Jaki szampon dla psa border collie?
Jaki szampon dla psa border collie?

Szampon dla Border Collie

Co w Sierści Piszczy

Border Collie jest rasą psów, które posiadają już dosyć długą historię. Odmiana ta znana już była w XVI wieku i zgodnie z zapiskami może pochodzić z Wielkiej Brytanii. Rasa Border Collie należy do grupy psów pasterskich, czyli czworonogów wykorzystywanych do zaganiania owiec. Przez setki lat właśnie do tego służyły psy tej odmiany, lecz we współczesnym świecie już nie odgrywają wyłącznie tej roli.

Pies rasy Border Collie jest zwierzęciem bardzo przyjaznym dla człowieka. Jest to jeden z najmądrzejszych czworonogów na świecie. Zgodnie z różnymi źródłami jest to nawet numer jeden, jeśli chodzi o tę cechę. Nie stwarza niebezpieczeństwa ani dla ludzi, ani dla reszty zwierząt. To pies, który jest bardzo oddany swojemu właścicielowi. Zwierzęta tej rasy są bardzo uległe i chętnie wykonują polecenia. Border Collie jest radosny, lecz jeśli zmuszony został do pracy pasterskiej, nie traci czujności i pilnuje stada. Przez znacząco rozwinięty umysł zwierzaka warto zawsze dbać o jego kondycję psychiczną. Częste ćwiczenia oraz aktywność fizyczna (cechy pasterskie) sprawią, że nasz pies zyska na charakterze i będzie zdrowszy.

Zwierzę tej rasy osiąga średnie rozmiary. Waży maksymalnie 20 kg. Jego sierść nie jest bardzo długa. Występuje w różnych umaszczeniach, choć najczęściej spotykany jest czarno-biały Border Collie.

Dlaczego dla psa potrzebny jest specjalny szampon i co on zawiera?

Border Collie warto od czasu do czasu wykąpać. Posiada on sierść niezbyt długą (zazwyczaj średniej długości), lecz nie trzeba go poddawać kąpieli tak często, jak w przypadku innych psów. Co bardzo ważne, osobnika tej rasy warto poddawać kąpieli, kiedy jego sierść staje się zbyt matowa. Najlepiej, kiedy widać, że jest ona nieświeża, posiada nieprzyjemny zapach. To wskaźniki dla każdego właściciela, że czas umyć swojego pupila. Ale czy to wystarczające informacje?

Można się teraz zastanawiać, czy psa tak naprawdę powinniśmy kąpać? Czy to mu czasem nie szkodzi? Prawda jest taka, że krążący wszędzie argument mówiący o negatywnym skutku kąpieli psów jest mitem. Zwierzę wręcz trzeba kąpać, kiedy jest to konieczne, lecz należy przede wszystkim używać odpowiednich kosmetyków. Muszą one posiadać odpowiedni skład, który jest przyjazny dla skóry oraz sierści zwierzaka. Niektórzy myślą, że stosowanie szamponów dla ludzi będzie odpowiednie dla skóry psa. Niektórzy również myślą, że delikatne szampony przeznaczone dla dzieci i noworodków tym bardziej korzystnie wpłyną na kondycję skóry psa i nie zaszkodzą mu. Prawda jest jednak inna, bo szampony dla ludzi posiadają zbyt wysokie pH, więc nie są wskazane do stosowania u zwierząt i u psów rasy Border Collie.

Szampon dla psa Border Collie musi być odpowiednim kosmetykiem. Powinien posiadać niższe pH niż kosmetyki dla ludzi – nawet te dla noworodków. Nie powinien on natomiast posiadać jakichkolwiek siarczanów czy parabenów.

Odpowiedni szampon dla psa Border Collie może posiadać różnego rodzaju wyciągi, np. z aloesu czy alg. Również nie może braknąć w kosmetyku wszelkich witamin, które poprawiają strukturę włosia i sprawiają, że sierść prezentuje się o wiele lepiej. Przyczyniają się także do nawilżenia skóry oraz jej odżywienia.

Można również spotkać w składzie (zwłaszcza odżywek czy balsamów dla Border Collie) keratynę oraz witaminy B3 i B5.

Na rynku dostępne są różnego rodzaju szampony dla psów, które wydzielają charakterystyczny, owocowy zapach. Warto z nich korzystać, jeśli nie zawierają niekorzystnie wpływających na kondycję skóry psa składników. Trzeba jednak pamiętać, że owocowy zapach po kąpieli raczej nie będzie zbyt długo towarzyszył zwierzęciu.

