Stwierdzenie, że “psy szczekają” jest dla wielu osób bardziej niż oczywiste. Tymczasem psi szczek nie zawsze jest oczywisty i nie zawsze wyraża to, co mógłby wyrażać. Mało tego… żeby jeszcze bardziej zagmatwać, wiele psów po prostu nie szczeka. Istnieje wiele powodów, dla których tak jest, przy czym nie wszystkie mają związek z ich rasą.
Dlaczego psy szczekają?
Co ciekawe, istnieje wiele przyczyn dzięki którym psy szczekają. Niektóre z nich mają kontekst uczuciowy, gdyż ich celem jest zakomunikowanie, co dany pies w wybranym momencie odczuwa. W ten sposób zwierzę może sygnalizować obecność kogoś, kto może stanowić zagrożenie. Jeśli jednak pies jest dłuższy czas sam, to w ten sposób wyraża on najczęściej gotowość do wspólnej zabawy. Cóż, nawet psom może się od czasu do czasu nudzić. Pies może też szczekać na jakiś element środowiskowy. Jest nim najczęściej przejeżdżający samochód, ale też inne zwierzę lub zjawisko pogodowe (zwłaszcza na burzę). W takich sytuacjach warto każdorazowo uspokajać psa, gdyż w przeciwnym razie takie zachowania mogą prowadzić do wielu innych, negatywnych zjawisk. Jeśli właściciel czworonoga nie może samodzielnie pokonać tych problemów, warto skierować się po pomoc do psiego behawiorysty, czyli specjalisty zajmującego się psim zachowaniem. Zgodnie z tym, co zostało napisane już wcześniej, podłoże emocjonalne to najczęstszy powód szczekania u psów. Warto przy tym wiedzieć, jak na takie zachowanie reagować. Jeśli na znudzenie u psa właściciel będzie reagował poprzez złość, to takie zachowanie może doprowadzić do wielu innych, negatywnych reakcji.
Czasami jednak zdarza się, że poprzez szczekanie pies chce wyrazić określoną potrzebę fizyczną. Szczekający piesek może potrzebować spaceru, gdyż w ten sposób łatwiej będzie mu “spalić” nadmiar energii. Jeśli zwierzę skacze, biega po domu, szczeka i zachowuje się w sposób nadaktywny, to najprawdopodobniej zachowanie to wynika właśnie z nadmiaru energii. Może się jednak okazać, że pies okaże się sprytniejszy, niż można byłoby się tego po nim spodziewać. Tak jest chociażby w przypadku tych zwierząt, które uczą się (co jest błędem ze strony właściciela), że w ten sposób można wymusić określone reakcje swojego pana. Dodatkowe wyjście lub smaczna przekąska to czynniki, od których również i pies może się bardzo łatwo uzależnić. Szczekający pies może być też po prostu szczęśliwy. Może się też okazać, że w ten sposób okaże on swoje zaciekawienie lub… głód i pragnienie. Tak czy inaczej, każdy właściciel może dzięki intuicji domyśleć się, czego dany pies może od niego chcieć.
Które rasy są najbardziej szczekliwe?
Co ciekawe, całkiem niedawno przeprowadzono dokładne pomiary liczby szczeknięć u każdej z ras. Badania te przeprowadzono w czasie, gdy pies był sam w domu. Rejestracja szczeknięć odbywała się za pomocą specjalnej aplikacji, która zbierała dane z rozmieszczonych w domach mikrofonów. Na podstawie tych informacji udało się – z dużym przybliżeniem – oszacować, które z raz są najbardziej szczekliwe. Co ciekawe, dane te nie były zaskakujące. Każdy z posiadaczy poniższych psów wie, że potrafią one naprawdę długo i często szczekać. Dla lepszego zobrazowania danych przedstawiono również zapisy dotyczące najbardziej “milczących” ras psów.
Rasy psów a częstotliwość szczekania
- Zestawienie psów najczęściej szczekających:
- Samojed – ten pies szczeka najczęściej i to 52.8 razy w ciągu dnia.
