Border collie i frisbee
Border collie i frisbee

Border collie i frisbee

Frisbee to niezwykle popularna gra u właścicieli border collie. Nie od dziś bowiem wiadomo, iż te psy uwielbiają ruch, zabawę i świeże powietrze. Dzięki frisbee można to wszystko połączyć i zorganizować swojemu pupilowi sporą dawkę rozrywki. Na świecie, a nawet i coraz częściej w Polsce osoby posiadające border collie umawiają się w parkach na wspólną zabawę. Na konkursach oraz zawodach dla owczarków również bardzo często pojawia się konkurencja z frisbee i trzeba jasno powiedzieć, iż te psy świetnie sobie dają z nią radę. Co jest w tej grze, że tak przyciąga czworonogi? Dlaczego właściciele border collie uczą swoje psy takiej zabawy? Co warto wiedzieć o frisbee, gdzie je kupić i ile ono kosztuje? Na te oraz na wiele więcej innych pytań odpowiedzi znajdują się poniżej.

Dlaczego frisbee to fajna zabawa i jak rozwija psa?

Nie każdy zdaje sobie sprawę, iż początki frisbee sięgają lat 50tych XX wieku. Mimo iż wtedy rzucało się metalowym sprzętem, który nie do końca przypomina ten, który znamy obecnie, to jednak można było świetne spędzić czas z bliskimi na takiej angażującej aktywności. Po kilku latach stworzono talerz – frisbee, który z roku na rok zyskiwał coraz większą rzeszę fanów na całym świecie. Sporo rodzin nie wyobrażało wręcz sobie wakacji, weekendu, czy też spaceru w parku bez kolorowego talerza, którym można było grać z bliskimi. Jeden, niewielki krążek w mocnych barwach sprawia bowiem, że można spędzić fajnie czas na świeżym powietrzu, uruchamiając przy tym wszystkie mięśnie. Po czasie dostrzeżono również, iż frisbee zainteresowało także czworonogi. Owczarki szczególnie całkowicie oszalały na punkcie “latającego talerza”, który trafiał do ich pyska. Także właściciele szybko dostrzegli, iż jest to znakomity sposób na spędzenie czasu z psem, szkolenie go oraz odkrycie w czworonogu zupełnie nowych umiejętności. Pies nie tylko świetnie się bawi podczas zabawy z frisbee, ale nawiązuje również bliską więź z osobą, która uczestniczy w tej aktywności. Dzięki frisbee pies pozytywnie wykorzystuje swoją energię, wysoko skacze, bacznie obserwuje krążek, by w odpowiednią stronę móc za nim pobiec oraz uczy się łapać właściwie talerz. Ponadto podczas tej zabawy uczy się komend takich jak “łap frisbee” lub “przynieś frisbee”, co również jest niezwykle przydatne. Właściciele border collie dostrzegają, iż psy, które na bieżąco uczestniczą w tej zabawie stają się szybkie, wytrzymałe oraz bardzo bystre. Ponadto, dzięki temu, iż gra się we frisbee na świeżym powietrzu można dostrzec, iż pupil jest zrelaksowany i odprężony (to widać szczególnie po wyczerpującym treningu).

Jak bawić się z frisbee z border collie?

Właściciele psów, którzy chcą, by ich czworonogi polubiły frisbee, powinni już szczeniaki uczyć posługiwania się tym kolorowym, plastikowym krążkiem. Małe psy chętnie przynoszą swojemu panu piłki, patyki oraz inne przedmioty do zabawy, więc warto nauczyć je również tego, by frisbee, które jest wyrzucane daleko przez właściciela, szybko do niego wracało. Warto więc systematyczne (kilka razy w tygodniu) wyjść ze swoim pupilem na polanę, do parku, do ogrodu lub lasu, gdzie pies będzie mógł swobodnie biegać i łapać latający talerz. Na samym początku dobrze by było, gdyby właściciel psa grał frisbee ze swoim psem bez innych osób. Po każdym złapaniu krążka warto również pupila wynagrodzić (np.: dobrym słowem, pogłaskaniem go, a nawet smakołykiem). Z czasem we frisbee z psem mogą bawić się całe rodziny. W końcu jest to jedna z lepszych gier zespołowych, która uaktywnia wszystkie mięśnie i doskonale sprawdza się na wakacjach, weekendowych wyjazdach oraz na spotkaniach z rodziną lub przyjaciółmi na świeżym powietrzu.

