Kiedy zacząć szkolenie border collie
Kiedy zacząć szkolenie border collie

Kiedy zacząć szkolenie border collie?

Border collie uznawany jest jako jeden z najinteligentniejszych i najbardziej podatnych na szkolenie psów. Dlatego też, można zauważyć jak w ostatnim czasie przybywa osób, które szukają dobrych, sprawdzonych hodowli, w których można kupić szczeniaka. Ci, którzy zdecydowali się na tego psa wiedzą jednak, że czeka ich nie lada zadanie. Oprócz tego, iż jest to świetny, radosny i niezwykle przyjazny pupil, wymaga on również sporo atencji i uwagi swojego właściciela.

I nie chodzi tu tylko o codzienne wyprowadzanie, karmienie czy głaskanie. Border collie słyną z tego, że uwielbiają być szkolone i uczone coraz to nowszych rzeczy. Trzeba tym psom zapewniać ciągły trening – zarówno fizyczny, jak i psychiczny. Pies, który nie rozwija się jest osowiały, smutny, pozbawiony energii i szybciej choruje. Dlatego o wielu rzeczach warto się dowiedzieć, zanim zdecydujemy się przygarnąć border collie na stałe.

Jakie mieć do niego podejście? Kiedy i od czego zacząć jego szkolenie? Na co zwrócić uwagę podczas treningów? Na te oraz na wiele więcej pytań odpowiedzi poniżej.

Border collie – pies pasterski

Border collie to typowy pies pasterki, który zasłyną z tego, iż doskonale radzi sobie z pilnowaniem bydła na polach. Na początku w wielu krajach (szczególne w Anglii i Szkocji) pasterze kupowali psy border collie, by te mogły na górzystych terenach pilnować owiec, krów, kóz przez inną zwierzyną. Ponadto, ich czujny nos oraz dobry instynkt sprawiał, że nie dopuścił do pilnowanego swojego terenu także obcych osób. Był wierny w 100% swoich właścicielom oraz ich komendom. Dlatego też, nawet obecnie psy te uważane są za jedną z najbardziej inteligentnych ras psów jaka istnieje. Bardzo łatwo je wyszkolić, chętnie biorą udział w różnych zawodach i treningach co sprawia, że w całej Polsce co roku organizowanych jest mnóstwo pokazów i konkursów z udziałem tych właśnie psów.

Psy uwielbiające treningi

Hodowcy rasy Border Collie zgodnie przyznają, iż border collie są niezwykle łatwe do wytrenowania. Trzeba jednak mieć do nich odpowiednie podejście, sporo czasu i ogrom cierpliwości. Są to bardzo mądre i rozsądne psy, co oznacza, że bardzo szybko przyzwyczajają się, że za dobrze wykonane zadanie czeka ich nagroda, a za złe – nic, więc za pyszne smakołyki tak naprawdę są w stanie zrobić wiele. Nawet ci, którzy nie planują ze swoimi psami uczestniczyć w konkursach czy zawodach nie powinni zapominać o wyszkoleniu psa. Osoby, które chcą mieć w domu typowego pupila muszą wiedzieć, że pies border collie wymaga treningu, zabawy oraz ciągłego rozwoju. Trzeba więc go nauczyć podstawowych rzeczy związanych z zasadami w domu, by zarówno jemu samemu, jak i mieszkańcom lepiej się funkcjonowało. Obowiązkowo, gdy tylko szczeniak zjawi się w domu powinno się rozpocząć z nim szkolenie jeśli chodzi o jego miejsce, w którym ma spać i odpoczywać. Gdy właściciele nie chcą, by np. wskakiwał na łóżko lub kanapę – trzeba być konsekwentnym i stanowczym. Te osoby, które twierdzą, że ze szczeniaczkiem można spać w łóżku, a dorosłego border collie szybko się od tego odzwyczai – są w dużym błędzie. To samo dotyczy kwestii posiłków, spacerów, zabawy itp. Border collie musi mieć w domu swoje miejsce, w którym będą znajdowały się jego miski, do których w każdej chwili ma dostęp. Podobnie sytuacja wygląda ze spacerami. Już kilkutygodniowego szczeniaka powinno się uczyć, iż potrzeby swoje załatwia on na zewnątrz, nie w domu. To można uzyskać poprzez stałe pory wychodzenia z psem.

