Jaka szczotka i furminator dla border collie?
Jaka szczotka i furminator dla border collie?

W jaki sposób należy prawidłowo dbać o pielęgnację border collie?

Co w Sierści Piszczy

Border collie jest rasą psów znaną na całym świecie. Od wieków rasa ta hodowana była przez ludzi, jako pies pracujący i towarzyszący. W dzisiejszych czasach psy te bardziej służą, jako towarzysze, a w licznych zawodach ze względu na swoją niebywałą inteligencję i wytrzymałość bardzo łatwo osiągają pierwsze miejsca.

Jak wygląda border collie?

Sierść psów tej rasy występuje w dwóch wariantach. Bordery mogą mogą być krótkowłose i długowłose. W przypadku borderów długowłosych ich grzywa, portki i ogon są bardzo widoczne. Na pysku, z przodu przednich łap, na uszach oraz na tylnych łapach sierść jest krótsza i gładka. W obu przypadkach psy te posiadają bardzo gruby podszerstek. W kwestii umaszczenia tej rasy najbardziej popularny jest kolor biało czarny, jednak psy te występują w bardzo wielu wariantach kolorystycznych. Dopuszczenia psa do wystaw pozwala praktycznie na wszystkie umaszczenia, jednak kolor biały nie powinien być kolorem dominującym. Oprócz umaszczenia biało czarnego możemy spotkać border collie w kolorach: red – merle, lilac, czerwonym, niebieskim czy blue – merle. Nos u tej rasy może mieć kolor brązowy, czarny czy grafitowy. Oczy są owalne, najczęściej w kolorze brązowym, jednak psy o maści blue – merle wyróżniają się oczami w kolorze niebieskim lub częściowo niebieskim. Głowa u tej rasy psów jest jest mocno zarysowana i zakończona masywnym pyskiem. Uszy są średniej wielkości i mogą być lekko oklapnięte lub sterczeć ku górze. Ogon borderów jest osadzony nisko zada i nigdy nie jest noszony przez tą rasę na grzbiecie.

Pielęgnacja psów border collie – jak często należy czesać i dlaczego pielęgnacja sierści jest bardzo ważna?

Każdy pies powinien być czesany, jednak niektóre czworonogi uciekają już na sam widok szczotki, a inne natomiast grzecznie pozwalają się wyczesać. Szczotkowanie u różnych ras wygląda inaczej i zależy przede wszystkim od tego jaki rodzaj sierści ma pies. Rasy psów posiadające włosy zamiast sierści lub długą sierść będą wymagały codziennego szczotkowania. Pozostałe czworonogi można czesać do trzech razy w tygodniu. W przypadku border collie nie trzeba mieć specjalnych umiejętności, aby prawidłowo wyszczotkować sierść. W przypadku tej rasy ważna jest systematyczność oraz odpowiedni zestaw przyrządów i kosmetyków do pielęgnacji psa. Ważną rzeczą jest, aby w okresie linienia psy z podszerstkiem takie jak border collie czesać codziennie. Psy te posiadają bardziej gęsty podszerstek, a jego zadaniem jest izolacja skóry. Usunięcie martwego podszerstka wymaga odpowiednich przedmiotów, ponieważ znajduje się on między włosami okrywowymi. W przypadku psów krótkowłosych jest o tyle lżej, gdyż ich sierść nie kołtuni się. Natomiast niektóre z nich gubią sierść przez okrągły rok, dlatego zalecane jest ich wyczesywanie gumowym zgrzebłem.

Systematyczne szczotkowanie czworonogów pozwala na uzyskanie lśniącej i zdrowej sierści. Oprócz tego poprzez czesanie zachowywana jest higiena skóry. Dzięki częstemu czesaniu można usunąć brud, czy inne zanieczyszczenia z sierści. Jak wiadomo podczas spacerów pies zagląda w różne miejsca, a w przypadku border collie sierść jest dłuższa, dlatego łatwiej przyczepiają się do niej różne gałązki, źdźbła traw, czy kleszcze. Codzienna pielęgnacja oprócz pozbycia się zanieczyszczeń znacząco poprawia ukrwienie skóry. Szczotkowanie psa umożliwia także właścicielowi sprawdzenie stanu skóry pod kątem zmian lub pasożytów. Częste szczotkowanie psa pozwala również na pozbycie się martwych włosów co jest istotne, jeśli nasz pupil gubi duże ilości sierści lub ma spory podszerstek. W tym momencie, jednak należy zaznaczyć, że jeśli pies pomimo systematycznej pielęgnacji gubi dużo sierści należy wybrać się do weterynarza w celu ustalenia przyczyny. Pielęgnacja psiej sierści pozwala także na zminimalizowanie pojawiania się jej na podłodze, meblach czy ubraniach. Regularne czesanie psa wpływa również na działanie szamponu i zapobiega kołtunieniu się sierści podczas mycia.

