Border collie wystawowy
Border collie wystawowy

Wystawy psów rasowych z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. To duża atrakcja dla miłośników zwierząt, publiczności spragnionej estetycznych wrażeń na najwyższym poziomie oraz dla samych czworonogów, które w czasie tego typu eventów mają możliwość przebywać w swoim towarzystwie. Jednak droga do tego, by wystąpić ze swoim pupilem na lokalnej czy ogólnokrajowej wystawie bywa wyboista i trudna oraz wymaga wielu miesięcy przygotowań, żmudnych treningów, samodyscypliny i dużej dawki motywacji.

Formalności przed wystawą

Co w Sierści Piszczy

Proces przygotowania psa na wystawę składa się z dwóch najważniejszych elementów. Pierwszy to zadbanie o kwestie formalne (istnieje bowiem szereg wytycznych, jakie spełnić musi nasz czworonożny przyjaciel, aby mógł zostać zakwalifikowany do wystawy). Drugi element procesu przygotowawczego to systematyczny i regularny trening psa począwszy od okresu szczenięcego.

Jeśli chodzi o kwestie formalne należy mieć na względzie, że w wystawie może wziąć udział pies, który:

  • ma rodowód lub metrykę oraz numer rejestracyjny wydawany przez Polski Związek Kynologiczny
  • jest zdrowy i zaszczepiony przeciwko wściekliźnie. Dyskwalifikacją jest kastracja oraz laktacja oraz typowe wady w obrębie rasy
  • jego start w wystawie został zgłoszony z odpowiednim wyprzedzeniem oraz opłacony na czas. Warto tu podkreślić, że wszystkie formalności powinny być dopięte na ostatni guzik najpóźniej na dwa, trzy miesiące przed planowanym terminem wystawy, dlatego nie warto zwlekać z ich załatwianiem na ostatnią chwilę.

Przygotowanie psa do wystawy

Aby właściwie przygotować psa do wystawy należy zadbać nie tylko o jego zdrowie, ale również wygląd zewnętrzny. Dlatego konieczne są regularne wizyty u fryzjera, kąpiele, ale przede wszystkim zdrowa i zbilansowana dieta, która zagwarantuje piękną i lśniącą sierść, zdrowe zęby i dziąsła. Psy biorące udział w wystawach powinny być karmione wyłącznie certyfikowaną i przebadaną karmą, która (w zależności od rasy i jej potrzeb) dostarczy niezbędnych składników odżywczych, witamin i mikroelementów. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do żywienia psa danej rasy warto skontaktować się z lekarzem weterynarii.
Kolejną istotną kwestią, o którą należy zadbać przed udziałem w wystawie jest trening behawioralny psa. To bez wątpienia priorytet! Nauka posłuszeństwa, dobrych manier, właściwych zachowań i reakcji na bodźce płynące z otoczenia powinna być uzupełniona o prawidłowe chodzenie na smyczy i właściwą postawę ciała. Trening behawioralny warto rozpocząć od czasów szczenięcych, kiedy pies (podobnie jak dziecko) edukację wchłania jak gąbkę. Nauka chodzenia to wbrew pozorom nie tylko umiejętność samego chodzenia na smyczy. To właściwy ruch i sylwetka ciała psa (zwłaszcza głowy) w trakcie kłusu, co umożliwia pełną prezencję psa i ocenę jego walorów przez sędziego. Trzeba koniecznie zadbać też o prawidłową interakcję naszego czworonoga z innymi psami obecnymi na wystawie. Dlatego zawsze treningi powinny odbywać się w towarzystwie innych psów, aby przyzwyczaić psa do obecności innych osobników.

