Border collie a koty
Border collie a koty

Psy i koty to najbardziej popularne zwierzęta domowe. Jedni chcą mieć kota, inni psa. Spora grupa miłośników zwierząt chce mieć i psa i kota. Czy to możliwe, by mogły żyć pod jednym dachem? Wbrew powiedzeniu “żyją jak pies z kotem” , oba zwierzaki mogą żyć w pełnej symbiozie. Wymaga to jednak od właściciela cierpliwości i odpowiedniego postępowania. Nagrodą będzie zgodny duet dwóch różnych zwierząt.

Pies i kot w jednym domu

Co w Sierści Piszczy

Nie ma nic bardziej rozczulającego, jak zdjęcie przedstawiające psa i kota śpiących na jednym legowisku. Na taki obrazek trzeba jednak trochę poczekać. Przyzwyczajanie zwierząt może trwać 2-3 tygodnie, ale równie dobrze może być to 3-4 miesiące. W dużej mierze zależy to od cierpliwości i umiejętnego postępowania opiekuna.

Pies i kot prowadzą odrębny tryb życia, psy aktywniejsze są w ciągu dnia, natomiast koty prowadzą nocny tryb życia. Z tego względu, by nie wchodziły sobie w drogę, muszą mieć wydzielone własne strefy, w których będą czuły się bezpiecznie i będą mogły spokojnie odpocząć. Konieczne są odrębne legowiska, miski na wodę oraz miski na jedzenie. Dzięki temu nie będzie dochodzić do konfliktów między pupilami. Należy także pamiętać, że potrzeby żywieniowe psa i kota są bardzo różne, więc muszą mieć różne karmy.

Pies i kot różnią się także mową ciała, więc potrzebują czasu, by nauczyć się właściwie ją odczytywać. Merdanie ogonem u psa oznacza zadowolenie, u kota jest sygnałem, że nie jest w najlepszym nastroju. Warknięcie u psa oznacza „nie podchodź do mnie”, kot wyraża to syczeniem lub prychaniem. Kiedy dobrze poznają się wzajemnie, będą żyły w absolutnej zgodzie. Obserwowanie ich zachowań może dostarczyć domownikom wiele radości.

Border collie a koty

Border collie uważane są za najbardziej inteligentną rasę psów. Wywodzą się z rasy psów pasterskich z pogranicza Anglii i Szkocji. Ich zadaniem było przeprowadzanie stada owiec z pastwiska do obory. Ten instynkt opiekuńczy zachowały do dnia dzisiejszego. Z tego względu bardzo dobrze tolerują towarzystwo innych zwierząt, w tym kotów. Szybko się z nimi zaprzyjaźniają i dbają, by nic im nie zagrażało.

Border collie to psy średniej wielkości wykazujące się niezwykłą aktywnością, zarówno fizyczną, jak i intelektualną. Z tego względu potrzebują ciągłych wyzwań, które pozwolą im spożytkować naturalne predyspozycje. I tu towarzystwo kota może okazać się bardzo pomocne. Kot bardzo chętnie uczestniczy w różnych zabawach, ale najchętniej w gonitwach, które lubią także bordery.

Jeden i drugi uwielbiają skoki i pokonywanie przeszkód, dlatego lepiej jest takie zabawy organizować im w ogrodzie, w domu może skończyć się to małą demolką. Drugą ulubioną zabawą border collie i kota jest zabawa w chowanego. Oczywiście kot się chowa, a border go szuka wykorzystując swoje niezwykłe zdolności węchowe, a zwycięstwo ogłasza radosnym szczekaniem. Po takiej aktywności obaj towarzysze będą spokojnie przez kilka godzin odpoczywać w domu.

Kiedy wziąć drugie zwierzę do domu?

Nie ma tu jakiś konkretnych wytycznych, można zrobić to w dowolnym momencie, ale trzeba dokładnie obserwować zachowanie zwierząt i dostosować do niego zachowanie opiekuna.