Obowiązkowo należy pamiętać o tym, iż z psem należy bawić się tylko i wyłącznie krążkiem, który jest niezniszczony. Jeżeli właściciel zauważy, iż talerz jest uszkodzony, połamany lub szczerbiony, należy go wyrzucić, gdyż może on wówczas wyrządzić sporą krzywdę naszemu pupilowi. Jak jeszcze można bawić się z frisbee? Tak naprawdę jest mnóstwo propozycji, jak można spędzić czas przy tym niezwykle kolorowym krążku. Właściciele mogą wyrzucać talerz daleko przed siebie (by psiak mógł wykazać się szybkością) lub w górę (by pies mógł po nie wyskoczyć). Na konkursach oraz zawodach sportowych bardzo często można spotkać konkurencje z frisbee. Dlaczego? Przy tej zabawie szybko dostrzec można wszystkie umiejętności pupila. Border collie przy frisbee pokazuje się jako owczarek niezwykle żywiołowy, energiczny i szybki.

Rodzaje frisbee – jakie kupić?

Większość osób kojarzy frisbee jako plastikowy talerz, który posiada około 25-30 centymetrów. Takie frisbee świetnie się sprawdza zarówno przy grach rodzinnych, jak i przy zabawach z czworonogiem. Można je bez problemu kupić w dużych marketach, w sklepach zabawkowych, a nawet w sklepach zoologicznych. Producenci zabawek dla psów coraz częściej tworzą gumowe frisbee. Zarówno jeden, jak i drugi model jest aerodynamiczny, można go rzucić naprawdę daleko, jest solidnie wykonany oraz co najważniejsze, jest całkowicie bezpieczny dla psa. W dużych miastach coraz częściej można spotkać właścicieli border collie, którzy rzucają naprawdę daleko frisbee swoim psom. W większości przypadków są to bardzo kolorowe talerze, które widoczne są nawet w dużej trawie. Warto więc postawić na takie kolory jak np.: żółty, różowy, fioletowy, czy pomarańczowy. Unikać bowiem należy zieleni oraz brązu, gdyż psu może być trudno znaleźć takie frisbee na polanie lub w lesie. Poszukując idealnego modelu warto przyjrzeć się kilku frisbee, które można znaleźć w sklepach. Wiele osób szuka elastycznego, solidnie wykonanego krążka, który z łatwością trzyma się w dłoni oraz który będzie bezpieczny dla ich psiaków.

Ile kosztuje frisbee dla psa border collie?

Frisbee jest bardzo tanią zabawką. Wybór na rynku jest tak duży, że właściciele psów z powodzeniem kupią krążki za kilka złotych (za 20, 30 zł), jak i droższe modele, które kosztują od około 50 – 80 zł. Warto postawić na lekki, solidnie wykonany talerz, który nie posiada żadnych dodatków. Dzięki temu z frisbee będą mogli korzystać dorosłe osoby, dzieci, jak i czworonogi. W sklepach zoologicznych producenci zabawek stworzyli frisbee, które świetnie unosi się w powietrzu i które jest bardzo elastyczne. Rzucanie takim modelem oraz łapanie przez psa go jest naprawdę świetną frajdą. Doskonale pies się czuje, gdy gra z frisbee tylko ze swoim opiekunem lub z większą ilością uczestników.

Na co uważać podczas zabawy?

Border collie frisbee uwielbia. Owczarki, które kochają sport, świeże powietrze oraz zabawę ze swoimi właścicielami doskonale się czują podczas gry, w której pozytywnie mogą spożytkować swoją energię oraz w której mogą wykazać się wyjątkowymi umiejętnościami. Właściciele jednak powinny zwracać uwagę na to, gdzie bawią się z psem oraz w jaki sposób. W tej grze chodzi nie tylko o to, by budować więź z psem oraz, by owczarek porządnie się wybiegał. By pies, jak i właściciel mogli czuć się komfortowo, warto wybrać się do miejsca, gdzie swobodnie nasz pupil będzie mógł biegać bez smyczy oraz, gdzie zabawa ta nie będzie przeszkadzać innym osobom. Border collie biegnący za kolorowym talerzem nie widzi niczego innego. Dobrze jest więc unikać miejsc, w których bawią się dzieci.

Podczas zabawy osoba grająca z psem powinna używać dobrze znanych psu komend. “Przynieś”, “podaj”, “zostaw” – to komendy, które bardzo często padają przy tej zabawie, gdy uczestniczy w niej border collie. Warto również od czasu do czasu pochwalić psa za to, jak świetnie sobie radzi. Nie od dziś bowiem wiadomo, iż border collie są niezwykle uparte i ambitne, dlatego też nie zawiodą swojego właściciela i będą starały się podczas takiej zabawy dać z siebie wszystko. Jak wspomniano wyżej, dobrze jest także od czasu do czasu sprawdzić stan posiadanego przez nas krążka. Jeżeli zostanie on uszkodzony lub uszczerbiony, to nie należy kontynuować zabawy z psem.

