Łupież to problem zdrowotny, który może występować także u zwierząt. Zazwyczaj pojawienie się łupieżu na sierści psa stanowi dla właściciela spore zaskoczenie. Taki stan rzeczy może mieć bardzo zróżnicowane przyczyny, a jego leczenie w dużej mierze wiąże się z koniecznością ich wyeliminowania. W większości przypadków za łupież u psa odpowiada źle zbilansowana dieta, a także niewłaściwie realizowane zabiegi pielęgnacyjne. Dlatego warto zapoznać się z najczęściej występującymi przyczynami łupieżu u psa, jego objawami oraz leczeniem. Warto również dowiedzieć się nieco więcej na temat diety w tym problemie zdrowotnym, a także domowych sposobów wspomagania jego leczenia. Istotna jest również profilaktyka, która w dużej mierze zapobiega występowaniu tego rodzaju problemów zdrowotnych.
Przyczyny łupieżu u psa
Łupież u psa może występować w zróżnicowanych postaciach. Ze względu na podłoże chorobowe wyróżnia się łupież pierwotny oraz wtórny. Łupież pierwotny jest bardzo rzadką chorobą genetyczną, a najczęściej u psów pojawia się łupież wtórny, który może mieć bardzo różne przyczyny. Łupież u psów może także występować w formie przewlekłej lub nawracającej, co może być problematyczne dla wielu właścicieli zwierzaków. Natomiast ze względu na specyfikę występujących problemów można podzielić łupież na suchy oraz tłusty. Suchy łupież u psa to najczęściej występująca odmiana łupieżu u zwierząt, która może się objawiać silnym świądem. Ten rodzaju łupieżu może mieć bardzo zróżnicowane przyczyny. Wśród nich wymienia się między innymi następujące:
- stres u psa, który może nasilać występowanie wielu problemów zdrowotnych, nie tylko łupieżu,
- niewłaściwa pielęgnacja sierści oraz skóry psa, co obejmuje między innymi zbyt częste kąpiele, a także wykorzystywanie szamponów do mycia, które nie są przeznaczone dla psów, a na przykład dla ludzi,
- zła karma dla psa, która ma negatywny wpływ na ogólne funkcjonowanie psa, ponieważ występują w niej braki podstawowych składników odżywczych, takich jak na przykład nienasyconych kwasów tłuszczowych,
- alergie występujące u psa, zarówno pokarmowe, jak i skórne,
- występujące grzybice skóry,
- pojawianie się pasożytów zewnętrznych,
- wszelkiego rodzaju choroby, na przykład autoimmunologiczne lub endokrynologiczne,
- osłabienie organizmu na skutek chorób,
- nagłe zmiany temperatury,
- odwodnienie psa,
- przesuszenia skóry powodowane różnymi czynnikami.
Oprócz łupieżu suchego u psa może się pojawić także łupież tłusty, który jest powodowany nieco odmiennymi czynnikami. Objawia się on podobnie jak łupież suchy, a głównym objawem tego problemu zdrowotnego jest świąd. Wśród najczęstszych przyczyn tłustego łupieżu u psa można wskazać następujące:
- niedobór miedzi,
- zapalenie gruczołów łojowych,
- martwica naskórka,
- bakteryjne zakażenia skóry,
- zapalenia skóry wywołane zróżnicowanymi czynnikami, na przykład alergiami.