Optymalnym rozwiązaniem jest równoczesne przyjęcie szczeniaka i małego kotka. Ich instynkt stadny znacznie przyśpieszy okres adaptacji do wspólnego przebywania. Chętnie wspólnie się bawią, nie mają złych doświadczeń, kot nie ucieka, pies go nie goni. Proces socjalizacji znacznie jest przyśpieszony. Dodatkową korzyścią są mniejsze zniszczenia w domu, pies zajęty zabawą z kotem, nie gryzie pantofli i butów, a kot nie niszczy mebli.

Znacznie częściej jednak różnica wieku między zwierzętami jest większa i trzeba je nawzajem oswajać. Sposób postępowania należy dostosować do zachowania zwierząt. Znacznie łatwiej akceptują nowego towarzysza psy niż koty, które mają duży instynkt terytorialny. Oswajanie będzie wtedy trwało dłużej, ale trzeba dać im tyle czasu ile potrzebują.

I jeszcze jedna ważna rzecz. Wielu weterynarzy zaleca, by mając w domu starego psa, który cierpi na różne choroby, wprowadzić do domu młodego kota. Szybko zostanie zaakceptowany, a pies odzyska wigor i znacznie odmłodnieje. Dzięki temu można przedłużyć mu życie nawet o 2-3 lat, a dla psa to bardzo dużo.

Jak zaprzyjaźnić kota z borderem?

Jak zaprzyjaźnić kota z borderem?
Jak zaprzyjaźnić kota z borderem?

Jeżeli chcemy, by nasze pupile się zaprzyjaźniły, musimy uzbroić się w cierpliwość, obserwować zwierzęta i odpowiednio postępować. Nic na siłę, trzeba robić to etapami, pamiętając, że każdy z nich należy nie tylko do innego gatunku, ale ma także inny charakter. Czasami adaptacja trwa kilka dni, czasami kilka miesięcy, ale na ogół kończy się sukcesem.

Przed przybyciem nowego zwierzęcia do domu, trzeba przygotować dla niego odpowiednie miejsce, najlepiej w innym pomieszczeniu niż przebywający dotychczas w domu pies lub kot. Miejsce musi mu zapewniać spokojny odpoczynek i bezpieczeństwo.

Opiekun obu zwierząt musi pamiętać, że czas im poświęcany musi dzielić po równo, by żadne z nich nie czuło się zaniedbane i zazdrosne o łaski pana. Każde poprawne zachowanie należy nagradzać smakołykami, pochwałami i pieszczotami rozdzielanymi po równo.

Wzajemne oswajanie psa i kota należy przeprowadzać etapami, bacznie obserwując zachowanie zwierząt, nigdy nie wolno wymuszać na nich określonych zachowań, wszystko musi przebiegać w sposób naturalny.

Jak przyzwyczaić psa do kota – krok po kroku

Border collie to bardzo łagodne psy, ale jak każdy inny pies potrzebuje trochę czasu, by zaakceptować nowego przybysza. I trzeba mu na to pozwolić, dzięki temu unikniemy problemów w przyszłości.

Pierwszym etapem oswajania obu zwierząt jest izolacja w osobnych pomieszczeniach. To pozwala oswoić się psu z obecnością nowego zwierzaka. Kot dostaje natomiast czas, by poznać nowe środowisko i poczuć się w nim bezpiecznie. W trakcie izolacji pies i kot będą podchodzić do drzwi i przenikać wzajemnymi zapachami, wtedy też zaczną się między sobą komunikować. Nie należy pozwalać borderowi na zbyt gwałtowne reakcje, by kot się nie wystraszył. Kiedy pies jest na spacerze, kota można wypuścić z izolacji, dzięki temu pupile łatwiej wytworzą zapach stadny.

W zależności od zachowań psa i kota, taka izolacja trwa 1 do 2 dni. Jeśli wszystko jest w porządku, można przejść do następnego kroku, czyli bezpośredniego kontaktu zwierząt. Najlepiej zrobić to po spacerze, kiedy pies jest wyciszony. Oba zwierzaki powinny być pod kontrolą. Najlepiej pozwolić im się spokojnie obwąchać, mówić do nich spokojnym głosem i głaskać je. Jeżeli któreś ze zwierząt zacznie zachowywać się nerwowo, spotkanie należy przerwać i powrócić do kolejnej próby po kilku godzinach.