Warto także zwracać uwagę na przeznaczenie szamponu. Można zakupić kosmetyk, który wpływa leczniczo na sierść naszego czworonoga. Jeśli posada on sierść w bardzo złym stanie, to leczniczy szampon powinien odbudować włosie. Pielęgnacyjne szampony pomagają w utrzymaniu zdrowej sierści przez dłuższy czas. Zapewniają odpowiednią warstwę ochronną, zatem nasz pupil nie będzie zbierał tak wiele zanieczyszczeń w czasie codziennych spacerów.

Rodzaje szamponów dla psów – pielęgnacyjne i lecznicze

Dobór odpowiedniego kosmetyku do pielęgnacji sierści i skóry naszego psa Border Collie powinien być przemyślany. Jest to bardzo ważne, gdyż czasem niepotrzebnie wydajemy pieniądze na produkty, które niekoniecznie pomogą naszemu pupilowi, a wręcz mu zaszkodzą. Jeśli nie masz pojęcia jaki rodzaj szamponu kupić, to najlepiej skonsultuj to z weterynarzem lub pracownikiem sklepu zoologicznego, o którego obeznanie w tych temacie jesteś pewny.

Najczęściej wykorzystuje się dwa rodzaje szamponów dla psów Border Collie. Jednym z nich jest odmiana pielęgnacyjna. Drugą natomiast jest odmiana lecznicza. Co zatem wybrać? Wszystko tutaj zależy od aktualnego stanu sierści oraz skóry naszego czworonoga.

Jeśli nasz Border Collie potrzebuje kosmetyku, który będzie wyłącznie utrzymywał warstwę ochronną oraz usuwał liczne zabrudzenia, to pielęgnacyjna odmiana będzie tutaj wystarczająca.

Jeśli pojawiają się natomiast na sierści naszego zwierzęcia jakieś problemy i staje się ona zniszczona, to lecznicze warianty sprawdzą się wyśmienicie. Pozwolą one odbudować się strukturze włosia i poprawią stan naskórka.

Wybór odpowiedniego preparatu do czyszczenia sierści jest bardzo ważny. Trzeba czytać etykiety zawarte na opakowaniach i oceniać, czy dany produkt będzie lepszy do utrzymania czystości zwierzaka, czy będzie posiadał jednak substancje, które przyczynią się od odbudowy uszkodzonej sierści.

Kiedy można pierwszy raz wykąpać szczeniaka?

Odpowiedź jest bardzo prosta: jak najwcześniej. Już szczeniaka warto przyzwyczajać do kąpieli. Jeśli mamy jednak do czynienia już z dorosłym psem, to pojawia się większy problem na nauczenie go kąpieli, lecz czynność ta jest jak najbardziej wykonalna. Wymaga po prostu więcej czasu na przyzwyczajenie go do wanny.

Wracając do szczeniaka, dobrze jest nauczyć go już w pierwszych tygodniach kąpieli. Przyzwyczaić można go do tego nawet kiedy jest czysty. Lepiej pomęczyć się w takim przypadku i cierpliwie szkolić zwierzaka niż być zmuszonym do tej czynności, kiedy niewytresowany pies będzie musiał zostać umyty, bo wytarzał się w czymś bardzo brudnym.

Na początku dobrze jest, aby pies sam wywąchał całą okolicę w pobliżu wanny, jak i nią samą. Nie warto się spieszyć, tylko stopniowo zachęcać go do wchodzenia do niej. Smakołyki zrobią tutaj dobrą robotę. W wannie nie powinno natomiast zabraknąć antypoślizgowej maty.

Jeśli pies jest już na etapie spokojnego siedzenia w wannie, to można próbować go kąpać. Wszystkie środki służące do pielęgnacji oraz ręczniki do wycierania po kąpieli trzeba mieć już naszykowane przy sobie. Warto wykorzystać moment, kiedy pies jest gotowy do kąpieli niż szukać wszystkich szamponów i innych potrzebnych produktów w ostatniej chwili.