Jaka szczotka i furminator dla border collie? – najlepsze szczotki dla tej rasy

Do pielęgnacji border collie najważniejsze są odpowiednie szczotki. Pierwszą z nich jest szczotka z włosia, która zalecana jest do użytku już od szczeniaka. Kiedy u border collie zacznie pojawiać się dorosła sierść wtedy należy również zakupić szczotkę drucianą. Ten rodzaj szczotki powinien mieć gładkie końce, aby nie drapał lub nie wyrywał psu sierści. Kolejnym przyrządem jaki musimy posiadać jest metalowy grzebień o średniej gęstości. Jeśli skończymy wyczesywać sierść grzebieniem możemy dodatkowo użyć furminatora lub zgrzebła, by bardziej usunąć martwy podszerstek. Warto jest psy tej rasy przed czesaniem spryskać odpowiednim sprayem.

Furminator został wynaleziony przez Angie Porter kobietę, która specjalizuje się w groomingu. Urządzenie to przeznaczone jest do usuwania podszerstka, zarówno u psów jak i kotów. Furminator jest przyrządem składającym się z obitej gumą wyprofilowanej rączki, która idealnie dopasowuje się do kształtu dłoni. Górna część furminatora to grzebień stalowy z ząbkami, który jest mocno przytwierdzony do rączki. Przyrząd ten został wyposażony w nakładkę chroniącą ząbki przed stępieniem. Furminator bez problemu można dezynfekować i myć, ponieważ jego grzebień jest zrobiony ze stali nierdzewnej. Należy pamiętać, że na rynku istnieje wiele podróbek tego produktu, a oryginalny model wyróżnia przycisk ” fur rejektor”, ułatwiający usunięcie sierści ze szczotki.
Jeżeli chcemy w prawidłowy sposób użyć furminatora musimy pamiętać o kilku zasadach:

 • należy trzymać przyrząd prostopadle do skóry i nie dociskać go za mocno,
 • furminator należy przesuwać po sierści energicznymi i krótkimi ruchami,
 • podczas czesania należy delikatnie naciągnąć skórę, aby jego ząbki jej nie uszkodziły,
 • przyrządem tym nie wolno czesać po kilka razy tego samego miejsca..

Produkt ten został stworzony z myślą o nawet najmniej doświadczonych właścicielach, a jego użycie pozwala na pozbycie się 90% więcej sierści, niż w przypadku użycia zwykłych szczotek.

Głównymi zaletami tego urządzenia są:

 • długa wytrzymałość,
 • ograniczenie linienia,
 • mniej sierści na ubraniach i meblach,
 • łatwość w obsłudze,
 • gwarancja.

W jaki sposób należy czesać psa rasy border collie?

Jak wspomniane było psy tej rasy należy szczotkować raz w tygodniu, aby nie wyczesać im za dużo włosa. Dlatego do czesania można użyć specjalnego sprayu, który ułatwia rozczesywanie sierści oraz szczotki posiadającej rzadkie i długie zęby. Dzięki użyciu tego sprayu sierść bordera dostaje lepszego poślizgu, dlatego nie zaczepia się i nie wyrywa. Rasa wymaga czesania pod włos warstwami tak, by było widać skórę, która można dodatkowo spryskać miegłką. W przypadku znalezienia kołtuna należy namoczyć go w olejku ułatwiającym jego rozczesanie. W tym przypadku można również użyć oleju palmowego K100, jednak po tym zabiegu należy psa wykąpać. Podczas kąpieli border collie używamy szamponu ułatwiającego rozczesywanie lub w przypadku zniszczonego włosa szamponu odbudowującego. Następnie używamy witaminowej odżywki, która w znacznym stopniu zmiękcza włos. Wytartego psa ręcznikiem dobrze jest spryskać sprayem i suszyć suszarką rozczesują futro pod włos. Jeżeli nasz border ma skłonności alergiczne można użyć produktów hipoalergicznych przeznaczonych właśnie dla tego typu psów. Szampony te delikatnie odtłuszczają, usuwają brud i nie podrażniają skóry czworonoga. Border collie mogą być również kąpane szamponami do pogłębienie koloru sierści, który nadaje jej intensywnego koloru i połysku.

