie stała się krzywda. Tam, gdzie border collie pilnuje owce czy krowy – nie ma mowy, by zakradł się lis, czy inne zwierzę. Ten pies zdecydowanie na to nie pozwoli. Jego czujność, zwinność, szybkość i sposób działania jest w tym momencie godny podziwu. Warto w tym momencie zwrócić uwagę na jeszcze jeden aspekt, który dotyczy rasy psów border collie krótkowłosy. Mianowicie, border collie jako jedna z nielicznych ras psów uwielbia uprawiać sport. Może on spokojnie towarzyszyć swojemu właścicielowi w codziennym joggingu, w jeździe na rowerze, a nawet w pływaniu. Pies ten jednak uwielbia także typowe “psie sporty”. Dlatego też, zarówno w Polsce, jak i poza granicami naszego kraju można znaleźć wiele zawodów sportowych, które organizowane są dla czworonogów i w których to właśnie brylują border collie krótkowłose. Zachęcony przez swojego właściciela biega, skacze przez przeszkody, czołga się, zbiera patyki, wykonuje slalom, turla się, przechodzi przez kanały, a nawet w powietrzu złapie rzuconą mu piłkę czy plastikowy talerz. Wiele można go nauczyć i jeszcze więcej pies ten zrobi, gdy widzi, że czeka na niego smakołyk, który będzie stanowił nagrodę za jego poświęcenie. Osoby, które niekoniecznie zainteresowane są, by ze swoim czworonogiem jeździć na tego typu zawody, mogą świetnie pozwolić mu się wykazać również w domu. Na polu domowym bowiem, pies ten bez problemu odnajdzie się w poszukiwaniu zaginionych rzeczy oraz doskonale szybko nauczy się różnorodnych sztuczek. W tego typu rzeczach przejawia się jego silny charakter oraz upór. Pies ten nigdy się nie poddaje, a gdy widzi jeszcze, ze ma za sobą swojego wiernego i towarzyszącego mu kompana – właściciela, który motywuje i zachęca go do dalszej pracy to naprawdę powstaje z tego świetny zespół, który szybko znajdzie się na podium każdych zawodów.

Ile żyje border collie krótkowłosy?

Border Collie krótkowłosy często wśród fachowców od psów – nazywany jest psem długowiecznym. Dlaczego? Wiele źródeł podaje, że psy tej rasy żyją od 12 do 18 lat. Jednak coraz więcej właścicieli psów rasy border collie obserwuje, że ich psiaki potrafią żyć nawet do 21 lat. Wiele osób, które kocha zwierzęta i nie wyobraża sobie, iż nagle ich przyjaciel mógłby od nich odejść, stawia właśnie na tą rasę, ze względu na to, że psy te bardzo długo towarzyszą ich właścicielowi. Nie oznacza to jednak, iż rasa border collie krótkowłosy nie choruje. Jeżeli jednak od małego stawia się na dobrą pielęgnację psa, dba o prawidłowe żywienie psa oraz o jego ruch, odwiedza się regularnie weterynarza i sprawdza systematycznie stan jego zdrowia – można być pewnym, że pies będzie żył długo.

Pielęgnacja czyli jak dbać o psa border collie krótkowłosego?

I tu wiele osób zadaje sobie pytanie, czy pies o tak wyjątkowej sierści i niezwykle żywym usposobieniu wymaga szczególnej, czasochłonnej pielęgnacji? Hodowcy rasy zgodnie twierdzą, iż pies ten nie wymaga jakiejś szczególnej, wyjątkowej pielęgnacji, z którą nie poradziłby sobie samodzielnie jego właściciel. Jak każdy pies, border collie  powinien być kąpany we właściwych, przeznaczonych dla psów border collie szamponach, oglądany przez swojego właściciela, czy nie pojawiają się na nim “intruzy” w postaci pasożytów zewnętrznych takich jak kleszcze czy pchły oraz systematycznie oglądany przez lekarza weterynarii.