Szczeniaka zaleca się kąpać pierwszy raz po upływie jego dwóch miesięcy życia. Zbyt wczesne kąpanie również nie jest wskazane, ponieważ może przyczynić się do pogorszenia stanu zdrowia zwierzęcia. Nie posiada on jeszcze wystarczająco rozwiniętej bariery ochronnej, więc zamiast pomóc, możemy wyłącznie pogorszyć jego stan.

Jak często kąpać psa?

Psa nie powinniśmy kąpać zbyt często. Zdarza się, że ktoś co kilka tygodni wykonuje tę czynność, ponieważ sądzi, że wpłynie to korzystnie na zdrowie czworonoga. Można wyłącznie zaszkodzić mu takim postępowaniem.

Poddawanie psa kąpieli powinno być wykonywane maksymalnie do dwóch razy w roku. Najlepiej w odstępie kilkumiesięcznym. Dlaczego? Sierść naszego Border Collie posiada specjalną barierę ochronną, która chroni go przed różnymi drobnoustrojami oraz zanieczyszczeniami. Jeśli będziemy zatem często stosować środki pielęgnacyjne, to naruszymy tę barierę. Wszystko przez skład tych kosmetyków.

Zbyt częste kąpiele mogą również przynieść odwrotny efekt. Pies zamiast przyjemniej pachnieć, będzie wydzielał niezbyt dobry zapach. To przez możliwość pojawienia się na jego skórze łojotoku.

Można zapytać, co jeśli nasz pies będzie narażony na bardzo duże zabrudzenia? Wyobraźmy sobie, że często spacerujemy ze czworonogiem na nieznanych terenach, więc automatycznie jest on narażony na różnego rodzaju zanieczyszczenia. W takim przypadku kąpiel powinna być ostatecznością, a wszelkich zabrudzeń możemy pozbywać się za pomocą mokrej ściereczki lub szczotkowania, do którego psa warto przyzwyczajać od pierwszych tygodni.

Do szczotkowania używa się specjalnej szczotki. Na początku włosowej, gdyż sierść psa jest puchata. Później możemy zacząć korzystać ze szczotki drucianej, lecz wszystko powinno być przeprowadzane delikatnie, aby nie podrażnić skóry naszego psa oraz nie zniechęcić go do kolejnych zabiegów pielęgnacyjnych. Cierpliwość jest tutaj bardzo ważna i przed przystąpieniem do samego szczotkowania należy przejrzeć sierść naszego pupila i powycinać najpierw wszelkie splątania.

Wnioski z tego zatem nasuwają się same. Poddawajmy kąpieli naszego psa wyłącznie wtedy, kiedy naprawdę musimy. Róbmy to, kiedy nie ma innej możliwości na doprowadzenie Border Collie do porządku. Nawet zabrudzenia, które wydają się bardzo trudne do usunięcia, nie muszą wymagać wnoszenia psa do wanny i stosowania szamponu. Czasem wystarczy nasza cierpliwość i poświęcona odpowiednia ilość czasu, aby nasz pupil mógł zostać doprowadzony do estetycznego wyglądu. Stosowanie szczotkowania czy zwykłej, delikatnej ścierki, która została zwilżona to sposoby na uniknięcie czynności kąpielowych.

Częste kąpiele nie są zatem wskazane. Są one ważne, ale tylko w przypadkach uzasadnionych. Warto robić to sezonowo dwa razy w roku. Pamiętaj, jeśli chcesz utrzymać swojego Border Collie w czystości, to nie musisz od razu poddawać go cotygodniowej kąpieli. To będzie skutkowało na pewno odwrotnym efektem. Pies może będzie wyglądał na czyściejszego, lecz tak naprawdę jego zapach może stać się o wiele mniej przyjemny. W dodatku ciągłymi kąpielami oraz stosowaniem różnych szamponów możemy naruszyć bardzo ważną, naturalną warstwę ochronną na naskórku oraz sierści czworonoga. Zamiast mu pomóc, tylko mu zaszkodzimy. W takim wypadku pies może być narażony na różne choroby skóry oraz sierści.

Starajmy się zatem szczotkować psa. Tę czynność możemy robić o wiele częściej niż poddawanie Border Collie kąpieli. Raz w tygodniu zdecydowanie wystarczy wyczesywać sierść psa tej rasy. W dalszej części będzie wytłumaczone, jak odpowiednio szczotkować czworonoga oraz z jaką intensywnością.

Co robić jak zabraknie szamponu dla psa, a trzeba wykąpać psa?