- Yorkshire terrier – średnia liczba szczeknięć na dzień to 23.6.
- Pudel – pies ten szczeka około 22.2 razy na dzień.
- Bichon frise – ta mało znana rasa również należy do bardzo “gadatliwych”, gdyż potrafi szczekać nawet 20.3 razy w ciągu dnia.
- Doberman – ten skądinąd groźny pies może szczekać średnio 19.6 razy w ciągu dnia.
- Zestawienie psów najrzadziej szczekających:
- Berneński pies pasterski – to pies, który szczeka bardzo rzadko i to mimo jego pasterskiego usposobienia. W jego przypadku liczba szczeknięć na dzień to zaledwie 3.1 razy.
- West highland terrier – to pies, który szczeka nieco częściej, bo aż 3.5 razy w ciągu dnia.
- Owczarek szetlandzki znacznie wyróżnia się pod tym względem na tle swoich “towarzyszy”, gdyż szczeka 6.1 razy w ciągu dnia.
- Nieco więcej razy szczeka American staffordshire terrier. W przypadku tego psa liczba szczeknięć sięga 6.2 razy w ciągu dnia.
- Shiba – w niniejszym zestawieniu ten pies jest najbardziej “rozgadany” wśród “milczków”. Potrafi on szczekać około 8.1 razy w ciągu dnia.
Uwaga! Powyższe wartości nie muszą mieć przełożenia na konkretnego psa. Może się okazać, że wybrane zwierzę będzie szczekać znacznie częściej, niż wynika to z powyższych statystyk. Trzeba też podkreślić, że powyższe badanie miało miejsce wówczas, gdy pies był sam w domu. Na obecność swego pana (lub pani) zwierzę to może reagować w sposób niezwykle wylewny.
Czy można psa oduczyć szczekania?
Powyższy śródtytuł brzmi nieco złowieszczo, gdyż oduczenie psa szczekania jest tym samym, co zabronienie człowiekowi mówienia. Warto jednak wiedzieć, że w niektórych przypadkach oduczenie psa szczeku jest możliwe. Oczywiście nie można tu mówić o dosłownym wyzbyciu się określonych cech, gdyż te są w naturalny sposób “przypisane” do określonego zwierzęcia. Można jednak w pewnym zakresie ograniczyć zjawisko szczekania, gdyż – trzeba to przyznać – jest ono w niektórych sytuacjach mocno uciążliwe.
- Chcąc wpłynąć na ograniczenie zjawiska szczekania, należy ocenić, co tak naprawdę za nim stoi. Jeśli przyczyną zbytniego pobudzenia u psa jest nuda, to warto z nim wyjść lub po prostu spędzić z nim czas. Jeśli pies będzie miał swoje zajęcie, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że liczba szczeknięć drastycznie spadnie.
- Jeśli za liczbę szczeków odpowiedzialna jest czyjaś obecność, warto również i nad tym aspektem popracować. Częstym problemem są np. wizyty gości, których pies nie zna. Dlatego zaznajamianie czworonoga z innymi osobami mieszkającymi w domu powinno być realizowane już od pierwszych dni jego pobytu pod nowym dachem. W przeciwnym razie konieczne będzie odgrodzenie zwierzaka od gości, a na to – jak wiadomo – nikt nie ma ochoty.
- Na zwiększoną liczbę szczeków może mieć też wpływ zwyczajna nuda. Co ważne, nie musi się ona objawiać wyłącznie mniejszą liczbą spacerów! Wręcz przeciwnie – nudny może być ten sam, stały i niezmienny program dnia, albo też… pokarm. W jednym i w drugim przypadku warto wprowadzać do psiego życia pewne urozmaicenia. Dzięki nim zarówno jego życie jak i życie jego pana staną się dużo łatwiejsze i przyjemniejsze.