W jaki sposób należy oswoić psa ze szczotką?

Już od pierwszych tygodni jego życia warto przyzwyczajać psa do szczotki. Co prawda szczeniaki nie gubią dużo sierści, jednak ten moment jest odpowiedni, aby go przyzwyczaić do pielęgnacji. Wspomniana wcześniej szczotka z włosiem, doskonale sprawdzi się podczas szczotkowania czworonoga oraz pozwoli mu na zaznajomienie się z przyrządem. Przed zabiegiem szczotkowania należy podsunąć psu szczotkę, aby mógł ją powąchać i stopniowo głaszcząc psa ręką zamieniamy ją na szczotkę. Oczywiście czynność ta powinna być robiona delikatnie, a po skończonej pielęgnacji nagradzamy psa przysmakiem. Border collie bardzo szybko się uczą i lubią pracować z człowiekiem, dlatego przyzwyczajenie do pielęgnacji nie powinno zabrać nam wiele czasu. Należy pamiętać, aby podczas czesania dorosłego psa nie zapomnieć o równoczesnym głaskaniu, które sprawi, że pupil poczuje się pewniej. Najlepszym momentem do wyczesania czworonoga jest powrót po dłuższym spacerze. Wtedy to pies jest bardziej zmęczony i łatwiej nam go nakłonić na tego typu zabieg. Pod żadnym pozorem nie wolno psa czesać na siłę lub robić tego mocno poprzez ciągnięcie za nierozczesane kołtuny.

Rodzaje szczotek dla psów

Dla psów posiadających włosy idealnie nadadzą się szczotki druciane, które w precyzyjny sposób pozwolą na ich rozczesanie. Szczotka włosiano – oścista, przeznaczona jest dla psów u których nie ma konieczności wyczesywania podszerstka. Szczotka ta zrobiona jest z nitek nylonowych lub plastikowych igiełek. Gumowe zgrzebło lub rękawica idealnie sprawdza się dla psów z krótką sierścią natomiast zgrzebło z zębami twardymi nadaje się dla psów ze średnią sierścią. Szczotka z włosiem lub nylonowa polecana dla szczeniąt ma na celu nadanie połysku sierści i przyzwyczajenie pupila do zabiegów pielęgnacyjnych. Pamiętajmy, aby podczas zakupu wybrać taką szczotkę, która w żaden sposób nie zrobi krzywdy zwierzęciu i bezboleśnie wyczesze kołtuny.

Jak często kąpać psy rasy border collie?

Pomimo tego, iż psy te posiadają dosyć długą sierść nie kąpie ich się tak często jak w przypadku innych ras z taką samą sierścią. Kąpiel border collie powinna mieć miejsce tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Aby umyć bordera w odpowiedni sposób należy pamiętać o kilku zasadach:

Jeżeli zależy nam tylko na odświeżeniu psiej sierści możemy użyć do tego lotionu. Kosmetyk ten należy rozprowadzić na wacie nawiniętej na szczotkę i wyczesać w ten sposób psa. Aby nie doszło do filcowania się sierści należy kąpać psa dwa razy w roku i szczotkować regularnie spryskując sierść sprayem.

Czym karmić psa, aby miał zdrową sierść?

Jeśli pies ma lśniącą sierść to znak dla właściciela, że odżywia go w prawidłowy sposób. Odpowiednie proporcje wszystkich składników w pożywieniu, opócz dobrego zdrowia pozwalają na uzyskanie lśniącej i mocnej sierści. Dobre jakościowo karmy zawierają dużą ilość białka, natomiast te gorszej jakości posiadają dodatki zbóż. Wybierając dobrego producenta karmy dla zwierząt możemy mieć pewność, że jej skład będzie odpowiednio dopasowany do wieku i potrzeb psa. Należy pamiętać, że do najczęstszych produktów wywołujących alergię u psa możemy zaliczyć drób, dlatego warto zmienić jej smak na jagnięcinę lub rybę. Oprócz suchych karm dobrze jest podawać wołowinę, ponieważ zawiera ona spore ilości żelaza.

Jak wygląda linienie u border collie?

