Prawidłowe odżywianie psa – zadbaj o swojego czworonoga

Żywienie psa, wbrew wszelkim przekonaniom, wcale nie należy do łatwych zadań. Dobór odpowiedniej karmy zależy od wielu czynników – trzeba ją dostosować nie tylko do wieku psa, ale i jego wagi oraz masy. Na jaką karmę się zdecydować i skąd mieć pewność, że jest idealna dla Twojego pupila?

Karmy opracowywane przez specjalistów

Co w Sierści Piszczy

W Twoim domu właśnie pojawił się upragniony szczeniak albo udało się przygarnąć pieska z adopcji? Pora na dobór karmy. Specjaliści zalecają, aby podawać czworonogom zbilansowane i pełnowartościowe posiłki. Co to właściwie oznacza? Taka karma zaspokaja zapotrzebowanie zwierzęcia na białko, węglowodany, tłuszcz i energię, gwarantując prawidłowy rozwój. Spośród licznych propozycji dostępnych w ofercie produktowej jedną z najczęściej wybieranych jest karma Pokusa. To pełnoporcjowy pokarm opracowany przez specjalistów, które wyróżniają się bardzo dobrym składem.

Podział karm według etapów życia psa

Z czworonogami postępuje się podobnie jak z maleńkimi dziećmi – zarówno jedne, jak i drugie mają zmienne zapotrzebowanie na ilość składników odżywczych w zależności od wieku. Stąd też dobór odpowiedniej karmy jest bardzo istotny.

  • Szczenięta mają niewielkie zapotrzebowanie na energię, ponieważ do ok. 4 miesiąca życia nie są zbyt aktywne i większość doby przesypiają. Po odstawieniu od pokarmu matki (między 6. a 8. tygodniem życia psa) wprowadza się karmę suchą lub mokrą w niewielkich dawkach. Ziarenka można namoczyć w wodzie lub preparacie mlekozastępczym i podawać kilka razy dziennie. Tu najlepiej sprawdzi się dedykowany pokarm, taki jak karma Pokusa dla szczeniąt i młodych psów.
  • Psy dorosłe – nie ma umownej granicy, w której szczenię staje się dorosłym czworonogiem. U psów następuje to w różnym czasie, w zależności od rasy. Psy miniaturowe osiągają dorosłość między 8. a 10. miesiącem życia, psy średniej wielkości ok. 1. roku życia, a psy duże i olbrzymie – dopiero ok. 2. roku życia. Wejście w dorosłość oznacza, że zmniejsza się zapotrzebowanie na białko i energię, a psy otrzymują 2 lub 3 posiłki dziennie, dokładnie odważone według zaleceń producenta karmy. Dorosłym czworonogom należy kupować karmę typu „adult”.
  • Psy wchodzące w etap starości wymagają wprowadzenia modyfikacji w diecie. Specjaliści zalecają karmę o lekkostrawnym składzie i niskiej kaloryczności z uwagi na spowolniony metabolizm. Kiedy czworonogi stają się seniorami? Rasy małe i średnie wkraczają w ten etap ok. 8 roku życia, u ras wielkich dzieje się to nieco szybciej – nawet ok. 5 roku życia. W takiej sytuacji polecana jest karma dedykowana seniorom.

Jak wprowadzać nową karmę?

Jak wprowadzać nową karmę?

Zmiana karmy musi przebiegać stopniowo, aby układ pokarmowy psa przyzwyczaił się do nowego składu. Jeśli chcesz mieć pewność, że podajesz swojemu pupilowi zbilansowane i pełnowartościowe posiłki, karma Pokusa będzie trafionym wyborem.

Pamiętaj, aby mieszać dotychczasową karmę z nową w proporcji 3:1, zmieniając gramaturę co trzy dni w schemacie 2:2, 1:3, 0:4. Dzięki temu zyskasz pewność, że nowy pokarm jest dla Twojego psa bezpieczny i nie wywołuje reakcji alergicznych.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jeden komentarz

  1. Snizhana pisze:

    Co z tymi psami i innymi zwierzętami w domu? Bo u mnie jest też kot.