- Jeśli za intensywne szczekanie są odpowiedzialne psie emocje, to koniecznie należy z nimi walczyć. Oczywiście nie można tego robić za pomocą drastycznych środków. Trzeba jednak pamiętać, że pies powinien znać swoje miejsce w domu. W tym celu warto skorzystać z pomocy specjalisty. Najlepiej, jeśli jest nim doświadczony trener psów. Osoba ta pomoże ograniczyć czynniki, które mają wpływ na zachowanie zwierzęcia i wprowadzić zmiany, które zaowocują posłuszeństwem. Warto zaznaczyć, że w ten sposób można uczyć również dorosłe psy.
Border Collie czy szczeka?
Bardzo ciekawą rasą – z punktu widzenia psiej behawiorystyki – jest Border Collie. Pies ten nie został ujęty w powyższym zestawieniu, ale również i on potrafi się sporo naszczekać. Co ciekawe, rzadko szczeka on w samotności, toteż w powyższym badaniu jest on raczej przeciętną rasą. Trzeba jednak wiedzieć, że w przypadku wystąpienia różnych bodźców, czworonóg ten może być bardzo hałaśliwy.
Na co zatem może szczekać Border Collie? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta: na wszystko. Co gorsza, pies ten będzie tak samo traktował przypadkowego przechodnia (potencjalne zagrożenie), jak i przebiegającą wiewiórkę. Nic więc dziwnego, że rasa ta raczej nie jest wybierana przez osoby, które mieszkają np. na blokach. Trzeba przyznać, że uformowanie takiego psiaka nie jest łatwe. Dlatego tym bardziej powinno się go uczyć odpowiednich zachowań i to już na etapie szczeniaka.
Na szczęście wyuczenie u Border Collie odpowiednich reakcji nie jest takie trudne. Proces ten należy rozpocząć od dokładnego ustalenia, co stoi za intensywnym szczekaniem psiaka. Problem polega na tym, że – w porównaniu do innych ras – jest to bardzo trudne. Zgodnie z tym co napisano wcześniej, przyczyn przeraźliwie intensywnego szczeku może być co najmniej kilkanaście. Na szczęście doświadczony, psi behawiorysta powinien sobie z nim poradzić.
Z jakich metod powinien skorzystać właściciel czworonoga? Jedną z najskuteczniejszych jest nauczenie psa… szczekania na komendę. Gdy już to się uda, można przystąpić do kolejnego etapu nauki, czyli wyuczenia psa milczenia na komendę. Dzięki temu dużo łatwiej będzie przyswoić zwierzęciu zasady panujące w domu.
Dlaczego Border Collie jest psem właściwym do tego typu działań?
- Rasa Border Collie jest bardzo inteligentna. Wrodzony spryt psiaka może bardzo pomóc w jego dalszej edukacji. Trzeba jednak przyznać, że dużo zależy tu od wieku. Młodszym psom można znacznie łatwiej wpoić określone zachowania. Na szczęście w przypadku psów dorosłych również jest to możliwe.
- Psy Border Collie to zwierzęta, które należą raczej do spolegliwych. Oznacza to, że “przemówienie im do rozsądku” jest dużo łatwiejsze, niż w przypadku wielu innych ras. Dzięki temu psy tej rasy łatwiej absorbują wiedzę, co oczywiście ma przełożenie na skuteczność podejmowanej nauki.
- Rasa Border Collie jest z reguły przyjazna ludziom i – co ważne – niezwykle wierna jednemu panu. Budowanie specyficznej więzi między psem a jego właścicielem jest dużo łatwiejsze w obliczu jego szkolenia. Naturalnie ważne jest, aby nauka ta przebiegała w profesjonalny sposób. W przeciwnym razie jej efekty mogą być odwrotne do zalecanych, a to – w przypadku rasy Border Collie – jest bardzo niebezpieczne.
Podsumowanie
Szczekanie to przedziwny “język” psów, który – podobnie jak ludzkie słowa – ma w sobie coś niezwykłego. Trzeba jednak pamiętać, że za każdym szczekiem mogą stać zupełnie inne emocje. Widać to zwłaszcza na przykładzie tak specyficznej rasy, jaką jest Border Collie.