Objawy łupieżu u psa
Wielu właścicieli psów zastanawia się, jak rozpoznać, że ich zwierzak zmaga się z takim problemem zdrowotnym jak łupież. Przede wszystkim łupież u psa jest dość łatwy do zaobserwowania, co jest możliwe nawet gołym okiem. Łupież może się pojawić zarówno u szczeniaka, jak i u dorosłego psa. Jest widoczny w postaci małych, białych łusek lub płatków. Najczęściej są one zlokalizowane na grzbiecie zwierzaka, ale nie tylko, ponieważ mogą występować na całej sierści. Najbliżej skóry można zauważyć najwięcej łupieżu. Im dalej od skóry, tym jego ilość będzie się zmniejszała. Łupież u psa może przybierać bardzo zróżnicowane formy. Może występować na przykład na całej sierści, ale także w poszczególnych częściach ciała, jednej lub kilku. Może być zarówno równomierny, jak i nierównomiernie rozłożony. Łupież u psa najłatwiej zauważyć na sierści w ciemnym odcieniu, ponieważ stanowi do niej pewien kontrast, który trudno jest przeoczyć. Jednak na jasnej i białej sierści łupież również jest widoczny, jednak w tym przypadku należy lepiej się przyjrzeć swojemu pupilowi. Łupież u psa jest dość problematyczny oraz uciążliwy, zarówno dla psa, jak i jego właściciela. Oprócz tego problem zdrowotny tego rodzaju jest nieestetyczny, ponieważ pies z łupieżem może go gubić we wszystkich miejscach, w których regularnie przebywa. Warto również zwrócić uwagę na fakt, iż bardzo często psiemu łupieżowi towarzyszą także pewne dolegliwości dodatkowe, które na pewno powodują u zwierzaka dyskomfort. Wśród nich można wskazać następujące:
- zaczerwieniona skóra,
- zmiany i wykwity pojawiające się na skórze, które mogą się wiązać z nadmiernym świądem oraz drapaniem,
- swędzenie i częste drapanie się, które w bezpośredni sposób łączy się z odczuwanym dyskomfortem,
- nieprzyjemny zapach skóry, który może łączyć się z niedostatecznym dbaniem o higienę pupila,
- przesuszenia na skórze, które są spowodowane jej łuszczeniem,
- nadmierny łojotok na skórze, który może łączyć się z pojawiającymi się wykwitami skórnymi,
- pogorszenie się kondycji sierści psa, a także pogorszenie jej ogólnego wyglądu,
- zwiększone wypadanie włosów na poszczególnych obszarach ciała u psa, co może w bezpośredni sposób wiązać się ze zmianami skórnymi.
Leczenie łupieżu u psa
Przed rozpoczęciem leczenia łupieżu u psa należy przede wszystkim przeprowadzić odpowiednią diagnostykę. Dzięki niej możliwe będzie określenie konkretnych przyczyn istniejących problemów, a także ich skuteczne wyeliminowanie. Diagnostyka łupieżu u psa powinna być prowadzona przez lekarza weterynarii. Powinno się ją rozpocząć, jeśli objawy łupieżu u psa utrzymują się od około miesiąca. Weterynarz dokładnie zbada psa, a także zleci niezbędne badania, dzięki którym możliwe będzie postawienie diagnozy lub wyeliminowanie pewnych przyczyn. Wśród najczęściej zlecanych badań przez lekarza weterynarii w tym przypadku można wskazać następujące:
- podstawowe badania krwi psa, dzięki którym możliwe będzie określenie ogólnej kondycji zwierzaka,
- badania cytologiczne,
- zeskrobiny skóry psa, dzięki którym możliwe będzie określenie ewentualnego występowania pasożytów, a także ich rodzajów,
- testy śródskórne,
- USG jamy brzusznej,
- trichogram,
- biopsja cienkoigłowa.
Leczenie łupieżu u psa w dużej mierze zależne jest od przyczyn występowania tego rodzaju problemów zdrowotnych. Najskuteczniejsze jest wyeliminowanie przyczyn, dzięki czemu pies będzie mógł się cieszyć czystą oraz zdrową skórą. Warto zwrócić uwagę na dietę swojego psa, ponieważ niedobór pewnych składników odżywczych może skutkować na przykład pojawieniem się łupieżu. Dlatego leczenie wspomagające zawsze obejmuje właściwy sposób odżywiania, który dostosowany jest do potrzeb konkretnego psa. Oprócz tego niezależnie od przyczyn występujących problemów zaleca się wspomaganie odpowiednią pielęgnacją. Podczas kąpieli leczniczych powinien być wykorzystywany specjalny szampon przeciwłupieżowy dla psów, dzięki któremu możliwe będzie zminimalizowanie występującego łupieżu. Zaleca się używanie jedynie specjalistycznych preparatów do pielęgnacji skóry oraz sierści psów. Oprócz tego warto zadbać również o jakość powietrza w swoim domu lub mieszkaniu. Występowaniu łupieżu może sprzyjać nadmierne ogrzewanie pomieszczeń, a także korzystanie z nadmiernej klimatyzacji. Powrót do zdrowia psa i pozbycie się przez niego łupieżu może trwać nawet kilka tygodni, dlatego warto w tym przypadku uzbroić się w cierpliwość. Jednak jeśli po dwóch tygodniach nie widać poprawy to warto ponownie skontaktować się z lekarzem weterynarii, ponieważ przyczyny występowania problemów mogą być inne lub mogą pojawić się dodatkowe i nieoczekiwane okoliczności występujących problemów.