Może zdarzyć się, że twój pies podczas spaceru będzie miał kontakt z czymś tak nieprzyjemnym, co sprawi, że jego zapach znacząco się pogorszy. Czworonogi lubią tarzać się w różnych miejscach. Przez ich zachowanie może zdarzyć się tak, że na dotychczas pięknej i pachnącej sierści pojawią się pozostałości odchodów lub po prostu błoto.

Przy takich sytuacjach najlepszym i najszybszym sposobem byłoby włożenie psa do wanny oraz poddanie go kąpieli, która usunie wszelkie nieczystości oraz poprawi zapach sierści zwierzaka.

Niestety może zdarzyć się też tak, że nawet jeśli bardzo byśmy chcieli poddać psa kąpieli, to nie jesteśmy w stanie tego zrobić, gdyż zabrakło nam kosmetyku do pielęgnacji Border Collie. Co zatem możemy alternatywnie zrobić, aby poradzić sobie z niespodziewanym zabrudzeniem na sierści czworonoga?

Jednym ze sposobów jest zwilżenie ściereczki i pocieranie wszelkich zabrudzeń na sierści psa, aż do ich usunięcia, a na pewno znaczącego zredukowania. Ważne, aby ściereczka, którą wykorzystujemy, była miękka. Dzięki temu nie będziemy sprawiać bólu naszemu pupilowi.

Innym sposobem na nagłe, alternatywne wyczyszczenie sierści psa, to czynność szczotkowania. Szczotkę powinnyśmy posiadać i regularnie ją używać. Przyzwyczajony do niej pies nie będzie sprawiał żadnych problemów w czasie tej czynności. Jeśli zatem nasz Border Collie znacząco zabrudził sobie sierść, to można przeprowadzić tę czynność, gdyż szczotka bardzo skutecznie wyczesuje wszelkie zabrudzenia znajdujące się na sierści zwierzaka.

Jeszcze innym sposobem radzenia sobie z zanieczyszczeniami na sierści zwierzęcia to posiadanie trymera dla psów. To proste konstrukcyjnie narzędzie przyczyni się do skutecznego usunięcia brudu z powierzchni włosia. Co bardzo ważne, trymer sprawia, że zniszczony włos zostaje wyczesany, a wszelkie zdrowe fragmenty nie są naruszane.

Na rynku proponowane są nawet specjalne maseczki dla naszych czworonogów. Tak, to prawda, ponieważ produkty te wmasowuje się w sierść oraz naskórek psa. Ważne, aby robić to bardzo dokładnie oraz pamiętać, gdzie umieściło się więcej preparatu. Dokładne późniejsze spłukanie maseczki jest tutaj bardzo ważne.

Wszystkie te czynności sprawiają, że struktura sierści naszego psa Border Collie będzie w o wiele lepszym stanie. Nie bagatelizujmy tych zabiegów. Róbmy to dokładnie, regularnie oraz za pomocą produktów, które nie zaszkodzą naszym czworonogom. Pies to żywe stworzenie, które potrzebuje naszej pomocy. Kupujmy zatem sprawdzone kosmetyki, ponieważ tylko dzięki nim utrzymamy odpowiednią barierę ochronna na psim naskórku oraz pozwolimy im cieszyć się zdrowiem. Psy będą zatem bardzo estetycznie wyglądały oraz będą posiadać lśniącą, przyjemną oraz pachnącą sierść. To bardzo ważne, aby nie zapominać o pielęgnacji naszego zwierzęcia i wyposażyć się w różne produkty czy środki do higieny.

Ile kosztuje szampon dla psa Border Collie?

Kupno odpowiedniego kosmetyku do pielęgnacji jest bardzo ważną czynnością. Nie powinno się brać pierwszego lepszego szamponu ze sklepowej półki lub internetowego sklepu. Najtańsze produkty mogą nie być rozsądnym rozwiązaniem, ponieważ ich użycie może wpłynąć negatywnie na kondycję skóry i sierści psa. Z drugiej strony nie oznacza to, że tylko najdroższe na rynku kosmetyki są warte uwagi.

Ceny szamponów dla psów Border Collie wahają się w różnych granicach. Trzeba jednak wydać około kilkadziesiąt złotych na produkt warty uwagi. Tutaj przede wszystkim należy zwracać uwagę na składniki zawarte w kosmetyku. Często nawet droższe warianty mogą posiadać w składzie takie substancje, które nie mogą być stosowane w przypadku zwierząt.