Border collie posiada krótkie włosy, które doskonale ochraniają go przed różnymi warunkami atmosferycznymi. Nie straszny więc mu deszcz, wiatr, zimno czy upały. W związku z tym, iż dawniej pracował on naprawdę w bardzo trudnych warunkach – doskonale przystosowuje się do wszystkich okoliczności i w każdych sobie poradzi. Warto jednak zauważyć, że te krótkie czarno – białe włosy są jego prawdziwą ozdobą i o nie warto dbać. Pies ten powinien być regularnie szczotkowany specjalnie dobraną dla niego szczotką. Wielu psich fryzjerów zachęca właścicieli, by do szczotkowania psa przyzwyczajali już szczeniaki border collie. Mały pies, który “polubił się” ze szczotką nie boi jej się w przyszłości i właścicielowi łatwiej jest przynajmniej kilka razy w tygodniu wyszczotkować dobrze włosy psa. Regularne wykonywanie tego zabiegu jest także o tyle ważne, iż nie powinno się dopuścić do poplątania włosów i ich filcowania. Pies z licznymi kołtunami (podobnie zresztą jak człowiek) czuje się bardzo źle i niekomfortowo. Miejsca te go swędzą, bolą i bardzo drażnią, co można szybko zauważyć, gdyż pies w tym czasie nadmiernie się drapie, tarza w ziemi a nawet ociera o różne przedmioty. Warto uniknąć takiej sytuacji i szczotkować go. Jeżeli właściciel ma “egzemplarz” bardzo oporny warto psu przygotować smakołyk jako nagrodę, by ten po poddaniu się takiemu zabiegowi, otrzymał prezent.

Border collie krótkowłosy żywienie psów

Dieta border collie to dość kontrowersyjny temat. Tylu ilu hodowców tej rasy, tyle różnorodnych zdań na ten temat. Ogólnie żywienie psów nie jest łatwe, gdyż są fani specjalistycznych i drogich karm dla psów, jak i tradycyjnego jedzenia, które według niektórych dostarcza wszystko to, co potrzebuje pies. Jak jest w przypadku rasy border collie? Co na ten temat sądzą eksperci? Większość, zgodnie się wypowiada, iż psy tej rasy ze względu na swoje pochodzenie, usposobienie, energiczny tryb życia – wymagają szczególnej, doprecyzowanej i dobrze zbilansowanej diety, która spowoduje, że nie tylko pies ten będzie zdrowy, ale i będzie osiągał znakomite wyniki np. na zawodach sportowych. Dlatego też, niektórzy polecają, by rasa ta odżywiała się odpowiednim biologicznie surowym jedzeniem. Taki sposób żywienia może być stosowany od małego i to właściwie przez całe ich życie. Surowe jedzenie dostarcza bowiem odpowiednich składników, witamin i minerałów, które świetnie oddziałują na kości, stawy, sierść oraz witalność psa. Ogromnym plusem jest to, że pies ma lepszą kondycję oraz staje się bardziej odporny na różnego rodzaju choroby. Ponadto, nie interesuje się nieprzyjemnymi znaleziskami z dworu – co również w przypadku tej rasy bywa czasami dość uciążliwe. Pies je to, co jadłby gdyby żył na wolności, w typowo naturalnych warunkach. Je surowe, w żaden sposób nie przerobione mięso. To ważne, szczególnie w dzisiejszych czasach, gdy wiele sztucznych karm dla psów, wzbogacone jest konserwantami, sztucznymi barwnikami oraz różnymi ulepszaczami. Surowe mięso zawiera w naturalnej postaci to co potrzebuje zwierzę, więc właściciel nie musi się martwić, iż czegokolwiek będzie jego przyjacielowi brakować. Warto także zadbać o to, by pies jadł w dobrych warunkach oraz o konkretnych porach dnia. To ważne dla jego zdrowia oraz poczucia bezpieczeństwa. Dla niektórych właścicieli, może być to dość droga i niezbyt przyjemna dieta, która wymaga jednak sporo zaangażowania i konkretnych wkładów finansowych.