Linienie występuje na całej powierzchni ciała psa i trwa do ok. 2 miesięcy. Psy linieją dwa razy do roku, na wiosnę i na jesień. W przypadku posiadania suczek tej rasy trzeba wiedzieć, że linieją one również kilka miesięcy po cieczce oraz w przypadku, gdy będą karmić młode. Sztuczne oświetlenie ma duży wpływ na linienie sierści, ponieważ przyczynić się może do zmian w tym procesie, a najbardziej narażone są psy spędzające większość czasu w domu.

Jakie choroby wpływają na wypadanie sierści u psów?

Na wypadanie sierści wpływa duża liczba chorób jak, np:

 • choroby bakteryjne, które mogą prowadzić do zapalenia skóry,
 • nowotwory złośliwe,
 • włókniaki, naczyniaki czy tłuszczaki,
 • genetyczne choroby skóry,
 • grzybica skóry, która jest bardzo powszechna i objawia się okrągłym lub półokrągłym wyłysieniem sierści.

Jak przygotować border collie do wystawy?

Psy występujące na wystawach muszą mieć sierść utrzymaną w odpowiedniej kondycji. Długość sierści musi być naturalna, dlatego nie można jej przycinać. Aby nadać psu idealnego wyglądu poprzez uporządkowanie sierści należy w tym celu użyć nożyczek degażujących. Kolejnym krokiem jest stripping, który pozwala odnawianie włosa i jego lepsze układanie. Stripping polega na wyskubaniu palcami odstających martwych włosków, zabieg ten należy powtarzać raz w tygodniu.

Na kilka dni przed wystawą dobrze jest wykąpać psa, a wszystkie miejsca gdzie sierść jest najdłuższa należy suszyć pod włos. Taki sposób sprawi, że sierść nabierze większej objętości, a border collie będzie pięknie prezentował się na wystawie. Tydzień przed pokazem należy skrócić psu pazury tak, aby nie dotykały do podłoża. Trzeba także dokładnie obejrzeć łapy, by sprawdzić czy między palcami nie ma pofałdowanej sierści, którą należy wyciąć. Jeśli istnieje taka potrzeba można użyć kremu do pielęgnacji opuszków łap, który posiada właściwości regenerujące. Zabrudzone uszy czyścimy przy pomocy płynu do pielęgnacji uszu, a czynność ta polega na wpuszczeniu kilku kropel płynu do ucha i przetarcia go przy pomocy chusteczki.

Czy warto jest strzyc border collie – wady i zalety

Ze względu na podszerstek, który posiada ta rasa nie powinno się robić nic oprócz szczotkowania lub trymerowania. Jednak zdarzają się osoby, które obstrzygły bordera i nie żałują swojej decyzji, sprawdźmy dlaczego?

Według opinii tych osób podcięte i przerzedzone włosy doskonale wpływają na komfort zarówno dla psa jak i dla właściciela. Podcięcie włosów pozwala na szybsze wysychanie psa po kąpielach nie tylko domowych, ale również i tych na dworze. Oprócz tego w szybszy sposób odpada piasek czy błoto.

Zalety strzyżenia psa tej rasy:

 • brak przynoszenia kleszczy na sierści
 • szybciej wysycha futro
 • nie przyczepia się trawa i inne zanieczyszczenia
 • pies szybciej się chłodzi
 • zwierzę lepiej znosi wysokie temperatury

Do wad możemy zaliczyć:

 • szybkie nagrzanie się skóry
 • brak ochrony przed pogryzieniem innego psa.

Inne nieprawidłowości jakie mogą wyniknąć ze skrócenia sierści to pogorszenie stanu włosa.

Co potrzebuje border collie, aby prawidłowo się rozwijał?

Oprócz zbilansowanej diety oraz odpowiedniej pielęgnacji należy zadbać o kondycję fizyczną i umysłową tej rasy. Zdecydowanie rasa ta nie nadaje się dla osób, które nie mogą zbytnio poświęcić psu uwagi oraz zapewnić mu dużą przestrzeń lub odpowiednie spacery. Bordery to psy pracujące, które każdego dnia muszą otrzymać ciekawe zadania. W przypadku, gdy pozostawimy bordera samemu sobie zacznie szukać zajęcia, dlatego może doprowadzić do zniszczeń w domu. Border collie natomiast świetnie sprawdzą się dla osób aktywnych, które poświęcą im odpowiednią dawkę czasu.

Podsumowując border collie nie jest wymagającą rasą jeśli chodzi o pielęgnację. Ważne jest natomiast, aby systematycznie dbać o jego wygląd, a problemy z sierścią nie będą miały miejsca.

Podobne wpisy