Ważna jest też prawidłowa pozycja naszego czworonożnego przyjaciela. Dlatego konieczne są treningi nie tylko na ziemi, ale również na podwyższeniu (np. na stole). Pies powinien stać prosto i nieruchomo, bokiem do sędziego, prezentując się w najlepszym wydaniu i pozostać w takiej pozycji do momentu komendy wydanej przez właściciela. W trakcie treningu (zarówno chodzenia kłusem w odpowiednim tempie jak i stania w pozycji wystawowej) należy nagradzać psa przekąskami i smakołykami, gdyż jest to dla niego najskuteczniejszy motywator. Trening chodzenia kłusem i prezencji na stoliku warto zacząć od czasów szczenięcych, trudno bowiem nauczyć psa tego typu komend, kiedy ma rok czy dwa.

Pies przygotowywany do udziału w wystawie powinien też prawidłowo reagować na takie komendy jak: „cofaj”, „krok”, „stój”.

Warto też podkreślić, że w całym procesie treningu i przygotowania psa do wystawy należy zadbać również o to, aby jego postawa miała swoisty charakter. Pies powinien być szczęśliwy, radosny, zmotywowany. Nie może być osowiały, zestresowany podróżą czy pod ewidentnym wpływem stresu swojego właściciela. Nawet jeśli nasz pupil na piątkę z plusem będzie wykonywał polecenia, a jego oczy czy ogólna postawa ciała będą odzwierciedlać znużenie, brak zainteresowania czy apatię – próżno oczekiwać sukcesu! Pies na wystawie powinien wyglądać na czujnego, szczęśliwego i zmotywowanego. Powinien mieć postawione uszy, głowę, ogon i wzrok skierowany na właściciela.

Jak przebiega wystawa psów i co podlega ocenie przez sędziów?

Zarówno wystawy krajowe jak i międzynarodowe odbywają się w dniu wolne od pracy (weekendy i święta). Po uprzedniej rejestracji psa i opłaceniu udziału w wystawie po przybyciu na miejsce pobiera się numer startowy pupila. Należy umieścić go w dobrze widocznym miejscu, tak aby sędziowie nie mieli problemów z identyfikacją psa. Teren wystawy psów to miejsce podzielone na kilka obszarów, tzw. ringów, gdzie umieszcza się psy w zależności od rasy, płci, wieku czy cech szczególnych (np. określonego umaszczenia czy długości sierści). Zawodnicy w ringu ustawiają się według numerów startowych. W trakcie wystawy do wykonania jest najczęściej kilka zadań: obejście ringu dookoła celem oceny psa w ruchu, prezentacja psa na specjalnym stoliku, gdzie ocenie poddawane są cechy szczególne psa: uszy, zęby, umaszczenie, łapy, głowa, ogólna sylwetka ciała. Warto przy tym dodać, że wystawa psów rasowych to miejsce, gdzie wymagana jest absolutna perfekcja. Każde odstępstwo od planu (np. położenie się psa, drapanie się, rozkojarzenie, oglądanie się za innymi psami czy szczekanie) może być podstawą do jego dyskwalifikacji.

W trakcie wystawy sędziowie weryfikują też zgodność budowy psa ze wzorcem rasy oraz jego charakter i cechy osobowości. W zależności od rasy psy otrzymują inne zadania do wykonania, które mają zweryfikować jego cechy osobowości czy reakcję na bodźce płynące z otoczenia. Ocenę doskonałą otrzymuje uczestnik, który jest w doskonałej kondycji fizycznej i psychicznej, odpowiada idealnie swojemu wzorcowi rasy oraz prezentuje klasę, harmonię i elegancję w postawie ciała oraz w ruchu tzw. kłusem.

Jaki tytuł może otrzymać pies?

Tytuły na wystawie psów zależą od rodzaju samej wystawy i jej rangi. Nieco inne tytuły i certyfikaty można otrzymać na wystawie krajowej, a inne na wystawie międzynarodowej. W przypadku wystaw organizowanych raz w roku przez Związek Kynologiczny w Polsce oraz FCI najwyższym tytułem pozostaje Zwycięzca Świata. Niżej są: Zwycięzca Europy, Zwycięzca Polski lub innego kraju.