Kiedy zacząć szkolenie psa rasy border collie?

Właściciele szczeniaków border collie często nie wiedzą dokładnie, od kiedy powinno zacząć się ich efektywniejsze szkolenie. I niekoniecznie tu mowa o podstawowych czynnościach jak załatwianie się na dworze, nie gryzienie rzeczy domowników itp. Większość osób decydujących się na border collie chce się w dobry, sprawdzony sposób wytrenować. Niektórzy samodzielnie podejmują się tej czynności, inni zgłaszają się do specjalistów. Eksperci od tej rasy zdecydowanie proponują klientom tą drugą formę, ponieważ nawet najlepsze poradniki, książki czy fora internetowe nie są w stanie odpowiedzieć na konkretne zachowanie psa podczas treningu. W tym przypadku dobrze jest więc udać się na szkolenie do wyspecjalizowanych trenerów. Znajdują się ona prawie w każdym dużym mieście. Można zapisać się zarówno na zajęcia grupowe, jak i indywidualne. Na takim szkoleniu/kursie trener po kilku spotkaniach jest w stanie poznać psa, dobrać do niego odpowiednią metodę nauki oraz pracować nad jego tresurą. Ponadto, zaleca ona najczęściej także treningi i ćwiczenia w domu. Wówczas, dla uzyskania lepszego efektu powinno się kontynuować pracę nad psem również w warunkach domowych, by szybciej osiągnąć dane efekty.

Jak prawidłowo uczyć border collie?

Nie od dziś wiadomo, że psów podczas treningu nie wolno absolutnie bić, zastraszać ani używać innych metod, które powodują, że nasz pupil się boi. Trzeba pamiętać, że pies może mieć również gorszy dzień, być w słabszej kondycji lub nie mieć chęci po prostu uczyć się nowych sztuczek, gdy źle się czuje. Wówczas warto odpuścić trening i odłożyć go na kolejny dzień. Ponadto, trzeba pamiętać o nagradzaniu psa za dobrze wykonane zadanie. Przyjęło się, że najczęściej psy otrzymują drobne smakołyki, które motywują je do pracy i które są dla nich nagrodą za wykonane ćwiczenie. Właściciele w domu jednak mogą psy nagradzać także w inny sposób. Pochwalenie pupila, pogłaskanie, przytulenie czy podarowanie nowej zabawki “gryzaka” to również świetny prezent dla niego, który pokazuje psu, że warto się starać.

Czego warto nauczyć border collie?

Tak naprawdę na to pytanie każdy właściciel musi odpowiedzieć sobie sam, gdyż ludzie mają różne oczekiwania co do swoich pupili. Jednym wystarcza, by ich pies podał łapę, by szczeknąć lub by reagował na komendę “leżeć”. Inni z kolei chcą, by ich pies brał udział w specjalistycznych zawodach przeznaczonych dla psów, w których musi wykazać się niezwykłą sprawnością fizyczną, sprytem oraz wieloma innymi umiejętnościami. Osoby, które nie planują ze swoim zwierzakiem jeździć na jakiekolwiek wystawy i szkolenia – zazwyczaj biorą udział w podstawowych kursach, które przygotowują ich psy do codziennego życia z ich właścicielami. Dobrze jest więc nauczyć psa wspomnianych wyżej zasad higieny (czyli załatwiania się na dworze), podstawowych komend typu: “przynieś zabawkę”, “daj głos”, “daj łapę”, “wróć”, “zostaw”, “nie wolno”, “leżeć”. Gdy właściciele border collie mieszkają w domu jednorodzinnym powinny także nauczyć psa od małego – ograniczonego zaufania do obcych. Ta rasa bowiem z natury jest bardzo przyjazna i miła do wszystkich, jednak gdy intruz wejdzie na posesje, warto, by mieć go nie wpuścił – choćby informując właściciela głośnym szczekaniem.

