Najlepsze zabawy dla Border Collie
Najlepsze zabawy dla Border Collie

Pies to jedno z najwierniejszych stworzeń na świecie, ma w sobie wiele pokładów inteligencji, jest oddany, wesoły i energiczny. Nie ma się więc co dziwić, że tyle osób decyduje się na przygarnięcie takiego czworonoga. Na świecie istnieje wiele ras psów, każda rasa ma swoje charakterystyczne cechy – te związane z wyglądem i z charakterem. Obecnie sporym zainteresowaniem cieszy się rasa psów Border Collie, psy te są bardzo przyjazne, szybko się uczą i mają wiele innych zalet, którym warto się bliżej przyjrzeć.

Charakterystyka rasy Border Collie

Co w Sierści Piszczy

Border Collie to wyjątkowa rasa psów. Rasa ta wywodzi się z pogranicza Anglii i Szkocji, od wieków psy te były wykorzystywane do zaganiania bydła i innych zwierząt hodowlanych. Te psy pasterskie mogą różnić się wyglądem, najczęściej jednak mają umaszczenie biało czarne lub ewentualnie z dodatkiem koloru złotego. Mają one średnią wysokość, puszysty ogon i spiczaste uszy. Ich sylwetka jest bardzo proporcjonalna i harmonijna, posiadają półdługą sierść, która w dotyku jest miękka i gładka.

Border Collie to pies rodzinny

Pies rasy Border Collie jest doskonałym towarzyszem zabaw, sportów i spacerów, chętnie towarzyszy swojemu właścicielowi na każdym kroku i to dosłownie. Pies ten jest niezwykle oddany i zapatrzony w swojego właściciela, nie znosi samotności i zamkniętych przestrzeni. Ma on mnóstwo energii, którą należy we właściwy sposób spożytkować poprzez zabawę i aktywność fizyczną, w innym wypadku pies może szkodzić w domu i robić ogromny bałagan. Psy te nie nadają się do kojców i będą źle znosiły wielogodzinne siedzenie samemu w domu. Stale potrzebują one ludzkiego towarzystwa, o czym warto pamiętać przed podjęciem decyzji o adopcji takiego właśnie psa.

Border Collie jakie zabawy lubi ten pies?

Psy rasy Border Collie bardzo lubią ruch i wszelką aktywność fizyczną. Uwielbiają się bawić w różne zabawy i wspaniale się przy tym bawią. Na początek warto im zapewnić ku temu odpowiednie warunki, dając im dostęp do dużego ogrodu lub zabierając je do parku czy w inne miejsce, gdzie będą się mogły wylatać. Poprzez zabawę z psem można go nauczyć różnych prawidłowych zachowań i przyszlifować nieco jego trudny charakter. Mimo, że psy te bardzo szybko się uczą, to wcale jednak nie oznacza, że nie wymagają one tresury, wręcz przeciwnie. Na pewno warto się z nimi bawić w różne zabawy węchowe, zabawy poszerzające ich inteligencję i w zabawy uspokajające.

Jak spędzać czas z psem w domu i na dworze?

Z każdym psem należy się dużo bawić w wolnych chwilach, by dobrze spożytkować jego energię i poprawić mu nastrój. Dzięki codziennej zabawie pies będzie spokojniejszy i bardziej zadowolony, przez to też nie będzie niszczył domu i jego otoczenia. Z pewnością na początek warto zaopatrzyć się w różne zabawki dla psów, które posłużą nie tylko zabawie, ale i tresurze psa. Powinny one być przystosowane do zabawy w domu i na zewnątrz. Poprzez zabawę zaspokaja się potrzeby fizyczne i psychiczne psów, od szczeniaka należy je uczyć, że po każdej zabawie następuje odpoczynek. Psy tej rasy traktują zabawę jako pracę wykonywaną dla swojego właściciela, podchodzą więc do niej bardzo metodycznie i z wielkim zapałem. Jest wiele zabaw, w które można się bawić z psem w domu na przykład szukanie zabawki i na zewnątrz – na przykład gonienie za piłką. Warto się im bliżej przyjrzeć.

