Czy Border Collie może mieszkać na dworze?
Czy Border Collie może mieszkać na dworze?

Jeśli ktoś szuka psa niezwykle żywiołowego, uwielbiającego aktywność fizyczną na świeżym powietrzu, to można mu śmiało polecić border collie. Są to piękne czworonogi, niezwykle energiczne, uwielbiają się bawić. Towarzyszą one człowiekowi od wieków, zawsze służyły jako psy pasterskie, zaganiały inne zwierzęta, przede wszystkim owce. Ponadto broniły stado przed zagrożeniami w postaci dzikich zwierząt. Jeśli ktoś stroni od ruchu i mieszka w bloku, to powinien dobrze przemyśleć swoją decyzję o wzięciu pod dach psa rasy border collie. Są to psy typowo rodzinne, bardzo zżywają się z opiekunem, potrzebują dużo przestrzeni.

Jaki charakter ma border collie?

Osoba, która decyduje się na powiększenie rodziny o czworonoga, powinna zastanowić się nad tym, jaka rasa będzie odpowiednia. Każdy pies jest inny, na jego charakter wpływa wiele czynników. Najważniejsze będzie oczywiście wychowanie, ale każda rasa ma też jakieś predyspozycje. Dużą popularnością cieszą się psy rasy border collie ze względu na swoje łagodne usposobienie. Są to niezwykle piękne psy, pełne energii, niemalże zawsze gotowe do aktywności fizycznej i świetnej zabawy. Uwielbiają przebywać w stadzie, bardzo przywiązują się do swojego opiekuna. Wobec swojego ukochanego człowieka border collie jest niezwykle przyjacielski. Warto jednak mieć na uwadze to, że charakter psów tej rasy jest bardzo zróżnicowany. Wynika to z tego, że przez wieki czworonogi służyły jako psy pasterskie. Miało to ogromny wpływ na ich usposobienie. Stały się władcze i stanowcze, co wymagała praca ze stadem. Bez tego border collie nie byłby w stanie zapanować nad kilkudziesięcioma owcami. Trzeba liczyć się z tym, że psy tej rasy będą niekiedy, częściej lub rzadziej, wręcz nieustępliwe. Oczywiście nie wiąże się to z przejawami agresji.

Psy rasy border collie są najczęściej bardzo ufne, ale zawsze zdarzają się jakieś wyjątki od tej reguły. Pupile mogą być niekiedy bojaźliwe, ale najczęściej wynika to z tego, w jaki sposób były wychowywane. Jeśli szczeniak nie był właściwie socjalizowany, to niestety trzeba liczyć się z tym, że wystąpią rozmaite problemy w przyszłości. Otoczenie ma ogromny wpływ na zachowanie czworonoga. Bardzo ważne jest wobec tego wybieranie psa ze sprawdzonej hodowli. Trzeba wszystko dokładnie zweryfikować, aby nie okazało się, że pies będzie mieć jakieś traumy. Niestety nie brakuje osób, które prowadhodowlę tylko po to, aby się jak najwięcej wzbogacić, nie dbając o prawidłowy rozwój psychofizyczny szczeniaków. Nieświadomy nabywca naraża się na zakup psa, który stanie się problematyczny w niedalekiej przyszłości. Psy border collie nie są z natury skłonne do kłótni, nie wszczynają bójek. Dobrze tolerują również inne zwierzęta, jeśli się z nimi wychowywały. Będą odpowiednim wyborem dla rodziny z dziećmi ze względu na brak agresji wobec nich. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że psy tej rasy lubią nadmiernego okazywania uczucia, są bardzo wylewne.

Co warto wiedzieć o zachowaniu psów rasy border collie?