Domowe sposoby leczenia łupieżu u psa
Leczenie łupieżu u psa warto wspomagać także pewnymi domowymi sposobami, które mogą okazać się niezwykle skuteczne w praktyce. Przede wszystkim tak istotna jest odpowiednia i regularna pielęgnacja, która jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na pozbycie się łupieżu u psa. Kąpiele lecznicze powinny być wykonywane przede wszystkim w sposób systematyczny, ponieważ sprawia to, że aktywne substancje, które się w nich znajdują, zaczynają działać. Regularność dotyczy także szczotkowania psa, które również powinno być wykonywane w sposób systematyczny. Brud na skórze oraz sierści psa może nasilać łupież, dlatego powinno się unikać takiego stanu rzeczy. Najlepszym wyborem dla psa z łupieżem będą delikatne kosmetyki pielęgnujące, które są stworzone na bazie naturalnych substancji. Dzięki nim zostanie zmniejszony także świąd skóry, co bez wątpienia poprawi komfort codziennego funkcjonowania zwierzęcia. Podczas pielęgnacji skóry psa powinno się unikać wszelkich produktów, które zawierają w sobie niekorzystnie działające na skórę substancje, takie jak na przykład SLS. Warto stosować wysokiej jakości szampony hipoalergiczne, które są bezzapachowe i nie zostawiają na skórze żadnego śladu. Pod żadnym pozorem nie można stosować u psów kosmetyków, które są przeznaczone do usuwania łupieżu u ludzi, ponieważ nie są one właściwie dostosowane do potrzeb skóry oraz sierści psa. Domowe sposoby wspomagania leczenia łupieżu u psa powinny również obejmować stworzenie psu bezpiecznego otoczenia w domu lub mieszkaniu. Dlatego do czyszczenia powierzchni nie powinny być wykorzystywane żadne środki, które mają agresywne działanie czyszczące. Zalecane są delikatne produkty stworzone na bazie naturalnych surowców. Również zbyt suche powietrze może w negatywny sposób wpływać na stan skóry zwierzaka. W takim przypadku zalecane jest korzystanie z nawilżaczy powietrza, które na pewno w skuteczny sposób poprawią jakość powietrza w pomieszczeniach oraz zapobiegną przesuszaniu się skóry.