Pozytywne reakcje psa i kota oznaczają, że można zakończyć izolację i udostępnić kotu wszystkie pomieszczenia. Zwierzęta nadal jednak powinny pozostawać pod nadzorem. W tym czasie ustalają relacje między sobą i czasami może dojść do konfliktu między nimi, który trzeba jak najszybciej zażegnać. Najczęściej jednak przebiega to bezproblemowo.

Jeszcze przez ok. 3 tygodnie kota należy izolować, kiedy opuszczamy dom na kilka godzin, potem już takiej potrzeby nie będzie. Border collie i kot staną się najlepszymi kumplami, choć każdy z nich zachowa swoją niezależność. Często będą spać na jednym legowisku, wspólnie się gonić i bawić. Czasami jedno drugiemu podje karmę z miski, ale nie spowoduje to żadnego konfliktu. Podobnie jak nie będą rywalizować o zabawki. Kiedy pies będzie chciał spokojnie odpocząć, warknie delikatnie na kota i ten zrozumie wysłany sygnał. Gdy kot będzie chciał mieć spokój, ucieknie na półkę lub szafę.

A co kiedy pies i kot nie chcą się zaakceptować?

Czasami mimo starań właścicieli, zdarza się, że pies i kot nie chcą się wzajemnie akceptować. Nie jest to spowodowane rasą psa lub kota, ale ich charakterami lub złymi doświadczeniami z przeszłości. Nigdy właściciel podczas spaceru nie powinien pozwalać psu na gonienie kota. Najczęściej spowodowane jest to chęcią zabawy, ale dla kota oznacza to zagrożenie. Stanowczo należy psa oduczyć takich zachowań, by nie weszły mu w nawyk. W przypadku borderów jest to niezwykle łatwe, po wydaniu odpowiedniej komendy, należy ich uwagę skoncentrować na zabawie. Najlepiej nadaje się do tego friesbee, który bordery po prostu uwielbiają.

Czasami kontakt psa i kota przebywających w jednym domu może powodować zdenerwowanie jednego z nich, strach lub agresję. W rozładowaniu negatywnych emocji mogą pomóc feromony działające uspokajająco. Należy jednak pamiętać, że są one różne dla psów i kotów.

Jeśli zastosowanie feromonów okaże się nieskuteczne, to warto skorzystać z porady behawiorysty. Po wywiadzie z właścicielem i obserwacji zwierząt zdiagnozuje przyczynę niewłaściwych zachowań, ale przede wszystkim udzieli wskazówek, jak należy dalej postępować, by pies i kot zaczęły się wzajemnie tolerować i nie dochodziło między nimi do konfliktów.

Wbrew potocznym stereotypom, pies i kot mogą spokojnie przebywać pod jednym dachem. Jednak wymaga to od właścicieli wiele cierpliwości i umiejętności. Przede wszystkim do zwierząt zawsze należy mówić spokojnie, daje im to poczucie bezpieczeństwa i uspokaja emocje. Nie należy niczego przyśpieszać i zmuszać zwierząt do określonych zachowań. Trzeba dać im tyle czasu, ile same potrzebują, czasami wystarczy kilka dni, czasami potrzeba na to nawet kilku miesięcy.

Opiekun musi kontrolować swoje zachowanie i równomiernie rozdzielać swoją uwagę między psa i kota, głaskać je i nagradzać smakołykami. Zaburzenie tej równowagi może wzbudzić nie tylko rywalizację między zwierzakami o względy właściciela, w skrajnych przypadkach może doprowadzić nawet do zachowań agresywnych między psem i kotem.

Jednak w zdecydowanej większości przypadków relacje między psem a kotem układają się bardzo dobrze i dostarczają właścicielom wiele radości z obserwowania ich zaskakujących zachowań. W relacjach z kotem border collie przejmuje rolę troskliwego opiekuna, który dba o jego bezpieczeństwo i nawet podczas najbardziej zwariowanej zabawy nie zrobi mu krzywdy. Bez obaw można zostawić je same w domu, nawet na kilka godzin.

Podobne wpisy