Czy samo mięso wystarczy psu? I tu pojawiają się inne poglądy ekspertów, którzy radzą właścicielom border collie, by taka dieta była jednak urozmaicana o inny, równie przydatny psu asortyment. Pies powinien oprócz surowego mięsa, mieć w swojej diecie także odrobinę warzyw, podroby, jaja, oleje. W zależności od wieku psa, jedzenie powinno być dla niego odpowiednio przygotowane. Nie należy psu “rzucać” wielkiego kawałka mięsa i marchewki, gdyż pies może się zadławić. Najlepiej skomponować mu samodzielnie posiłek z wyżej wymienionych składników i np. wszystko pokroić na mniejsze kawałki lub zmiksować. Dzięki czemu, pies spokojnie wszystko pogryzie i strawi, a cenne substancje, enzymy, minerały i witaminy, będą miały szansę, by na spokojnie przeniknąć do jego organizmu. Czego absolutnie nie powinno podawać się psu? I tu nie tylko w przypadku samego border collie, ale także jeśli chodzi o inne rasy – nie można podawać psom kości (ani surowych, ani tych ugotowanych). W społeczeństwie błędnie istnieje pogląd, iż psy powinny jeść kości i to w dodatku możne je im dawać na umów. Kości mogą powodować wiele, negatywnych i nieodwracalnych skutków dla zdrowia czworonoga. I nie zawsze to wszystko będzie widoczne od razu, p zjedzeniu przez psa kości. Kość może nie tylko stanąć w przełyku, ale i jego części mogą uszkodzić żołądek lub jelita psa tej rasy. Zdarzały się także sytuacje u weterynarzy, że poprzez kość niewiadomego pochodzenia – psa nawet nie udało się uratować. Jest to więc przestroga, dla każdego kto nadal uważa, iż kości i pies to doskonałe połączenie.

A co eksperci sądzą na temat podawaniu psu border collie warzyw? Jak wspomniano wyżej niektóre warzywa w połączeniu z mięsem są jak najbardziej wskazane. Są także warzywa, których ani border collie, ani ogólnie inne psy nie powinny spożywać. Należą do nich między innymi: warzywa strączkowe (fasola, groch), warzywa kapustowate typu: kalafior, brokuły, kapusta oraz rzodkiewka i chrzan. Istnieje także pogląd, iż psy nie powinny jadać ziemniaków, jednak można zobaczyć, że niektórzy producenci karmy dla psów dodają gotowane ziemniaki do niej. Podobnie sytuacja wygląda z produktami mlecznymi, czy z owocami – w rozsądnej ilości, niektóre z nich mogą być wprowadzone do diety border collie. A co w przypadku karm suchych i mokrych gotowych? I w tym temacie zdania są bardzo zróżnicowane. Wielu właścicieli border collie krótkowłosych jest przekonanych, że karma sucha zawiera wszystko to, co powinno znaleźć się w diecie psa tej rasy. Producenci dobrych jakościowo karm coraz bardziej się starają, by zrobione one były z naprawdę dobrych jakościowo składników, a ich całość skomponowana była tak, by nie brakowało w tym pożywieniu witamin, minerałów i innych cennych składników dla psa. Na rynku można nawet znaleźć suche mieszkanki, które dedykowane są specjalnie rasie border collie, zapewniając przy tym ich właścicieli, że karma ta pozytywnie wpływa na zdrowie, skórę, kondycję włosa oraz witalność psa. Niektórzy idąc tym tropem uczą już od małego psy jedzenia tylko i wyłącznie suchej karmy i absolutnie nie żałują tego w późniejszych latach życia psa. Trochę inaczej sytuacja prezentuje się z karmami mokrymi. Border collie przepada za jedzeniem, więc bez problemu szybko spożyje nawet to, co niekoniecznie jest dla niego wskazane. A na rynku można znaleźć różne jakościowo mokre karmy. Niektóre są tak złe, że już po pierwszych ich spożyciu, pies choruje, jest senny, ewidentnie widoczne jest, że boli go brzuch, ma problemy gastryczne oraz za dużo się wypróżnia lub wręcz przeciwnie – nie może się wypróżnić. Są także karmy bardzo dobre jakościowo, które jednak dość sporo kosztują. I tu poleca się stosowanie ich raczej okazjonalnie.