Dieta u psa z łupieżem
Bardzo istotną kwestią jest zadbanie o odpowiednią dietę u psa, który zmaga się z łupieżem. Niedobory pewnych substancji odżywczych mogą w bezpośredni sposób wiązać się z występowaniem tego problemu zdrowotnego, dlatego warto je w łatwy sposób wyeliminować. Dobrze zbilansowana dieta będzie miała wpływ na całokształt funkcjonowania psa, a nie tylko jego sierść i skórę, dlatego warto w szczególny sposób zadbać o ten aspekt życia swojego pupila. Dieta psa powinna być dobrze zbilansowana pod względem wszystkich substancji odżywczych, dlatego zalecane jest stosowanie wysokiej jakości karm dla psów. Mogą to być zarówno karmy suche, jak i mokre. Natomiast w przypadku komponowania diety psom w sposób samodzielny zalecane jest podawanie swoim zwierzakom dodatkowych witamin oraz minerałów, które występują w postaci suplementów. Suplementy dla psów powinny być bogate przede wszystkim w takie składniki diety jak kwasy omega-3 oraz omega-6, które mają niezwykle istotny wpływ na kondycję skóry oraz sierści zwierząt. Tłuszcz jest niezbędny do rozwoju psa oraz jego prawidłowego funkcjonowania na co dzień, dlatego warto zadbać o jego odpowiednią podaż w diecie lub suplementację. W sprzedaży można również znaleźć karmy, które są uzupełniane o ten składnik. Bardzo dobrym źródłem kwasów tłuszczowych dla psów jest olej rybny, który można znaleźć w sprzedaży w dość zróżnicowanych formach, zarówno płynnej postaci, jak i tabletkach. Nienasycone kwasy tłuszczowe w diecie psa można również uzupełniać innymi produktami, takimi jak oliwa z oliwek, olej lniany, a także olej z pestek winogron. Dodatkowo podczas komponowania diety psa warto unikać podstawowych błędów żywieniowych, które mogą skutkować właśnie pojawieniem się łupieżu. Wśród nich można wskazać między innymi stosowanie niskiej jakości karm, które zawierają w swoim składzie niewystarczającą ilość substancji odżywczych. Psu nie powinno się także podawać resztek dań z ludzkiego stołu, ponieważ może to mieć niekorzystny wpływ na jego zdrowie. Dania dla ludzi nie są właściwie zbilansowane dla zwierząt i mogą im szkodzić.
Zapobieganie łupieżowi u psa
Warto zadbać o właściwą pielęgnację swojego psa na co dzień, dzięki czemu możliwe będzie skuteczne zapobieganie pojawianiu się łupieżu. Przede wszystkim w ramach profilaktyki należy zadbać o odpowiednią dietę dla psa, która będzie we właściwy sposób zbilansowana. Powinny się w niej znaleźć nienasycone kwasy tłuszczowe oraz cynk, dlatego polecane jest stosowanie wysokiej jakości karm dla psów lub dodatkowe stosowanie suplementów, które w swoim składzie będą zawierały cenne dla psów substancje odżywcze. Oprócz tego istotną kwestią w pielęgnacji jest także odpowiednie nawodnienie psa, ponieważ przesuszona skóra jest bardziej podatna na pojawianie się łupieżu. Obowiązkiem właściciela jest zapewnienie psu regularnego dostępu do wody oraz uzupełnianie jej, jeśli pies ma większe pragnienie. W ramach profilaktyki u psa powinny być także stosowane pewne zabiegi pielęgnacyjne, które muszą być realizowane w sposób regularny oraz systematyczny. Pies powinien być cyklicznie kąpany w środkach pielęgnacyjnych, które są przeznaczone dla zwierząt. Nie poleca się kąpania psów w środkach dla ludzi, ponieważ może to wpłynąć na pogorszenie ogólnego stanu ich skóry. Podczas pielęgnacji psa nie można również zapomnieć o regularnym szczotkowaniu sierści, dzięki któremu można będzie się z niej pozbyć wszelkich zanieczyszczeń. Warto również zadbać o odpowiedni klimat w domu lub mieszkaniu. Suche powietrze występujące w domu może w negatywny sposób wpłynąć na stan skóry psa. Dlatego w tym przypadku doskonale sprawdzi się nawilżacz, który nawilży powietrze i poprawi komfort codziennego funkcjonowania zwierzęcia, ale także pozostałych domowników. Oprócz tego w domu powinno się ograniczyć nadmierne działanie ogrzewania oraz klimatyzacji, jeśli oczywiście istnieje taka możliwość. Dzięki podjęciu odpowiednich działań profilaktycznych możliwe będzie skuteczne zapobieganie pojawianiu się u psa takich problemów zdrowotnych jak łupież, oczywiście o ile nie będą one powiązane z innymi schorzeniami nękającymi psa.
Jakie badania wykonać, aby znaleźć przyczynę łupieżu u psa?
Do zalecanych badań należą podstawowe badania krwi psa, badania cytologiczne, zeskrobiny skóry psa, testy śródskórne, USG jamy brzusznej, trichogram, biopsja cienkoigłowa.
Jakie suplementy na łupież u psa?
Dla zdrowia sierści ważne są tłuszcze, suplementy dla psa z łupieżem powinny zawierać kwasy Omega 3 i Omega 6.