Zabawy węchowe

Jedną z najbardziej popularnych kategorii zabaw z psem Border Collie są zabawy węchowe. Jak się można po nazwie domyślić, zabawy te mają na celu zwiększenie u psa wyczucia na otoczenie i na konkretne przedmioty. Psy pasterskie mają doskonały węch, ale poprzez zabawę można go jeszcze bardziej wyostrzyć. Zabawy węchowe polegają na wskazywaniu psu rzeczy, która przesiąknięta jest zapachem danej osoby. Może to być gumka do włosów, szalik, rękawiczka czy but. Zadaniem psa jest znalezienie właściciela danej rzeczy. Taka zabawa jest szeroko stosowana w szkoleniu psów policyjnych, tropiących i ratowniczych, ale warto się też bawić w ten sposób ze swoim psem w zaciszu własnego domu, bo nigdy nie wiadomo, kiedy taka umiejętność szukania rzeczy po zapachu się psu przyda.

Zabawy na inteligencję psa

Każda zabawa stymuluje rozwój psa, zarówno fizyczny jak i psychiczny. Pies, który się nie bawi szybko się nudzi i niszczy otoczenie, z kolei pies, który ciągle bawi się jedną zabawką może się na jej tle zafiksować, co również nie będzie korzystne dla niego i dla jego właściciela. Dlatego psie zabawy powinny być mocno urozmaicone, tak jak i zabawki, którymi się bawi. Wymyślając zabawy dla swojego psa, trzeba wziąć pod uwagę jego naturalne predyspozycje. Jak już wyżej wspomniano psy te dobrze się sprawdzają w zabawach węchowych, ale jest też wiele innych zabaw, które wzmocnią ich inteligencję. Jedną z takich zabaw jest łapanie i przynoszenie frisbee. Zabawa ta jest podobna do szukania patyka, ale akurat ta rasa psów niezbyt lubi gonienie za patykiem, za to uwielbia frisbie.

Ten mały plastikowy talerz daje psom rasy Border Collie wiele radości. Nie wszystkie psy są w stanie złapać taki przedmiot rzucony w powietrze, ale te psy radzą sobie z tym doskonale. Sztuką jest nauczyć psa, by przynosił zaaportowany talerzyk z powrotem właścicielowi i grzecznie czekał przy nodze na ponowny rzut tą zabawką. Aby można się było bawić z psem w ten sposób, należy znaleźć do tego odpowiednią przestrzeń. Nie każdy ogród pod względem wielkości się do tego nadaje, najlepiej sprawdzą się duże parki i wybiegi dla psów.

Ciekawą propozycją psów na inteligencję u psa jest stosowanie kongów na smakołyki. W ten sposób można się bawić ze szczeniakiem i z dorosłym psem. Dowodem na to, że zabawa przynosi rezultaty jest coraz krótszy czas wyciągnięcia smakołyka z zabawki. Kongi to specjalne miski dla psów, które są częściowo zamknięte a smakołyki, które się do nich wrzuca kręcą się w nich w koło. Pies poprzez odpowiedni ruch miską musi je wyciągnąć za pomocą pyska lub łapy. To doskonała zabawa dla każdego psa, która jest dla niego silną motywacją zdobycia upragnionego smakołyka.

Zabawy ze szczeniakiem i dorosłym psem

Niezależnie od tego w jakim wieku jest pies, potrzebuje on zabawy. Mimo, że najwięcej energii do zabawy mają szczeniaki, to i starsze psy potrzebują takiej aktywności fizycznej i kontaktu ze swoim właścicielem. Ze szczeniakami można się bawić na wiele różnych sposobów. Najlepszą dla nich zabawką są wszelkiego rodzaju gryzaki. Przygarniając szczeniaka należy się zaopatrzyć w wiele takich zabawek, bo dzięki gryzakom szczeniak zabije wolny czas i nie będzie się budził, co więcej nie będzie też niszczył w domu mebli, butów i zabawek dla dzieci. Gryzaki należy często wymieniać, bo im pies jest starszy tym ma mocniejsze zęby i łatwiej taką zabawkę przegryzie i zniszczy.