Bierz najpierw przed zakupem produkt do ręki i czytaj etykiety. Ważne, aby w składzie pojawiły się tylko polecane składniki, a więc przykładowo wyciągi z aloesu lub witaminy z grupy B. Jeśli szampon ten będzie kosztował choćby dwadzieścia złotych, to śmiało w niego inwestuj, ponieważ zdrowy skład przyczyni się do polepszenia struktury włosia u naszego Border Collie.

Z drugiej strony jeśli spotykamy w tym samym sklepie szampon w cenie sześćdziesięciu złotych, to nie znaczy, że musi on być lepszy od tego tańszego. Może okazać się, że posiada on w składzie takie substancje, które zaszkodzą naszemu pupilowi. Wyższa cena nie musi odgrywać roli produktu lepszej jakości. Tutaj skład jest najważniejszy i niekoniecznie te tanie środki do pielęgnacji są gorsze. Może być wręcz przeciwnie i tanim szamponem tym bardziej pomożemy psu Border Collie.

Cena zatem może być różna i wiele zależy od danego producenta. Zatem jeśli wybierasz się do sklepu przygotuj się na czytanie etykiet. Gdziekolwiek byśmy nie robili zakupów, to warto to zapamiętać. Wydaje się, że jedynie w zoologicznym sklepie ktoś może znać się na tyle, aby udzielić nam poprawnej wskazówki. Jednak niekoniecznie każdy musi być znawcą w tym temacie. Niech nie zmyli cię cena. Nie wyciągaj od razu z portfela wszystkich pieniędzy, gdyż te tańsze warianty mogą okazać się o wiele, wiele lepsze.

Jak wykąpać psa krok po kroku?

Prawidłowe postępowanie podczas wykonywania kąpieli psa jest kluczowe. Trzeba postępować zgodnie z pewnymi zasadami, aby przeprowadzić tę czynność poprawnie. Dzięki odpowiedniemu zachowaniu będziemy mieli pewność, że naszemu pupilowi nie dzieje się krzywda, a po kąpieli będzie cieszył się całkowitą czystością. Dlatego przebieg kąpieli warto wytłumaczyć w kilku krokach, aby ułatwić wszystkim tę czynność, jeśli wykonuje się ją pierwszy raz na swoim Border Collie lub była wykonywana do tej pory w sposób nieprawidłowy.

Psa powinniśmy bezpiecznie włożyć do wanny. Trzeba zachować ostrożność i delikatnie go tam umieścić, oczywiście nie wrzucać siłą. Warto wyposażyć się w matę, która zabezpiecza przez poślizgiem.

W pierwszej kolejności odkręcamy wodę oraz moczymy swojego Border Collie. Woda nie powinna być zbyt gorąca, lecz letnia. Dalej nakładamy na jego sierść szampon i staramy się go rozprowadzić po całym ciele psa. Oczywiście trzeba to wykonywać równomiernie. Ważne, żeby wmasowanie szamponu w sierść zwierzaka była delikatną czynnością, aby nie poranić naszego pieska. Również delikatnymi ruchami nie poplączemy dłuższej sierści czworonoga.

Warto pamiętać, aby szamponu nie stosować samodzielnie. Warto najpierw dodać trochę wody, ponieważ ułatwi nam to rozprowadzanie go po sierści zwierzęcia. Tak naprawdę trudno byłoby później go wypłukać, aby nie pozostały jakieś resztki. Musi być to bowiem przeprowadzone bardzo dokładnie, a sama kąpiel wymaga cierpliwości. Nie robimy tego codziennie, dlatego warto poświęcić odpowiednią ilość czasu naszemu pupilowi, aby mógł cieszyć się z estetycznej oraz pachnącej sierści. Rozcieńczamy oczywiście tylko tyle kosmetyku, ile jest nam w danej chwili potrzebne. Zostawianie rozcieńczonego szamponu w oryginalnej butelce z wodą może spowodować, że jego struktura zostanie naruszona, co wpłynie na szybsze zużycie produktu.