Są też tytuły charakterystyczne dla klubowych wystaw psów. To m.in. Najlepszy Reproduktor, Najlepsza Suka Hodowlana, Najlepsza Hodowla, a także Zwycięzca Klubu i Młodzieżowy Zwycięzca Klubu.
Coraz częściej są też organizowane wystawy, na których można zdobyć tytuł Szczenięcia w Rasie, Najpiękniejszego Juniora w Rasie, Najlepszego Psa i Suki w Rasie.

Proces oceny psa uzależniony jest od klasy wiekowej. Pierwsza klasa wiekowa obejmuje szczenięta do dziewiątego miesiąca życia, druga – psy powyżej dziewiątego miesiąca. Osobno również w swoich klasach wiekowych oceniane są psy i suki. Każdy czworonożny uczestnik wystawy otrzymuje dyplom oraz specjalną kartę oceny z punktacją oraz opisem eksterieru i charakteru.

Warto podkreślić, że w przypadku, gdy pies jest agresywny lub posiada wady opisane we wzorcu rasy sędzia ma prawo go zdyskwalifikować. Dyskwalifikacji podlegają również psy niewłaściwie przygotowane do wystawy (brudne, nieostrzyżone).

Co dają zdobyte na wystawie nagrody?

Nagrody, dyplomy i certyfikaty zdobyte w trakcie wystawy krajowej są doskonałym preludium do pięcia się po szczeblach psiej kariery na arenie międzynarodowej. Każdy kolejny udział w wystawie jest doskonałym treningiem dla naszego czworonoga, gdzie poza zaprezentowaniem swojej sylwetki i zachowań uczy się też obcować z rzeszą psów innych ras, co jest dla niego niezwykle ważnym ćwiczeniem behawioralnym.

Podsumowując, wystawy psów rasowych z roku na rok cieszą się dużą popularnością. Coraz więcej osób zaczyna interesować się hodowlą psów rasowych i ich treningiem. Co więcej, wystawy ogólnopolskie i światowe są w tej dziedzinie niezwykle prestiżowe, co jeszcze mocniej przekłada się na zainteresowanie tego typu przedsięwzięciami. Warto jednak mieć na uwadze, że przygotowanie psa do wystawy do praca trudna, żmudna i niezwykle czasochłonna. W zależności od rasy i wieku treningi różnią się od siebie, a psy w różnym stopniu chłoną wiedzę. Właśnie dlatego warto zaczynać od wieku szczenięcego. Jeśli chodzi o rasę psa polecaną na wystawy jest ich naprawdę wiele: border collie wystawowy, owczarek niemiecki, dog niemiecki, sznaucer czy owczarek kaukaski. Każda z tych ras ma odmienne wymagania w zakresie żywienia, pielęgnacji czy treningu behawioralnego, dlatego warto przed podjęciem decyzji o zakupie zgłębić tę wiedzę i upewnić się, że podołamy wyzwaniu. Udział psa w wystawie to nie tylko duży prestiż dla niego, ale przede wszystkim dla właściciela, który bierze na swoje barki całą odpowiedzialność związaną z jego przygotowaniem, treningiem i szlifowaniem jego charakteru od najmłodszych lat. Zdobycie najważniejszych tytułów i najwyższych lokat na wystawach ogólnopolskich czy światowych to ogromne wyróżnienie i wysoka nagroda finansowa. Dla wielu osób przygotowywanie psów do udziału w wystawach to nie tylko prestiż i możliwość zdobycia najwyższych miejsc w rankingach, ale przede wszystkim to pasja. I trudno się temu dziwić: bez wątpienia tytuł Zwycięzcy Świata po wielu miesiącach żmudnych przygotowań smakuje wybornie!
Jeśli więc kochasz psy, czujesz, że posiadasz ogromne pokłady cierpliwości, samozaparcia, dyscypliny oraz nie boisz się trudnych wyzwań – już dziś dowiedz się więcej na temat wystaw psów rasowych i ogromnych możliwości, jakie z nimi się wiążą! Zostań właścicielem i trenerem owczarka, doga czy border collie i razem z nimi sięgnij po tytuł Zwycięzcy Świata lub Zwycięzcy Europy!

Podobne wpisy