Border collie zabawa i sport

Kilka akapitów wcześniej wspomniano o zabawowym i radosnym usposobieniu border collie. Przyszły właściciel tego psa, o tych cechach bez problemu przeczyta w każdym poradniku dotyczącym tej rasy. Border collie nie bez przyczyny nazywany jest także najmądrzejszym psem świata, gdyż bez problemu da się go nauczyć naprawdę mnóstwa sztuczek i komend. Każdy właściciel tego psa i to bez pomocy behawiorysty samodzielne poradzi sobie z nauką psa podstawowych czynności, jak i tych nawet bardziej skomplikowanych. Poleceń takich jak “siad”, “daj łapę”, “przynieś zabawkę”, “daj głos”, czy też “turlaj się” da się nauczyć już tak naprawdę kilkumiesięczne szczeniaki. Większe psy, gdy od małego uczone są różnorodnych poleceń oraz pracy – bez problemu także szkolą się oraz biorą udział w kompletnie nowych dla nich wyzwaniach. I co najważniejsze, ważne w tym przypadku jest odpowiednie podejście dla psa. Absolutnie nie można wobec niego stosować agresji. Pies ten bowiem z łatwością rozumie swojego właściciela oraz wie, że jak wykona dane polecenie otrzyma nagrodę w postaci przekąski i to już jest dla niego spora dawka motywacji. Co ważne, taka nauka dla border collie to przede wszystkim dobra zabawa. Jak wspomniano, psy tej rasy uwielbiają, gdy poświęca im się czas oraz z nimi w różny sposób pracuje. Nauka jest więc dla nich formą spędzania czasu z właścicielem, podczas którego ten uczy go nowych sztuczek i zadań. Pies więc chętnie przez wiele lat swojego życia uczy się nowych rzeczy i tak naprawdę zawsze jest dobra pora, by border collie został wyszkolony. To samo dotyczy zabawy. Przywożąc szczeniaka do nowego domu, on już od pierwszych chwil pokazuje swoją radosną, zabawową naturę. Zarówno w domu, jak i na dworze czuje się świetnie, gdy może bawić się z właścicielem aportując zabawki czy patyki, lub bawiąc się z innymi psami. Pies ten nigdy nie odmówi dobrej zabawy swojemu właścicielowi, ani nikomu innemu. Dlatego też, trzeba wiedzieć, iż temu psu trzeba zapewnić wiele zabawek oraz (chociaż od czasu do czasu) dużo przestrzeni do wybiegania i zabawy na świeżym powietrzu. Te psy świetnie czują się także w sporcie (który również stanowi dla nich znakomitą zabawę). Wyżej objaśniono, że border collie to pies, który bardzo często spotykany jest na różnego rodzaju zawodach i co najważniejsze – często je wygrywa. Posiada świetną kondycję, sporo siły, mnóstwo werwy, zaangażowania i samozaparcia, dlatego też konkuruje z innymi psami, które wbrew pozorom mogłyby się wydawać znacznie silniejsze i szybsze od niego. Kolejny plus to jego wzrost i waga, które znacznie przyczyniają się do osiągania przez te psy tak dobrych wyników w sporcie.

Choroby, które często towarzyszą rasie psów border collie

Border collie mimo, iż są silne i wytrwałe z natury, to jednak wśród tej rasy zdarzają się pewne choroby, które niestety są bardzo dotkliwie dla wielu psów, jak i ich właścicieli. Do najczęstszych chorób, które można spotkać wśród psów rasy border collie zalicza się między innymi:

  • nadwrażliwość na iwermektynę,
  • nadwrażliwość na milbemycynę.

Choroby te znane są nie tylko u border collie, ale u wszystkich owczarków. Dysfunkcja ta, wywołuje spore problemy w funkcjonowaniu układu nerwowego. O chorobie można bardzo szybko się dowiedzieć, obserwując swojego czworonoga, u którego pojawiają się drgawki, nadmierne ślinienie, senność. Choroba ta może doprowadzić nawet do śmierci. Im szybciej zostaje stwierdzona diagnoza, tym większe szanse na przedłużenie życia psu.