Oprócz tradycyjnego szamponu dla Border Collie, który należy bardzo dokładnie zmyć zwłaszcza pod brzuchem, trzeba nałożyć odżywkę. Tak samo jak szampon, delikatnie i równomiernie wmasowujemy ją w sierść na całym ciele psa. Pozostawiamy ją przez kilka minut (maksymalnie 5 minut) i po tym upływie czasu ponownie spłukujemy całą sierść. Zwracamy też uwagę na brzuch zwierzęcia, ponieważ spływający kosmetyk głównie tam się zatrzymuje. Nasze niedopatrzenie spowoduje, że spore jego ilości mogą tam pozostać po wysuszeniu.

Odżywka dla Border Collie nakładana na koniec kąpieli polepsza strukturę sierści. Dzięki niej staje się ona odżywiona. Odbudowuje wszystkie uszkodzone części. Celem kosmetyku jest także w przypadku dłuższej sierści zapobieganie przed ewentualnym plątaniem włosia. Wpływa także pozytywnie na zredukowanie elektryzowania.

Na koniec trzeba wziąć ręcznik i bardzo delikatnie przykładać do sierści zwierzęcia. Nie wolno pocierać mocno, ponieważ jest to niewskazane i może podrażnić skórę psa. Jest to także czynność, która może się przyczynić do poplątania sierści. Warto też owinąć psa ręcznikiem na kilka chwil, ponieważ to przyczyni się do szybszego wyschnięcia jego sierści. Po zdjęciu ręcznika korzystamy z odżywki w aerozolu i spryskujemy sierść psa. Lekkim nawiewem suszarki dosuszamy naszego pupila. Po tej czynności nasz Border Collie może cieszyć się estetycznym wyglądem. Będzie wyglądał jak pies, o którego właściciel dba.

Trzymanie się tego poradnika krok po kroku przyniesie same korzyści. Kąpanie przeprowadzone w powyższy sposób sprawi, że nasz pupil będzie z pewnością wyglądał na bardzo czystego osobnika. Jednak warto ponownie podkreślić, jak ważna jest nasza cierpliwość. Nie należy pomijać żadnych kroków, gdyż kąpiel psa nie jest zbyt często wykonywaną pielęgnacją. Jeśli robimy to dwa razy do roku, to warto zrobić to dokładnie.

Co robić po kąpieli i jak pielęgnować sierść?

Sierść należy pielęgnować bez przerwy. Nasz pupil będzie nieustannie dobrze się prezentował, gdy poświęcimy mu wystarczającą ilość czasu. Jedną z metod na zadbanie o sierść poza kąpielą jest szczotkowanie naszego czworonoga. Czynność tę trzeba zacząć wykonywać od najmłodszych lat, najlepiej od razu, kiedy szczeniak trafia do naszego domu. Nauczenie go regularnej pielęgnacji sprawi, że nie będzie on uciekał przed szczotką, lecz poświęci się temu zabiegowi. Ważne, aby robić to delikatnie i nie zranić go, gdyż to może wywołać u niego traumę i za każdym razem, gdy zobaczy, co planujemy mu zrobić, będzie się chował. Zatem tylko od naszego prawidłowego postępowania zależy, czy nasz Border Collie będzie chciał, aby dbać o jego sierść.

W pierwszych tygodniach życia warto używać szczotki włosianej do pielęgnacji sierści naszego pupila. Kiedy zacznie dojrzewać szczeniak i pojawi się sierść właściwa, to trzeba zacząć korzystać także ze szczotki drucianej. Jej wielkość powinna być proporcjonalna do psa. Szczotka dla Border Collie powinna być zatem nieco większa niż dla psów o niewielkich rozmiarach.

Czynność szczotkowania najlepiej przeprowadzać raz w tygodniu. Przed samym wykonaniem tego zabiegu pielęgnacyjnego trzeba dokładnie przejrzeć sierść naszego Border Collie, ponieważ jeśli natrafimy w czasie szczotkowania na jakąś poplątaną sierść, to możemy mocno zranić naszego psa. Przez takie sytuacje nasz zwierzak może się zniechęcić do tego zabiegu. Zatem w pierwszej kolejności odcinamy splątane fragmenty.

Bardzo ważne jest, aby sierść zwilżyć odpowiednią odżywką przed rozpoczęciem szczotkowania. To sprawi, że sama czynność będzie łagodniejsza i nie sprawi bólu zwierzakowi. Dzięki zwilżeniu nie będzie także narażona na pojawienie się nowych splątań.