Profesjonalne treningi

Osoby, które zauważają, że ich psy chętnie się uczą i mają naprawdę niebywałe umiejętności, a sami posiadają dostatecznie sporo czasu na treningi i naukę psa nowych rzeczy – powinni odwiedzić ze swoim pupilem miejsca, gdzie można poddać się profesjonalnym treningom przygotowującym psa do specjalnych zawodów. Warto wiedzieć, iż większości przypadków border collie z natury są bardzo zawzięte i wytrwałe, dlatego też jak czegoś od razu się nie nauczą, będą chciały próbować danego ćwiczenia w nieskończoność, aż ich właściciel będzie z nich bardzo zadowolony. Podczas takich treningów, wykwalifikowani trenerzy stawiają na proste, konkretne komendy oraz różnorodne zadania, które pozwalają psu uczyć się nie tylko określonych ćwiczeń ale również konkretnych poleceń. Na zawodach czeka na psa bowiem szereg zadań. Często border collie muszą przejść przez bardzo skomplikowane tory przeszkód, przynieść swojemu właścicielowi określone rzeczy a nawet przebiec określony dystans w odpowiednim czasie. Tu tak naprawdę liczą się wszystkie umiejętności psa – doskonałe fizyczne przygotowanie, posłuszeństwo wobec swojego właściciela, umiejętność słuchania jego poleceń, właściwa reakcja i znajomość konkretnych rzeczy/przedmiotów.

Co warto wiedzieć rozpoczynając szkolenie?

Właściciele, którzy zauważają jak mądre i rozwojowe są to psy, często “zamęczają” je długimi i jednostajnymi treningami. Trzeba absolutnie pamiętać, że pomimo wybitnych zdolności naszych pupili, warto zachować rozsądek i zimną krew podczas takich szkoleń. Nawet, gdy raz w tygodniu właściciel wybiera się do szkoły dla psów to też takie zajęcia trwają maksymalnie półtorej godziny, po czym jest czas na zabawę i relaks. Gdy z psem trenuje się w domu, można powtarzać konkretne ćwiczenia i zadania kilkakrotnie w ciągu dnia, nie dłużej jednak niż przez około 15-20 minut. Najlepszy czas na poszerzanie umiejętności psa to okres, w którym pies ukończy sześć miesięcy. Wówczas jest on już w pełni gotowy, by rozwinąć swoje umiejętności i wznieść się na wyższy szczebel nauki. Dlatego właśnie od tego czasu tak naprawdę najwięcej osób rozpoczyna swoją przygodę z kursami/szkoleniami psów u profesjonalistów. Od sześciu miesięcy do jednego roku pies bowiem jest w stanie nauczyć się i przyswoić najwięcej.

Jak widać z powyższego, border collie to niesamowicie mądre, inteligentne i posłuszne psy, które warto trenować. Trzeba jednak pamiętać, iż oprócz treningów i nauki – muszą one mieć także czas na zabawę i relaks (i to także najlepiej ze swoim opiekunem). Każdy pies powinien móc chociaż raz dzienne wybiegać się, poprzynosić zabawkę swojemu panu lub po prostu pobawić się z innym psem. Warto więc zadbać o taką równowagę i komfort psa, nawet wtedy, gdy chce się wychować prawdziwego championa, który będzie zdobywał wszystkie trofea na konkursach. Pies musi czuć, że może ufać swojemu właścicielowi i ten chce dla niego dobrze. Wówczas odwdzięczy się tym samym i jeszcze bardziej będzie się starał wykonywać wszystkie jego polecenia z ogromnym zaangażowaniem. Border collie to prawdziwi przyjaciele, którzy za swoim panem pójdą w ogień. Warto nie zmarnować tej szansy i wychować swojego pupila na mądrego, rezolutnego i sprawnego fizycznie psa, który świetnie reaguje na wszystkie polecenia i który doskonale się przy tym wszystkim bawi.

Podobne wpisy