Psy rasy border collie są bardzo żywiołowe, potrzebują wobec tego mnóstwo ruchu. Trzeba mu im zapewniać aktywność nie tylko fizyczną, ale też umysłową. Nawet w przypadku długiego i wyczerpującego spaceru czwórnóg nadal będzie pełen energii. Ruch działa na niego wręcz pobudzająco, bardzo się cieszy spędzaniem czasu ze swoim ukochanym opiekunem. Traktuje go jako najważniejszego członka swojego stada. Istotne jest to, aby nie pozostawiać psa samemu sobie, bo znudzony zacznie szukać sobie zajęcia i stanie się skłonny do niszczenia rzeczy. Zachowanie znudzonych border collie na wolnej przestrzeni staje się wręcz nieprzewidywalne. Są to psy niezwykle inteligentne, więc zawsze znajdą sobie zajęcie. Pozostawianie psa bez opieki to niestety prosta droga do tego, aby stał się nieposłuszny. Może też mieć tendencję do ucieczek. Psy rasy border collie wyróżniają się bardzo silnym instynktem pasterskim, co oznacza, że po wykryciu ruchomego celu są wręcz zmuszone do podążania za nim. Czworonóg ruszy w pogoń, nie zważając na nic, jeśli nie będzie w pobliżu opiekuna.

Pies rasy border collie to urodzony opiekun stada, który pomimo tego, że utrzymuje nad nim kontrolę, nie przejawia agresji. Jego zadaniem jest zaganianie stada, bez szczekania. Jeśli ktoś szuka psa, który będzie bardzo skoncentrowany na wykonywaniu polecenia, posłuszny, to będzie zadowolony z border collie. Psy tej rasy były docenienie nie tylko za to, że czuwały nad utrzymaniem stada w ryzach, ale też potrafiły znajdować zagubione owce i przyprowadzić je do domu. Nic więc dziwnego, że te niezwykłe czworonogi stały się psami ratowniczymi. border collie nie jest dużym psem, ale pomimo tego potrafi skutecznie wymusić posłuszeństwo na innych zwierzętach. Jeśli jednak nie mają tego robić na członkach rodziny, to trzeba zadbać o ich odpowiednie wychowanie, zapewnienie sporej dawki ruchu każdego dnia. Szczęśliwy pupil nie będzie mieć tendencji do takich zaborczych zachowań.

Dla kogo border collie będzie odpowiednim psem?

Jak łatwo się domyślić, psy rasy border collie nie będą odpowiednie dla każdego. Wynika to z ich potrzeb i charakteru. Brak właściwej socjalizacji szczeniaka i odpowiedniego wychowania przyczyni się do tego, że pies stanie się problematyczny i wspólna egzystencja nie będzie usłana różami. Psu trzeba zapewnić zróżnicowaną aktywność zarówno fizyczną, jak i umysłową. Jako że border collie są psami bardzo inteligentnymi, to niestety szybko wyłapią błędy wychowawcze i to wyrzekają. Jeśli komuś marzy się posiadanie takiego zwierzaka, to powinien w pierwszej kolejności zapoznać się dokładnie ze specyfiką rasy. Wychowywanie border collie wymaga sporej wiedzy i doświadczenia, nie jest to odpowiedni pies na początek. Psy rasy border collie mają ogromny temperament i jednocześnie wesołe usposobienie. Nie nadają się na stróżów ze względu na swoją łagodność i przyjacielskie nastawienie. Nie przejawiają one agresji nawet w przypadku obcych ludzi.

Jeśli ktoś ma już psa i chce wziąć także border collie, to powinien mieć na uwadze to, czy ten pierwszy dorówna kondycją temu drugiemu. W przeciwnym razie trudno będzie mówić o dogadywaniu się i dobrej zabawie. Warto wiedzieć, że psy border collie mają tendencję do ignorowania słabszych od siebie osobników. Co więcej, jeśli czwórnóg nie będzie właściwe zsocjalizowany, to może stać się wręcz agresywny wobec innych zwierząt. Trzeba mu zapewnić bliski kontakt z opiekunem, dlatego jeśli ktoś nie ma czasu na spędzanie go ze swoim pupilem, to nie powinien się dziwić temu, że pojawią się problemy w niedalekiej przyszłości. Border collie jest z natury niezwykle opiekuńczy i cierpliwy, więc może być świetnym kompanem zabawy z dziećmi. Jako że jest to pies o sporych wymaganiach, nie każdy będzie w stanie im podołać. Osoby stroniące od ruchu powinny poszukać innej rasy, bo w przeciwnym razie pies na tym ucierpi.