W skrócie o Border Collie i jego pielęgnacji, czyli utrwalanie informacji

Pies Border Collie to rasa bardzo inteligentna. Trzeba o jej przedstawicieli dbać tak samo jak o członków naszej rodziny. Nie możemy pozwolić, aby sierść naszego pupila została zaniedbana. W przypadku Border Collie trzeba dbać o ciągły ruch zwierzęcia, a także o wysiłek psychiczny. Regularny ruch jest bardzo ważny, gdyż w genach Border Collie jest właśnie potrzeba długich dystansów. Na zakup tego rodzaju psa powinna zdecydować się osoba, która zapewni mu odpowiedni dzienny dystans na spacerach, gdyż pies w bezruchu nie będzie szczęśliwy i nie wyszaleje się.

Z drugiej strony, co było przed momentem wspomniane, trzeba dbać o zdrowie psychiczne Border Collie. Jest to bardzo inteligentne zwierzę. Możliwe, że jest to nawet najmądrzejszy pies na świecie. Potrzebuje on ciągłego uczenia się nowych komend, dzięki którym będzie mógł się rozwijać psychicznie. Nie wolno o tym zapominać tak samo, jak nie wolno zapominać o ciągłym ruchu. Jeśli nie jesteśmy w stanie zagwarantować naszemu psu długich spacerów, to nie warto go zakupywać. On potrzebuje dużo przestrzeni do ruchu, gdyż zamknięcie go w czterech ścianach na długi czas spowoduje, że ze zdrowego i wesołego psa zrobi się niezbyt szczęśliwy pupil.

Oprócz dbania o ruch i zdrowie psychiczne trzeba dbać nieustannie o ciało naszego czworonoga. Jego sierść oraz skóra są bardzo ważne. Są one przede wszystkim narażone na liczne zanieczyszczenia. Pies Border Collie, przebywając długie dystanse, ma kontakt z różnymi nieprzyjemnościami. Gdziekolwiek by się nie znalazł, jego sierść zbiera liczne zanieczyszczenia z podłoża, które osadzają się na niej oraz wnikają w głąb, w naskórek. Mogą to być nawet różne środki chemiczne, które z czasem przyczyniają się do pogorszenia stanu zdrowia naszego Border Collie. Dlatego musimy dbać o jego sierść bardzo często. Regularne czynności zapewnią ciągłą ochronę jego skóry oraz sierści. Dzięki systematyczności i naszemu wkładowi spowodujemy, że pies będzie bardzo estetycznie się prezentował i nigdy nie będzie wyglądał na zaniedbanego osobnika.

Ważna jest tutaj kąpiel przy użyciu odpowiednich środków do pielęgnacji. Nie powinien to być pierwszy lepszy produkt ze sklepowej półki. Kupno powinno być poprzedzone analizą składników zawartych w kosmetyku. Jeśli będziemy mieli pewność, że znajdują się tam głównie witaminy oraz składniki, które korzystnie wpływają na strukturę sierści oraz skóry, to wtedy możemy inwestować w produkt. Nawet jeśli dany kosmetyk jest jednym z tańszych, to nie wróży jednocześnie, że będzie to bardzo toksyczny dla psa szampon.

Kąpiele jednak nie powinny być zbyt często wykonywane, gdyż efekt może być zupełnie odwrotny do zamierzonego. Nasz pies powinien być kąpany tylko w ostateczności. Najlepiej ograniczać tę czynność do minimum, jeśli jest to możliwe. Szacuje się, że dwa razy w roku będzie wystarczające. Najlepiej w odstępie czasowym kilku miesięcy – np. pięciomiesięcznym lub sześciomiesięcznym. Oczywiście psa trzeba przyzwyczaić wcześniej do kąpieli, aby nie była to zbyt stresująca dla niego chwila. W stresujących chwilach, kiedy pies będzie bardzo brudny i nie będzie chciał poddać się kąpaniu, to bardzo utrudni naszą sytuację. Musi on być zatem na tyle wytresowany, aby spokojnie wytrzymać jakiś czas w wannie i nie bać się wody.

Skoro najlepiej ograniczać kąpanie do minimum, to jak dbać o sierść, aby lśniła ona bez przerwy i nigdy nie zmatowiała? Zachowanie odpowiedniego stanu skóry oraz sierści Border Collie to także przyzwyczajenie naszego pupila do szczotki. Również tutaj warto stosować ją od pierwszych tygodni. Przy czym na początku, kiedy na skórze szczeniaka znajduje się miły w dotyku puch, warto korzystać ze szczotki włosianej. Dopiero później warto zainwestować w szczotkę drucianą, kiedy pojawi się sierść właściwa.