Inną doskonałą zabawką dla szczeniaka jest piłka. Może ona być wykonana z różnych materiałów, ale najlepiej sprawdzają się piłeczki gumowe. Nie powinna ona być zbyt wielka, ma się ona zmieścić w psim pyszczku. Rzucanie pieskowi piłeczki uczy go samokontroli i doskonale zapełnia mu wolny czas. To doskonała tresura dla szczeniaków Border Collie. Piłeczkę na początek powinno się rzucać szczeniakowi na niewielką odległość, najlepiej w domu. Im piesek będzie większy, tym większa powinna być odległość na jaką rzuca się mu piłkę. To doskonała aktywność fizyczna dla każdego psa.

Border Collie są bardzo inteligentnymi psami, można je łatwo nauczyć zapamiętywać nazwy zabawek, są w stanie zapamiętać nawet 800 nazw. Warto więc każdą zabawę w domu nazwać w prosty sposób, do tego nazewnictwa powinien się stosować każdy członek rodziny, który się z psem będzie bawił. Bardzo fajną zabawą jest proszenie psa, by przyniósł konkretną zabawkę, a po zakończonej zabawie proszenie psa o to, by każdą zabawkę odniósł na miejsce.

Jeśli chodzi o zabawy dla dorosłych psów, to tutaj ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia. Oczywiście dorosłe psy uwielbiają piłki, w ich przypadku mogą one być dosyć duże. Powinny jednak być wykonane z trwałego materiału, który nie zniszczy się przy pierwszej zabawie. Można grać z psem w piłkę na boisku, pies będzie gonił za piłką i popychał ją głową. Psy bardzo też lubią aportowanie za małą piłeczką, w ten sposób pożytkują nadmiar energii. Ogólnie psy rasy Border Collie mają głęboko w podświadomości ukorzenione gonienie za zwierzyną i toczącymi się przedmiotami. Dlatego takiego psa należy nieustannie pilnować, bo może on gonić za rowerami, samochodami i innymi zwierzętami.

Ciekawą zabawką dla dorosłego psa jest kość ze sznura. Zabawa ta polega na przeciąganiu kości z psem, psy te uwielbiają taką zabawę. W ten sposób ich ciało intensywnie pracuje, zęby się wzmacniają a pies ma mnóstwo radochy z wyrwania szmacianej kości swojemu właścicielowi. W taką zabawę można się bawić w domu i na dworze, w zależności od potrzeb i możliwości.

Inną ciekawą zabawą dla psów dorosłych jest pokonywanie toru przeszkód. Taki tor można zrobić w swoim ogrodzie lub udać się z psem na specjalne place zabaw dla aktywnych psów. Tor przeszkód może się składać z różnych elementów, dobrze się przy tym sprawdzą drabinki, tunele, pochylnie, mostki itp. Pies na takim torze przeszkód powinien biegać, czołgać się, wspinać, skakać itp. To doskonała dla niego zabawa, która powinna go też mocno zmęczyć.

Nagradzanie psa

Każdego psa należy nauczyć dyscypliny i dobrego zachowania, najlepiej robi się to poprzez zabawę. Warto jednak pamiętać o tym, że każdego psa po skończonej zabawie lub po wykonaniu danej zabawy należy motywować i nagradzać smakołykiem. Takie smakołyki można kupić w każdym sklepie zoologicznym i nie tylko. Te niewielkie psie chrupki są uwielbiane przez psy w każdym wieku, chętnie więc dla nich zrobią wszystko o co ich właściciel poprosi. Dzięki niewielkim rozmiarom można je ze sobą wszędzie zabrać, przenosząc je w kieszeni. Jak więc można zauważyć, psy Border Collie są oddane, wierne i uwielbiają się bawić. Jako, że psy te są bardzo inteligentne, należy je odpowiednio stymulować poprzez właściwą zabawę i zabawki. Dzięki temu będą one miały dobrą kondycję fizyczną i psychiczną.

Podobne wpisy