Psy rasy border collie są bardzo posłuszne i wypełniają każde polecenie swojego właściciela. Bez problemu pracują z innymi psami i współdzielą obowiązki. Border collie szybko się uczy, jest zawsze chętny do pracy. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że psy tej rasy mają tendencję do szybkiego nudzenia się, dlatego muszą mieć urozmaicony harmonogram dnia. Nie sprawdza się w ich przypadku klasyczne szkolenia. Border collie nie nadaje się na pierwszego psa, wymaga od doświadczonego przewodnika, który poradzi sobie z jego opanowaniem. Absolutnie nie można używać siły wobec czworonoga, ale trzeba być stanowczym i konsekwentnym. Pies musi wiedzieć, kto rządzi w stadzie i komu trzeba się podporządkować. W przeciwnym razie to on zechce zdominować innych. Border collie ma skłonności do reaktywacji, nie znosi samotności.

Border collie czy może mieszkać na dworze?

Wiele osób nie wyobraża sobie tego, aby trzymać psa w domu, szczególnie jeśli jest on dużych rozmiarów. Nie ma w tym niczego dziwnego, trzeba po prostu zadbać o to, aby stworzyć czworonogowi komfortowe warunki do życia, czyli przede wszystkim dać mu ocieplaną budę, która będzie właściwie odizolowana od podłoża. Większość psów jest dobrze przystosowanych do całodobowego przebywania na zewnątrz. Zwierzę powinno mieć jednak wyznaczone własne miejsce, swoją oazę komfortu i bezpieczeństwa. Opiekun powinien zadbać o to, aby pies nie był narażony na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych w postaci opadów deszczu i śniegu, podmuchów wiatru, intensywnego promieniowania słonecznego itd. Oczywiście nie każda rasa psa nadaje się do przebywania na zewnątrz, szczególnie w okresie jesienno-zimowym.

Pomimo tego, że psy rasy border collie uwielbiają być na zewnątrz, wręcz potrzebują ruchu na świeżym powietrzu, to jednocześnie nie powinny być one trzymane na dworze przez całą dobę. Nie wynika to jednak z tego, że są podatne na działanie niesprzyjających czynników atmosferycznych. Nawet kapryśna pogoda nie stanowi dla nich większego problemu. Dotyczy on rozłąki z rodziną. border collie są psami pasterskimi i jednocześnie niezwykle rodzinnymi. Potrzebują one kontaktu z człowiekiem, dlatego trzymanie ich poza domem to niestety prosta droga do unieszczęśliwiania czworonogów. Oczywiście można zostawiać psa na zewnątrz, ale nawet najwspanialszy kojec i idealna buda, mnóstwo wygód, nie sprawią, że border collie będzie szczęśliwy. Przebywanie z dala od swojego ukochanego opiekuna odbije się niekorzystnie na zachowaniu border collie.

Warto też od razu zaznaczyć, że jeśli ktoś mieszka w bloku, w centrum miasta, to nie powinien brać psa rasy border collie, bo nie będzie w stanie zapewnić mu optymalnych warunków do życia. Dla psa pasterskiego przebywanie każdego dnia w zamknięciu będzie niczym umieszczenie w celi. border collie potrzebuje przestrzeni, ma on w sobie mnóstwo energii, wszędzie go pełno, nie wystarczy mu krótki spacer. Najlepszym miejscem do życia będzie dla niego duża działka, dom z ogrodem na wsi, ewentualnie na obrzeżach miasta. Jeśli ktoś nie chce, aby jego border collie był szczęśliwy, to nie powinien trzymać go na zewnątrz. Skazany na mieszkanie w budzie będzie czuł się coraz bardziej opuszczony i samotny. Jest to pies bardzo towarzyski, uwielbiający przebywać w rodzinnym gronie.

Podobne wpisy