Czasem wystarczy również przemycie sierści psa delikatną ściereczką, kiedy pies zabrudzi się podczas spaceru. Nie musi wszystko kończyć się kąpielą, ponieważ w wielu przypadkach można jej uniknąć i poradzić sobie w inny sposób. Zwłaszcza, że zbyt częsty kontakt z szamponem może wyłącznie zaszkodzić czworonogowi.

Pies nie jest zabawką, dlatego decyzja o jego posiadaniu wiąże się z wieloma aspektami. Przede wszystkim kupno Border Collie jest wskazany nie tylko wtedy, kiedy po prostu go chcemy. To musi być przemyślana decyzja. Skoro chcemy czworonoga akurat tej rasy, to jednocześnie zdajemy sobie sprawę, że będziemy musieli zapewnić mu bardzo wiele czasu na codzienny ruch. Jeśli jesteśmy pewni, że nie podołamy i raczej jesteśmy osobami mało aktywnymi fizycznie, którzy prowadzą tryb siedzący, to nie kupujmy szczeniaka tej rasy. Pies będzie bardzo smutny i zmarnowany, jeśli będzie zmuszony przez nas do ciągłego spoczynku. Będzie on się irytował i może stać się mniej przyjazny.

Drugą sprawą jest bardzo mądry umysł zwierzaka. Border Collie bardzo szybko się uczy, więc jeśli kupujemy go, to warto poświęcić mu nieco czasu na naukę. Uczenie psa poleceń z pewnością ucieszy obie strony. Zarówno posiadacza, jak i samego zwierzaka.

Pies Border Collie jest tak samo żywym organizmem jak my. Dlatego musimy pomóc mu w utrzymaniu higieny. Pies oczywiście nie musi być tak często kąpany, lecz bardziej chodzi tu o sam fakt tej potrzeby od czasu do czasu. Nie tylko o samą kąpiel się tu rozchodzi, lecz zaliczają się tutaj również takie czynności, jak szczotkowanie czy wycieranie psa. To wszystko sprawi, że nasz Border Collie będzie mógł cieszyć się zdrową strukturą sierści. Oczywiście psy mają własną barierę ochronną, lecz od czasu do czasu nie zaszkodzi naszemu psu krótka kąpiel.

Dalej chcesz zakupić psa Border Collie? Wiesz już wszystko, a na pewno wiele o jego pielęgnacji? Zdajesz sobie sprawę z poświęceń czasowych, jakie musisz na siebie nałożyć, by zapewnić psu szczęśliwy los? Jeśli odpowiadasz sobie twierdząco na wszystkie powyższe pytania, to jesteś gotowy na swojego szczeniaka lub już dorosłego osobnika Border Collie. To pies, który jest radosnym zwierzęciem oraz przyjaznym dla wszystkich. Jest on tak zbudowany, że potrzebuje naszej pomocy, aby nieustannie estetycznie się prezentować.

Cały powyższy tekst skupia się głównie na jednym – na pielęgnacji czworonoga. Miał on za zadanie pokazać, co nas czeka po zakupie psa tej rasy. Oczywiście pielęgnacja powinna dotyczyć wszystkich stref naszego pupila, lecz głównie tekst skupiał się na sierści Border Collie.

Posiadanie psa Border Collie może nas bardzo uszczęśliwić. Jednak jeśli nie jesteśmy przekonani o dopasowaniu tej rasy do naszego zachowania, to nie warto ryzykować. Po co wyrządzać psu krzywdę naszym zaniedbaniem. Border Collie potrzebuje wsparcia fizycznego, psychicznego oraz pielęgnacyjnego. Sprawmy, aby nasz pies okazał się radosnym osobnikiem rasy dzięki codziennym długim spacerom, nauce przeróżnych (łatwiejszych oraz trudniejszych) poleceń. Zapewnijmy mu piękną, błyszczącą sierść, która razem z naskórkiem będą posiadały odpowiednią barierę ochronną. Ona z kolei uchroni go przed chorobami. Dbajmy o naszego psa Border Collie jak o każdą żywą istotę. Dbajmy o niego jak o członka naszej rodziny.

Podobne wpisy