Gdzie bawić się z psem?

Tak naprawdę z frisbee można zapoznać już szczeniaka border collie. Młody psiak bardzo chętnie będzie przynosił w domu talerz swojemu właścicielowi, który ten co jakiś czas będzie dla niego wyrzucał. Osoby, które nie preferują takich zabaw w domu, mogą przenieść się z frisbee do ogrodu, do parku lub na polanę. Dobrze jest wybrać miejsce, które nie jest oblegane przez spacerowiczów oraz obok którego nie jeżdżą samochody. Trzeba pamiętać, iż podczas zabawy pies biega luzem. Psy najlepiej się bawią, gdy krążek leci naprawdę daleko. Sens ma bowiem ta gra wtedy, gdy właściciel wyrzuca go na długi dystans, by pupil mógł pobiec i w locie go złapać. Dzięki temu można dostrzec, jak border collie jest energiczny, zawzięty i szybki.

Mnóstwo osób korzysta również z pomocy profesjonalistów (nie brakuje ich w większości dużych miast). W Polsce istnieje bowiem sporo miejsc, w których to specjaliści od psów nauczą właścicieli, jak bawić się w ten sposób ze swoimi czworonogami, jak wytresować psa, by ten przynosił krążek z powrotem pod stopy właściciela oraz by ta zabawa była dla psa komfortowa. Behawioryści uczą właściciela, w jaki sposób rzucać krążek do psa oraz jak reagować, gdy pupil go przyniesie. Dobrym rozwiązaniem są również szkoły treserskie. Spotkania odbywają się w tego typu miejscach 1-2 razy w roku. W takich miejscach owczarki również nauczą się gry we frisbee.

Czy warto bawić się frisbee z borderem?

Zdecydowanie warto spędzać ze swoim pupilem czas w ten sposób. Szczególnie, gdy posiada się tak mądrego, żywiołowego i sprytnego psa jak border collie, który uwielbia bawić się ze swoim panem, uczyć się nowych rzeczy oraz chwalić się zdobytymi umiejętnościami. Border collie są wręcz stworzone do frisbee, gdyż kochają biegać za zabawką oraz chętnie aportują ją swojemu właścicielowi. Dzięki temu, że posiada ona tak wygodny kształt i rozmiar, każdy psiak szybko nauczy się reguł tej gry i w ekspresowym tempie odnajdzie w tej zabawie sporo frajdy i satysfakcji. Warto więc je mieć zawsze pod ręką. Na pewno przyda się na wakacjach, na weekendowych wyjazdach z rodziną lub przyjaciółmi oraz na co dzień. Osoby, które uczestniczą systematycznie ze swoimi border collie w rozmaitych konkursach wiedzą doskonale, iż jest wiele technik rzucana frisbee. Backhand (metoda dla początkujących), forehand (dla zaawansowanych) czy hammer (wyrzut znad głowy) to tylko kilka propozycji, z którymi powinni zapoznać się osoby, które chcą osiągnąć lepszy poziom w tej grze i tym samym dobrze wyszkolić swoje pupile.

Podsumowując, frisbee to gra, która na całym świecie ma szereg fanów zarówno wśród ludzi, jak i wśród border collie. Wiele osób chętnie kupuje w sklepach kolorowe talerzyki, które sprawdzają się tak naprawdę w każdym miejscu i przy każdej pogodzie. Jest to przyjemny, tani i niezwykle przyjemny sport, który na pewno rozrusza nie tylko psa, ale i również jego właściciela (jak i innych uczestników zabawy). Dobrze więc przynajmniej raz, dwa razy w tygodniu iść ze swoim psem na polanę lub do parku, by móc w ustronnym miejscu rzucać krążek, który będzie łapał w locie border collie.

Coraz częściej na fachowych stronach internetowych, a także w profesjonalnej prasie o border collie można przeczytać artykuły nawiązujące do “dog frisbee”. Ta zabawa stała się sławna dlatego, że nie wymaga ona zbyt wielu nakładów finansowych, można ją stosować zarówno przy pięknej, jak i brzyskiej pogodzie o każdej porze roku oraz w 100% angażuje ona naszego pupila. Border collie nie mogą żyć bez sportu, więc gra, w której muszą się one wykazać świetną kondycją, szybkością, sprytem i doskonałym usposobieniem jest jak najbardziej dla nich strzałem w dziesiątkę. Jeżeli nie posiada się odpowiedniej wiedzy oraz cierpliwości, by nauczyć swojego pupila zabawy z frisbee, można skorzystać z pomocy behawiorysty, który krok po kroku nauczy właściciela border colie, jak grać przy pomocy kolorowego krążka z czworonogiem.

Podobne wpisy