Kolejną, chorobą o której często wspominają właściciele psów border collie jest miopatia nitkowata, która jest typową chorobą genetyczną, która dotyka komórki włókien mięśniowych psa. W tym przypadku, dochodzi do zwyrodnienia tkanek mięśniowych, co przejawia się szybkim męczeniem, zanikiem mięśni oraz problemami z chodzeniem. Choroba ta pojawia się już u małych szczeniaków i niestety jest choroba nieuleczalną.

Hodowcy collie border wskazują także na częstą przypadłość jaką jest głuchota wrodzona u border collie. Choroba ta jest bardzo nieprzyjemna, gdyż pies z roku na rok traci powoli słuch.

Inną, już dość poważną chorobą jest atrofia móżdżku u border collie. Przy niej móżdżek psa nie rozwija się prawidłowo, tym samym u małych szczeniaków można zaobserwować już:

  • drżenie głowy,
  • oczopląs,
  • przeprost kończyn.

Kolejną, dość częstą chorobą, którą obserwuje się u tej rasy jest pierwotna dyskineza rzęsek. Objawia się ona tym, iż pies ciągle kaszle, ma duszności, a z nosa leci mu katar. Trudno ją zdiagnozować, dlatego też bardzo dobrym weterynarzom, którzy znają się na rasach psów z czasem udaje się ustalić, iż mają do czynienia z tą właśnie przypadłością. Chorobę tę leczy się antybiotykami, jednak u rasy collie krótkowłosy border – ona dość często nawraca.

Na wiele z powyższych chorób tak naprawdę nie ma wpływa właściciel. Nie wynikają one bowiem ani z zaniedbania osób, które nim się opiekują, ani z tego jakie warunki panują w hodowlach. Wiele z powyższych chorób ma podłoże genetyczne, dlatego ich diagnostyka następuje bardzo wcześniej – w pierwszych miesiącach życia psa. Mimo, iż są one uciążliwe i nieprzyjemne dla psa, jak i rodziny, która tym psem się zajmuje to jednak nie warto z ich powodu rezygnować z tej rasy.

Hodowle border collie

W tym momencie, warto także zwrócić uwagę na niezwykle ważny aspekt czyli hodowli. Kilka zdań wcześniej, dokładnie opisano choroby psa, które występują na tle genetycznym. Warto jednak podkreślić, iż istnieje cała masa chorób, które wynikają z nieprawidłowości, które stosuje się w tzw. “pseudo hodowlach“. Mimo, iż jest ich coraz mniej, a świadomość ludzka jest dużo większa, to jednak zdarzają się osoby, które chcą kupić pieska z miejsca, które absolutnie hodowlą nie powinno być nazywane. Decydując się na psa ze sprawdzonego miejsca, które wpisane jest do oficjalnego rejestru, kontrolowane jest, a właściciel psa otrzymuje książeczkę i rodowód – właściciel ma o wiele większa pewność, że jego przyjaciel wywodzi się z naprawdę dobrych warunków i że prawdopodobieństwa wystąpienia innych chorób jest niewielkie. Tym bardziej, że aktualnie pies krótkowłosy border collie z dobrej, profesjonalnej hodowli to wydatek rzędu około 2500 zł. Jak wynika z ogłoszeń w internecie, czy też z różnych lokalnych gazet – psy te w pseudo-hodowlach sprzedawane są za około 1000 – 1500 zł. Różnica nie jest więc wcale taka duża, a świadomość miejsca, z którego bierze się psa, jego “historii” oraz możliwości – na pewno znacząca. Poleca się przyszłym właścicielom border collie dokładne sprawdzenie miotu, z którego chce się wziąć konkretnego psa. Ważne jest w tym momencie, by rodzice szczeniaków byli wcześniej przebadani i z badań tych nie wyszły żadne, poważniejsze choroby genetyczne. Dobrze jest także poznać historię wcześniejszych miotów i to, czy w ich przypadku nie pojawiły się poważniejsze problemy ze zdrowie. Taka informacja naprawdę już wiele da właścicielowi, który kupując swojego wymarzonego szczeniaka, będzie znaczniej spokojniejszy o jego zdrowie i bezpieczeństwo.

Czy pies rasy border collie krótkowłosy jest dla każdego?

Wiele osób w dzisiejszych czasach zbyt szybko podejmuje decyzję o posiadaniu psa. Nie zawsze przyszły właściciel poświęci wystarczająco dużo czasu, by dowiedzieć się wszystkiego o rasie psa, która go interesuje, o sposobie wychowania danego psa oraz o tym, jak wygląda życie z konkretnym czworonogiem i czego wymaga charakter psa. Coraz częściej, wybiera się psa pod wpływem chwili, ze względu na okoliczności, w których się znalazło lub w wyniku zauroczenia. Nie jest to dobre podejście, gdyż wiele ras psów (w tym border collie) wymaga naprawdę sporo wiedzy, doświadczenia, zaangażowania oraz konkretnego podejścia ze strony jego właściciela, o którym trzeba dowiedzieć się dużo, dużo wcześniej. To samo dotyczy psa border collie krótkowłosego, który mimo to, iż jest psem wyjątkowo pięknym, niezwykle ciekawym, inteligentnym, przyjaznym i szybko uczącym się – to wymaga sporo czasu i energii, by jego charakter nie został przyćmiony, a dobre jego cechy wzięły “górę”. Jest to pies, który wielokrotnie konkurował z innymi owczarkami, właśnie ze względu na jego wygląd, charakter i mądrość. I spokojnie można powiedzieć, że krótkowłosy border collie może stanowić dla innych psów sporą konkurencję na wielu płaszczyznach. Ponadto, jak opisano wyżej, rasa psów border collie często wygrywa wiele wystaw, pokazów i zawodów, i to nie tylko ze względu na efektowny wygląd psa, ale także bierze się pod uwagę jego szczególny charakter oraz nabyte umiejętności. Jedno jest jednak pewne, osoba która zapozna się z historią tej rasy psów, charakterem konkretnego psa, sposobem pielęgnacji oraz ze sposobem życia z border collie – niewątpliwie będzie zadowolona z takiego przyjaciela rodziny. Istnieje nawet pogląd, że jeden pies rasy krótkowłosy border collie to za mało i ich fani często decydują się nawet na dwa, trzy, lub więcej psów w swoim domu. Jest to więc pies zdecydowanie warty uwagi, który tyle samo radości i zaangażowania zwróci swojej rodzinie, w której się znajdzie. Należy jednak pamiętać, by szczeniaki border collie krótkowłose kupować w sprawdzonych, profesjonalnych hodowlach! Osoby zainteresowane mogą znaleźć listę dobrych hodowli psów border collie, których w całej Polsce nie brakuje. Dodatkowo, istnieje wiele grup oraz stowarzyszeń zrzeszających fanów tej rasy psów, którzy dzielą się między sobą informacjami, cennymi radami orz wskazówkami dotyczącymi psów. Warto więc poświęcić chwilę uwagi, by jeszcze swoją wiedzę zagłębić w tym temacie.

FAQ

Ile żyje krótkowłosy border collie?

Wiele źródeł podaje, że psy te żyją od 12 do 18 lat. Jednak coraz więcej właścicieli psów tej rasy obserwuje, że ich psiaki potrafią żyć nawet do...

Jak często czesać psa border collie krótkowłosego?

Pies ten powinien być regularnie szczotkowany specjalnie dobraną dla niego szczotką. Wielu psich fryzjerów zachęca właścicieli, by do czesania psów używali..

Jakie są najczęstsze choroby borderów?

Najczęściej wymieniane choroby psów tej rasy to nadwrażliwość na iwermektynę, nadwrażliwość na milbemycynę, miopatia nitkowata, głuchota wrodzona, atrofia móżdżku,...

Podobne wpisy